Αγορά κουταβιού


captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σκύλο μικρού μεγέθους για διαμέρισμα και έχω καταλήξει σε τεκελ επειδή έχει ένας γνωστός μας το οποίο έχει αγοράσει από Βουλγαρία. Εμπειρίες με σκυλιά έχω γιατί έχουν συγγενείς μου και όταν έλλειπαν για κάποιες μέρες ή ώρες να κατάφερνα μια χαρά να τα συντηρώ.
 




captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Σκέφτηκα αυτή την ράτσα γιατί ο γνωστός μου είπε ότι είναι ένα ήσυχο σκυλί και ότι άμα θέλω μπορεί να μου βρει αν δεν απατώμαι στην τιμή των 70 ευρώ.
 




captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Το σκυλί θα μου το αγοράσει αυτός από εκεί που πήρε το δικό του και αυτός θα μου το φέρει, οπότε το να δω τους γονείς από κοντά είναι αδύνατο.
 








captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Εννοώ να πάρω από γνωστούς μου που έχουν ντόγκο αρτζεντίνο, κάνε κόρσο και μπόξερ
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Γιατι δεν πας σε ενα καταφυγιο να υιοθετησεις ενα μικροσωμο ημιαιμο σκυλακι?
Ετσι και αλλιως και απο τον γνωστο σου που θα παρεις, παλι ημιαιμο θα ειναι...
Απλα αμα πας σε φιλοζωικη θα σωσεις και ενα ζωντανο και δεν θα ενισχυσεις οσους αθλιους εκμεταλευονται τα σκυλια καθαρα για το κερδος.
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Τα σκυλιά που έχουν οι γνωστοί μου είναι καθαρόαιμα, το ξέρω γιατί τους ρώτησα και μου το είπαν.
Εχουν πεντιγκρι τα σκυλια των γνωστων σου?
Για καθαροαιμο να πω την αληθεια πρωτη φορα ακουω τιμη 70 ευρω. 700 μπορει, 70 πολυ δυσκολα.
Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα το σκυλακι που θα παρεις δεν θα ειναι καθαροαιμο, στο υπογραφω. Οχι οτι εχει καμια σημασια αυτο βεβαια. Και εγω ημιαιμα εχω.
Σημασια εχει οτι θα πληρωσεις για ενα ζωακι ημιαιμο και θα ενισχυσεις τα λεγομενα puppy mills που εχουν τα σκυλια και ζουν κατω απο αθλιες συνθηκες, πολλες φορες χωρις ουτε τροφη και νερο. Ενω μπορεις να πας σε μια φιλοζωικη και να βρεις αυτο ακριβως που θες (δεν βλεπω να εχεις και καμια τρομερη απαιτηση απλα ψαχνεις ενα μικρο σκυλακι να κανει για διαμερισμα). Και στα καταφυγια εχει γεμισει ο τοπος απο τετοια.
Αλλιως αμα θες σονι και ντε καθαροαιμο πηγαινε σε εναν εκτροφεα και παρε τον σκυλο που ονειρευεσαι με τον σωστο και ηθικο τροπο.
 


captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Απλά επεξηγώ ότι άμα θέλω να πάρω τσάμπα σκύλο οι γνωστοί μου έχουν μεγαλόσωμα ενώ το τεκελ θα πρέπει να το πληρώσω. Άμα είναι για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με αυτό θα ρωτήσω τον γνωστό μου να μάθω.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Απλά επεξηγώ ότι άμα θέλω να πάρω τσάμπα σκύλο οι γνωστοί μου έχουν μεγαλόσωμα ενώ το τεκελ θα πρέπει να το πληρώσω. Άμα είναι για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με αυτό θα ρωτήσω τον γνωστό μου να μάθω.
Οτι και να σου πει ο γνωστος σου θα ειναι μουφα. Το σκυλι που θα παρεις με 70 ευρω δεν θα ειναι καθαροαιμο. Τα καθαροαιμα κοστιζουν πολυ ακριβα και υπαρχουν διαφοροι λογοι για αυτο.
Μπες λιγο στο φορουμ υπαρχουν απειρα παρομοια θεματα σαν το δικο σου, ψαξε ενημερωσου και ελπιζω να επιλεξεις το σωστο και ηθικο.
Γιατι εσυ μπορει να θες κουταβι με 70 ευρω, αλλα αναρωτηθηκες ποτε σε τι συνθηκες θα ζει η μανα του? Εχεις επιγνωση του πως ζουν αυτα τα σκυλια? Εκτος αμα σε νοιαζει μονο το κουταβι σου, και αδιαφορεις για ολα τα υπολοιπα.
 
  • Like
Reactions: elverg


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Απλά επεξηγώ ότι άμα θέλω να πάρω τσάμπα σκύλο οι γνωστοί μου έχουν μεγαλόσωμα ενώ το τεκελ θα πρέπει να το πληρώσω. Άμα είναι για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με αυτό θα ρωτήσω τον γνωστό μου να μάθω.
ας ξεκινησουμε απλα. τα 70 ευρω σου φαινονται πολλα λιγα ή καλα λεφτα για την αποκτηση ενος σκύλου? φανταζομαι ξερεις οτι στο μελλον το ελαχιστο ποσο που θα δινει τον μηνα γι την διτηρηση του σκυλιου σου θα ειναι 50 ευρω. και οτι του πρωτους μηνες τα λεφτα θα εξαφανιζονται απο τις τσεπες σου απο τις πολλες αναγκες του μικρου?
 


captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Το πόσο αυτό μου φαίνονται καλά λεφτά. Το κόστος ενός σκύλου αν δεν κάνω λάθος εκτός της τροφής το πιο ακριβό είναι τα εμβόλια αλλά ευτυχώς έχω γνωστό κτηνίατρο.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Το πόσο αυτό μου φαίνονται καλά λεφτά. Το κόστος ενός σκύλου αν δεν κάνω λάθος εκτός της τροφής το πιο ακριβό είναι τα εμβόλια αλλά ευτυχώς έχω γνωστό κτηνίατρο.
Το ενα σκυλακι μου αυτην την στιγμη εχει καρκινο. Εχουμε δωσει μεσα σε δυο εβδομαδες για εξετασεις και μια νοσηλεια που χρειαστηκε γυρω στα 200 ευρω. Συν 70 που τον πηγα σε αλλους γιατρους για δευτερη γνωμη. Συν ποσα ακομα θα ειναι αυριο που θα μπει για χειρουργειο.
Για βαλτα κατω και υπολογισε.
Σου ευχομαι αν παρεις κουταβι φυσικα και να ειναι υγιεστατο και να μην χρειαστει τιποτα. Αλλα ειναι ζωντανος οργανισμος και καποια στιγμη πολυ πιθανον να αρρωστησει και να χρειαστει γιατρο η ακομα και καποιο χειρουργειο. Τι θα κανεις τοτε? Τα εμβολια και η τροφη ειναι στα παγια εξοδα του σκυλου και φυσικα πρεπει να τα εχεις υπολογισει απο πριν. Τα εκτακτα ειναι το θεμα. Αυτα συνηθως κοστιζουν πολυ.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εκτος και αν ο γνωστος σου δεν θα σου παρει τιποτα για οτι και εαν χρειαστει το σκυλακι. Δεν ξερω τι σχεσεις εχετε, απλα σε ενημερωνω πως ενας σκυλος εχει παρα πολλα εξοδα γενικα.
 


captain-nikos

Member
18 Ιουλίου 2016
22
3
30
Δεν εννοώ να μην μου πάρει και τίποτα ο κτηνίατρος απλά ότι θα μου κάνει τα εμβόλια πιο φτηνά. Επίσης σκέφτηκα το ενδεχόμενο να τον ρωτήσω αν μπορεί να μου βρει από κάποιον πελάτη του. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει επειδή ήθελε ένας φίλος μου τότε μας είχε βρει ένα κοκόνι.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Δεν εννοώ να μην μου πάρει και τίποτα ο κτηνίατρος απλά ότι θα μου κάνει τα εμβόλια πιο φτηνά. Επίσης σκέφτηκα το ενδεχόμενο να τον ρωτήσω αν μπορεί να μου βρει από κάποιον πελάτη του. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει επειδή ήθελε ένας φίλος μου τότε μας είχε βρει ένα κοκόνι.
Ο κτηνιατρος ειναι για να γιατρευει τα ζωα, οχι για να βρισκει κουταβια στους πελατες του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf