Έξοδα γέννας


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Αυτο το θεμα πρεπει να το δει οποιος λεει οτι θεωρει ανηθικη την πωληση ψυχων και πηγαινει κ παιρνει κουταβι απο τον πρωτο ΒΥΒ που θα συναντησει στις μικρες αγγελιες....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στην Ελλάδα μας, πόσοι απο τους επαγγελματίες εκτροφείς ανεξαρτήτου φυλής, πραγματικά κάνουν ότι καλύτερο μπορούν στην τοκετομάδα?

Σπάνια συναντάς εκτροφέα με όλη την σημασία... Όλοι πιπιλάνε την ίδια άποψη, "Τα αγαπάω, έχουν καλά άιματα, κλπ κλπ κλπ.."
Εδώ ειναι που πολλοί κάνουν ένα σημαντικό λάθος.
Ναι να πάρεις απο εκτροφεά αλλά να έχεις απαιτήσεις.

Αλέξια το θέμα χρημάτων το ανέφερα για καλό. Απλά ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος για ποιό λόγο ζητάει λεφτά ένας ιδιώτης/κατάστημα?
Με λίγα λόγια όταν πληρώνουμε για να αποκτήσουμε κάποιο σκυλί δεν αγοράζουμε το ζώο αλλά τις υπηρεσίες που μας πρόσφερε ο εκτροφέας. Αυτό να το έχουν υπόψειν τους όποιος πάει να δωσει 200Ε σε ιδιώτη...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Φίλες και φίλοι,

Μία εκτροφή έχει έξοδα, αλλά και έσοδα.
Τα περισσότερα έξοδα προκύπτουν στην υποδομή και την έναρξη ενός εκτροφείου μικρού η μεγάλου......μετά έρχονται τα έσοδα.....που εικάζω ότι δεν είναι τεράστια, αλλά είναι αρκετά για να χαρακτηριστούν ως ένα ικανοποιητικό συμπλήρωμα του υπάρχοντος εισοδήματος.
Αν μία εκτροφή είναι τόσο ψυχοφθόρα και δαπανηρή...γιατί ασχολείστε με αυτήν.?? Θα μου πείτε το γνωστό.."το κάνουμε απο αγάπη - για την διατήρηση του προτύπου της φυλής κ.λ.π. κ.λ.π....υπάρχουν εκτροφείς που ασχολούνται χρόνια πριν απο εσάς - για εσάς.....άρα το επιθυμητό είναι το χρήμα σε συνδυασμό με την αγάπη πρός τους τετράποδους φίλους.
Αν υπάρχει τόση αγάπη για την φυλή και γενικότερα για κάποιο ζωντανό...πάρτε ένα...αγαπήστε το....ζήστε μαζί του...προσφέρετε τις υπηρεσίες σας σε κάποια φιλοζωική οργάνωση αφιλοκερδώς....και μη κάνετε γέννες.

Εάν διακρίνεστε απο μία υπευθυνότητα, μεράκι και προπάντων αγάπη για αυτό που κάνετε.....τότε μη ποστάρετε λίστα εξόδων γέννας...είναι άκομψο..!!

Υ.Γ : Περιμένω μερικούς απο εσάς να κατασπαράξουν τα γραφόμενα μου..!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πιστευω οτι ολοι οσοι κανουν εκτροφη παραλληλα με το χομπυ, θελουν να βγαλουν και χρηματα(καθαρο εισοδημα) αν ειναι δυνατον. Νομιζω οτι ελαχιστοι το καταφερνουν...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη τώρα αλλά είναι άκομψο να κατηγορεις κάποιον που δεν ξέρεις επειδή αξιολόγησες με πενιχρά στοιχεία τους λογους που παραθέτει το φύλλο με τα έξοδα της γέννας του

τι θες να πείς?


και βέβαια θα υπήρχε κάποιο οικονομικό κέρδος σε περίπτωση που δεν χρειαζόταν η εγχείριση κλπ κλπ
και θα υπήρχε ακόμα μεγαλύτερη ζημιά αν τυχών όλα τα κουτάβια δεν είχαν επιζήσει και τυχών είχε πεθάνει και η μητέρα

εγώ θέλω να πώ ότι έχουμε δεί πολλά πόστ σε αυτό το φόρουμ περι εκτροφέων που θυσαυρίζουν και περι ανηθικότητας του εμπορίου ψυχών κλπ κλπ κλπ
και ήταν καλή κίνηση η κίνηση της Αλεξίας
ενημερωτικότατη και γόνιμη

εσύ τι θές να πείς?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αλεξία μου-παρέλειψες να υπολογίσεις την απόσβεση της κάμερας και της σύνδεσης που είχες για να μπορούν όλοι (και κυρίως όσοι είχαν κάνει κράτηση σε κουτάβι σου) να βλέπουν τα κουταβάκια 24ώρες το 24ωρο

άκομψο κι αυτό.........
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για όλους είχε η γυναίκα-όποιος είχε το λίνκ μπορούσε να δεί τα κουτάβια να πίνουν γάλα-να κάνουν τσίσα κακά-την μαμά να τα καθαρίζει κλπ κλπ κλπ
αλλά και αργότερα να κάνουν ακόμα πιο ενδιαφέροντα πράγματα :):):)
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
συγνώμη τώρα αλλά είναι άκομψο να κατηγορεις κάποιον που δεν ξέρεις επειδή αξιολόγησες με πενιχρά στοιχεία τους λογους που παραθέτει το φύλλο με τα έξοδα της γέννας του

τι θες να πείς?


και βέβαια θα υπήρχε κάποιο οικονομικό κέρδος σε περίπτωση που δεν χρειαζόταν η εγχείριση κλπ κλπ
και θα υπήρχε ακόμα μεγαλύτερη ζημιά αν τυχών όλα τα κουτάβια δεν είχαν επιζήσει και τυχών είχε πεθάνει και η μητέρα

εγώ θέλω να πώ ότι έχουμε δεί πολλά πόστ σε αυτό το φόρουμ περι εκτροφέων που θυσαυρίζουν και περι ανηθικότητας του εμπορίου ψυχών κλπ κλπ κλπ
και ήταν καλή κίνηση η κίνηση της Αλεξίας
ενημερωτικότατη και γόνιμη

εσύ τι θές να πείς?
Σε παραπέμπω στο Υ.Γ του post μου....αυτή είναι η απάντηση μου...!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αγαπητέ ΖΥΓΕ,

Χωρίς καμμία διάθεση αντιδικίας, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής :

1. Συμμετέχεις σε ένα forum διαλόγου, παίρνεις θέση σε ένα πολύ σημαντικό θέμα για τον χώρο της κυνοφιλίας, ξέρεις ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις΄πάνω στις απόψεις σου και παρόλα αυτά δεν παιρνεις μέρος στον αντίλογο. Θεωρώ ότι υπάρχει αντίφαση.

2. Από όσα έχω διαβάσει και παρακολουθήσει από τον καιρό που ανακάλυψα το forum το μέλος Alexia δείχνει να είναι πρότυπο Εκτροφέα. Είναι λοιπόν άδικο να κατευθεύνεις τις αμφιβολίες που έχεις γενικότερα για αυτόν τον χώρο πάνω σε αυτό ειδικά το πρόσωπο. Ψάξε παλαιότερα post της σχετικά με τις γεννήσεις των κουταβιών και θα καταλάβεις

Πάντα φιλικά:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
.τότε μη ποστάρετε λίστα εξόδων γέννας...είναι άκομψο..!!
Για ποίον λόγο?
Είναι πιο κομψό να κάνει "εκτροφή" η κυρ Βαγγελιό και ο "πελάτης" να μην γνωρίζει καν τις προϋποθέσεις..?
Να έχουμε στο μυαλό μας πως ο κάθε ένας γίνεται εκτροφέας ανέξοδα και χωρίς κόπο?
Να θεωρούμε πως η εκτροφή είναι ένα εύκολο επάγγελμα με εύκολο χρήμα?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αλεξία μου-παρέλειψες να υπολογίσεις την απόσβεση της κάμερας και της σύνδεσης που είχες για να μπορούν όλοι (και κυρίως όσοι είχαν κάνει κράτηση σε κουτάβι σου) να βλέπουν τα κουταβάκια 24ώρες το 24ωρο

άκομψο κι αυτό.........
Δίκιο έχεις, δεν τα πάω καλά με τα λογιστικά, πολλά ξεχνώ...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Για ποίον λόγο?
Είναι πιο κομψό να κάνει "εκτροφή" η κυρ Βαγγελιό και ο "πελάτης" να μην γνωρίζει καν τις προϋποθέσεις..?
Να έχουμε στο μυαλό μας πως ο κάθε ένας γίνεται εκτροφέας ανέξοδα και χωρίς κόπο?
Να θεωρούμε πως η εκτροφή είναι ένα εύκολο επάγγελμα με εύκολο χρήμα?
Ξέρεις πολλούς σοβαρούς εκτροφείς να αναφέρουν στα site τους τα έξοδα του εκτροφείου..??..εάν το έκαναν αυτό θα ήταν σαν να γκρίνιαζαν η να αγκωμαχούσαν. Ολοι προβάλουν τις εγκαταστάσεις , τα σκυλιά τους, την αναπαραγωγή κ.λ.π...αλλά κανένας τα έξοδα. Εδώ γιατί γίνεται..??...εμένα αυτό μου φαντάζει σαν διαφήμιση η σαν αποτροπή να γίνει κάποιος εκτροφέας.

