Ένα Ποιμενικό Καυκάσου στα άπειρα χέρια μου...


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πρώην Άγιε,

το πρόβλημα είναι το εξής:
-δεν πιστεύεις ότι ο σκύλος πρέπει να ζει σε διαμέρισμα...μαζί σου
-έχεις ένα χώρο (φυσικά και σε ζηλεύω που έχεις ένα τόσο ωραίο χώρο όλο δικό σου, είναι μια απόδραση απ' τις λαλακίες που όλοι ζούμε καθημερινά) που μπορείς να εκμεταλλευτείς με το σκύλο σου
-σκέφτεσαι να στραφείς σε μια πιο εύκολη φυλή στην χαλιναγώγηση.

Αλλά οι σκύλοι μας ζουν μαζί μας γιατί μόνο αυτό ζητούν, να είναι κοντά μας και μόνο έτσι μπορούν να κοινωνικοποιηθούν πραγματικά και σωστά και τότε μόνο μοιραζόμαστε πραγματικά τη ζωή μας μαζί τους.

Δε θα σχολίαζα αυτό το σημείο πρωτύτερα γιατί ακριβώς είναι η ομάδα που επέλεξες τέτοια που ζει άνετα και με ευχαρίστηση στο χώρο που έχεις, αλλά δεν υπάρχει Ορεινός Ποιμενικός που να είναι εύκολος. Και βέβαια μια ένσταση σ' αυτό είναι πως αν είναι μια φορά δύσκολος ο Καυκάσιος για πρωτόπειρο, τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο θολά αν ο σκύλος ζει αποκομμένος και μόνος του ως επί το πλείστον.

Είναι σχεδόν βέβαιο πως ένας σκύλος με τέτοια ιδιοσυγκρασία ακόμη κι αν εσένα δε σ' ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, θα βγάλει το συμπέρασμα πως θες να φυλάει τα ραπανάκια.

Δε χρειάζεται ξαναλέω να συμφωνείς μαζί μου, αλλά κι εγώ δε μπορώ να μη σου επισημάνω ότι αν έμενες κι εσύ μόνιμα στο κτήμα δε θα έλεγα κουβέντα ειδικά για τη συγκεκριμένη ομάδα. Αν μου έλεγες βέβαια ότι θα πάρεις Μπόξερ (παράδειγμα) και θα το έχεις να ζει στον κήπο εκεί ναι παραδέχομαι θα υπήρχαν πολλές ενστάσεις και πιθανότατα όχι κόσμιες.

Βλέπεις ο σκύλος, ο οποιοσδήποτε σκύλος, θέλει να ζει μαζί σου. Επίσης αν εσύ μπορείς να ζήσεις μαζί του στον κήπο φορώντας μια προβιά και το χειμώνα και το καλοκαίρι τότε δέχομαι ότι και αυτός μπορεί. Αλλά ακόμη κι αν μπορείς να εξασφαλίσεις το θέμα της φόλας, που μεταξύ μας δε μπορείς ακόμη κι αν έχεις δεκαπεντάμετρο τοίχο και ηλεκτροφόρα καλώδια, τί θα κάνεις με τις σκνίπες και τα μικρόβια γενικά;

Γι' αυτό είμαι πολύ συγκεκριμένος κι εμμένω σ' αυτό: για ποιό λόγο θέλεις σκύλο;

Σ' αυτή την περιγραφή : ''Ναι θα ήθελα έναν σκύλο έξυπνο που να με συντροφεύει, αλλά όχι να είναι προσκολλημένος πάνω μου'' ταιριάζουν πάμπολλες φυλές, πρόθυμες όμως να ζήσουν μαζί σου.

Εδώ όμως : ''θεωρώ ότι αν θέλουν οι κλέφτες να μπουν στο κτήμα δεν πρόκειται κανένας σκύλος στον κόσμο να τους εμποδίσει''
αν αυτό θες πραγματικά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι σκύλοι που μπορούν να το κάνουν και ειδικά εκπαιδευμένοι.
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Πρώην Άγιε,

το πρόβλημα είναι το εξής:
-δεν πιστεύεις ότι ο σκύλος πρέπει να ζει σε διαμέρισμα...μαζί σου
-έχεις ένα χώρο (φυσικά και σε ζηλεύω που έχεις ένα τόσο ωραίο χώρο όλο δικό σου, είναι μια απόδραση απ' τις λαλακίες που όλοι ζούμε καθημερινά) που μπορείς να εκμεταλλευτείς με το σκύλο σου
-σκέφτεσαι να στραφείς σε μια πιο εύκολη φυλή στην χαλιναγώγηση.

Αλλά οι σκύλοι μας ζουν μαζί μας γιατί μόνο αυτό ζητούν, να είναι κοντά μας και μόνο έτσι μπορούν να κοινωνικοποιηθούν πραγματικά και σωστά και τότε μόνο μοιραζόμαστε πραγματικά τη ζωή μας μαζί τους.
Φίλε Grifos...

Χαίρομαι καταρχήν που με βοηθάτε να καταλάβω τις ιδιαιτερότητες της περίπτωσης... άλλωστε γι' αυτό γράφτηκα & στο forum, διότι λόγω της απειρίας μου προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο (το πρακτικό πολλές φορές απέχει η μέρα με τη νύχτα).

Αν διάβασες το προηγούμενό μου Post, θα έβλεπες ότι μετά από αυτά που μου έχετε πει, σκέφτομαι να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι, όπου & θα μένω & εγώ στο κτήμα τις περισσότερες ημέρες της εβδομάδας...

Για τις φόλες συμφωνώ πως πουθενά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αλλά τουλάχιστον γνωρίζω τους γείτονες & πιστεύω πως δε θα έχω πρόβλημα με αυτούς...

Για το θέμα της φύλαξης θεωρώ πως γίνεται κατανοητό πως δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα από ολόκληρη την άποψη που εκφράζω παραπάνω... "Δεν τρελαίνομαι με το θέμα "φύλαξη" γιατί απλά θεωρώ ότι αν θέλουν οι κλέφτες να μπουν στο κτήμα δεν πρόκειται κανένας σκύλος στον κόσμο να τους εμποδίσει... Αν το έβλεπα έτσι θα έβαζα συναγερμό"...

Όσο για τις σκνίπες & τα μικρόβια, το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ είναι να του προσφέρω όσο καλύτερη υγιεινή μπορώ κάτω από τις δεδομένες συνθήκες & την απαραίτητη ιατρική περίθαλψη, όταν αυτή χρειάζεται... Θεωρώ ότι ούτε εμείς δεν μπορούμε να αποφύγουμε τις σκνίπες & τα μικρόβια στην καθημερινότητά μας, οπότε πως θα μπορούσα εγώ να του διασφαλίσω κάτι τέτοιο;

Καταλαβαίνεις ότι βρίσκομαι σε άγνωστα νερά & πάω ψάχνοντας... Μπορείς να μου πεις σε ποια φυλή πιστεύεις ότι πρέπει να κοιτάξω, που να ταιριάζει σε όσα έχω αναφέρει;...

Δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να γίνω πιο συγκεκριμένος σχετικά με το περιβάλλον που θα ζήσει ή για τις προθέσεις μου γι' αυτόν... Το μόνο που μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι είναι καλοπροαίρετες... :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Γεια σου κ από μένα!

Θα μείνω μόνο σε αυτό που λες στο τέλος για τις προθέσεις... Δν αμφιβάλλω. Αν μη τι άλλο, το ότι το ψάχνεις κ ακούς αυτά που σου λένε το αποδεικνύει. Οσο μπορεί να αποδειχθεί μέσα σε ένα φόρουμ... :)

Αλλά για να σου πω την αλήθεια, δν μπορώ να σου προτείνω το οτιδήποτε όταν για σένα το να έχεις σκύλο ΔΕΝ σημαίνει "ζεις μαζί του". Δεν μπορώ να ταυτιστώ με αυτό κ να μπω στην θέση σου για να σου πω τι να κάνεις... Βγάζεις νόημα αυτών που λέω?

Το έχω τόσο αλλιώς μέσα στο κεφάλι μου το να έχεις σκύλο, που δεν μπορώ να του αλλάξω την βασικότερη παράμετρό του: να κοιμάμαι κ να ξυπνάω με τον σκύλο μου δίπλα. (Πράγμα που χρειάζεται για να σου απαντήσω) Οπως -από ότι καταλαβαίνω- δν μπορείς κ συ... Δεν σε κατηγορώ. Διαφορετικές θεωρείες. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του για να νιώθει άνετα. Να ξέρεις όμως, ότι από ότι καταλαβαίνω από τα ποστς των παιδιών, αυτό είναι ένα χάσμα που δεν θα αφήσει κανέναν να σε καταλάβει απόλυτα κ να σου πει κάτι που να σου ταιριάζει...

Για μένα σκύλος=συνεχής επαφή, από πριν καν πάρω! Αυτός ήταν ο λόγος που τον ήθελα. Αν ήμουν αλλιώς, μάλλον θα ξαναέπαιρνα γάτα... :p
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Εχω μεγαλοσωμο -οχι γιγαντιαίο σκυλο- σε διαμέρισμα 75 τμ.Θέμα τυχης ειναι κοπριτάκι μπορει και να μας έβγαινε και γαιδουρι. Ειναι ευτυχισμένος διπλα μας στο διαμέρισμα μας αλλά τον εκτονώνουμε μιαμιση ώρα την ημέρα, 5 φορες την εβδομάδα. Αν ήταν μονος του σε κτηματάρα και εκτονωνόταν 10 ώρες την ημέρα, αλλά μας έβλεπε μονο μιαμιση θα ήταν δυστυχισμένος,στο υπογράφω αυτο.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για εμένα το ζήτημα δεν ειναι το να μένει μόνο μέσα ή έξω, άλλα το να μένει ΚΑΙ μέσα, δδηλαδή να μην είναι αποκομένος από την υπόλοιπη αγέλη του, την οικογένειά σας!

Στο κτήμα εξάλλου αν κατάλαβα καλά μένουν μόνιμα οι γονείς σου!

Αν ισχύει λοιπόν αυτό πρέπει όπως σου είπα να συμμετάσχουν ενεργά στην επιλογή του σκύλου αφού, τουλάχιστον μέχρι να μείνεις κι εσύ εκεί μόνιμα, ο σκύλος θα είναι δικός τους κι εσύ ένας φιλικός επισκέπτης!


Τέλος σε σχέση με τον χώρο και την εκτόνωση!
Για τις φυλές σαν τον ΠΚ ο χώρος έχει σημασία, άλλα όχι στην εκτονωσή του!
Δηλαδή ο σκύλος αρέσκεται να είναι σε μεγάλο χώρο, ειδικά αν είναι και χώρος με ακόμα μεγαλύτερη ορατότητα, άλλα αυτός ο χώρος δεν δρα ως "μέσο εκτόνωσης"!
Τα σκυλιά αυτά έχουν στο DNA τους την "αρχή διατήρησης της ενέργειας"....Όσο δεν έχουν λόγο να κάνουν κάτι καθονται και ελέγχουν πότε θα υπαρξει λόγος να κάνουν κάτι....
Έτσι λοιπόν την ενέργειά τους την βγάζουν συχνά πυκνά με άλλους τρόπους ανεπιθύμητους για εμάς!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Όσο για τις σκνίπες & τα μικρόβια, το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ είναι να του προσφέρω όσο καλύτερη υγιεινή μπορώ κάτω από τις δεδομένες συνθήκες & την απαραίτητη ιατρική περίθαλψη, όταν αυτή χρειάζεται... Θεωρώ ότι ούτε εμείς δεν μπορούμε να αποφύγουμε τις σκνίπες & τα μικρόβια στην καθημερινότητά μας, οπότε πως θα μπορούσα εγώ να του διασφαλίσω κάτι τέτοιο;
κάτι που για 'σενα είναι ένας απλός κνησμός ή μια μόλυνση, για το σκύλο δύναται να είναι θανατηφόρο.
γνωρίζω τους γείτονες
κι εγώ τους γνώριζα κι άλλοι που ένιωσα να σου ξεριζώνουν την καρδιά μ' αυτούς που επέλεξες να μοιραστείς κομμάτια της ζωής σου που δε μοιράστηκες με άλλους.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
και για να κάνω λίγο πιο απλά κατανοητό αυτό που σου γράφει ο Φοίβος,

στο σπίτι μου κάνει πάντα κρύο. Χειμώνα καλοκαίρι υπάρχει τουλάχιστον μια μπαλκονόπορτα ανοιχτή να μπορούν να είναι μέσα ή έξω, να έχουν και την δυνατότητα και την επιλογή.
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Οι γονείς μου μένουν στο χωριό, αλλά όχι στο κτήμα... Απλά περνούν αρκετές ώρες καθημερινά σε αυτό...

Το σπίτι στο κτήμα θα είναι έτοιμο το καλοκαίρι, όπου ουσιαστικά θα μείνω εγώ... Όταν με το καλό γίνει αυτό, δεν έχω πρόβλημα να μπαίνει & στο σπίτι, ειδικά σε ακραίες καιρικές συνθήκες να κοιμάται κιόλας σε αυτό... Σε γενικές γραμμές όμως θα έχει το δικό του σπιτάκι.

Επειδή είναι γεγονός ότι με έχετε "φοβίσει" σχετικά με τους Καυκάσιους... Ποια άλλη φυλή θα μπορούσε να ανταποκριθεί στα βασικά κριτήρια μου & στις συνθήκες που θα πρέπει να ζήσει;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Οποιοσδήποτε σκύλος από τσιουάουα μέχρι αγίου βερνάρδου, αρκεί να μπορείς να καταλάβεις πως ο σκύλος έχει προορισμό να είναι δίπλα σου. Οι Ορεινοί μπορούν και χώρια, αλλά ακόμη κι αυτοί αποζητούν κάποιες στιγμές την ένωση με την αγέλη τους, με εξαίρεση τον ''Βέρνης'' που είναι ο πιο ''οικόσιτος'' απ' όλους.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οι γονείς μου μένουν στο χωριό, αλλά όχι στο κτήμα... Απλά περνούν αρκετές ώρες καθημερινά σε αυτό.
Για την ώρα, λοιπόν, κανένα σκύλο...

Αυτό που περιγράφεις σαν σημερινό καθεστώς στο κτήμα (και, χωρίς να το καταλάβετε, θα συμβεί, σε κάθε περίπτωση!) θα δώσει στον σκύλο (ειδικά σε σκύλο - φρουρό) ένα προσδιορισμό... που οι Αγγλοσάξωνες τον αποκαλούν (κόσμια) "sentry dog"... και οι Ελληνες τον αποκαλούν "μαντρόσκυλο"... στα λέω καθαρά και απλά...

Το "μαντρόσκυλο" δεν αναγνωρίζει αγέλη - σύντροφο - αφεντικό... αναγνωρίζει μόνο αυτόν που του βάζει να φάει... και μόνο για τη λιγοστή ώρα της διαδικασίας αυτής... ούτε πριν, ούτε μετά...

Σκέψου τα λιγάκι αυτά... ειδικά για τον Καύκασο...
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Ευχαριστώ που με βοηθάτε να καταλάβω κάποια βασικά πράγματα...

Μάλλον θα το αφήσω για το καλοκαίρι, που θα αρχίσω να μένω & εγώ στο κτήμα. :)
Πάντως μην αμφιβάλετε για τις καλές μου προθέσεις & ότι θα του προσφέρω ένα καλό σπιτικό, άσχετα αν εγώ πιστεύω πως δεν πρόκειται να κοιμηθώ π.χ. αγκαλιά με το σκύλο μου. Δεν είναι του χαρακτήρα μου (αν & ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει)... Sorry... Αλλά αυτός είμαι... Ίσως ένας σκύλος μπορεί να με κάνει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου & να με κάνει να τον αγαπήσω περισσότερο από παιδί μου... Ίσως...

Αλλά αυτό θα το μάθω εν καιρό, γιατί απ' όσα έχω διαβάσει (προσωπική εμπειρία δεν έχω), όπως εγώ μπορώ να διαμορφώσω το χαρακτήρα ενός κουταβιού, άλλο τόσο μπορεί & αυτό.

Ευχαριστώ & πάλι για τις συμβουλές σας, & ελπίζω να είμαι τυχερός & να βρω έναν τετράποδο σύντροφο που θα με αγαπήσει & θα τον αγαπήσω... :)
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Πρωην αγιε, απο την ελαχιστη εμπειρια που εχω, βλεπωντας στο παρκο αρσενικο καυκασιο θελω να σου πω οτι θα εχεις παρα πολυ δουλεια....
μετα απο καποιο καιρο θα βλεπει αρσενικο σε ακτινα 15-20 μετρων και πρεπει να κρατας τα 80 κιλα του για να μην παει προς τα εκει... επισης απο οτι εχω καταλαβει θα πρεπει να αφιερωσεις παρα μα παρα πολυ χρονο ωστε να τον εκπαιδευσεις και ποτε να μην χασεις την καλως εννοουμενη κυριαρχια σου πανω του.
Σίγουρα θα πρεπει να κανεις απιστευτη δουλεια με τους ανθρωπους ωστε να μην τους αγριευει όταν δεν πρεπει. Δεν ξερω πως μπορει να γινει αυτο αλλα επειδη σχεδον οποιος τον βλεπει θα φοβαται θα πρεπει να μην το παιρνει πανω του και να τους κανει οτι θελει μετα.
 
