Έρχεται νέος κωδικός Αcana


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Cisse μίλα και με τον κτηνίατρο γιατί μπορεί να σε συμβουλεύσει να του δίνει αντιαλλεργική τροφή μαζί με συμπληρώματα για την δυσπλασία του. Αλήθεια άλλαξες κτηνίατρο;


Ναι αλλαξα κ τον παω εκει που τον πας και εσυ (χαλνδρι). Καναμε τεστ για αλλεργιες κ περιμενουμε να δουμε τι θα κανουμε!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι αλλαξα κ τον παω εκει που τον πας και εσυ (χαλνδρι). Καναμε τεστ για αλλεργιες κ περιμενουμε να δουμε τι θα κανουμε!!!
Θεωρώ ότι έχουμε από τους καλύτερους γιατρούς στην αθήνα. :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κυβελη εγω πηρα ενα 2κλ Acana την μπλε(adult dog) με 29% πρωτεΐνη αλλα περιμενω να αλλαξω παλι σε grasslands που δεν ειναι με κοτοπουλο αλλα με αρνι μηπως τον πειράζει το κοτοπουλο γιατι συνεχιζει να ψιλό ξύνετε ειδικα οταν παμε στο παρκο πεφτει καποιες φορες στο τσιμέντο και κανει σβούρες μαλλον για να τρίψει την ραχη του?

Το μονο που με προβληματίζει ειναι οτι εχει 33% πρωτεινη κ θελω να δω πως θα την δεχτεί !!
Συνηθως σε δερματικα προβληματα να προτιμας ξηρα με αρνι! Ισως ηταν καλυτερο να επαιρνες την ροζ συσκευασια με αρνι και μηλο με μονο 27% πρωτεινη!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Συνηθως σε δερματικα προβληματα να προτιμας ξηρα με αρνι! Ισως ηταν καλυτερο να επαιρνες την ροζ συσκευασια με αρνι και μηλο με μονο 27% πρωτεινη!

Ποιες διαφορες εχουν γιατι αρνι εχουν κ τα δυο !! Εχουμε κ δυσπλασια για να ξερεις !!! Μου προτείνεις την ροζ μονο για το 27 η και για κατι αλλο ?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Στην προτεινω γιατι ο μπλε κωδικος που αγορασες με το 29% εχει σολωμο, κοτοπουλο και αυγο,
τον επαιρνα παλια! Αλλα επειδη η Σοκο μου εβγαλε καποια δερματικα τοτε θεωρησα καλυτερο
να ταιζω με αρνι που ενδυκνειται για τα δερματικα. Και οι δυο εχουν γλουκοσαμινη και χονδροιτινη,
τωρα αν χρειαζεστε συμπηρωματα θα το κρινει ο γιατρος σας!
Και γενικα ειμαι της φιλοσοφιας οτι πανω απο 29% πρωτεινη σε φυλες που δεν ειναι υπερκινητικες
δεν νομιζω οτι χρειαζεται!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Καταλαβα αρα μου λες καλυτερα "lamb & apple" απο "Grasslands" οκ τοτε θα παω σε αυτην να δω!! Ενα 2κλ θα παρω ! Να ρωτησω τωρα κατι αλλο μιας κ σε εχω εδω. Οταν εκανα αλλαγη απο j/d σε acana κρατησε πολυ γιατι ηθελα να του δινω πριν παω σε χαπια κ περισσοτερο γλ.χρ. μπορει να εκανα κ 20μερ. Τωρα τις τελευταιες 2-3 μερες του δινω μονο ακανα αμα αλλαξω σε ροζ θα χρειαστω παλι μετάβαση λες ? Και αν ναι ποσο ?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Την grasslands δεν την εχω δοκιμασει γιατι θεωρω οτι θα τους πεσει βαρια με 33% πρωτεινη.
Shar pei εχω οχι μαλινουα!

Αν εχει ευαισθησια στα δερματικα του θα ησυχασει με το αρνι και μηλο. Αν ομως τωρα που
ταιζεις την μπλε βλεπεις οτι του ταιριαζει τοτε δεν υπαρχει λογος να του την αλλαξεις!

Αν ομως δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε ναι θα χρειαστεις παλι μεταβαση. Για αρχη βαζε
3/4 του δοσομετρητη την παλια και 1/4 την καινουργια για κανα δυο μερουλες, μετα
1/2 και 1/2 παλι για 2 μερουλες, 1/4 την παλια 3/4 ην καινουργια αλλες δυο μερουλες
και τελος 4/4 μονο την καινουργια!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Την grasslands δεν την εχω δοκιμασει γιατι θεωρω οτι θα τους πεσει βαρια με 33% πρωτεινη.
Shar pei εχω οχι μαλινουα!

Αν εχει ευαισθησια στα δερματικα του θα ησυχασει με το αρνι και μηλο. Αν ομως τωρα που
ταιζεις την μπλε βλεπεις οτι του ταιριαζει τοτε δεν υπαρχει λογος να του την αλλαξεις!

Αν ομως δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε ναι θα χρειαστεις παλι μεταβαση. Για αρχη βαζε
3/4 του δοσομετρητη την παλια και 1/4 την καινουργια για κανα δυο μερουλες, μετα
1/2 και 1/2 παλι για 2 μερουλες, 1/4 την παλια 3/4 ην καινουργια αλλες δυο μερουλες
και τελος 4/4 μονο την καινουργια!

Ναι καταλαβα μαλλον του ταιριαζει αλλα σου ειπα οτι μολις τρωει καποιες φορες βαζει την μούρη του στο χαλι κ την τριβει κ γενικως στα σαγονια ξυνετε κ τα κοκκινιζει !!! Για αυτο θελω να παω στο αρνι-μηλο μηπως κ αλλαξει κατι, περιμενω κ τα τεστ για αλλεργιες κ βλεπουμε!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Επειδη ξυνεται στα μουτρα και κοκκινιζει του εκανες τεστ αλλεργιων η εχετε και καποια αλλο προβλημα?
Καλυτερα να περιμενεις τις απαντησεις και οταν θα βγουν ρωτα και τον κτηνιατρο σου (βρε λες ναι εχουμε
τον ιδιο) την αποψη του για το αρνι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και εγώ θα σου έλεγα cisse μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα να μην πάρεις μεγάλο σακί τροφής.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Οχι καλε 2κλ παίρνω το πιο μικρο!! Εχω τον "Μ" τωρα πια !!! Ειχαμε κ αλλα περιστατικά με ξυσίματα οπως διπλα απο τη μυτη του που εκανε πληγη με αιμα, στο κεφαλι του που εκανε σαν σπυρακια μετα κ εχει πολυ μικρα κομματια χωρις τριχα, στα μαγουλα του !! Εβαζα λιγο την κρεμα με κορτιζονη κ διπλα στη μυτη κ κοντα στο ματι εβαζα Tobrex !!

Θα περιμενω κ θα δω σιγουρα!!
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@Cisse θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ πολύ την εμπορική ονομασία του τεστ αλλεργίας που έκανες στο σκυλί, τι ακριβώς καλύπτει(τροφες;γύρη; )και την τιμή του; Επίσης την ανάλυση του τεστ την κάνουν στην Γερμανία, για αυτό αργούν τα αποτελέσματα; Σε ευχαριστώ.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
@Cisse θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ πολύ την εμπορική ονομασία του τεστ αλλεργίας που έκανες στο σκυλί, τι ακριβώς καλύπτει(τροφες;γύρη; )και την τιμή του; Επίσης την ανάλυση του τεστ την κάνουν στην Γερμανία, για αυτό αργούν τα αποτελέσματα; Σε ευχαριστώ.

Θα το κοιτάξω και θα σου πω, πλήρωσα 80€ για το τεστ και δεν νομίζω οτι έγινε στην Γερμανία!!!
Για το ξεσμα η τιμή ειναι 60€!!
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
80€; Εμένα κτηνίατρος μου είπε κοντά 200€ ! Πήρε ξέσμα; Δεν του έκανε αιμοληψία; Διότι εμένα μου είπε ότι γίνεται η αιμοληψία, και επειδή στην Ελλάδα δεν τα κάνουν τα τεστ αυτά, τα στέλνουν στην Γερμανία, και αφού τα αναλύσουν, αποστέλουν τα αποτελέσματα.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
80€; Εμένα κτηνίατρος μου είπε κοντά 200€ ! Πήρε ξέσμα; Δεν του έκανε αιμοληψία; Διότι εμένα μου είπε ότι γίνεται η αιμοληψία, και επειδή στην Ελλάδα δεν τα κάνουν τα τεστ αυτά, τα στέλνουν στην Γερμανία, και αφού τα αναλύσουν, αποστέλουν τα αποτελέσματα.

Οχι δεν του πηρε ξεσμα γιατι εγω δεν το εκανα !! Αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα τον παω και για αυτο !!! Μονο αιμα του πηρε και μου ειπε να παω σε 15-20μερες που θα βγουν τα αποτελεσματα εγω πηγα πιο νωρις κ τους πηρε τηλεφωνο κ του ειπαν οτι βγηκε αρνητικο!! Περασα σε 1-2μερες κ πηρα και το χαρτι που του εστειλαν απο το εργαστηριο !!!

Δεν ξερω αν η κτηνιατρος σου νομιζει οτι στην ελλαδα δεν γινεται σωστη διαγνωση και σου λεει για γερμανια αλλα θα το ρωτησω και εγω για να ξερω !!! Δεν εχω παει ακομα σπιτι για να σου πω τι λεει ακριβως το τεστ, θα το κανω ομως!!


Τι σκυλο εχεις ? Γιατι ψαχνεσαι για αλλεργιες? Τι συμπτωματα εχεις ???
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον. Bullterrier έχω και μου έκανε αλλεργική αντίδραση μετά που του έδωσα να φάει αυγό (βραστό). Φαντάσου ότι 1/2 ώρα μετά που το έφαγε γέμισε σπυράκια. Ευτυχώς δεν είχε προβλήματα με την αναπνοή του. Ο προβληματισμός ο δικός μου είναι ο εξής : αν είναι αλλεργικός στο αυγό (που λογικά είναι, γιατί τα συμπτώματα τα είχε μετά που έφαγε αυγό), γιατί τόσο καιρό δεν μου έκανε κανένα απολύτως πρόβλημα με την ξηρά τροφή που του δίνω (acana wild prairie) η οποία περιέχει ολόκληρα αυγά, ή τουλάχιστον έτσι γράφει στην συσκευασία της;