Η αντίληψη μου για την εκτροφή .....ναι είναι ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα αλλά με κέρδη. Ο πελάτης να γνωρίζει τις προυποθέσεις του εκτροφείου, αλλά ο εκτροφέας να μη προβάλλει τα έξοδα της γέννας. Στα μαγαζιά που πας να ψωνίσεις (ρούχα, παπούτσια), σου αναφέρουν σε κατάλογο, τα λειτουργικά τους έξοδα..???

Και μία επιπλέον ταπεινή εκτίμηση : Πολλοί απο τούς κορυφαίους Ελληνες εκτροφείς δεν είναι κάν μέλη του forum...αναρωτηθείτε εσείς το γιατί.

Τέλος παραπέμπω εσένα και τους πιθανόν επόμενους επιτιθέμενους στο Υ.Γ. του προηγούμενου post μου...Η ειρωνεία είναι ότι η alexia στάθηκε πιο ευγενική απο εσάς, εάν υποτεθεί οτι θεωρήθηκε θιχθείσα...που δεν ήταν αυτος ο σκοπός μου.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
προσωπικά βρίσκω πολύ χρήσιμο το ποστ της Alexia (σε πολύ περισσότερα πράγματα απο τις λογιστικές πληροφορίες που προσφέρει) .....

ας μη πάει χαράμι ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα....
 
Last edited:


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
προσωπικά βρίσκω πολύ χρήσιμο το ποστ της Alexia (σε πολύ περισσότερα πράγματα απο τις λογιστικές πληροφορίες που προσφέρει) .....

ας μη πάει χαράμι ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα....
Συμφωνώ....και κλείνω εδώ....!!!(κατέθεσα την αντίληψη μου...και την εκτίμηση ότι θα δεχόμουν επίθεση....όπερ και έγινε)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Bεβαιως και ειναι χρησιμο το ποστ της αλεξιας το θεμα ομως ειναι το γιατι ειναι χρησιμο. Πρωτον γιατι εμμεσα διαχωριζει το σωστο ερασιτεχνη-λατρη μιας φυλης εκτροφεα που εχει ως σκοπο να προαγει ή να εκθρεψει καποια αντιπροσωπευτικα δειγματα μιας φυλης απο τον εκτροφεα που απλα εχει παρει μια σκυλα και την βαζει σε γεννα χωρις κανενα εκτροφικο προγραμμα για πολλους λογους ειτε γιατι εχει φουσκωμενα μυαλα ειτε για το βραχυπροθεσμο κερδος ειτε .......
Δευτερον ανοιγει για ακομη μια φορα τα ματια στο απλο, ανενημερωτο μεν ενδιαφερομενο να μαθει δε κοινο δινοντας του μια επιτελους πραγματικη οψη του αληθινου κοστους μιας γεννας.
Τριτον φανερωνει εμμεσα τα εξοδα που πρεπει να ειναι παντα ετοιμος ενας εκτροφεας οταν προκυψει καποιο προβλημα κατι πιθανοτατο αφου μιλαμε για ζωντανους οργανισμους.
Το γεγονος φιλε ζυγε οτι εχουν υπαρξει καποιοι πριν απο εμας δε σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αλλοι που θα συνεχισουν το σημαντικο τους εργο ειδαλλως θα υπηρχε στασιμοτητα.
Κακοι εκτροφεις, ΒΥΒ, pet shop, ιδιωτες που θα πουλανε σκυλια σε φοβορες τιμες και προσφορες θα υπαρχουν παντα με νομιμο ή μη τροπο γιατι απλα οταν η εκτροφη γινεται χωρις την υπαρξη των παραπανω εξοδων εχει οντως κερδος. Αυτο για το οποιο καποιοι ανθρωποι πασχιζουν ειναι απλα το οι ενδιαφερομενοι να ειναι πλεον ενημερωμενοι για το διαφορετικο κοστος, για τη διαφορετικη μορφολογια-χαρακτηρα-υγεια που που προκυπτουν απο την καθε επιλογη. Στη συνεχεια αποκλειστικα υπευθυνοι θα ειναι αυτοι και μονο για την επιλογη τους χωρις καμια απολυτως δικαιολογια. Το βασικο παντοτε ειναι να υπαρχει σφαιρικη ενημερωση πανω σε ενα θεμα ετσι ωστε οι μετεπειτα αποφασεις νας χαρακτηριζουν.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
διακρίνω μία παράδοξη ερμηνεία της λέξεως επίθεση και κατασπαράζω ή αυτή είναι η δόκιμη ερμηνεία τους?


πολλοί κορυφαίοι εκτροφείς της χώρας δεν είναι μέλη του φόρουμ. πάλι δεν αντιλαμβάνομαι τι θές να πείς...

το γεγονός ότι υπάρχει πλειάδα πόστς που θεωρούν ότι ο εκτροφέας "κονομάει" δεν είναι ικανός λόγος για παράθεση κόστους εκτροφής ? και υπάρχει ήδη παρόμοια αναφορά κόστους απο άλλον κορυφαίο Έλληνα εκτροφέα εδώ και χρόνια.μάλλον είναι άκομψος κι αυτός-αλλά ευτυχώς εκτρέφει κομψότατους σκύλους :)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Εδώ ειναι που πολλοί κάνουν ένα σημαντικό λάθος.
Ναι να πάρεις απο εκτροφεά αλλά να έχεις απαιτήσεις.

Αλέξια το θέμα χρημάτων το ανέφερα για καλό. Απλά ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος για ποιό λόγο ζητάει λεφτά ένας ιδιώτης/κατάστημα?
Με λίγα λόγια όταν πληρώνουμε για να αποκτήσουμε κάποιο σκυλί δεν αγοράζουμε το ζώο αλλά τις υπηρεσίες που μας πρόσφερε ο εκτροφέας. Αυτό να το έχουν υπόψειν τους όποιος πάει να δωσει 200Ε σε ιδιώτη...
Καλημέρα.

Δεν είμαι αντίθετος για αγορά κουταβιού από εκτροφεία, κάθε άλλο.

Αλλά, πραγματικά είναι ελάχιστοι οι σωστοί εκτροφείς.

Τι απαιτήσεις να έχεις, όταν δεν ξέρεις αρκετά πράγματα? Π.χ. ο συγκεκριμένος επιβήτορας ή η συγκεκριμένη μάνα, έχει βγάλει στο παρελθόν παθολογικές κληρονομικές παθήσεις. Το ξέρει αυτό ο υποψήφιος αγοραστής? Το λέει αυτό ο εκτροφέας? Ξέρει ο εκτροφέας τι πραγματικά θέλει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης? κλπ κλπ

Και για να μείνουμε στο θέμα με βάση τίτλου, η σωστή εκτροφή και 1500ευρώ το κουτάβι, πάλι δεν πληρώνεται.

Αλλά, ποιος αξιολογεί την διαδικασία του ζευγαρώματος?
Την διαδικασία της γέννας και της ανατροφής των κουταβιών?
Ποιος αξιολογεί το κουτάβι?


.->"Έλα μωρέ τώρα,..., ένα κουτάβι θα πάρω, σε εμένα θα πέσει το χειρότερο?"
.->"Πόοοοσο??? 600-700-800-900-1000-1100-1200 ευρώ το κουτάβι? Άσε ρε φίλε, πλάκα μας κάνεις??? Τι πουλάς χρυσάφι??? Θα πάω απο πετ ή απο τον φίλο μου που έχει εναν φίλο, με τρομερά σκυλιά.."
κλπ κλπ κλπ
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Φυσικά και οικονομάμε οι εκτροφείς , αλλά όχι από τα σκυλιά που πωλούν , αλλά από παρελκόμενες υπηρεσίες και εμπόριο .
Όπως φιλοξενία, εκπαίδευση ,αναλώσιμα , ακόμα και τροφές , αυτό φυσικά προϋποθέτει πολύ καλή οργάνωση .
Τώρα για το θέμα που ανέδειξε η alexia ο καθ’ ένας μας το βλέπει με τη δική του ματιά .
Πέρα από τον ισολογισμό εγώ σαν ανίδεος και πρωτάρης πήρα μια πρώτη εικόνα τι να αναζητήσω και τι να ψάξω από τον επόμενο εκτροφέα , τι εξετάσεις να ζητήσω να μου δήξει .
Ευχαριστώ alexia που μου επιτρέπεις να επιμένω στην υπογραφή μου .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό έχει ειπωθεί πολύ συχνά και απο όλους
πανσιόν εκπαίδευση και συχνά και ξηρές τροφές κλπ
αν μιλήσουμε και για κυνηγετικές φυλές με 200 κουτάβια τον χρόνο τα οποία όλα εκπαιδεύονται και ΒΥ απο τον εκτροφέα (και μπορεί μέχρι και επίβαση χωρίς να σε ρωτήσουν να πάρουν και συνήθως η ΒΥ γίνεται στην καλύτερη με ανελέητο πνίχτη ή στην χειρότερη με κολλάρο)
ε
εκεί μπορούμε να μιλήσουμε για κονόμα στα σίγουρα
100 εκπαιδεύσεις να πούμε τον χρόνο-απο 500 ευρώ στην καταξεφτυλλότερη των περιπτώσεων ,αν και ακούω πολύ μεγαλύτερες τιμές....καταλαβαίνετε..........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22