Last edited:


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Φίλε Underdog...

Αυτό έχω καταλάβει & εγώ από όσα μου είπαν τα παιδιά... γι' αυτό & σκέφτομαι να κοιτάξω σε κάποια πιο "εύκολη" & φιλική φυλή... Από όσο διάβασα & στις φυλές υπάρχουν αντίστοιχα σκυλιά (σε μέγεθος - εμφάνιση) που είναι πιο "ανθρωπομορφικά".

Ίσως να βρω τελικά αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο, ώστε να είμαστε & οι δύο ευτυχισμένοι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ελπίζω να μη σχημάτισες την εντύπωση ότι εγώ υπονόησα να κοιμάσαι με το σκύλο στο κρεββάτι, γιατί ούτε το υπονόησα, ούτε το σκέφτηκα. Αλλά το γεγονός πως ο σκύλος είναι οικόσιτος και όχι εξωοικόσιτος κατά την άποψη μου, παραμένει. Το αν θα είναι πάνω στο κρεββάτι, μέσα στο υπνοδωμάτιο, στο πλυσταριό, ή στον καναπέ είναι μια άλλη ιστορία.
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
ελπίζω να μη σχημάτισες την εντύπωση ότι εγώ υπονόησα να κοιμάσαι με το σκύλο στο κρεββάτι...
Όχι φίλε Grifos... δεν αναφέρομαι προσωπικά... ήταν απλά ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να δώσω έμφαση σε αυτό που έγραψα... μάλλον παρεξηγήθηκα από την πολύ "έμφαση"... :p

Για το αν είναι οικόσιτος ή εξωοικόσιτος, απ' ότι έχεις καταλάβει εγώ είμαι στη μέση & λίγο προς τα "έξω", αλλά δεν τρέχει τίποτα... Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι...

Να σου πω την αμαρτία μου... εγώ το μόνο άγχος που έχω είναι στο τι φυλή να επιλέξω τελικά... & ας πάρω το κουταβάκι μου & το καλοκαίρι... Μήπως να πάω προς Λαμπραντόρ (το οποίο μου αρέσει πολύ), που είναι έξυπνο, φιλικό & παιχνιδιάρικο, αλλά & πολύ κοινωνικό, σε σημείο να μη θέλει να μείνει μόνο του... Είναι κάτι που με προβληματίζει...

Θα συνεχίζω να ψάχνω... να διαβάζω... να ρωτάω... μέχρι να καταλήξω & ελπίζω να κάνω τη σωστή επιλογή τελικά.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Θα θελα να σου πω και το αλλο
κτημα η εξοχικο η δεν ξερω και εγω πως να το πουμε
σημαινει καποια πραγματα πολλες φορες
εκτασεις χωμα λασπες και αλλα τετοια

και επειδη στα σκυλια πολλες φορες αρεσει να παιζουν εκει πιστεψε με δεν θα σου ειναι τοσο ευκολο να τον βαζεις μεσα στο σπιτι ειτε ειναι σκυλος 10 κιλων ειτε 80.

δεν ξερω αν εισαι σε σημειο που κανει κρυο ουτε την οικονομικη σου δυνατοτητα
αλλα θα σου ελεγα το εξης...
τον σκυλο να τον επιλεξεις και με βαση την περιοχη που ζεις...
εγω εδω κατω εχω δει 1-2 καυκασια να κυκλοφορουν και διαρκως τα βλεπω να ζεσταινοται πολυ
οποτε λαβε και αυτο υποψη σου

και κατι ακομα
επειδη θα ειναι δυσκολο κατ εμε να τον εχεις συχνα μεσα (μπορει να σε κουρασει αυτο ευκολα καθως θελει πολυ καθαριοτητα ενας σκυλος στο κτημα που ειναι μια μεσα μια εξω να κανει οτι θελει)
μην παρεις ενα σκυλο 80 κιλα...
παρε 2 σκυλους των 30- 40 κιλων να παιζουν και παρεα εξω
θα τρωνε το ιδιο η λιγο παραπανω απο ενα καυκασιο. μονο τα κτηνιατρικα θα εχεις διπλα...
θα ειναι ποιο ευκολα σκυλια για σενα.. και μια χαρα φυλακες του χωρου τους
και εξω θα παιζουν παρεα και θα ειναι μια χαρα... ε και αμα την παλευεις και δεν ειναι τοσο λερωμενη η φαση οπως σου την περιεγραψα βαζε τα και μεσα .. εσυ θα το δεις αυτο ποιο καλα.

και μην νομιζεις πως ενα σκυλι 80 κιλων θα φυλαξει ποιο καλα οσα ειναι 30 η 40 η 50...
το ποιο ευκολο πραγμα οταν κανεις μια λιστεια ειναι να θεσεις ενα σκυλο που ειναι σε μια αυλη εκτος μαχης
και υπαρχουν πολλοι τροποι για αυτο
:)
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Από θέμα κλίματος... Το χειμώνα έχει κρύο (σε γενικές γραμμές κυμαίνεται στους 0 C), ενώ το καλοκαίρι έχει ζέστη την ημέρα & το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία (αν π.χ. έχει 35 C την ημέρα, το βράδυ πέφτει στους 20-22 C).

Πάντως & εγώ Γιώργο σκέφτομαι να πάω σε κάτι μικρότερο, μετά από όλα αυτά που μου έχετε πει... αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται να αποκτήσω 2 κουταβάκια με τη μία... λόγω απειρίας θα ήθελα να δω & να μάθω πρώτα κάποια πράγματα στην πράξη, & μετά να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο...
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Πάντως & εγώ Γιώργο σκέφτομαι να πάω σε κάτι μικρότερο, μετά από όλα αυτά που μου έχετε πει... αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται να αποκτήσω 2 κουταβάκια με τη μία... λόγω απειρίας θα ήθελα να δω & να μάθω πρώτα κάποια πράγματα στην πράξη, & μετά να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο...
Και πολύ καλά θα κάνεις.

επειδή και εγώ άσχετος σαν και σένα ήμουν όταν πήρα τον δικό μου το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν ήταν πάνω από 50 κιλά θα είχα σοβαρό θέμα.

Για παράδειγμα ενώ συνήθως με ακούει, επειδή σαν πρωτάρης δεν κατάφερα να του τα μάθω όλα όπως πρέπει, όταν δει γάτα δεν κρατιέται με τίποτα αλλά λόγω του ότι είναι 30 κιλά τον ελέγχω άνετα.

Με τον καυκάσιο θα υπήρχε θέμα.

Και η γάτες είναι ένα από τα 100 παραδείγματα που μπορεί να σου τύχουν.

Σκέψου το πολύ καλά.

Αλλά ακόμα και αν πάρεις καυκάσιο λόγω καψούρας ή δεν ξέρω τι άλλο, το να τον αφήνεις μέρα παρα μέρα μόνο του είναι και αυτό πρόβλημα. Και η σχέση σας δεν θα είναι αυτή που θα έπρεπε και εσένα θα σε στεναχωρεί.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Από θέμα κλίματος... Το χειμώνα έχει κρύο (σε γενικές γραμμές κυμαίνεται στους 0 C), ενώ το καλοκαίρι έχει ζέστη την ημέρα & το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία (αν π.χ. έχει 35 C την ημέρα, το βράδυ πέφτει στους 20-22 C).

Πάντως & εγώ Γιώργο σκέφτομαι να πάω σε κάτι μικρότερο, μετά από όλα αυτά που μου έχετε πει... αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται να αποκτήσω 2 κουταβάκια με τη μία... λόγω απειρίας θα ήθελα να δω & να μάθω πρώτα κάποια πράγματα στην πράξη, & μετά να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο...
Φιλε πολυ ευκολα αλλαζεις γνωμη!
Καλο θα ηταν να ρωτησεις ολους αυτους που σε εκαναν να αλλαξεις τι σου προτεινουν κιολας...Μιας και υπαρχουν τοσες φυλες με ιδιαιτεροτητες η καθε μια....
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
αν νομιζεις πως με ολα τα παραπανω που διαβασες οτι θα τα καταφερεις ???? να τον παρεις τον σκυλο
σου κανει για εκει για να φυλαει το τεμαχιο