Αγχωμένος σκύλος ??


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Καλημέρα σε όλους. Την βοηθεια σας παρακαλώ... Φιλοξενώ μια σκυλίτσα από καταφύγιο.Την έχω 3 μέρες, ειναι αρκετα αγχωμένη και δεν έχει φάει καθόλου. αν δεν της μιλήσω κοιμάται όλη μέρα. Καταλαβαίνω οτί ειναι αγχωμένη λόγο της αλλαγής, και της ζέστης , αλλά ειναι φυσιολογικό??? Οι εξετάσεις της είναι καλές ,δεν έχει κάτι. Αν μου απαντήσετε θα με βοηθούσατε πολύ.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Φυσιολογικό είναι.
Αστην να κάνει ότι θέλει. Μην ασχολείσαι καθόλου μαζί της. Δωστης όσο χρόνο χρειάζεται.

Προσωρινή είναι η φιλοξενία;
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Για κανενα 2 μηνο περίπου. Δεν την ζορίζω αλλά ανυσήχησα που κοιμάται όλη μέρα και δεν τρώει.ελπιζω σιγα σιγα να ξεθαρέψει :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Μπορεί και να μην προλάβει να ξεθαρρέψει. Καλύτερα, μην την πιέσετε καθόλου και για τίποτα. Αφήστε την, να κάνει τα βήματα που εκείνη τολμάει. Δεν υπάρχει περίπτωση να την κρατήσετε μετά;
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Δυστυχώς για πολλούς και διαφορους λόγους όχι.αλλα προσπαθω να βοηθήσω με τον τρόπο μου, τα φιλοξενώ τα εκπαιδευω όσο μορώ για να βρουν πιό ευκολα σπίτι. Τα αλλα δύο που είχα υοθετήθηκαν. Πιστεύω θα ξεθαρέψει, το πρώτο που είχα ήταν φοβικό και σε 1 μήνα εγινε αγνώριστη. Και αυτη σιγά σιγα την βλέπω πως ερχεται πιο κοντά μου, είναι 2 χρονών και ισως θέλει λίγο πεισσότερο χρόνο να με εμπιστευτεί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Δυστυχώς για πολλούς και διαφορους λόγους όχι.αλλα προσπαθω να βοηθήσω με τον τρόπο μου, τα φιλοξενώ τα εκπαιδευω όσο μορώ για να βρουν πιό ευκολα σπίτι. Τα αλλα δύο που είχα υοθετήθηκαν. Πιστεύω θα ξεθαρέψει, το πρώτο που είχα ήταν φοβικό και σε 1 μήνα εγινε αγνώριστη. Και αυτη σιγά σιγα την βλέπω πως ερχεται πιο κοντά μου, είναι 2 χρονών και ισως θέλει λίγο πεισσότερο χρόνο να με εμπιστευτεί.
Η προσφορά σου ανεκτίμητη!
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Μπορεί να μην μπορόυμε όλοι οι άνθρωποι να υοθετήσουμε ενα σκύλο, αλλα πιστευω πως όλοι μπορόυμε να προσφερουμε μια προσωρινη γωνιτσα στο σπίτι μας και πολύ πολύ αγάπη...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
μπραβο σου που φιλοξενεις και βρισκεις σπιτακι σε σκυλακια που αλλοι τα παρατησαν....

αν θες να μας ενημερωνεις για την προοδο με τη σκυλιτσα που εχεις τωρα.

όνομα της εχεις δώσει?
 


θεανω

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2013
73
0
μπραβο και απο μενα που φιλοξενεις τη σκυλιτσα!!και εγω φιλοξενουσα δυο σκυλακια για τρεις μηνες και τα εδωσα πριν 3 βδομαδες περιπου..στην αρχη και σε μενα ηταν παρα πολυ αγχωμενα,αλλα μετα ηρεμησαν ξεθαρεψαν τελειως και στο τελος δε με αφηναν σε ησυχια..οποτε μην αγχωνεσαι,η συμπεριφορα της ειναι φυσιολογικη ειδικα τωρα που ειναι αρχη ακομα..μολις σε μαθει λιγο καλυτερα να εισαι σιγουρη πως θα ξεθαρεψει..:)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Μπορεί να μην μπορόυμε όλοι οι άνθρωποι να υοθετήσουμε ενα σκύλο, αλλα πιστευω πως όλοι μπορόυμε να προσφερουμε μια προσωρινη γωνιτσα στο σπίτι μας και πολύ πολύ αγάπη...
Πιο μεγάλη η προσφορά της φιλοξενίας κατά την γνώμη μου. Προετοιμάζει και κοινωνικοποιεί έναν σκύλο δίνοντας του πολύ περισσότερες πιθανότητες να υιοθετηθεί και να μην επιστραφεί. Μακάρι όσοι δεν έχουν την δυνατότητα να υιοθετήσουν να φιλοξενούσαν!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Μπράβο σου και από μένα! Είναι τόσο γλυκό και τόσο χρήσιμο αυτό που κάνεις...
Βρέθηκα σε παρόμοια θέση πριν 2 μήνες με πολύ φοβικό και αρκετά ταλαιπωρημένο σκυλάκι από καταφύγιο το οποίο και κράτησα, μιας και η φιλοξενία πήγε τόσο καλά που δε μπόρεσα μετά να την αποχωριστώ :)

