Έτοιμο το Kennel... τώρα;


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πάντως, αν δεν το γουστάρεις εσύ, προσπάθησε να της το φτιάξεις, μη γίνει κανά κακό καμμιά μέρα που θα λείπεις. Αλλά...και εκεί ακόμη αν είσαι, είναι πάρα πολύ εύκολο, να γίνει η στραβή και να μην προλάβεις να κουνηθείς.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Εντάξει μην νομίζεις και τίποτα τρομερά πράγματα. Αν της δώσεις δυο λιχουδιές, της πετάξεις κάνα δυο φορές τα μπαλάκια της θα γίνει η καλύτερή σου φιλενάδα.
Όπως με τον ανιψιό μου στην φωτό.
Στην αρχή ήταν επιφυλακτική, το παρατηρούσε και του γάβγιζε συνεχεία. λίγες ώρες όμως αργότερα κοιμήθηκαν αγγαλίτσα.
unnamed.jpg
 
  • Like
Reactions: Serge and Katiariko


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μα είναι γλύκα ρε συ το κορίτσι. Δεν μπορώ να την φανταστώ αλλιώς.
Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα, αν και τι πρέπει να αλλάξεις :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το κατάλληλο kennel για Γερμανικό Ποιμενικό είναι ένα ορθογωνικό kennel. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και σπίτι στύλ δωματίου και όχι ένα σπιτάκι μικρό.Τέλος θα πρέπει να είναι και στεγασμένο.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Το κατάλληλο kennel για Γερμανικό Ποιμενικό είναι ένα ορθογωνικό kennel. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και σπίτι στύλ δωματίου και όχι ένα σπιτάκι μικρό.Τέλος θα πρέπει να είναι και στεγασμένο.
"δωματίου" Στέλιο εννοείς να έχει και μέσα ξεχωριστό δωμάτιο;
Είναι στεγασμένο το μισό. Είπα να αφήσω το άλλο μισό κάμπριο να λιάζεται κιόλας.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτό που εννοώ είναι ότι θα πρέπει να φτιάξεις χώρο να προαυλίζεται η σκύλα ορθογωνικού σχήματος, και έναν χώρο κλειστό, όχι σκεπασμένο μόνο!Κλειστό!
Με κατάλληλο αερισμό πχ. από φινιστρίνια, με κατάλληλη

Έτσι όπως βλέπω το kennel και τον χώρο που καταλαμβάνει εγώ θα έκανα μία περέμβαση και θα έβαζα και το δέντρο μέσα στον προαυλιζόμενο χώρο(γιατί όχι?);)
Και στην θέση που έχεις αφήσει κενό, θα το μπάζωνα με τσιμέντο και θα έβαζα τον κλειστό χώρο(δωματιάκι) που σου λέω!

Αυτήν την στιγμή δεν προστατεύεις από τίποτα την σκύλα!Το σπιτάκι είναι για πέταμα!
Ως Γερμανικός Ποιμενικός θέλει ορθογωνικό kennel για να "τροχάζει" εκεί μέσα, και ως σκύλος θέλει καλά στεγασμένο χώρο!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλή η σκέψη για κενελ, αλλά εγώ θα εστίαζα περισσότερο στο θέμα της υπακοής...
 
  • Like
Reactions: skylakos




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βρε στελιο ολο αυτο που λες ουτε οι εκτροφεις δεν το εχουν.τι φυλιστρινια κλπ χαχαχα
εμενα εχοντας κεννελ για τα σκυλια μου μια χαρα μου φαινεται.εγω πχ εχω καλυψει και το πανω μερος με πλεγμα μπας και......και εγω βαλει γυρω γυρω και απο πανω το πραινο δυχτι σκιασης και ολα ειναι μια χαρα.
παντως για να μεινει εκει 2-3-5 ωρες καλυτερα θα περαει απο το να ειναι στο κρεητ.εμενα μαραιει.

μια ερωτηση μονο,γιατι να θεωρεις τον σκυλο σου αντικοινωνικο αν δεν δεχετε ξενους μεσα στο πιτι;
εμενα νορμαλ μου φαινεται αυτο και οχι για αντικοινωνικο σκυλι.ια ισα αφου δεχετε και χαδια μετα.ξερω πολους ανθρωπους που θα παρακαλουσαν να ειναι ετσι τα σκυλια τους.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν κατάλαβα καλά, είναι για ολιγόωρη παραμονή οπότε αν και μικρό σε μέγεθος δεν πειράζει. Το τσιμέντο είναι ακατάλληλο σαν δάπεδο. Μπορείς να βάλεις πλακάκια κουζίνας (αντιολισθητικά & μή αποροφητικά), ή βιομηχανικό δάπεδο, να υπάρχει μια μικρή κλίση ώστε να μην λιμνάζουν νερά και να πλένεται εύκολα. Είναι λίγα τα τετραγωνικά οπότε δεν θα σου κοστίσει ακριβά. Καλό θα ήταν να είναι στεγασμένο κατά τα 2/3 τουλάχιστον, καθώς και πλευρικά μια γωνία για να κόβει αέρα & βροχή.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...

μια ερωτηση μονο,γιατι να θεωρεις τον σκυλο σου αντικοινωνικο αν δεν δεχετε ξενους μεσα στο πιτι;
εμενα νορμαλ μου φαινεται αυτο και οχι για αντικοινωνικο σκυλι.ια ισα αφου δεχετε και χαδια μετα.ξερω πολους ανθρωπους που θα παρακαλουσαν να ειναι ετσι τα σκυλια τους.
Το να μην δεχεται ο σκυλος ανθρωπους στο σπιτι σου ενω τους δεχεσαι εσυ δεν μου φαινεται και πολυ λογικο... σιγα να μην του ζητησουμε και την αδεια να φερουμε παρεα στο σπιτι μας. :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το να μην δεχεται ο σκυλος ανθρωπους στο σπιτι σου ενω τους δεχεσαι εσυ δεν μου φαινεται και πολυ λογικο... σιγα να μην του ζητησουμε και την αδεια να φερουμε παρεα στο σπιτι μας. :rolleyes:
οταν λεει οτι μετα απο λιγο δεχετε και χαδια τοσο μη λογικο σου φαινεται;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
οταν λεει οτι μετα απο λιγο δεχετε και χαδια τοσο μη λογικο σου φαινεται;
Εαν ειναι ετσι, τοτε γιατι ακομη δεν εχει χτισει επαφη με τον πατερα του παιδιου που απ'οσο καταλαβα βλεπει συχνα? Οπως και να εχει δεν βρισκω λογικο να ανοιγω την πορτα σε καποιον και ο σκυλος να λυσσαει και να πρεπει να τον πεισω οτι ο ανθρωπος που ηρθε ειναι καλος και δεν πρεπει να τον φαμε. Απο την στιγμη που ανοιγω την πορτα του σπιτιου εγω ή αλλο μελος που μενει στο σπιτι, ο σκυλος δεν νομιζω πως πρεπει να εχει λογο επ'αυτου. Δεν μιλαω για περιπτωσεις αμυνας του σκυλου αν δεχθει επιθεση ή για προστασια μελους της οικογενειας, αλλα για μια νορμαλ καθημερινοτητα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν ξερω γιατι δεν εχει χτισει καπια σχεση,ισως να μην το θελει και ο ιδιος ο ανθρωπος.
το ανοιξεις την πορτα εσυ και να δεχτει ενα σκυλος επιφυλακτικος,αγριος,αντικοινωνικος,επιθετικος,δαγκωνιαρης,τρελος,κυριαρχικος........ολα αυτα μαζι και αλλα τοσα η ενα απο αυτο μονο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα παντα απο πολες αποψεις αφου ξερουμε οτι ο σκυλος ειναι ανεκπαιδευτος πρωτον και μαλλον δεν ειναι και γατακι.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Στελιο οταν λες ορθογωνιο επειδη δεν τον διατυπωνεις σωστα η εγω δεν το καταλαβαινω μηπως να το εξηγησεις λιγο??

Υ.Γ.Για πολλους κ διαφορους λογους πρεπει να υπαρχει ενας χωρος να απομονωθει ο σκυλος απο τον κοσμο που ερχεται σπιτι μας.
Δεν εχει λογο ο σκυλος να συγχρωτιζεται κ να κανει παρεακια κ χαδακια με τον καθενα που δεχομαστε εμεις μεσα.
Μπορει να μπει ενας μαστορας ο κηπουρος να δουλεψει, ενα επαγγελματικο ραντεβου, ενας γειτονας που δεν ειναι για πολλα πολλα κ ποσοι αλλοι.......
Σαφως κ αν μιλαμε για ανθρωπο του στενου περιβαλλοντος ο σκυλος πρεπει να τον ανεχεται αλλα μεχρι εκει, οχι στον καθενα που θα του ανοιξουμε την πορτα να ειναι δεν τρεχει μια.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
.. οχι στον καθενα που θα του ανοιξουμε την πορτα να ειναι δεν τρεχει μια.
Απο το να μην τρεχει μια, μεχρι να ορμαει σε καποιον "επειδη ετσι", εχει μια καποια διαφορα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και εγώ πιστεύω ότι το κενελ (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα) είναι καλό να υπάρχει .....για όλους τους λόγους που ανέφερε ο east,
απλά Παναγιώτη έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να δεις περισσότερο το θέμα της υπακοής του σκύλου
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Για μενα το κεννελ ειναι για να αποσυρεται ο σκυλος σε περιπτωσεις που εμποδιζει καποια χειρονακτικη εργασια στο σπιτι.

Δεν εβγαζα το σκυλο μου απο το σπιτι,οποιος κ αν ερχοταν. Του ειχα μαθει ομως να σεβεται οποιον μπαινει μεσα. Τον μυριζε,εκανε ενα κυκλο γυρω του (σαν τον καρχαρια) κ μετα απλα εδειχνα το κρεβατι του.Εκει πηγαινε. Θα ειναι πολυ χειροτερο ο σκυλος να συνδεσει επισκεπτης=κεννελ.

Ξεκινα εκπαιδευση κ υπακοη. Σε αυτο θα βοηθησουν κ φιλοι με συνεννοημενες επισκεψεις. Συμβουλευσου εκπαιδευτη.






Δεν ξερω βρε παιδια, αλλα αν καποιος δεν γουσταρε την υπαρξη του σκυλου μου,για δικους του λογους,απλα ή θα τον ανεχοταν ή δεν θα ερχοταν. Στο μονο που μπορει να κανω πισω ειναι να εχει ο αλλος φοβια,πραγματικη φοβια. Εκει, ανοιγα την πορτα,επετρεπα στο σκυλο μου να μυρισει απο αποσταση κ τον εβαζα στο διπλα δωματιο με την πορτα ανοιχτη. Δεν εβγαινε ομως κ αυτος απο εκει. Αν ο επισκεπτης σιχαινεται το σκυλο μου,δε θελει τριχες,ειναι υπερ του "εξωτερικου κηποσκυλου", λυπαμαι αλλα στο σπιτι μου εχω δικους μου κανονες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να επεκταθει η συζητηση στο γιατι να μπει ο σκυλος στο κεννελ. Λογοι υπαρχουν.
Ο ανθρωπος εφτιαξε ενα κεννελ κ απ οσο καταλαβα ζηταει συμβουλες πως να το κανει καλυτερο κ πως να το συνηθισει ο σκυλος του, οχι κουβεντα στο αν τωρα που το εφτιαξε του ειναι χρησιμο η αχρηστο κ τι να κανει για να μην το χρησιμοποιησει........
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Πάντως, αν δεν το γουστάρεις εσύ, προσπάθησε να της το φτιάξεις, μη γίνει κανά κακό καμμιά μέρα που θα λείπεις. Αλλά...και εκεί ακόμη αν είσαι, είναι πάρα πολύ εύκολο, να γίνει η στραβή και να μην προλάβεις να κουνηθείς.
:(

Αυτό που εννοώ είναι ότι θα πρέπει να φτιάξεις χώρο να προαυλίζεται η σκύλα ορθογωνικού σχήματος, και έναν χώρο κλειστό, όχι σκεπασμένο μόνο!Κλειστό!
Με κατάλληλο αερισμό πχ. από φινιστρίνια, με κατάλληλη

Έτσι όπως βλέπω το kennel και τον χώρο που καταλαμβάνει εγώ θα έκανα μία περέμβαση και θα έβαζα και το δέντρο μέσα στον προαυλιζόμενο χώρο(γιατί όχι?);)
Και στην θέση που έχεις αφήσει κενό, θα το μπάζωνα με τσιμέντο και θα έβαζα τον κλειστό χώρο(δωματιάκι) που σου λέω!

