Αδέσποτο μωροκούταβο


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι δύσκολο να τη δώσεις, το ξέρω σε καταλαβαίνω.
Πάντως τόσο γάλα ρε παιδί μου?
Εγώ για 2 κουτάβια (3 βασικά για τις πρώτες 20 μέρες) χάλασα 2 κουτιά γάλα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι μεγάλο αυτό καλέ..Σαν τον δικό μου τον μπουλούκο μοιάζει που δύο μηνών ήταν 9 κιλά!!!
Μαρία πόσα σκυλιά έχεις τώρα εκτός από την μπέμπα;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
εχω εναν μεγαλο ΓΠ , και δυο μικρα , εναν τσιουαουα και μια ημιαιμη 5 κιλα(τον τσιουαουα μεταξυ μας δεν τον πολυηθελα αλλα τον ειχανε τον φουκαρα 9 μηνων στην βιτρινα μαγαζιου και τον λυπηθηκα και τον πηρα μισοτιμης , τις καλες εποχες ) και εναν της γειτονισας που δεν μενει εδω και τον εχω αναλαβει εγω , εννοειται , αφου τον πηρε για να παιζει η κορη της και μετα εφυγε για αθηνα , δεν ξερω αν θα τα βγαλω περα , η μαλλον ξερω θα τα βγαλω με δυσκολια πλεον , αφου ειμαι και απο πανω τους , και θελω και τα καλυτερα , απο τροφες μεχρι λουρι βολτας ,
εννοω οτι οταν αναλαμβανω ενα σκυλι , δεν το αφηνω στην τυχη του ,οτι φαει και οτι πιει , η κορη μου πλεον μου ξεκαθαρισε οτι αλλο δεν υπαρχει περιπτωση να μπει εδω μεσα
παντως αν την δωσω μονο με προυποθεσεις , και εντος αττικης ............θα δουμε , ακομα δεν πανε τα δαχτυλα στο πληκρολογιο να γραψω , δινεται για υιοθετηση ..........
γιαυτο δεν κακιζω με μερικες φιλοζωικες που δυσκολα δινουν σκυλι για υιοθεσια , δενεσαι με αυτα τα ψυχουλια , και ολοι σου φαινονται κακοι , οτι κανεις δεν προκειται να τα φροντισει οπως εσυ ξερεις
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mαρία το καταλαβαίνω, πολύ δύσκολο να δώσεις ζώο που μεγάλωσες αλλά έχεις στην ευθύνη σου τέσσερις σκύλους σκέψου το καλά!
Μπορεί να βρεις άλλωστε τον τέλειο ιδιοκτήτη ;)
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
θα το σκεφτω , αλλα δεν ξερω , για την ωρα δεν μου βγαινει παντως ,
αλλα αν την βαλω καποια στιγμη , να ξερεις οτι θα εχουν να ακουσουν οταν θα ακουω ...κουφα !! χαχχαχα
οταν εδινα το μαλινουα που ειχα βρει για υιοθεσια , δεν μπορεις να φανταστεις το τι με ειχαν ρωτησει , αφου στο τελος ( πριν μαθω οτι ειχε καλαζαρ και ερλιχεια ) οταν το πηρα αποφαση οτι θα την κρατησω , τους δουλευα χαχχαχαχα, ναι ειναι αγρια , δεν ειναι στειρωμενη , οχι οσες γεννες θελετε κανει βεβαιως , χαχχαχαχα
μεταξυ μας δεν το πστευω οτι θα υιοθετηθει ευκολα ( και μακαρι χαχχαχα) επειδη ειναι μαυρη
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Γεια σας και παλι !! η μπεμπα μεγαλωνει ειναι ηδη 38 ημερων και τα προβληματα μεγαλωνουν μαζι της
οπως ξερετε δεν εχει μεγαλωσει με την μαμα της και τα αδελφακια της και αυτο θα ειναι ενα προβλημα στον χαρακτηρα της .....................:confused:.. 1ον γρυλλιζει οταν την παιρνω αγκαλια , μου κανει καμωματα σαν κακομαθημενο , τοσο γρυλισμα που τρομαζω και ..παει ο νους μου στην λυσσα , σαν μανιακο κανει , και μετα θελει να κανει το δικο της οσο και να μην την αφηνω εγω τοσο ποιο πολυ γρυλλιζει και χυμαει για να δαγκωσει , 2ον καθεται στα μαξιλαρια των αλλων σκυλιων και δεν σηκωνεται με τιποτα , τρεχει πρωτη για να φαει και τους παιρνει και το φαι , με το ζορι την προλαβαινω να μην καταπιει καμμια μεγαλη κροκετα και πνιγει , οπως καταλαβαινεται εχει κτητικο χαρακτηρα αλλα αυτο το γρυλλισμα και να χυμαει με μανια δεν καταπινεται , την μαλωνω αλλα πως ? η μαμα της θα την βουταγε απο τον σβερκο , εγω ? την εχουμε βγαλει Μπελλα , αλλα μαλλον θα το γυρισουμε σε Νταβελλη:mad:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι όντως μεγάλο πρόβλημα το ότι δεν έχει κάποιον να τη διορθώνει όπως πρέπει. Τα σκυλιά σου δε τη μαλώνουν? Δεν ξέρω τι να σου πω, τις διορθώσεις σε τόσο μικρή ηλικία τις είχε αναλάβει αποκλειστικά η Λάρα.
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
καλα ο τσιουαουας τι να κανει γαμωτο , ισα ειναι ! του αρπαζει το ποδι και ο φουκαρας τραβαειειειεει, η πεπιτα καπως την διορθωνει , αλλα τις περισοτερες φορες τρεχει μακρυα της την αποφευγει , γιατι η μικρη τρεχει κοντα τους με ανοιχτο στομα ...........εγω >>>>>> τι κανω ?
τωρα που γραφω εχει παει διπλα στην πεπιτα και εχει γυρει επανω της για υπνο , αχου το μωρε ,ψαχνει για μαμα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα γρυλίσματα είναι φυσιολογικά, άφησε τα σκυλιά σου να την διορθώνουν. Αν ξέρεις κάποιον με κουτάβια παρεμφερείς ηλικίας κανόνισε να την πηγαίνεις.
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
σιγουρα ναι Alexia , θα το προσπαθησω επειδη μεχρι και τωρα , γρυλιζει αργια και σαν δαιμονισμενο , δεν ειναι κουταβισια γρυλισματα αυτα ! δεν ταχω ξαναδει , ειληκρινα με τρομαζει , γιατι την σκεπτομαι να τα κανει αυτα σε ηλικια ενος χρονου ......αν δεν προσπαθησω να της τα κοψω
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα σου πω κάτι με κάθε επιφύλαξη γιατί επειδή το έκανα εγώ όταν ο μπουνταλάς ήταν 3 μηνών και αποφάσισε να μου καβαλήσει το πόδι κι έπιασε δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Όταν γρυλίζει λοιπόν σαν δαιμονισμένο το πιάνεις ήρεμα χωρίς νεύρο και φωνές το γυρνάς ανάποδα και το κρατάς ακίνητο μέχρι να ηρεμήσει. Δεν το πονάς ούτε το ζουπάς, με ηρεμία όλο αυτό. Όπως θα το γυρνούσε ανάσκελα και η μαμά του όταν θα της έσπαγε τα νεύρα. Αν είναι λάθος συμβουλή ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σωστότατη συμβουλή...

Δεν αντιδράς στα νεύρα, με νεύρα. Αντιθέτως. Εχε την περιορισμένη, εφόσον τα σκυλιά σου, δεν ασχολούνται μαζί της, χωρίς να έχεις τύψεις. Οσο κι αν γίνεσαι μπλε από τα νεύρα, όταν την ακούς να κάνει έτσι, θα πρέπει να μετατρέπεσαι στον πιο γλυκό άνθρωπο του κόσμου. Αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς έτσι, κράτα την περιορισμένη. Δεν παθαίνει τίποτα. Σίγουρα, μην την μαλλώνεις και μην την διορθώνεις, αν δεν μπορείς να το κάνεις σωστά.

Και αν χρειάζεσαι κουταβοοδοστρωτήρα, να την βάλει στην θέση της, πες μου...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εγω δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια με τετοια κουταβια, ενα που ειχα μαζεψει προπερσι αρκετα μωρο γρυλιζε λιγο και δαγκωνε οταν δεν γινοταν το δικο της (ειχε αρχισει οταν μεγαλωσε λιγο να προσπαθει να ανεβει στον καναπε και στο κρεβατι και δεν την αφηνα, αλλα μιλαμε για επιμονη να ειναι μπροστα στο καναπε και να πηδαει μιση ωρα να ανεβει κι εγω να την εμποδιζω) και την εβαζα πισω στο κρειτ μεχρι να ηρεμησει.

Αστο το ονομα απλα αλλαξε τον τονισμο του να της ταιριαζει. :p
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μου θυμισες μια ασπρη χνουδομπαλα ... ενας αγγελος ηταν.... ( θυμασαι Mareco ?:p )

Υπομονη... ασε τα μεγαλα σκυλια να διορθωνουν οταν κρινουν αυτα οτι χρειαζεται... οταν την πιανουν τρελες με σενα, απλα απομακρυνσου αν δε μπορεις να διορθωσεις χωρις να διακρινεται η ενταση που εχεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τώρα που το λες...τελικά μογγολομαγνήτη έχω. Δεν εξηγείται αλλιώς :rolleyes:
 








mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
δεν φαινεται ? οχι πως ειναι το μωρο μου ...........αλλα >>>> λεμε τωρα !!!!
α και κατι αλλο , το τριχωμα της στην πλατη ειναι καπως αγριο , δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου , αλλα στο υπολοιπο σωμα ειναι ποιο μαλακο , θα ρωτησω τον γιατρο αυριο , πεστε μου και εσεις καμμια ιδεα ,
βιταμινες της δινω κατι σαν ζελε απο τον κτηνιατρο την πηρα , συμπληρωματικα ,
ΚΑΙ τα εμβολια πρεπει να τα κανει οοοολα , για να την βγαλω βολτα ? δηλαδη τα πρωτα τα καναμε , σε ενα μηνα τα δευτερα και μετα ?