Έφαγε ποντίκι


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
παιδια δεν θα το πιστεψετε μολις τον βρηκα με ενα σπουργιτι στο στομα δεν παει καλα ο σκυλος εγινε γατα
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Πέρυσι ο Ντιεγκο ειχε κυλιστει το παλιοβρωμιαρικο πανω σε ενα ψόφιο ποντίκι. Εκείνη τη μέρα είχα πάει στον γιατρό και του είπα για το περιστατικό και με ρώτησε αν είμαι σίγουρη πως δεν έφαγε καθόλου γιατί αν ήταν ψόφιο απο ποντικοφάρμακο τότε θα ήταν πολύ επικίνδυνο για το σκυλί. Μάλιστα μου είπε να τον προσέχω πολύ στενά για τις επόμενες ώρες και πως με το παραμικρό σύμπτωμα να τον τρέξω. Τώρα τι να πω, οι απόψεις διίστανται..
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Διόρθωσέ τον, καλύτερα.
τι να τον διορθωσω σε αυτο δηλαδη να μην κυνηγαει πουλακια βρε βερονικα; απο βαρεμαρα το κανει οταν ειναι στον κηπο,τον βλεπω πολλες φορες να το κανει μολις ερθει κανενα σπουργιτι στο γρασιδι το κυνηγαει εχει πιασει ακομα μια φορα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
τι να τον διορθωσω σε αυτο δηλαδη να μην κυνηγαει πουλακια βρε βερονικα;
Δηλαδή πέρα απ'όλα τ'άλλα...σου ακούγεται σωστό, να σκοτώνει άλλα ζώα έτσι για να παίξει; Γιατί βαριέται;
 






Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
ΟΚ, εμένα θα με ανησυχούσε που βαριέται, που κυνηγάει ό,τι βρει, που σκοτώνει ό,τι βρει. Αλλά έτσι είμαι εγώ...
ενα groenendael δεν βαζει κολο κατω και απο εξασκηση εκτονωση πολλες ωρες, περιεργος πολυ.και ενως φιλουμου ο σκυλος κυνηγαει πεταλουδες στον κηπο το βλεπω φυσιολογικο ολο αυτο
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Δηλαδή πέρα απ'όλα τ'άλλα...σου ακούγεται σωστό, να σκοτώνει άλλα ζώα έτσι για να παίξει; Γιατί βαριέται;
δηλαδη αν τα σκυλια σου ειναι στον κηπο και περασει ενα σπουργιτακι δεν θα ασχοληθουν καθολου; ειναι και μικρουλης και περιεργος και οντως του φαινεται παιχνιδι.δεν το βρισκω καθολου παραξενο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ θα σου έλεγα να του κόψεις αυτές τις συνήθειες....
το να κυνηγάει και (εννοίοτε να σκοτώνει) πουλιά, ποντίκια - αργότερα μπορεί και γάτες...δεν είναι παιχνίδι!....

αν ο τύπος βαριέται ενώ έχετε παίξει, βολτάρει και κάνει μάθημα σε ικανοποιητικό βαθμό....μάζεψέ τον μέσα....
Αλλιώς θα μάθει να ''διασκεδάζει'' μόνος του και θα αρχίζει να σε γράφει εκεί που δύναται....

θα σου πρότεινα με το που πάει να πειράξει κανένα ζωντανό, να τον μαλώσεις για να καταλάβει ότι ΔΕΝ πειράζουμε ότι κινείται...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Και δεν ξέρεις και τι κουβαλάνε...
Επίσης, αν ανεχτείς αυτό το σπορ, μπορεί η περιέργειά του να μην φτάνει σε κορεσμό και να χωθεί πουθενά και να τον ψάχνεις. Φύλαγε τα ρούχα σου να είσαι ντυμένος...
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
εγώ θα σου έλεγα να του κόψεις αυτές τις συνήθειες....
το να κυνηγάει και (εννοίοτε να σκοτώνει) πουλιά, ποντίκια - αργότερα μπορεί και γάτες...δεν είναι παιχνίδι!....

αν ο τύπος βαριέται ενώ έχετε παίξει, βολτάρει και κάνει μάθημα σε ικανοποιητικό βαθμό....μάζεψέ τον μέσα....
Αλλιώς θα μάθει να ''διασκεδάζει'' μόνος του και θα αρχίζει να σε γράφει εκεί που δύναται....

θα σου πρότεινα με το που πάει να πειράξει κανένα ζωντανό, να τον μαλώσεις για να καταλάβει ότι ΔΕΝ πειράζουμε ότι κινείται...
παιδια κατανοητα ολα αυτα αλλα εξακολουθω να πιστευω πως ειναι της ηλικιας παιχνιδακια αυτα που κανει και ουτε μονος του διασκεδαζει ουτε με γραφει δεν ειναι και κυνηγος :D δεν με ανησυχει αυτο ειναι εντελως περιστασιακο.κανενα ζωντανο δεν πειραζει και η συμπεριφορατου αριστη
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αφου λες ότι το έχει ξανακάνει. Σήμερα πουλάκια και ποντίκια, αύριο κάμπιες, μεθαύριο σκαντζόχοιρο και πάει λέγοντας.
Ο σκύλος είναι serial killer και λες ότι δεν πειράζει ζωντανό;
 
Last edited:


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
λες να ειναι απο τα μπαλακια που του πεταω να κυνηγαει;;) πριν κανα μηνα βερονικα βρηκε εναν σκατζοχοιρο στον κηπο και τρελαθηκε να τον γαυγηζει για τρελο γαυγησμα δεν εκανε ομως κινηση να τον δαγκωσει καθολου
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
nobivac LEPTO καλύπτει το leptospira canicola για 1 χρόνο και το leptospira icterohaemorrhagiae σε ορισμένες περιοχές λιγότερο.

Συνήθως το κάνουν μαζί με το nobivac DHP ή DHPPi (Distemper - infectious canine hepatitis - parvo - parainfluenza). Το επαναληπτικό εμβόλιο για nobivac DHP ειναι κάθε 3 χρόνια και το προτιμώ.

Ενώ το εμβόλιο VANGUARD CPV της Pfizer κατά της νόσου Carré, της παρβοΐωσης και της ηπατίτιδας πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δικο μου σκυλι παντως,(μικροσωμο,8 κιλα)ειχε φαει μισο ποντικι πεθαμενο
(προφανως απο φαρμακο γιατι οι γειτονες το ειχαν συστημα να βαζουν παντου κατι μπλε πλακες ποντικοφαρμακου) και πεθανε σε λιγη ωρα.
μου κανει εντυπωση αυτο που ειπε ο κτηνιατρος...
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
δικο μου σκυλι παντως,(μικροσωμο,8 κιλα)ειχε φαει μισο ποντικι πεθαμενο
(προφανως απο φαρμακο γιατι οι γειτονες το ειχαν συστημα να βαζουν παντου κατι μπλε πλακες ποντικοφαρμακου) και πεθανε σε λιγη ωρα.
μου κανει εντυπωση αυτο που ειπε ο κτηνιατρος...
δεν ξερω αν παιζει ρολο αν τα πιο μεγαλοσωμα σκυλια εχουν και μεγαλυτερες αντιστασεις,μη μου λες τωρα τετοια galazio:(
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
φυσικα και εχουν αμμεση σχεση τα κιλα του ζωου,με την ποσοτητα του δηλητηριου.
αλλα και αυτο που σου ειπε,πως δεν υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα,εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση.
ας ελπισουμε να ηταν ζωντανο(αφου δεν θελεις να το ψαξεις περισσοτερο)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95