Αυτήν την στιγμή δεν προστατεύεις από τίποτα την σκύλα!Το σπιτάκι είναι για πέταμα!
Ως Γερμανικός Ποιμενικός θέλει ορθογωνικό kennel για να "τροχάζει" εκεί μέσα, και ως σκύλος θέλει καλά στεγασμένο χώρο!
:confused:

καλή η σκέψη για κενελ, αλλά εγώ θα εστίαζα περισσότερο στο θέμα της υπακοής...
...κάτι ξέρει, κάτι ξέρει!

...μια ερωτηση μονο,γιατι να θεωρεις τον σκυλο σου αντικοινωνικο αν δεν δεχετε ξενους μεσα στο πιτι;
εμενα νορμαλ μου φαινεται αυτο και οχι για αντικοινωνικο σκυλι.ια ισα αφου δεχετε και χαδια μετα.ξερω πολους ανθρωπους που θα παρακαλουσαν να ειναι ετσι τα σκυλια τους.
Κοινωνικό πάντως δεν το λες. Μα και γι αυτό το Kennel για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο. :)

Αν κατάλαβα καλά, είναι για ολιγόωρη παραμονή οπότε αν και μικρό σε μέγεθος δεν πειράζει. Το τσιμέντο είναι ακατάλληλο σαν δάπεδο. Μπορείς να βάλεις πλακάκια κουζίνας (αντιολισθητικά & μή αποροφητικά), ή βιομηχανικό δάπεδο, να υπάρχει μια μικρή κλίση ώστε να μην λιμνάζουν νερά και να πλένεται εύκολα. Είναι λίγα τα τετραγωνικά οπότε δεν θα σου κοστίσει ακριβά. Καλό θα ήταν να είναι στεγασμένο κατά τα 2/3 τουλάχιστον, καθώς και πλευρικά μια γωνία για να κόβει αέρα & βροχή.
Για συνθετικό χλοοτάπητα έλεγα.

Εαν ειναι ετσι, τοτε γιατι ακομη δεν εχει χτισει επαφη με τον πατερα του παιδιου που απ'οσο καταλαβα βλεπει συχνα? Οπως και να εχει δεν βρισκω λογικο να ανοιγω την πορτα σε καποιον και ο σκυλος να λυσσαει και να πρεπει να τον πεισω οτι ο ανθρωπος που ηρθε ειναι καλος και δεν πρεπει να τον φαμε. Απο την στιγμη που ανοιγω την πορτα του σπιτιου εγω ή αλλο μελος που μενει στο σπιτι, ο σκυλος δεν νομιζω πως πρεπει να εχει λογο επ'αυτου. Δεν μιλαω για περιπτωσεις αμυνας του σκυλου αν δεχθει επιθεση ή για προστασια μελους της οικογενειας, αλλα για μια νορμαλ καθημερινοτητα.
Τα αισθήματα με τον πατέρα μου, δυστυχώς είναι αμοιβαία. Μακάρι να ήταν καλύτερα αλλά αν δεν θέλει εκείνος...:unsure:

δεν ξερω γιατι δεν εχει χτισει καπια σχεση,ισως να μην το θελει και ο ιδιος ο ανθρωπος...
Σωστά.(y)

..αφου ξερουμε οτι ο σκυλος ειναι ανεκπαιδευτος πρωτον και μαλλον δεν ειναι και γατακι.
..και αυτό από που το ξέρουμε ακριβώς; :oops:

και εγώ πιστεύω ότι το κενελ (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα) είναι καλό να υπάρχει .....για όλους τους λόγους που ανέφερε ο east,
απλά Παναγιώτη έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να δεις περισσότερο το θέμα της υπακοής του σκύλου
... κάτι ξέρει, κάτι ξέρει. :whistle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU