Αγορά σκύλου


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Καλησπέρα σε όλους.Καταρχάς καλώς σας βρήκα γτ ειμαι καινούριος εδώ :p.Τωρα όπως εχω αναφέρει στον τίτλο θέλω να αγοράσω σκύλο και μαλλον θα ειναι ενα Akita Ιαπωνικό.
Τώρα λόγω του οτι σε λίγο καιρό θα γίνω φοιτητής θα ήθελα να ρωτήσω αν αγοράσω το κουτάβι θα υπάρξει καποιο πρόβλημα να το αφήνω μονο του τις ωρες που θα ειμαι στη σχολή?:confused:


Υ.Γ Θα υπάρξουν και άλλες ερωτήσεις απλως δεν τις γράφω ολες μαζι :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Σε λίγο καιρό θα γίνεις φοιτητής. Αρα μέχρι πρότεινος ήσουν μαθητής.
Από...φράγκα πως πας; Σημαντικότατος παράγων, για την απόκτηση σκύλου.
 


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Εχω μαζεμένα λεφτα γυρο στα 600 ευρω.Αν χρειαστούν και αλλα θα βοηθησουν οι δικοί μου. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θα χρειαστούν κι άλλα και θα χρειάζονται σε μηνιαία βάση.
Και μπορεί να χρειαστούν και έξτρα ποσά για πιθανά ιατρικά προβλήματα.
Θα σε βοηθήσουν και τότε;
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μην ενθουσιάζεσαι με την εμφάνιση των Akita. Τα σκυλιά χρειάζονται φροντίδα. Να ξυπνάς τα βράδυα όταν θα είναι κουτάβι, 3 φορές τη μέρα τάισμα στην ώρα που πρέπει, να το πας στον κτηνίατρο, αργότερα τις βόλτες του κτλ. κτλ.

Είναι σαν να έχεις ένα μωρό........Πιστεύεις ότι στην ηλικία που είσαι, είσαι έτοιμος να κάνεις αυτό το βήμα και να αποκτήσεις σκύλο???

Άσε που χρειάζεσαι και χρήματα για την απόκτησή του (από καλό εκτροφέα) αλλά και για το μεγάλωμα του.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
θα χρειαστουν... θα χρειαστουν...
ειναι πολυ σημαντικο στη φαση που εισαι να το θελουν και οι γονεις σου το σκυλακι οσο και εσυ.
σκεψου λιγο... σχολη, φιλοι, κοπελα, καφες, εξοδοι, εργαστηρια, εξεταστικες, φανταριλικι... τι θα κανει ο σκυλος σε ολες αυτες τις περιπτωσεις. κατα 99% στην ηλικια που εισαι μετα το 6μηνο αναλαμβανουν οι γονεις. γιαυτο πρεπει να το θελουν.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Splats,
το ακίτα είναι σκυλί ορισμένων κυβικών, εκτός των χρημάτων που θα διαθέσεις για την απόκτησή του (που είναι πάνω απο 600) θέλει και ένα μηνιαίο ποσό για τις ανάγκες του (φαγητό και κτηνίατρο κυρίως αλλά και όλα τα άλλα όπως κανένα παιχνιδάκι, καμια βολτουλα πιο μακρυά απο το σπίτι που θα χρειαζεστε βενζινη κλπ),όλα αυτά θέλουν χρήματα τα οποία θα είναι κάπου στα 100 ευρω το μήνα (+-20 ανάλογα με τις επιλογές σου) και επίσης υπολόγισε οτι κάτι μπορεί να συμβεί (μακάρι να μην) και να χρειαστείς παραπάνω χρήματα. Έχεις προσωπικό εισόδημα για να ξέρεις οτι είναι εξασφαλισμένο το ζωντανό;
Ένα κουτάβι επίσης κάνει και ζημιές, όλο και κάποιο αντικείμενο αξίας θα σου φάει, όλο και θα κάνει την ανάγκη του στο ακριβό χαλί, όλο και κάποιο καλώδιο θα κόψει..
Σου προτείνω να τα κοιτάξεις πριν καταλήξεις στο αν θα παρεις ή οχι σκυλάκι σε αυτη τη φάση της ζωής σου.
Στρατό; πήγες; αν οχι οταν θα πας ποιος θα το προσέχει το σκυλάκι;

απο την άλλη ένα σκυλί είναι πολυ καλή παρέα και έχει να σου προσφέρει πάρα πολλά αν του προσφέρεις απειροελάχιστη ποσότητα αυτών (σωστη διαβίωση)

Όσο για την ερώτησή σου, πόσες ώρες είναι αυτές που θα λείπεις ; εκεινες τις ώρες θα είναι κάποιος στο σπίτι ή θα είναι τελειως μονο του ;
 


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Ξερω οτι χρειάζονται λεφτα και ειμαι διατεθειμένος να τα δώσω και εγω και οι γονεις μου άλλωστε η οικογένειά μου ειμαστε τρομερα φιλόζωοι γτ ειχαμε αρκετα ζώα και ξερουμε οτι χρειαζοναται φροντιδα.

Arrigo ξερω οτι ειναι δύσκολα γτ εχω ζήσει με σκυλια,δε λεω θα ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα θα το παλέψω :)
 


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Vas οι ωρες που θα λείπω θα ειναι τις ωρες που θα ειμαι στη σχολή γυρο στις 5-6 ωρες.Το σκυλακι αυτες τις ωρες θα μενει μονο του.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Vas οι ωρες που θα λείπω θα ειναι τις ωρες που θα ειμαι στη σχολή γυρο στις 5-6 ωρες.Το σκυλακι αυτες τις ωρες θα μενει μονο του.
Πρόβλημα για 5-6 ώρες δεν θα έχει το σκυλάκι. Σκέψου αυτά πυο σου είπανε και οι άλλοι και εγώ θα εστιασω και στο φανταριλίκι που είναι 9μηνό και είναι υπόθεση. Θα τονβγάζουν βόλτα οι γόνεις σου ένα 2ωρό την μέρα, πως θα τα πάνε όταν βγάζει τρίχα; Μίλα μαζί τους και πάντε μαζί σε εκτροφέα-εις μην πας μόνος σου αφού και αυτοι θα επομιστουντην φροντίδα του.
Τώρα αν έχει εκτροφείς Ακίτα στην Ελλάδα θα σου πουν οι ποίοι ψαγμένοι και παλίοι.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Νομίζω από ότι έχω δει στο φόρουμ, ένας πάρα πολύ παλός εκτροφέας Ιαπωνικού Ακίτα είναι ο κ.Νίκος Βαζάκας. Αν πληκτρολογήσεις το όνομα του στο Facebook, θα τον βρεις.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Splats ως φοιτήτρια που ήμουν κι εγώ, θα σου δώσω μερικές συμβουλές.

Επειδή δεν το έχεις διευκρινήσει κάνω την ανάλογη υπόθεση. Αν περάσεις φοιτητής σε άλλη πόλη να σε ενημερώσω τι σημαίνει απόκτηση σκύλου:
1ον και κυριότερον: Έξοδα! Κι όχι έξοδα του σκύλου μόνο. Έξοδα για το ενοίκιό σου, έξοδα για τους λογαριασμούς σου, τα προσωπικά σου έξοδα που θα είναι πολλά τον πρώτο καιρό. Οπότε, αν οι γονείς σου το "φυσάνε" ή αν εσύ είσαι διατεθημένος να δουλέψεις για να συντηρήσεις όχι μόνο τον εαυτό σου, αλλά και το σκύλο σου, τότε είμαστε οκ.
2ον: Είσαι διατεθιμένος να χάσεις τον ύπνο σου; Να ξυπνάς καμιά ώρα πριν τη σχολή για τις πρωινές βόλτες του σκύλου; Να αντέξεις τα κλάμματα που δε θα σε αφήνουν να κοιμηθείς τα πρώτα βράδια; Η ζωή σου δε θα είναι και πολύ "φοιτητική" τον πρώτο καιρό τουλάχιστον. Θα πρέπει να ξεχάσεις τα ξενύχτια κι όλα αυτά τα όμορφα που θα περνάει οι φοιτητοπαρέα σου.
3ον: Η φυλή που επέλεξες είναι μεγαλόσωμη. Αυτό σημαίνει μετακινήσεις με ΜΜΜ, εκτός αν έχεις αυτοκίνητο οπότε πάω πάσο. Σε περίπτωση που δεν έχεις όμως, ψάξε τις ανάλογες νομοθεσίες για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου σχετικά με τη μεταφορά ζώου στα ΜΜΜ.

Η άλλη περίπτωση είναι να μείνεις στην πόλη σου, κάτι το οποίο θα ξέρεις σίγουρα γύρω στα τέλη Αυγούστου ε; Εδώ τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Το οικονομικό είναι πολύ μικρότερης σημασίας, μιας και δε θα συντηρείς ένα σπίτι επιπλέον.
Λες ότι θα λείπεις 5-6 ώρες από το σπίτι, λόγω σχολής. Και πάλι όμως θα λείψεις τουλάχιστον 3 βράδια από το σπίτι και θα γυρίσεις χαράματα γιατί μπαίνεις σε μια καινούρια ζωή και θες να τη ζήσεις όπως πρέπει. Ο σκύλος μπορεί να μείνει μόνος του, αλλά πρέπει να συνηθίσει σε μια ρουτίνα, κυρίως για την ανάγκη του. Οπότε, αργά ή γρήγορα θα ζητήσεις την ανάγκη των γονιών σου ώστε να τα βγάλεις πέρα μιας και θα ζείτε όλοι στο ίδιο σπίτι (υποθέτω). Οπότε πρόσεξε μήπως οι γονείς σου επωμιστούν την ευθύνη του σκύλου όσο εσύ κάνεις "ζωάρα" :p

Αυτά ήθελα να σου πω. Είναι μεγάλο ζόρι να μπαίνεις σε κάτι καινούριο με ταυτόχρονη απόκτηση σκύλου. Ξανασκέψου αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις τουλάχιστον στην αρχή πολλές θυσίες για τον τετράποδο φίλο σου και καλή τύχη με τη σχολή σου!
 
Last edited:


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
μια αλλη λυση ειναι να υιοθετησετε ενα σκυλακι απο καποια φιλοζωικη και να διαθεσεις τα χρηματα που εχεις μαζεψει για τα πρωτα του εξοδα και για μια σωστη εκπαιδευση. δεν θα μοιαζει με ακιτα αλλα η αγαπη που θα σου δωσει δε θα υστερει σε τιποτα! κανε μια αναζητηση στις αγγελιες του forum αν δεν αποκλειεις τα ημιαιμα... (παιζουν και κατι ημιαιμα βελγακια πολυ πολυ κουκλια)
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Arrigo ξερω οτι ειναι δύσκολα γτ εχω ζήσει με σκυλια,δε λεω θα ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα θα το παλέψω :)
Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι και αν αποφασίσεις, αλλά όσων αφορά την απόκτηση του μιλάμε πάντα από εκτροφείο για να σου βγεί ένας υγιείς και ισορροπημένος σε χαρακτήρα σκύλος.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
μια αλλη λυση ειναι να υιοθετησετε ενα σκυλακι απο καποια φιλοζωικη και να διαθεσεις τα χρηματα που εχεις μαζεψει για τα πρωτα του εξοδα και για μια σωστη εκπαιδευση. δεν θα μοιαζει με ακιτα αλλα η αγαπη που θα σου δωσει δε θα υστερει σε τιποτα! κανε μια αναζητηση στις αγγελιες του forum αν δεν αποκλειεις τα ημιαιμα... (παιζουν και κατι ημιαιμα βελγακια πολυ πολυ κουκλια)
Αχχ αυτα τα ιμιαιμα βελγακια ειναι ξερολουκουμα!!!!!!!! Απλα πανεμορφα αν μπορουσα να εχω και δευτερο θα επερνα ΑΝΕΤΑ ενα απο αυτα τα δυο νινακια αλλα για δευτερο με βλεπω σε 3-4 χρονια!! Σκεψου το παντως και για αδεσποτακι. Κοιτα και αυτα τα ιμιαιμα βελγακια ή γενικα αγγελιες.

Εχεις διαβασει για τα Ακιτα?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
2ον: Είσαι διατεθιμένος να χάσεις τον ύπνο σου; Να ξυπνάς καμιά ώρα πριν τη σχολή για τις πρωινές βόλτες του σκύλου; Να αντέξεις τα κλάμματα που δε θα σε αφήνουν να κοιμηθείς τα πρώτα βράδια;
Δεν κλαινε ολα παντως. Η δικια μας δεν εκλαψε καθολου οπως και πολλα σκυλακια που ξερω :)
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Το ρισκάρεις όμως :)
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι το κλαμα ειναι κατι που το περιμενεις. Εμεις οταν πηραμε την δικια μας παραξενευτικα που δεν εκλαψε αλλα ισως ηταν που ειχα βαλει το κρεβατακι της διπλα απο το κρεβατι μας οποτε δεν ητανε μονη της και που και που κατεβαζα το χερι μου και την χαιδευα!! Σαν πουλακι κοιμηθηκε :p
 


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλές σας και δεν σας κρύβω οτι με εχετε προβληματίσει αρκετα :)

mad00lini
Θα σου απαντησω στην 1 ερωτηση:Δε θα ελεγα οτι εχει τρομερα εξωδα γτ απο φιλους που εχω δεν δυσκολευονται στα εξοδα τους το μονο προβλημα τους ειναι οτι μαδανε πολυ :p
Για την 2 :Φυσικα και ειμαι αν και αυτα τα εχω ξαναπερασει και ποιο μικρος που ειχαμε σκυλια οχι παντα βεβαια αλλα υπηρχαν και στιγμες που το εκανα οποτε δεν θα εχω προβλημα
Για την 3:Αυτοκινητο δεν εχω ακομα και δεν ξερω ποτε θα παρω

Σε ευχαριστω για την ευχη σου :)

Ghost girl:Φυσικα και δεν το αποκλειο για υοθέτηση αλλωστε παλιότερα ειχαμε υοθετηση και μας βγηκαν πολυ καλα σκυλια φιλικα,ενεργητικα,στοργικα,κ,α πολλα και δεν πιστευω καθολου αυτους που λενε οτι τα σκυλια που ειναι για υοθεσια ειναι βρωμιαρικα,εχουν αρωστιες και τετοια καποια αρωστια μπορει να εχει λογικο θα ειναι γτ τα περισσοτερα ειναι απο το δρομο αλλα τη σημασια εχει αυτο οκ θα δωσεις καποια λεφτα και θα το κανεις καλα :) αν αγαπας πργματικα τα ζωα

arigo corso Σε ευχαριστω πολυ ναι παντα απο εκτροφείο :)

ilektra akis Δεν ξερω ακομα πολλα για αυτα τα σκυλια αλλα απο τα λιγα που εχω μαθει μου εκαναν το κλικ και αυτο που με εκανε να κλισω πρως τα εκει ειναι το οτι ολοι μιλανε για την πιστη τους και την αφοσίωσή τους
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
A! Και το σημαντικότερο. Πολύ καθάρισμα για καναδυό μήνες τουλάχιστον..Το μάδημα είναι πραγματικά το λιγότερο.