Αγορά σκύλου


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν έχεις την υποστήριξη των γονιών σου, (πολύ σημαντικό), τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Είτε ημίαιμο είτε καθαρόαιμο, είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Τώρα αν θα πας σε άλλη πόλη, θα δεις αν θα μπορέσεις να το πάρεις μαζί σου η όχι..Όταν πήρα το πρώτο μου ΓΠ....μετά πό 7 μήνες έφυγα για σπουδές στο εξωτερικό...
Οι γονείς μου και η αδελφή μου παλαβοί φιλόζωοι και οι 3...ΑΛΛΆ, όταν γύρισα τη πρώτη φορά βρήκα έναν σκύλο τελείως ανεξέλεγκτο...ότι είχα καταφέρει μέσα σε 7 μήνες...πήγε στο βρόντο...Κακομαθημένος μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε...Και όταν τελείωσα και γύρισα Αθήνα...το πλήρωσα ακριβά μέχρι το τέλος της ζωής του...
 


Splats

Member
22 Ιουνίου 2012
6
0
Σαφως και πολυ καθαρισμα :)

Ναι πρεπει να δω και αν θα τον δεχτουν το σκυλο στο διαμερισμα που θα νοικιάσω..
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
καλησπερα σε ολους σας.....
εδω και πολλους μηνες ενδιαφερομαι για ακιτα ινου. εχω διαβασει σχεδον τα παντα γιαυτη τη ρατσα, γνωριζοντας πως ειναι ιδιορυθμα σκυλια! Ειμαι αρκετα εμπειρη οσον αφορα τους σκυλους λογω του οτι σε ολη μου τη ζωη στην οικογενεια ειχαμε σκυλο!! Απλα πριν 2 χρονια πεθανε το τελευταιο σκυλακι που ειχαμε απο γερατεια και το ψαχνω για ακιτα!! Απ' οτι διαβασα σε πολλα μπλογκ, οπως και εδω προτεινετε μονο απο εκτροφεις! εχω βρει αγγελιες ομως απο εκπαιδευτηρια σκυλων...τι λετε;;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
καλησπερα σε ολους σας.....
εδω και πολλους μηνες ενδιαφερομαι για ακιτα ινου. εχω διαβασει σχεδον τα παντα γιαυτη τη ρατσα, γνωριζοντας πως ειναι ιδιορυθμα σκυλια! Ειμαι αρκετα εμπειρη οσον αφορα τους σκυλους λογω του οτι σε ολη μου τη ζωη στην οικογενεια ειχαμε σκυλο!! Απλα πριν 2 χρονια πεθανε το τελευταιο σκυλακι που ειχαμε απο γερατεια και το ψαχνω για ακιτα!! Απ' οτι διαβασα σε πολλα μπλογκ, οπως και εδω προτεινετε μονο απο εκτροφεις! εχω βρει αγγελιες ομως απο εκπαιδευτηρια σκυλων...τι λετε;;

Διάβασε αυτό και κάνε μία αναζήτηση έχει πολλά σχετικά θέματα.

http://www.dogforum.gr/v3/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1.5.f.c.i-32/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85.%CE%B3%CE%B9%CE%B1.%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CF%84%CE%B1-22727/
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
Διάβασε αυτό και κάνε μία αναζήτηση έχει πολλά σχετικά θέματα.

http://www.dogforum.gr/v3/ομάδα.5.f.c.i-32/επιλογή.εκτροφείου.για.ακίτα-22727/
Ευχαριστω πολυ!! νομιζω πως με βοηθησαν αρκετα αυτα που διαβασα... Αλλα δυστιχως ο Βαζακας (που τον εχω ακουσει παντου) ειναι θεσσαλονικη... εγω μενω αθηνα..οποτε με τη μεταφορα θα υπαρξει ενα θεματακι...
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Ευχαριστω πολυ!! νομιζω πως με βοηθησαν αρκετα αυτα που διαβασα... Αλλα δυστιχως ο Βαζακας (που τον εχω ακουσει παντου) ειναι θεσσαλονικη... εγω μενω αθηνα..οποτε με τη μεταφορα θα υπαρξει ενα θεματακι...
Τι εννοείς με την μεταφορά; Νομίζεις οτι ο εκτροφέας θα σου στείλει μόνο του το κουτάβι; ή ότι είναι δύσκολο να πας θεσσαλονίκη να το πάρεις;
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ευχαριστω πολυ!! νομιζω πως με βοηθησαν αρκετα αυτα που διαβασα... Αλλα δυστιχως ο Βαζακας (που τον εχω ακουσει παντου) ειναι θεσσαλονικη... εγω μενω αθηνα..οποτε με τη μεταφορα θα υπαρξει ενα θεματακι...
Το πήγαινε έλα Αθήνα- Θεσσαλονίκη είναι εύκολο με το τρένο, άλλοι φέρανε σκυλί από το εξωτερικό, απλά ψάξου και σε άλλα θέματα στο φόρουμ για τα Ακίτα.
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
απλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να ταλαιπωρηθει...γιατι σιγουρα για ενα κουταβακι οπως και για ενα μωρο δεν ειναι και οτι καλυτερο να στρεσσαριστει σε ενα τοσο μεγαλο ταξιδι!! ευχαριστω πολυ!! θα το ψαξω κι αλλο.. δεν ειναι το θεμα μου το οικονομικο...σιγουρα επιλεγοντας σκυλο της συγγεκριμενης φυλης γνωριζω πως θα πρεπει να τα σκασω...για να μου βγει και καλο το κουταβι...απλα δεν θα μ αρεσε να μπει σ'αυτη τη διαδικασια και να στρεσσαριστει!! ευχαριστω πολυ chris!
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
απλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να ταλαιπωρηθει...γιατι σιγουρα για ενα κουταβακι οπως και για ενα μωρο δεν ειναι και οτι καλυτερο να στρεσσαριστει σε ενα τοσο μεγαλο ταξιδι!! ευχαριστω πολυ!! θα το ψαξω κι αλλο.. δεν ειναι το θεμα μου το οικονομικο...σιγουρα επιλεγοντας σκυλο της συγγεκριμενης φυλης γνωριζω πως θα πρεπει να τα σκασω...για να μου βγει και καλο το κουταβι...απλα δεν θα μ αρεσε να μπει σ'αυτη τη διαδικασια και να στρεσσαριστει!! ευχαριστω πολυ chris!
Ο εκτροφεας δεν προκειται να σου στειλει ποτε το κουταβι του μονο του ή θα πας να το παρεις εσυ ή κάποιος θα στο πρέπει να στο φέρει
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ο εκτροφεας δεν προκειται να σου στειλει ποτε το κουταβι του μονο του ή θα πας να το παρεις εσυ ή κάποιος θα στο πρέπει να στο φέρει
Γίνεται να στο στείλει ο εκτροφέας, (έχει συζητηθεί το θέμα και υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που έχουν πάρει σκύλο έτσι) από το εξωτερικό τουλάχιστον το κάνουν, τώρα εντός Ελλάδα;;;;;;
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Γίνεται να στο στείλει ο εκτροφέας, (έχει συζητηθεί το θέμα και υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που έχουν πάρει σκύλο έτσι) από το εξωτερικό τουλάχιστον το κάνουν, τώρα εντός Ελλάδα;;;;;;
ναι αλλα δεν είναι συνοδευμένο το κουτάβι;
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
Γιατι να μην μπορουν να τειλουν εφοσον υπαρχει ενδοιαφερομενος και πληρει ολες(η σε μεγαλο ποσοστο) τις δυνατες προυποθεσεις;; Αχχ δεν ξερω εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα!!
 


kenshin

Member
17 Ιανουαρίου 2012
10
0
ΑΘΗΝΑ
Lil εύχομαι γενικά να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις το ακιτάκι σου.Το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι καλύτερα να ταλαιπωρηθείς ένα σαββατοκύριακο (και να ανεβείς Θεσσαλονίκη π.χ) πάρα να βρεις ένα "ακίτα" απ'όπου να ναι από Αθήνα και να ταλαιπωρείσαι μια ζωή.
 


Lil

Active Member
21 Ιουλίου 2012
32
0
ΓΟΥΔΗ
Ετσι το σκεφτομαι και εγω!! παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας!! ειστε πολοι φιλοξενοι και εδω μεσα μπορει καποιος να λυσει ολες τις αποριες του και τους προβληματισμους σας... Αν δεν ειμαι πολυ εκτος θεματος θα μπορουσε καποιος αν γνωριζει, να μου πει πως τα πανε τα ακιτα με τα κουνελακια;; Εχω 2 γιαυτο...(εννοειται παντα με την επιβλεψη μου)
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Lil δεν ξερω για τα Ακιτα συγκεκριμενα γιατι παρολο που εχω ακιτα δε το εχω ψαξει αλλα επειδη ειχα κουνελι για χρονια και το χω ψαξει πρεπει να σου πω οτι τα κουνελακια δεν πρεπει ποτε μα ποτε να μενουν μονα χωρις επιβλεψη στον ιδιο χωρο με οποιοδηποτε σκυλο! ανετα πανω στο παιχνιδι ο σκυλος το παταει και το τραυματιζει πολυ ευκολα χωρις καν να το θελει.