Αδερφάκι για την Maya... Προσεχώς


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
οκ τωρα φαινετσαι καλοι ειστε...
να ρωτησω κατι χωρις παρεκηξηγηση κιολας ...
υπαρχουν εντολες που εχετε δουλεψει τις οποιες εχετε κοψει τα μεζεδάκια?
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
οκ τωρα φαινετσαι καλοι ειστε...
να ρωτησω κατι χωρις παρεκηξηγηση κιολας ...
υπαρχουν εντολες που εχετε δουλεψει τις οποιες εχετε κοψει τα μεζεδάκια?
Τελείως μαχαίρι, δεν έχει κοπεί σε καμία εντολή η λιχουδιά. Η συχνότητα έχει αλλάξει. Και επίσης να κάνει chain εντολές για να να πάρει λιχουδιά.
Δηλαδή: Κάτσε, Μπράβο, Κάτω, Μπράβο, Δίπλα, Μπράβο & Λιχουδιά πχ.

Επειδή το heeling το μαθαίνουμε τώρα, τον "παραμπουκώνω" και έχει να φάει πολύ λιχουδιά ακόμα. Μετά θα τον γυρίσω και στο παιχνίδι.

Edit: Και εδώ είμαστε ακόμα στο στάδιο του luring με τη λιχουδιά μέσα στο χέρι. Μετά θα ακολουθεί μόνο το χέρι και τέλος θα μπει η εντολή.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το τελος καθε αλυσιδας ασκησεων το εχεις συνδυάσει με καποιο σηνιαλο;
το γιες σε εσας σημαινει ''μπραβο καλά το πάς παρε λιχουδια'', έχεις και αλλο σηνιαλο όπως
στο βιντεο του ο τασος αν θυμαμαι καλά . (χρησιμοποιούσε το οκέι,για να πει στη σουρη ''μπραβο τελειωσες την ασκησή σου με επιτυχια, παρε μπαλακι.'')
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Το yes είναι κανονικά και απελευθέρωση. Αν βάλω το σκυλί πχ στο κάτσε, αν δεν του πω άλλη εντολή, περιμένει να ακούσει "yes" για να απελευθερωθεί. Δεν χρειάζεται να πω "μείνε" δηλαδή.
Αν θέλω διάρκεια, εγώ λέω "έτσι" που σημαίνει καλά το κάνεις και συνέχισε έτσι. Δηλαδή κράτα τη θέση σου μέχρι το "yes".
"OK" θα του πω όταν τελειώσει το μάθημα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το yes είναι κανονικά και απελευθέρωση. Αν βάλω το σκυλί πχ στο κάτσε, αν δεν του πω άλλη εντολή, περιμένει να ακούσει "yes" για να απελευθερωθεί. Δεν χρειάζεται να πω "μείνε" δηλαδή.
Αν θέλω διάρκεια, εγώ λέω "έτσι" που σημαίνει καλά το κάνεις και συνέχισε έτσι. Δηλαδή κράτα τη θέση σου μέχρι το "yes".
"OK" θα του πω όταν τελειώσει το μάθημα.
καπου τα μπερδεψα.
αν βαλεις το σκυλί στο κατσε κα του πεις yes τι γινεται; εγω εχω συγχωνευμενα το δικό σου γιες και το ετσι σε ενα ηχο, κανω παπατζα;
edit γραψε λαθος . κοιμαμαι καθιστή.εχω συγχονευμενα το δικό σου γιες και το οκ σε ενα σηνιαλο.
αφου το γιες ειναι απελευθερωση στο βιντεο δε θα ηθελες κανονικά να λες ''ετσι'' αντι για γιες;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Έλα να το ξεμπερδέψουμε.

Αν βάλω το σκυλί στο κάτσε, μόλις κάτσει, θα του πω "yes", θα του δώσω λιχουδιά και θα το απελευθερώσω. Δηλαδή μπορεί να κάνει ότι γουστάρει μέχρι την επόμενη εντολή.
Αν θέλω να έχει διάρκεια το κάτσε, κάτι σαν κάτσε & μείνε δηλαδή, Θα του πω να κάτσει, όσο κάθεται θα του λέω "Έτσι" ανά τακτά χρονικά διαστήματα, για να το επιβραβεύσω που συνεχίζει και κάθεται. Στο "Έτσι" μπορώ να το ταίζω κιόλας αν θέλω. Δεν επιτρέπεται να σηκωθεί αν δεν ακούσει "Yes" όμως.

Παπάτζα δεν κάνεις, όχι. Απλά εσύ θα πρέπει να του πεις και μείνε. Χρησιμοποιείς και clicker;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
edit γραψε λαθος . κοιμαμαι καθιστή.εχω συγχονευμενα το δικό σου γιες και το οκ σε ενα σηνιαλο.
αφου το γιες ειναι απελευθερωση στο βιντεο δε θα ηθελες κανονικά να λες ''ετσι'' αντι για γιες;
Θα του έλεγα "έτσι", κάθε πχ. 5 βήματα, αν περπάταγα 20 και συνέχιζε να είναι δίπλα μου.
Του λέω "yes" γιατί μαρκάρω τη στιγμή που κάθεται αυτόματα δίπλα μου, όταν σταματάω.

Σκέψου το με μπαλάκι και όχι φαγητό.
Περπατάει δίπλα μου, κάθεται όταν σταματάω, του λέω "Yes" και του πετάω το μπαλάκι. Είναι απελευθερωμένος να πάει να το πιάσει.

Ο Τάσος λέει "ΟΚ" γιατί το Mali είναι προχωρημένο, έκαναν chain 20 πράγματα και μετά πήρε απελευθέρωση και επιβράβευση. Μπορεί το ΟΚ του Τάσου να είναι το YES το δικό μου. Απλά κάνουν πολλά πράγματα στη σειρά.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
xaxaxa tωρα τα μπερδεψαμε χειροτερα.
κλικερ θα χρησιμοποιούσα σε γατα (αν ειχα γατα). στα σκυλια ειμαστε φτιαγμενοι να επικοινωνουμε αλλιώς δεν θα πεταξω στα σκουπίδια χιλιετιες παραλληλης εξελιξης και συνεργασιας για να βαλω μια μηχανική συσκευή στη σχεση μου με τα σκυλια μου. και όπως ειπε και ο τασος πριν δυο μερες ας αφηνουμε τα χερια μας καλύτερα ελευθερα.
Αν βάλω το σκυλί στο κάτσε, μόλις κάτσει, θα του πω "yes", θα του δώσω λιχουδιά και θα το απελευθερώσω. Δηλαδή μπορεί να κάνει ότι γουστάρει μέχρι την επόμενη εντολή.
στην ασκησή σου θες το σκυλί να σου δινει τη προσοχή του συνεχόμενα για όσο χρόνο το δουλευεις, δεν ειναι δυνατον ο αστρα να σε παρατησει με το που παρει λιχουδια ή μπαλακι και να φυγει.(?)ακομα και αν σου γυρίσει με το μπαλακι στο στομα , το heel δεν θα το εχετε καψει;δεν καταλαβαινω γιατι προτιμησες στο βιντεο να λές yes:( γενικότερα δεν θα ήταν προτιμότερο να τελειοποιήσετε την αρχική θεση διπλα από το πόδι και μετα να βαλετε το βαδισμα , βηματακι βηματακι;ετσι όπως το εχω στο μυαλό μου θα εδινα στον αστρα "ετσι'' και λιχουδιες , μεχρι να ξεκαθαρισουμε την heeling position. αφου πιασουμε γερά αυτο ,θα αρχιζα να προσθετω βηματα . και μετα από καθε βηματακι θα εδινα το yes/ok .
θα τα ξαναδιαβασω τα μηνύματά σου μαλλον αυριο μπας και το λυσω γιατι αυτη τη στιγμή κανω επιλεκτική αναγνωση από τη κουραση , διαβαζω τα μηνύματα μισά:p
Δεν χρειάζεται να πω "μείνε" δηλαδή.
τελικά το "'μεινε"' το χρησιμοποιείς , απλά το λες "ετσι"?
*** εμεις δε χρησιμοποιούμε καθόλου εντολή μεινε. οτι κανει υποτιθεται οτι πρεπει να το κρατησει δεν πα να κανω εγω κωλοτουμπες.
βεβαια εμεις ειμαστε πολύ πιο πίσω από εσας, παρόλαυτά ακολουθούμε το τροπάρι του τάσου. γενικότερα φοβαμαι να την ξεκινήσω σε μια ''μη στατική'' εντολή όπως το heeling γιατι ξερω οτι δεν τα εχω καταλαβει καλά ακόμα.γιατο και σε πρηζω τωρα.
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Ιωάννα κανονικά στο σημείο της εκπαίδευσης που βρισκόμαστε, δεν θα έπρεπε να κάνω ούτε μισό βήμα. Θα έπρεπε να δουλεύω τις θέσεις του. Το competition heeling είναι πιο εντυπωσιακή αλλά και η πιο δύσκολη άσκηση που μπορείς να δουλέψεις με ένα σκύλο. Πρέπει να σπάσει σε άπειρα μικρά βηματάκια - ασκησούλες, για να πάρεις κάτι όμορφο.

ετσι όπως το εχω στο μυαλό μου θα εδινα στον αστρα "ετσι'' και λιχουδιες , μεχρι να ξεκαθαρισουμε την heeling position. αφου πιασουμε γερά αυτο ,θα αρχιζα να προσθετω βηματα . και μετα από καθε βηματακι θα εδινα το yes/ok .
Εσύ έχεις στο μυαλό σου κάτι τέτοιο και πολύ καλά κάνεις.
Ο τύπος χρησιμοποιεί το "Good" αντί για το "Έτσι", αλλά το λάθος του είναι που δεν του λέει "yes" πριν του αφήσει τη λιχουδιά.


Το δικό μου βιντεάκι τραβήχτηκε για να πάρω μία εικόνα του τι πρέπει να δουλέψω.

Το heeling δεν το καις με το να του πετάξεις το μπαλάκι και να στο φέρει πίσω να παίξετε. Εφόσον έκανε τα 5, 10, 100 βήματα που θες σωστά, θα πάρει το yes/ok και την επιβράβευσή του.
Το heeling το καις αν βιαστείς να πας στο επόμενο βήμα, όπως φαίνεται ότι κάνω εγώ στο βίντεο.

Δεν έχω βλέψεις να κατέβω σε διαγωνισμό με το σκυλί, απλά θέλω να δω σε τι σημείο μπορώ να φτάσω ένα σκύλο της αγαπημένης μου φυλής, που είναι τόσο παρεξηγημένη και αρκετός κόσμος έχει την αίσθηση, ότι δεν εκπαιδεύεται.

Το παρακάτω προσωπικά δεν με εκφράζει. Το θεωρώ δικαιολογία να μην ασχοληθείς καθόλου με την εκπαίδευση ενός Husky, που πραγματικά είναι κρίμα για μία τόσο έξυπνη φυλή.



Αυτό με εκφράζει:

 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μιχαλη δεν με καταλαβες. από την περιγραφή που εκανα εννοουσα το ακριβως αντιθετο του βιντεο του πανω χασκυ.
το βιντεο του κατω χασκυ ειναι αγωνιστικό επίπεδο δεν ειναι;αν τον φτασεις εκει τον αστρα αξιζει να τον κατεβασεις για ενα bh , θα ηταν προσκληση σε πολλους χασκαδες (και ακιταδες)να ασχοληθουν με τον σκυλο τους.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis


Unkas83

Member
31 Μαϊου 2015
16
5
μιχαλη δεν με καταλαβες. από την περιγραφή που εκανα εννοουσα το ακριβως αντιθετο του βιντεο του πανω χασκυ.
το βιντεο του κατω χασκυ ειναι αγωνιστικό επίπεδο δεν ειναι;αν τον φτασεις εκει τον αστρα αξιζει να τον κατεβασεις για ενα bh , θα ηταν προσκληση σε πολλους χασκαδες (και ακιταδες)να ασχοληθουν με τον σκυλο τους.
το πανω χασκυ τι προβλημα εχει δηλαδη? απλα ο χειριστης ειναι απειρος αλλα το προσπαθει να μαθει και ασχολειται με το σκυλο του
 




Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Σε οποιοδήποτε σκυλί όταν γίνει σωστή δουλειά απο νεαρή ηλικία με χρόνο υπομονή και επιμονή μπορεί να καταφέρει πολλά!!! (Ακόμα και σε μεγάλη ηλικία με λίγη περισσότερη υπομονή και θέληση)
Είναι τραγικό να αποκαλούν μία φυλή ανίκανη επειδή οι περισσότεροι που τα πέρνουν δεν έχουν ιδέα τι είναι η εκπαίδευση ούτε όρεξη να ασχοληθούν με το σκυλί...
Τα Siberian husky τα αποκαλούν ανίκανα... επειδή έπεσαν θύματα ομορφιάς και πάρθηκαν απο ΑΝΙΚΑΝΑ ΑΤΟΜΑ...
 
Last edited:








Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Ανεβαίνει από τη μία μεριά και κατεβαίνει από την άλλη. Τρελοκούταβο παιδί μου. Από τα zoomies το προτιμώ :p
Και τρελοκούταβος θα παραμείνει!!!
Αχαχαχαχ εμένα τρίβεται στους καναπέδες μετά κάνει το κατσίκι και αρχίζει zoomiessss χαχαχα αλλά ποτέ δε μπορώ να τον πιάνω βίντεο γιατί παίζω και εγώ μαζί του. σνιφ
 
  • Like
Reactions: Michalis-Maya




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη