Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Με το ίδιο σκεπτικό ρε παιδιά δηλ ο γιατρός που δουλεύει σε ιδιωτική κλινική είναι ανήθικος σε σχέση με τον γιατρό της γειτονιάς;;
Ο δικηγόρος που έχει δικηγορική εταιρεία είναι ανήθικος σε σχέση με αυτόν που έχει ένα γραφειάκι για διαζύγια;;;

Με ποιόν τρόπο αξιολογείτε την λέξη "ΗΘΙΚΟΣ";;;;
Εγώ με 5 σκύλες στην επαρχία με νομιμο εκτροφείο είμαι πορτοκαλέμπορας, αλλά ο ερασιτέχνης ΓΠ στο διαμέρισμά του στην ΑΘήνα που ζητά 4 γέννες τον χρόνο είναι το ηθικό στοιχείο;;;
δεν ειπα αυτο
ειπα οτι αυτο ειναι το εμπορικό κομμάτι το ηθικό ειναι με το πως θα το κανει μετα .
Βέβαια ναι αν πας σε μια Ανατολική χωρα παρεις 5 σκυλες απο ενα "γνωστό" εκτροφείο" που ειναι ακαταλληλες για αναπαραγωγη αλλα εχουν το ονομα για να της πληρωσεις κοψοχρονιας δεν ξεκινας με τιςκαλυτερες προυποθεσεις ;)
Ποτέ δεν είπα ότι οι επαγγελματίες είναι ανήθικοι και οι ερασιτέχνες ηθικοί ο καθένας έχει τα στεγανά του σαν άτομο και τον κρίνεις από τις πράξεις του και βέβαια απο το αποτελεσμα.
Ακόμα μπορει εσυ πχ με σκοπο να εχεις κερδος να τα κανεις ολα σωστά και να εισιαι ενας σωστός εκτροφέας και εγω να εχω την καψουρα αλλα α μην εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την υπομονη και να βαλω ταμπελα ερασιτεχνης και να τα κανω μανταρα .Οι απαραιτητα για το κερδος .
Έχεις καμμια εγγύηση ότι αν κάνω 1 γέννα στα 3 χρόνια θα είμαι καλύτερη από το να κάνω 2 γέννες τον χρόνο ?
Δεν υπαρχει αξιολογηση της λεξης "ηθικος" για αυτο ειπα οτι την αδειασαμε
 
  • Like
Reactions: mareco and Dimi_21


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, θεωρήστε με τον πιό ρομαντικό άνθρωπο του κόσμου που νοιάζεται.
Θα τα δίνω, εκει που τα δίνει και ο ερασιτέχνης με τις 4 γέννες. Και μάλιστα θα τα δίνω και ακριβότερα μιας και θα έχω και ΦΠΑ και φόρους.

Η αρχική μου ερώτηση είναι: ΠΟΙΟ είναι το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης, για να είναι νόμιμη και ηθική προς όλους.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αναλογα :) που θα πας ? στο χωριο που έχεις 50 στρέμματα η θα τα αγοράσεις ? με τι φυλή θα παίξεις και τι σκυλιά θα πάρεις ? θα πάρεις μια μαματη σκυλα και 4 δώρο ? η θα ψαχτεις να παρεις 5 σκύλες με τα όλα τους ?
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να απαντήσεις :cool:
Δεν λες θελω να ανοιξω ενα καφε΄να σου πει καποιος θα σου παει απο 50 εως 70 χιλιαδες
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να θυμίσω ότι ήθελα να πάρω σκύλο η πρώτη μου επιλογή ήταν γαλλάκι "εκτός ΚΟΕ" από όμιλο που ασχολείται με "αθλητικά μπουλντόγκ". Με τα ίδια λεφτά που θα αγόραζα το "ΚΟΕτζίδικο" παρεμπιπτόντως. Για τα μάτια όσων δεν θα ήξεραν θα ήταν "byb". Στους στίβους δεν θα το βλέπατε ποτέ. Για τα μάτια τα δικά μου, όπως θα 'πρεπε να αρχίσει να κινείται και η υπόλοιπη πιάτσα του καθαρόαιμου.

Επίσης να πω όταν ααααν ποτέ αποφάσιζα πάλι για ρατσάτο μπουλντογκοκατεύθυνσης (χλωμό), θα εξέταζα πρώτα τις non fci εκδοχές μπα και υπάρχει φως στο τούνελ. Γιατί εντός fci το μπουλντόγκ είναι σκοτάδια μαύρα κι άραχνα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
αναλογα :) που θα πας ? στο χωριο που έχεις 50 στρέμματα η θα τα αγοράσεις ? με τι φυλή θα παίξεις και τι σκυλιά θα πάρεις ? θα πάρεις μια μαματη σκυλα και 4 δώρο ? η θα ψαχτεις να παρεις 5 σκύλες με τα όλα τους ?
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να απαντήσεις :cool:
Δεν λες θελω να ανοιξω ενα καφε΄να σου πει καποιος θα σου παει απο 50 εως 70 χιλιαδες
Απάντησα νομίζω από την αρχή!
Θα ξεκινούσα με 4 σκύλες και ένα επιβήτορα. Θα προσπαθούσα μετά από τρελή έρευνα, να πάρω από τα καλύτερα. Δεν με νοιάζει το κόστος και τα "δευτερα"...
Σκύλοι μεσαίου μεγέθους. Ασ πούμε Μαλινουά που είναι και της μόδας.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο που το παω. Δεν υπάρχει κάτι το "πονηρό" πίσω από αυτό.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Απάντησα νομίζω από την αρχή!
Θα ξεκινούσα με 4 σκύλες και ένα επιβήτορα. Θα προσπαθούσα μετά από τρελή έρευνα, να πάρω από τα καλύτερα. Δεν με νοιάζει το κόστος και τα "δευτερα"...
Σκύλοι μεσαίου μεγέθους. Ασ πούμε Μαλινουά που είναι και της μόδας.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο που το παω. Δεν υπάρχει κάτι το "πονηρό" πίσω από αυτό.
Ωράια το μοδάτα μαλινουα πουλιούνται 500 ευρω κατα μεσο ορο και η προσφορα ειναι τοσο μεγαλη που μενουν στα αζητητα ;) Άλλαξε φυλή :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ωράια το μοδάτα μαλινουα πουλιούνται 500 ευρω κατα μεσο ορο και η προσφορα ειναι τοσο μεγαλη που μενουν στα αζητητα ;) Άλλαξε φυλή :D
Καλέ γιατί - η φουρνάρισα απέναντι με μαλινουά έσκασε μύτη προχθές. Τώρα τι το κάνει όταν είναι στο φούρνο 4 το πρωί με 6 το απόγευμα δεν ξέρω. Μάλλον θα ζυμώνουν μαζί.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ωράια το μοδάτα μαλινουα πουλιούνται 500 ευρω κατα μεσο ορο και η προσφορα ειναι τοσο μεγαλη που μενουν στα αζητητα ;) Άλλαξε φυλή :D
Οκ. Με έπεισες. Πάω στα Ακίτα. Είναι πιασάρικα αρκετά;;;; :)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
ακόμα και έτσι όπως τα έγραψε ο Μιχαλης , δεν έχεις την απόσβεση στο τσεπάκι .
ΘΑ μου πεις σε μια "επένδυση" έχεις και το "ρίσκο"σου.
Πάντως στην Ελλάδα συνήθως οι επαγγελματίες κάνουν και άλλα για να συμπληρώσουν το εισόδημα.
Άρα δεν είναι τόσο κερδοφόρο όσο φαίνεται.
Συμπληρώνετε με εκπαίδευση πανσιόν ακόμα και τροφές..
Μου έλεγε παλιά ένας φίλος με ΓΠ στην Θεσσαλονίκη ότι με την εκτροφή μπαίνει μέσα η ερχετε μια η άλλη η σε μια γέννα που θα πάνε όλα καλά και θα μείνει χρήμα τα έριχνε για να φέρει έναν σκύλο από έξω και δεν έφταναν .
Αλλά μετά γύριζαν κάποια σκυλιά για εκπαίδευση κάποια για πανσιόν είχε και μια τροφή που έκανε εισαγωγή και έβγαινε . Εκανε την καψουρα του και είχε και από τα γύρω γύρω ένα εισόδημα για να ζήσει. Επαγγελματίας ήταν και αυτός.
Αυτά για το πρακτικό κομμάτι.
Δεν κανει καλο κουμαντο ο φιλος σου.
Αυτοι που κανουν σκετη εκτροφη βγαζουν αρκετα, φαντασου να κανουν και αλλες δουλειες περιξ της εκτροφης......
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν κανει καλο κουμαντο ο φιλος σου.
Αυτοι που κανουν σκετη εκτροφη βγαζουν αρκετα, φαντασου να κανουν και αλλες δουλειες περιξ της εκτροφης......
θα του το πω να ψαχτεί να ρωτησει και να μαθει :)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
ααααν ποτέ αποφάσιζα πάλι για ρατσάτο μπουλντογκοκατεύθυνσης
Στο έχω πει πολλές φορές : πάρε πιτ μπουλ να σωθείς, δεν ακούς..... αργείς πολύ να ωριμάσεις :ROFLMAO::ROFLMAO:

Θα ξεκινούσα με 4 σκύλες και ένα επιβήτορα.
Επιβήτορα μην πάρεις για να έχεις την ευχέρεια να κάνεις επιβάσεις με όποιον κατά καιρούς και για τους λόγους σου επιθυμείς. Θηλυκά και μόνο θηλυκά. Ο επιβήτορας είναι σαν το εξοχικό : το παντρεύεσαι και πας υποχρεωτικά εκεί τις διακοπές σου, αν δεν έχεις πας παντού !

Βρες και μια εξωτική και χωρίς άλλους εκτροφείς ράτσα, κατά προτίμηση μάτσο (μπούλυ κούτα, περσικό μαστιφ), ή με πολύ λιγους (θιβετανικό μαστιφ, τόσα, μπόερ μπόελ, φίλα) κι έκανες την τύχη σου.
 
  • Like
Reactions: east49 and vrmode




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Εγω στη θεση τους θα ειχα ξεραθει στα γελια. Θα απαντησω αυριο. Καπου φαινεται να το χανουμε το κονσεπτ, ή κατι καταλαβαινω λαθος
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
για αυτό δεν πάει καλά η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα , αμέσως άρχισαν οι γρίνιες .
Αφήστε να ανοίξει την επιχείρηση σήμερα ο Βασίλης και αύριο μετά τα εγκαίνια συνεχίζουμε τον καυγά.
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σελίδες εικονικό μελάνι με απόψεις για το γεγονός που έγινε έναυσμα αυτής της συζήτησης γράψαμε αλλά

στο πρόβλημα

Μπορούμε να βοηθήσουμε την @saras με κάποιο τρόπο ; ( οικονομικό, ψυχολογικό κλπ )
Θέλουμε να ξεμπροστιάσουμε την κόμισσα ;
Έχουμε άντερα ( έντερα ) να κάνουμε κάτι ;
Θέλετε να κάνουμε καταγγελία ; ( Κ.Ο.Ε - ΔΣΑ κλπ )
Μπορούν να γίνουν πράξεις ή μόνο λόγια γράφουμε ;
Να σπάσουν αυγά ή όχι ;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
στο πρόβλημα

Μπορούμε να βοηθήσουμε την @saras με κάποιο τρόπο ; ( οικονομικό, ψυχολογικό κλπ )
Θέλουμε να ξεμπροστιάσουμε την κόμισσα ;
Έχουμε άντερα ( έντερα ) να κάνουμε κάτι ;
Θέλετε να κάνουμε καταγγελία ; ( Κ.Ο.Ε - ΔΣΑ κλπ )
Μπορούν να γίνουν πράξεις ή μόνο λόγια γράφουμε ;
Να σπάσουν αυγά ή όχι ;
AYTO.
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
για αυτό δεν πάει καλά η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα , αμέσως άρχισαν οι γρίνιες .
Αφήστε να ανοίξει την επιχείρηση σήμερα ο Βασίλης και αύριο μετά τα εγκαίνια συνεχίζουμε τον καυγά.
Καλημέρα. Κανουμε την πλάκα μας, λέμε και καμιά μ@@@@@ να περάσει η ώρα, διυλίζουμε τον κώνωπα και αφήνουμε την κάμηλο.....

Γ@@@@@ και ένα ποστ, όταν δεν μας ταιριάζει. Ξέρω αυτά έχουν τα φόρουμ και μέσα από αυτά γίνονται κατανοητές απαντήσεις και "μηνύματα".

Στο δια ταύτα, ρώτησα πόσο στοιχίζουν οι προυποθέσεις μίας νομιμης εκτροφής κι αν δέχεστε τον νομιμο εκτροφέα το ίδιο περισσότερο ή λιγότερο ηθικό από τον "δικό σας" ηθικό ερασιτέχνη, με 4 γέννες τον χρόνο σε σκυλιά μεγέθους ακίτα στο διαμέρσμα στην πόλη.

Την απάντηση την πήρα. Πορτοκαλέμπορας. Τα υπόλοιπα αστειάκια για like από την κάθε μαρεκο που δείχνει αμέριστη συμπαράσταση και εκτίμηση στην ηθική δικηγορίνα και αρπάζει από τον σβέρκο κάθε νεοεισερχόμεμο 20αρι που τόλμησε να πάρει κουταβάκι από την γέννα της χαζορομαντικής θείας του!
 
  • Like
Reactions: d3ac0n and Hiraeth