Και εμένα κοιμόταν σχεδόν ΟΛΗ μέρα στο μαξιλάρι της ή στο crate στην αρχή, και δεν ήθελε πολλά-πολλά καθόλου, ενώ τις πρώτες 3-4 μέρες ένιωθα πως και οι βόλτες της ήταν ψιλομαρτύριο. Όμως, όπως λες και εσύ για προηγούμενη εμπειρία σου, πάνω στο μήνα έγινε άλλο σκυλί και πήρε πολύ τα πάνω της. Συμφωνώ με την γνώμη που σου είπαν να την αφήσεις να κάνει ότι θέλει και να 'ξεφρικάρει' λίγο. Όσο για το φαγητό, την έχεις μήπως σε crate; Κι εμένα στην αρχή δεν πήγαινε με τίποτε στο μπωλ της μέχρι που σκέφτηκα να της το βάλω μέσα στο crate και το έκανε ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Τώρα τρώει όπου και αν την ταϊσω, αλλά προφανώς στην αρχή φοβόταν να ξετσουμίσει... Για δοκίμασε να της το δώσεις εκεί αν έχεις όντως crate ή κάπου πιο 'προφυλαγμένα' /κοντά εκεί που κοιμάται, σε ώρα δροσερή και χωρίς να είναι κάποιος κοντά της.

Να είσαι καλά και ελπίζω το σκυλάκι να ανθίσει και να ξεθαρρέψει κοντά σου!
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Κινεζούλα την λένε, της το εχουν δωσει απο το καταφύγιο το όνομα. Καλύτερα πάμε αλλά για φαγητό ούτε λόγος.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλημέρα!
Δοκίμασες να της δώσεις κάποιον πολύ λαχταριστό μεζέ? ένα κομματάκι ζαμπόν ας πούμε?
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Ναι σε crate την εχω αλλα δε φταει αυτό. Γιατί εξω εχει αρχισει και βγαίνει μόνη της. Στην αρχη την τρόμαζε το πάτωμα γιατί γλιστρούσε, αλλά της εβαλα χαλάκια , και το ξεπερασε. Δεν θέλει να φαει με τίποτα λέμεεεεε.... Και γενικα δεν θελει να ασχοληθεί με τίποτα. Την φωνάζω, ερχετε, καθεται λίγο και την ζουζουνίζω και μετα ξανα υπνοοοο.... Στην βόλτα μια χαρα είναι, δίχνει να την ευχαριστιέται.
 


eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Καλημέρα, το τυρί διαπίστωσα οτί της αρεσει.Και γενικα οτιδήποτε αλλο εκτος απο το φαγητό της.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αααααααααα! Την Κινεζούλα από το fazoo έχεις; Υπέροχο πλασματάκι! :)
Δοκίμασες να την ταϊσεις μέσα στο crate; Εντάξει, και λόγω ζέστης και λόγω αλλαγής περιβάλλοντος μπορεί να μην τρώει, αλλά - πού θα πάει;; - θα 'έρθει η κουνέλα με το μέλι', που έλεγε και η γιαγιά μου....!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαλως ηρθες Ευακι! :)
Μπραβο σου για τις φιλοξενιες!

Προσεχε τη γιατι ειναι πονηρη η κινεζουλα. Σιγα μη φαει ξηρα οταν μπορει να τρωει ζαμπονακια και τυρακια :p
 




eyaki1983

Active Member
24 Ιουνίου 2013
27
0
Καλημέρα. Λες ε??? Μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα. Λίγο ετσι για επιβραβευση. Αποκλείεται να χορταίνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.905
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@