Αγορά Μολοσσού της Ηπείρου


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ξέρω τι έχει οργανώσει ο συγκεκριμένος ομιλος, αλλά έχει αλλάξει αυτό από τον κανονισμό του ΚΟΕ?
Άρθρο 20.
α) Οι όμιλοι φυλής ή ομάδος φυλών υποχρεούται να διοργανώνουν μία τουλάχιστον έκθεση μορφολογίας για την φυλή ή τις φυλές που εκπροσωπούν . Σε περίπτωση που η φυλή ή οι φυλές που εκπροσωπούν υπόκεινται σε αγώνες ή εξετάσεις εργασίας οι αρμόδιοι όμιλοι φυλής υποχρεούται να διοργανώνουν και μια τέτοια εκδήλωση κατά έτος.
β) Οι τοπικοί κυνοφιλικοί όμιλοι που εξ' ορισμού έχουν σαν στόχο την ανάπτυξη των καθαρόαιμων σκύλων στην περιοχή τους, υποχρεούται να διοργανώνουν κατ' έτος μία τουλάχιστον έκθεση μορφολογίας όλων των φυλών.
γ) Οι όμιλοι εργασιακών ικανοτήτων υποχρεούται να διοργανώνουν έναν τουλάχιστον αγώνα ή εξέταση εργασιακών Ικανοτήτων.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Έχει εφαρμοστεί δηλαδή το παραπάνω; Αν δεν κάνω λάθος ο ΟΚΑ δεν διοργάνωσε έκθεση μορφολογίας το 2014.
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Κάτι με ψάρι και κεφάλια μού ρθε, λέω να πάω για τσίπουρα καλύτερα που έχει κι ωραία μέρα
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καλά που δεν παίρνω ψάρια δηλαδή, θα μας ξέκανα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Επειδή έγραψες "θα έπρεπε να τον έχει σουτάρει ο ΚΟΕ", υπάρχει αντίστοιχο προηγούμενο; Γιατί για ανενεργούς ομίλους φυλής, και όχι μόνο, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
Σόρι Παναγιώτη, τώρα το είδα... εγώ γι αυτόν τον όμιλο νοιάζομαι και εύχομαι κάποτε ο ΚΟΕ να κάνει μια αρχή τήρησης των κανονισμών με αυτή την ιστορία που ονομάζεται "Όμιλοι"
 
  • Like
Reactions: ghelly and sea-mol


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τη φυλή φαντάζομαι εννοείς πως νοιάζεσαι Τάκη κι όχι τον όμιλο,έ;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@sea-mol
Φλασιά, σε διάφορες ομάδε του fb που έχω κατά καιρούς περάσει, οι περισσότεροι σκίζαν τα ιμάτιά τους πως χαρίζουν. Εκεί ισχύει το αρχικό σου πόστ ή είναι άλλη περίπτωση;
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω πολλές ενστάσεις για το σκεπτικό σου, λαμβάνοντας υπ όψιν παραδείγματα κι άλλων ομίλων φυλών.
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δεν αλλάζεις τότε το Αγορά σε Απόκτηση ή κάτι τέτοιο στον τίτλο;
 
  • Like
Reactions: johnk




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε μάγκες, εσείς που τα ξέρετε αυτά, για φωτιστε με: εξακολουθώ να διαβάζω για αρχαίους σκύλους για το μάθημα που ετοιμάζω για το φθινόπωρο και φυσικά πρέπει να πω για τους Μολοσσούς. Γιατί η Wilipedia λέει ότι ο Μολοσσός ειναι εξαφανισμένη φυλή (extinct) τη στιγμή που προφανώς εσείς βρίσκετε δείγματα της και την αναγνωρίζουνε στην Ελλάδα; Εκτός από την προσωπική σας εμπειρία, μπορείτε να μου δώσετε και βιβλιογραφία αν έχετε διότι έχω μαύρα μεσάνυχτα;

Ως συνήθως, σας μερσώ ιδιαιτέρως.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μια εθνική φυλή χρειάζεται μια εθνική ιστορία από πίσω της. Ο σημερινός Μολοσσός της Ηπείρου μοιάζει με τον αρχαίο όσο εγώ με τον Μεγαλέξανδρο.
Μερικές αναφορές έτσι πρόχειρα:

Αριστοτέλης περι των Ζώων Ιστορίας βιβλίο 9 κεφάλαιο 1

http://el.wikisource.org/wiki/Των_περί_τα_ζώα_ιστοριών/9

Αριστοφάνης, θεσμοφοριάζουσες 415

https://books.google.gr/books?id=Cu...age&q=Μολοττικούς τρέφουσι τους κύνας&f=false

Επίσης θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου βρεις το αυθεντικό κείμενο με κάποιο τρόπο από αυτό:

http://digital.lib.auth.gr/record/96639?ln=el


Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.dogforum.gr/community/threads/Για-την-καταγωγή-των-Μολοσσικών.24548/
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά εντάξει-σύμφωνα με ανώνυμο συγγραφέα δεν υπάρχει καθόλου τέτοιο πράγμα .... ούτε κοκόνια ούτε μολοσσοί ούτε τίποτα γιατί οι παλιοί δεν τους ένοιαζε τι ζευγάρωνε με τι (δεν κάνανε επιλεκτική εκτροφή) ούτε να θυμούνται τι με τι έδωσε εκείνο(δεν είχαν πεντιγκρί) παρά απλά είχαν κάτι σκλια που κάνανε την δουλειά
προφανώς κάνανε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και ανάλογα τις κλίσεις του κουταβιού το βάζανε στο αντίστοιχο πόστο
γιαυτό φιάχνανε παρθενώνες
 
  • Like
Reactions: epial






George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Δεν υπάρχει καμία αρχαία φυλή, η "καθαροαιμία" με τη έννοια την σημερινή δεν υπήρχε.
Τα σκυλιά χωριζόντουσαν και αναπαράγονταν με βάση την εργασία που έπρεπε να κάνουν, οπότε δεν νομίζω οτι ο αρχαίος μολοσικός αλλά και οποιαδήποτε άλλη φυλή είχε έναν συγκεκριμένο "τύπο", ήταν σκυλιά που μπορούσαν να κάνουν την "δουλειά".

Η διάσωση μιας "εθνικής" ομάδας πχ Mastin Espanol εξηγήθηκε πως γίνεται πρόσφατα σε σεμινάριο απο τον Κο Carlos Salas Melero και περιλαμβάνει μεθοδική και οργανωμένη δουλειά απο αρκετούς εκτροφείς με όρεξη, πειθαρχία και καθοδήγηση απο ανθρώπους γνώστες.
Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος είναι χάσιμο χρόνου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU