Αδερφάκι για την Maya... Προσεχώς




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πολυ ωραια βιντεο, Μιχαλη. Να τα χαιρεσαι. Θα με κανεις να συμπαθησω τα χασκυ στο τέλος. :p

Ευχαριστω κι ολας που μου ειπες το ονομα γι αυτο που εγω ονομαζω ΤΡΕΛΑΑΑ!!! Και ο δικος μου παθαινει a case of the zoomies, σχεδον καθε μερα.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Πως είναι δυνατόν να μην τα συμπαθείς ήδη; :p

Θα σου πω ένα μυστικό για τα zoomies που ανακάλυψα πρόσφατα.
Όταν ξεκινάει και "ζουμάρει", τον τσιμπάω και ξεκινάμε κατευθείαν εκπαίδευση.

Μαθαίνει έτσι και αυτοσυγκράτηση και βγάζει και όλη αυτή την ενέργεια στην εκτέλεση των εντολών.

Ζούνε και παραπάνω τα έπιπλα :p
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δεύτερη μέρα σήμερα που σηκώνει το πόδι να κατουρήσει και ποτίζει το δέντρο μέχρι τη ρίζα! Το πρωί που τον έβγαλα βόλτα, πήγε στο πρώτο δεντράκι που βρήκε μπροστά του, σήκωσε πόδι και κατούραγε για 10+ δευτερόλεπτα συνεχόμενα. Προχωράμε στο επόμενο δεντράκι, πάλι τα ίδια. Τελειώνουμε τη βόλτα μας, ανεβαίνουμε σπίτι και μετά από δέκα λεπτά κατουράει στον διάδρομο. Το τελευταίο ατύχημα στο σπίτι, το είχαμε 10 μήνες πριν.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή του, πίνει τις ίδιες ποσότητες νερού και δεν έχω δει αίμα στα ούρα του. Μάλιστα δεν ουρεί διακοπτόμενα, αλλά με συνεχή ροή και δεν είναι σκούρα τα ούρα του.

Μίλησα με τον κτηνίατρο, μου είπε να τον παρακολουθώ και αν συνεχιστεί να πάμε για γενικές αίματος (τις είχα προγραμματίσει για τον άλλο μήνα) και ούρων. Οι τελευταίες αίματος ήταν άριστες.

Εύχομαι να είναι τυχαίο γεγονός.
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Τυχαίο είναι! Μην τρώγεσαι!

10+ ε; Γατάκι μικρέ!!! Οταν [αν] φτάσετε στα 40-50+ το ξανασυζητάμε!
Μάλλον τυχαίο ήταν. Από χθες το βράδυ γύρισε στη συνηθισμένη ρουτίνα του. 5 σταγόνες ανά δεντράκι.

Προτιμώ να μηδενίσω το κοντέρ των "ατυχημάτων", από το να είναι ιατρικής φύσης πρόβλημα. Όταν φτάσουμε τους 40+ μήνες χωρίς "ατύχημα", ζωή να έχουμε, θα σε ενημερώσω. Νιάου :)
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Όταν φτάσουμε τους 40+ μήνες χωρίς "ατύχημα", ζωή να έχουμε, θα σε ενημερώσω. Νιάου :)
Εχεις όμως καταλάβει, οτι αναφερόμουν σε 40+ δεύτερα συνεχούς και αδιάκοπου κατουρήματος, δις ημερησίως, ε;
 
  • Like
Reactions: Orilis


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Εχεις όμως καταλάβει, οτι αναφερόμουν σε 40+ δεύτερα συνεχούς και αδιάκοπου κατουρήματος, δις ημερησίως, ε;
Χαχαχα, όχι.
Νόμιζα ότι αναφερόσουν στο
Το τελευταίο ατύχημα στο σπίτι, το είχαμε 10 μήνες πριν
40+ δεύτερα!; Μόνο η γυναίκα μου το έχει πάθει αυτό, αλλά δεν ήταν πολυουρία όπως νόμιζε. Είχαν σπάσει τα νερά :p
 
  • Like
Reactions: ghelly and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
40+ δεύτερα!; Μόνο η γυναίκα μου το έχει πάθει αυτό, αλλά δεν ήταν πολυουρία όπως νόμιζε. Είχαν σπάσει τα νερά :p
:ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL:

Θεός!!!

40+ φίλε!!! Κάθε μέρα, δυό φορές την ημέρα, εδώ και 3 χρόνια.
Μη σου τύχει!!!
Για να μην πω, για τις φορές που βιάζομαι κιόλας :mad:
Οχι "κατά ριπάς" γιατί δεν διακόπτεται. Εχει σχετική στρατιωτική ορολογία, το συνεχόμενο; :p
 
  • Like
Reactions: Michalis-Maya




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ιστ καλώς ήλθες σε αυτούς με μεγάλη αγέλη ...

Μην το γελας αυτο με τις ξενες γλωσσες ετσι ξεκινησα, αλλα αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες......

Κοιτα, πλην του "ελα" που επιβαλλεται να τσακιστουν κ να εμφανιστουν μπροστα μου κ του "αστο" για ευνοητους λογους, καθως κ του να ξερουνε να περπατανε σωστα στο λουρι, που ειναι τα βασικα που πρεπει να γνωριζουνε για να μπορουμε να συμβιωσουμε, ολα τα αλλα ειναι στα πλαισια του "να κανουμε κατι"......

Ιδιαιτερη χρησιμοτητα δεν υπαρχει, περαν του να θελω για καποιο λογο εδω τον εναν μονο σκυλο κ τους αλλους να μεινουνε μακρια......

Απλα ελεγα μπας κ υπαρχει καποιο ιδιαιτερο κολπο.
Αυτο με το εντολη-ονομα ειχα φανταστει κι εγω, απλα θελει μια γενικη συνεπεια που εγω χανω στην πορεια.....

Thanks παντως......
ευκολοι προβληματισμοί που θα τους σκεφτόσουν άμεσα αν δεν έκανες το συνηθες λάθος σου...
πηδας ( με συγχωρείς για την εκφραση :p ) στάδια εκπαιδευσης.. που αργοτερα αν κατσεις να το σκεφτεις θα πεις ναι ρε .... το ηξερα...

καταρχην να θεωρήσουμε ότι τα σκυλιά και τα 4 γνωρίζουν το κατσε, κατω, μεινε, ελα.
όλα τα σκυλιά κι εκτελουν σωστα παντα...
για να έρχονται όλα μαζί αυτό που εγώ χρησιμοποιώ ειδικά σε εκπαιδευτικα στο βουνό και θέλω να τα μαζέψω είναι το σφύριγμα...
θα μαθεις στα σκυλια στο καθε ενα ξεχωριστα και σε ολα μαζι οταν σφυριζεις να ερχονται
δηλαδη ξεκινα με καθε σκυλι να ερχεται στο σφυριγμα οπως τα εκπαιδευσες στο ελα ...


παμε τωρα στο ελα ανα μονάδα και ξεχωριστά...
ολα τα σκυλια στη σειρα μπροστα σου στο ενα μετρο βαλτα ενα ενα διπλα διπλα και στασου μρποστα τους...ενα βημα σου μονο..
φωναξε αυτο που θελεις να ερθεις ( πρωτα ονομα μετα εντολη) κι αν σηκωθουν ολα κανε ενα βημα εμπροσ τους και διορθωσε τα ολα... επιβραβευσε το σωστο σκυλι...
οταν το εχεις στο ενα βημα πηγαινε στα δυο βηματα...
εκει να εχεις οδηγους στο καθε σκυλο που να φτανουν σε εσενα μεν αν χρειαστει..
( φανταζομαι οτι το καθε ενα σκυλι το εκπαιδευσες πρωτα διπλα σου μετα στο ενα μετρο στα δυο στα πεντε κλπ...) αρα αυτα ειναι γνωστα που σου λεω,...
φωναζεις ενα σκυλι ελα και αν σηκωθουν ολα κατευθειαν κανεις δυο βηματα και διορθωνεις οπως πριν αν σηκωθει ενα διορθωνεις το λαθος σκυλι
το σωστο παντα επιβραβευση
προχωρας στα τρια μετρα με οδηγους,
σε αυτο το σταδιο αν υπαρξει λαθος φανταζομαι θα υπαρξει απο ενα σκυλι κι οχι απο ολα μαζι οποτε διορθωνεις με τον οδηγο το σκυλι που κανει λαθος...
αν ολα τα σκυλι ακανουν λαθος κατι εχεις κανει εσυ λαθος στ απροηγουμενα σταδια οποτε ξεκινα απο την αρχη...
ετσι θα εχεις στο τελος των σταδιων ( 5 και 10 μετρα ) ετοιμα τα σκυλια να ακουεν στο ονομα τους και να εροχνται μονο αυτα
αλλα με ενα σφυριγμα θ αερχονται παντα ολα μαζι ...:love:
περιμενω νεα σας...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis










GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μιχάλη όπως εχουμε πει κι από κοντά
από τη στιγμή που τα θεματάκια του δεν ειναι κληρονομικής φύσης αλλά ελλειπής κοινωνικοποίηση όταν έπρεπε...
η δουλιά που κάνεοις θα αποδώσει!!!
μια χαρά είναι να τον χαίρεσαι!!!
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
ερωτηση γιατι τα χερια τα εχεις πισω? και μολις πεις γιες ταυτοχρονα ανοιγεις και δινεις τροφη , κινδυνευεις να τον κανεις οτι ανοιγει με την κινηση των χεριων . δευτερον ο σκυλος βαριεται , γιατι για 2 λεπτα σχεδον κανεισ το ιδιο και το ιδιο . τριτον σταματας και μετα ανοιγεις με αποτελεσμα ο αστρα να μην καθεται , και οταν εισαι σταματημενος τον ταιζεις χωρις να εχει κατσει και ας ειναι στραβος και ορθιος (μαλλον λογω χωρου) . οποτε αν συνεχισεις ετσι θα ειναι πιο δυσκολο να τον κανεις να καθεται οταν σταματας εκτος αμα ειναι αυτο που θες να κανεις . Ανεβασε ντραηβ στο σκυλο μη πηγαινεις σαν να εισαι στον επιταφιο :LOL: καντον να ειναι φοκους απανω σου και ολα αυτα τα γυρω γυρω ολοι στην μεση ο μανωλης . θα ερθουν απο μονα τους . Αμα θες ΒΗ (που μπορεις ανετα ) ανεβασε ντραηβ στο σκυλο να μην σου σβησει στα 20 βηματα , το ΒΗ ειναι 6 λεπτα ολη η δυσκολια του ειναι αυτα τα διαολεμενα 5-6 λεπτα . βαλε δυναμη στο φους και ολα τα αλλα ερχονται μονα τους.
και οταν δεν εχεις χωρο δεν κανεις υπακοη μιχαλη , τα σκυλια δυστυχως δεν ειναι μηχανακια να αντιληφθουν την διαφορα , αφου εχεις κανει καλη δουλεια μη την χαλας

ελπιζω να μην παρεις τις παρατηρησεις στραβα
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
@Sirkos καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το χρόνο και τις συμβουλές σου.

ερωτηση γιατι τα χερια τα εχεις πισω?
Στο δεξί χέρι έχω το απόθεμα των λιχουδιών. Με αυτό τροφοδοτώ το αριστερό χέρι και ταΐζω, φέρνοντας το χέρι από πίσω και πάνω από το κεφάλι του. Η προσμονή του σκύλου ότι η επιβράβευση θα έρθει από πίσω και πάνω, βοηθάει στο να σηκώνει πιο ψηλά το κεφάλι. Σιγά σιγά το κόβουμε και αυτό, όπως κόψαμε να έχω το χέρι με λιχουδιά συνέχεια πάνω από το κεφάλι του. Αν δεις σε προηγούμενο βίντεο, δείχνω άσκηση που κουνάω το χέρι με τη λιχουδιά μες τη μούρη του και απαιτώ να την αγνοήσει τελείως και να με κοιτάζει.

και μολις πεις γιες ταυτοχρονα ανοιγεις και δινεις τροφη , κινδυνευεις να τον κανεις οτι ανοιγει με την κινηση των χεριων
Όσον αφορά το timing, τώρα που ξαναβλέπω το βίντεο, θα έπρεπε πρώτα να μαρκάρω και μετά να φέρω το χέρι μπροστά να ταΐσω. Αλλά για αυτό τραβάω τα βίντεο, για να βλέπω τα λάθη μου ή να μου τα επισημάνουν.

δευτερον ο σκυλος βαριεται , γιατι για 2 λεπτα σχεδον κανεισ το ιδιο και το ιδιο
Αν βαριέται ο σκύλος επειδή έκανε 1.5 λεπτό το ίδιο πράγμα… καήκαμε. Άλλωστε, ειδικά το συγκεκριμένο σκυλί αν βαρεθεί, στο δείχνει πολύ έντονα. Βλ. Husky.

τριτον σταματας και μετα ανοιγεις με αποτελεσμα ο αστρα να μην καθεται , και οταν εισαι σταματημενος τον ταιζεις χωρις να εχει κατσει και ας ειναι στραβος και ορθιος (μαλλον λογω χωρου) . οποτε αν συνεχισεις ετσι θα ειναι πιο δυσκολο να τον κανεις να καθεται οταν σταματας εκτος αμα ειναι αυτο που θες να κανεις .
Στη συγκεκριμένη άσκηση, για την ώρα δεν με ενδιαφέρει το αυτόματο κάθισμα. Άσε που είναι και επικίνδυνο στο πλακάκι, γιατί γλυστράει το σκυλί προς τα πίσω εκτός θέσεως. Αυτό που με ενδιαφέρει στη συγκεκριμένη άσκηση, είναι να καταλάβει ότι έχει και πισινό που πρέπει να δουλέψει. Για αυτό χρησιμοποιώ και εμπόδιο για να μην ντριφτάρει το σκυλί προς τα έξω ή μέσα. Ακόμα ένα λάθος timing στην επιβράβευση. Θα έπρεπε να μαρκάρω με “yes” εν κινήσει, γιατί αυτό με ενδιαφέρει και μετά να σταματήσω να ταΐσω. Γιατί την κίνηση μαζί μου θέλω σε αυτή τη φάση και βέβαια να με κοιτάζει.

Ανεβασε ντραηβ στο σκυλο μη πηγαινεις σαν να εισαι στον επιταφιο View attachment 53322καντον να ειναι φοκους απανω σου και ολα αυτα τα γυρω γυρω ολοι στην μεση ο μανωλης . θα ερθουν απο μονα τους . Αμα θες ΒΗ (που μπορεις ανετα ) ανεβασε ντραηβ στο σκυλο να μην σου σβησει στα 20 βηματα , το ΒΗ ειναι 6 λεπτα ολη η δυσκολια του ειναι αυτα τα διαολεμενα 5-6 λεπτα . βαλε δυναμη στο φους και ολα τα αλλα ερχονται μονα τους.
Δεν πάμε κάθε μέρα επιτάφιο, αλλά όταν ξεκινάμε νέα πράγματα μου αρέσει να τα κάνουμε αργά. Δεν μας κυνηγάει κανείς, να έπαιρνα BH δεν θα με χάλαγε καθόλου, αλλά δεν είναι ο στόχος μου αυτή τη χρονική περίοδο, που το σκυλί πρέπει να ξεπεράσει άλλα θεματάκια, πολύ πιο ουσιαστικά.

και οταν δεν εχεις χωρο δεν κανεις υπακοη μιχαλη , τα σκυλια δυστυχως δεν ειναι μηχανακια να αντιληφθουν την διαφορα , αφου εχεις κανει καλη δουλεια μη την χαλας
Δεν κάνουμε υπακοή στο σαλόνι, παρά τις αρχικές ασκήσεις για να πάρει τις βάσεις το σκυλί. Βγαίνουμε στο δρόμο, δουλεύουμε με ερεθίσματα, πάμε σε ομαδικά για να κάνουμε ασκήσεις παρουσία κόσμου και σκύλων. Η γενίκευση με ενδιαφέρει περισσότερο.

ελπιζω να μην παρεις τις παρατηρησεις στραβα
Ευχαριστώ και πάλι και περιμένω και άλλες.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict