Ήταν όνειρο..έγινε άγχος..διορθώνεται κάτι;


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν με ενδιαφέρει τι λες...πραγματικά...έχουμε πήξει από κριτές και πάνσοφους υπεραγίους...Δεν με πτοείς ότι κι αν γράφεις, αντίθετα με πεισμώνετε...Οπότε ευχαριστώ
Kαλή συνέχεια..
 






frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Aυτό έφερνε σε σαπουνόπερα όντως;)
Πέρα από το χιούμορ όμως, εγώ δεν πιστεύω ότι η jema θα μας έγραφε όλα αυτά αν δεν ενδιαφερόταν για το σκύλο της...και πιστεύω ότι μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση...
Επίσης, δε νομίζω ότι είναι "σοφό" να είμαστε τόσο απόλυτοι...και θα δώσω για παράδειγμα μια περίπτωση που ξέρω. Μια γνωστή μου κυρία εχει σπίτι στην επαρχία. Δεν ήθελε ποτέ σκύλο μες το σπίτι της. Κάποια μέρα όμως την πλησίασε κάτω άπτο σπίτι ένα κακοποιημένο μικρόσωμο ημίαιμο σκυλάκι. Το λυπήθηκε, το πήγε στο γιατρό, του έκανε εμβόλια και άρχισε να φροντίζει για την τροφή του. Όταν είδε ότι αυτό δεν έφευγε απτην αυλη της, του αγόρασε σπιτάκι, βούρτσα και σαμπουάν και άρχισε να το φροντίζει, χωρίς όμως να το βάζει στο σπίτι.
Το σκυλάκι, 2 χρόνια μετά φαίνεται ευτυχισμένο. Είναι υγιές, και αν και ελεύθερο (λουρί φοράει μόνο για να πάει στον κτηνίατρο) δεν απομακρύνεται ποτέ απτό "σπίτι του". Επισκέπτομαι το σπίτι αυτό κ γω σαν φιλοξενούμενη 2 φορές το χρόνο και η εικόνα που έχω είναι ότι πρόκειται για ένα χαρούμενο σκυλάκι, που πλέον έχει κοινωνικοποιηθεί αρκετά (πάντα έρχεται για χάδια).
Που θέλω να καταλήξω; Εγώ δεν θα άντεχα να έχω σκύλο στην αυλή και να μην τον έχω στο σπίτι μαζί μου. Αυτή είμαι εγώ, αυτή την οικειότητα θέλω να έχω με τα σκυλιά. Δε μπορώ να μην παραδεχτώ όμως ότι η γυναίκα αυτή έσωσε τη ζωή του σκύλου και αυτός επέλεξε να ζει στην αυλή της...Φαίνεται να είναι χαρούμενος...Υπάρχουν τόσα ζώα στην χώρα μας που χρειάζονται βοήθεια...καλύτερα να μην δαιμονοποιούμε τους ανθρώπους που προσφέρουν κάτι σε αυτά...
Jema νιώθω ότι είσαι ευαισθητος άνθρωπος...Δεν καταλαβαίνω πως άντεχες στην ιδέα ενός σκύλου μόνου σε μια ταράτσα, πιστεύω ότι μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση αν το θέλεις και μπορείς να τον κάνεις ευτυχισμένο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απλώς αναφέρω ότι τόσο η Jena όσο και η φίλη σου με το ευτυχισμένο σκυλάκι στην αυλή θα είχανε προβλήματα στην Αμερική με τις αρχές που πρώτον θα τους παίρνανε τα σκυλάκια και δεύτερον θα τους χώνανε και ένα ωραίο πρόστιμο, να μην πω ότι θα είχανε και φασαρίες με τους γείτονες. Αμφιβάλλω δε αν οι σωστικές οργανώσεις και οι σοβαροί εκτροφείς θα τους δίνανε ποτέ ξανά σκύλο αφού θα στέλνανε σήμα μεταξύ τους. Τώρα με τους παπυμιλάδες τι θα μπορούσανε να κάνουνε είναι άλλη υπόθεση....

Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ φιλόζωο και ευαίσθητο άνθρωπο να δένει το σκύλο του και να τον έχει στην αυλή. Επίσης ο σκύλος θέλει βόλτα και όχι αυλή. Είναι τραγικό και βάναυσο να έχεις το ζώο περιορισμένο στην ταράτσα και δεμένο. Φαντάζεσαι εσύ τον εαυτό σου υπό αυτές τις συνθήκες? Φυλακή είναι και μάλιστα σαν να είσαι όμηρος τρομοκράτη. Όπως θα σε σκότωνε κι εσένα ψυχολογικά, αγαπητή μου, να σε περιορίσουν και να σε αφήσουν μόνη τόσες ώρες, χωρίς καμιά απασχόληση, το ίδιο γίνεται με το σκυλάκι σου.

Και για να φέρω και ένα ανάλογο παράδειγμα, το "κλαίω για το καημένο το σκυλάκι που βλέπω οκτώ λεπτά την ημέρα και είναι δεμένο στη σκιά" αντανακλά περίπου τη νοοτροπία του εγκληματία που σκοτώνει/βασανίζει το θύμα του και "φροντίζει" τις συνθήκες του κατά κάποιον τρόπο, το κρατά φυλακισμένο ή το θάβει με κάποια "φροντίδα". Αν και δε σε κατηγορώ ότι είσαι εγκληματίας αυτής της κλάσης, επειδή διαβάζω αυτή την εποχή εγκληματολογία και profiling για τη δουλειά μου (διοικητική και άλλη), μου θύμισες ακριβώς τη βάση αυτής της νοοτροπίας, μέχρι δηλαδή και τη χρήση παρεμφερών εκφράσεων...:(:(

Όπως και να το κάνουμε, το έγκλημα παραμένει έγκλημα.... Προσωπικά δεν αντέχω να διαπράξω έγκλημα, ακόμα κι αν έχω την επιλογή να χύσω δάκρυ κορόμηλο μετά....

Άσε δηλαδή που η ιστορία σου έχει ένα σωρό τρύπες, δε στέκει, doesn't make sense, που λένε...

Το ξέρω ότι ακούγομαι σκληρή, αλλά αυτή είναι η αλήθεια και η αλήθεια, το ξέρω, πονάει...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κατ' εμέ, το θέμα δεν είναι αν η Jema λέει όλη, τη μισή ή καθόλου αλήθεια. Για την ακρίβεια δε με ενδιαφέρει καθόλου. Ακριβώς για αυτό δε βρίσκω κανένα νόημα να γίνεται αστυνομικής φύσης ανάκριση για να ψάχνουμε να βρούμε κενά στην ιστορία της.

Το πιο σημαντικό είναι ότι το dogforum είναι ένα ανοιχτό forum, με τους μη εγγεγραμμένους επισκέπτες να είναι περισσότεροι από τα μέλη. Και για αυτούς έχει περισσότερο νόημα να διαβάσουν ότι το σκυλί πρέπει να μένει μαζί με την οικογένειά του και όχι απομονωμένο ή τι περιποίηση χρειάζεται ή αν και πώς πρέπει να εκπαιδευτεί.

Όλα τα άλλα είναι απλά δευτερεύοντα.

Αν η Jema πραγματικά αποφάσισε ότι θα φέρει το σκυλί μέσα στο σπίτι και θα προσπαθήσει να το έχει για πρώτη φορά μέλλος της οικογένειάς της τότε όλα καλά για την ίδια και το σκυλί της. Αν πάλι η ιστορία δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζεται, υπάρχουν πιστεύω αρκετοί αναγνώστες που μπορούν να κερδίσουν σε γνώσεις σχετικά με το σκύλο από το συγκεκριμένο thread. Χωρίς τις ανακρίσεις, τους αφορισμούς και τις δυσπιστίες.

Όλα αυτά χωρίς καμιά διάθεση να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τα γραφόμενά της. Δε με ενδιαφέρει άλλωστε...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τα λογια ειναι περιττα, εδω προκειται για κακοποιηση ,που δεν προκειται να παψει (το πολυ πολυ να γινει καποιο μικρο διαλειμμα και ξανα προς τη δοξα τραβα)
το μονο που με ενδιαφερει ειναι να σε βρισω παρα πολυ , δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο.
αλλα για να μην λες πως βριζω εκ του ασφαλους, στειλε μου διευθυνση με πμ να ερθω να δεις τι εστι βερυκοκκο!
αυτο το σπιτι, που προφανως δεν ειναι πολυκατοικια, αλλιως δεν θα μπορουσες να αφησεις το σκυλι στην ταρατσα , αρα ειναι μονοκατοικια,
δεν εχει κηπο, τουλαχιστον να το κατεβασεις κατω το σκυλι? εκει πανω βραζει ο τοπος.
 




Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
Φρικάρατε; Τι μου λέτε; Δεν με αφορά ο κάθε εξυπνόπουλος...
Το θέμα του φορουμ τελείωσε για μένα, ευχαριστώ όσους μου απάντησαν καλοπροαίρετα, τα υπόλοιπα ανθρωποειδή δεν τα σχολιάζω άλλο...
Εγώ εγκαταλείπω το φόρουμ των αναμάρτητων γιατί η ιερά εξέταση έχει τελειώσει χρόνια τώρα...Καλή συνέχεια στις δυστυχισμένες ζωές σας, γιατί τόση χολή δεν εξηγείται αλλιώς...
ps Μην χαλάτε δηλητήριο άδικα, δεν πρόκειται να ξανακοιτάξω το ποστ
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Στην αρχή χάρηκα που το σκυλί θα ξαναμπεί στο σπίτι και είπα Δοξα τον Γιαραμπί.(Αυτό έγινε χθές). Σήμερα διάβασα την συνέχεια του νήματος και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι απαιτείται επειγόντως ψυχανάλυση. Το μόνο που λυπάμαι (σαν κάτοχος γ.π) είναι το σκυλί. Πρότασή μου να δοθεί άμεσα σε φιλόζωη οικογένεια.
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, 3 χρονια δεν διαβαζε να ξεστραβωθει, τωρα θυμηθηκε να παρει συμβουλες.
που να την πιασω να την δεσω στο λιοπυρι 2 ωρες μοναχα,να πει κυριε ελεησον!!
πανουκλα.......
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Διάβασα με προσοχή όλο το πόστ δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι η jema πέρασε κάποιο πρόβλημα σημαντικό (ίσως υγείας) και παραμέλησε το σκύλο . Έγκλημα συμφωνώ άλλο νομίζω ότι θα προσπαθήσει για το καλύτερο πλέων ε Jenna ?? :)
 














Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95