Αδιέξοδο


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Καλημέρα!

Είμαι νέο μέλος του forum αν και τελευταία το παρακολουθώ πολυ συχνά. Αποφάσισα να γραφτώ γιατί, όπως λέει ο τίτλος, βρίσκομαι σε ένα απόλυτο αδιέξοδο.

Έχω ένα σκυλάκι, chihuahua, αρσενικό που μόλις έκλεισε τα 8. Το βασικό πρόβλημα υγείας, που προκαλεί τα περισσότερα θέματα, είναι η χρόνια φλεγμονώδης νόσος του εντέρου (αυτή είναι η διάγνωση). Εκτός αυτού, ο Coco, έχει και ένα ελαφρύ φύσημα στην καρδιά, πιθανότατα γεννήθηκε με αυτό, το οποίο ωστόσο μέχρι στιγμής χρειάζεται απλά παρακολούθηση κάθε 6-8 μήνες, την οποία και κάνω ασφαλώς, χωρίς να έχει χρειαστεί ακόμα ούτε φαρμακευτική αγωγή, ούτε ειδική διατροφή.

Θα προσπαθήσω να περιγράψω το προβλημα όσο πιο συνοπτικά γίνεται (θα μπορούσα να γράψω σελίδες και σελίδες αν ήθελα να τα περιλάβω όλα).

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. Κολικοί, μετεωρισμός (ήχοι στο έντερο), μαλακά κόπρανα συχνά που μυρίζουν ιδιαίτερα άσχημα τελευταία, γενική αδιαθεσία κατά τη διάρκεια των κρίσεων, εμετοί. Αυτά συμβαίνουν από μωρό (τον έχω από 2 μηνών) και χρόνο με τον χρόνο βλέπω επιδύνωση τόσο στην συχνότητα όσο και στην ποιότητα των κρίσεων. Από την αρχή του χρόνου στις κρίσεις προστέθηκε και αιματηρή διάρροια με βλέννα καθώς και μία δύο φορές εμετός με αίμα.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει όσα μας έχουν ζητηθεί, εκτός απο γαστροσκόπηση, την οποία αποφεύγω γιατί ο Coco είχε αντιδράσει ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ άσχημα σε αναισθησία όταν στα 3 του χρειάστηκε να κάνει. Υπέρηχοι, αιματολογικές, κοπράνων (περιμένω ξανά αποτελέσματα τη Δευτέρα). Ο υπέρηχος έδειξε κάποια μικρά έλκη, στον δωδεκαδάκτυλο, και χρόνια φλεγμονή στο λεπτό έντερο.

ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΣΗΣ. Έως τώρα τιποτα δεν φαίνεται να λειτουργεί. έχω αλλάξει τροφές, μαγειρευτο φαγητό, ειδική ξηρά τροφή, κτηνιατρική τροφή. TAGAMET (αντιόξινο νομίζω) παίρνει πλέον σε καθημερινή βάση από τις αρχές του χρόνου, PEPTONORM κάποιες φορές. Οι αντιβιωτικές ενέσεις που κάνουμε στον κτηνίατρο μαζί με αντιεμετικά βοηθούν, αλλά για πολύ λίγο. Πριν δύο μέρες ξεκινήσαμε cbd oil για το stress γιατί πρόκειται για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αγχώδη σκύλο, οπότε δεν έχω εικόνα για την αποτελεσματικότητα του.

Έχω μέχρι στιγμής, αλλάξει 4 κτηνιατρους με την ελπίδα κάποιος να βρει κάτι που θα λειτουργήσει. Δυστυχώς απογοήτευση. Το σκυλάκι μου έχει κρίσεις όλο και πιο συχνά.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες.
Προβιοτικα ? Εχει δυσανεξία σε καποιο είδος πρωτείνης? Έχεις δοκιμάσει ωμό? Σε τόσο μικρό σκυλάκι θα ναι εύκολα εσύ να τη φτιάχνεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν ξέρω σε ποιους γιατρούς έχεις πάει και αν είναι γενικοί κτηνίατροι ή εξειδικευμένοι σε κάτι.

Αν μένεις στην Αθήνα, για μένα μονόδρομος για γαστροσκόπηση και συνεπώς με εμπειρία για γαστρεντερικά και όχι μόνο, είναι ο Φερλέμης. Δεν κάνει μόνο γαστροσκόπηση αλλά μπορεί να επέμβει και γαστροσκοπικά εάν δει κάτι, αυτή είναι η διαφορά του με άλλους.

Τι τρώει ο σκύλος?

Εδώ υπάρχει μια συνταγή (δεν είναι φάρμακο) που ίσως μπορεί να βοηθήσει να καλμάρει λίγο το έντερο. Εύκολη, ισχύει για ανθρώπους και για σκύλους. Κακό δεν κάνει, στη χειρότερη δεν θα κάνει τίποτα.

 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Καλως ηρθες.
Προβιοτικα ? Εχει δυσανεξία σε καποιο είδος πρωτείνης? Έχεις δοκιμάσει ωμό? Σε τόσο μικρό σκυλάκι θα ναι εύκολα εσύ να τη φτιάχνεις.
Καλησπέρα και ευχαριστώ!

Προβιοτικά από μόνα τους, όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Ωστόσο, η τελευταία τροφή που του έδινα (Brit Care, Lamp Mini Adult) νομίζω έχει προβιοτικό μέσα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι του ''κάθισε'' καλά. Τα κόπρανα ήταν αρκετά μαλακά και πολλά. Εδώ και 2 μέρες, του ξεκίνησα την Hills Digestive Care ID Stress, σύμφωνα με συμβουλή της τελευταίας κτηνιάτρου την οποία του δίνω μαζί με το μαγειρευτό που τρώει σε περιόδους κρίσεων (μαγειρεύω αρνάκι, καθαρίζω ότι λίπος βλέπω βέβαια, με ρύζι σε μορφή λαπά). Νομίζω ότι έχει θέμα στο κοτόπουλο. Πάντα όταν του έδινα πιο παλιά βραστό στήθος κοτόπουλου για κάποιες μέρες συνεχόμενα, μου παρουσίαζε τελικά διάρροια και πάλι ήχους στο έντερο. Ωμό, όχι, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Από μαγειρευτό, εχουμε δοκιμάσει κοτόπουλο (δεν μας κάνει όπως προανέφερα), πάπια (δεν είμαι σίγουρη αν του κάνει κι αυτή γιατί την δοκίμασα σε περίοδο κρίσης μαζί με ρύζι και γλυκοπατάτα - που μέχρι τότε δεν είχε φάει ποτέ) και το αρνάκι, το οποίο μέχρι στιγμής του ταιριάζει, μάλλον, καλύτερα από τα άλλα. Απλά καλύτερα ομως.
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Δεν ξέρω σε ποιους γιατρούς έχεις πάει και αν είναι γενικοί κτηνίατροι ή εξειδικευμένοι σε κάτι.

Αν μένεις στην Αθήνα, για μένα μονόδρομος για γαστροσκόπηση και συνεπώς με εμπειρία για γαστρεντερικά και όχι μόνο, είναι ο Φερλέμης. Δεν κάνει μόνο γαστροσκόπηση αλλά μπορεί να επέμβει και γαστροσκοπικά εάν δει κάτι, αυτή είναι η διαφορά του με άλλους.

Τι τρώει ο σκύλος?

Εδώ υπάρχει μια συνταγή (δεν είναι φάρμακο) που ίσως μπορεί να βοηθήσει να καλμάρει λίγο το έντερο. Εύκολη, ισχύει για ανθρώπους και για σκύλους. Κακό δεν κάνει, στη χειρότερη δεν θα κάνει τίποτα.


Έχω πάει σε 4 διαφορετκούς γιατρούς μέχρι στιγμής, εκ των οποίων οι δύο έχουν κλινικές. Τον Φερλέμη, ναι, μου τον έχει προτίνει ο μόνος γιατρός που εμπιστευόμουν τόσο απόλυτα με το σκυλί, ο οποίος ωστόσο δυστυχώς για εμένα βγήκε σε σύνταξη (ο κτηνίατρός μας εννοώ, όχι ο Φερλέμης) καθώς επίσης και τον Χρυσοβερίδη για γαστροσκόπηση.

Ο σκύλος αυτή τη στιγμή είναι πάλι πάνω σε αλλαγή τροφής. Τον ξεκινήσαμε με Hills Digestive Care ID Stress, Prescription Diet την οποία ακόμα εισάγω σε μικρότερες της συνιστόμενης ποσότητας στο μαγειρευτό που του δίνω εδώ και κάποιες μέρες (αρνακι βραστό με ρύζι) μετά τη διακοπή της Brit Care, Lamp Mini Adult.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την ανταπόκριση. Θα την κοιτάξω τώρα τη συνταγή.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
καλησπέρα σας και περαστικά θα πω.
οταν ο δικός μου σκύλος είχε γαστρεντερικά προβλήματα,ο γιατρός μας είπε να αποφεύγουνε την γλυκοπατάτα,καλύτερα η πατάτα δηλ.
επισης νομιζω θα του ταίριαζε καλύτερα μια grain free διατροφή με χαμηλά λιπαρά ,και σαν κρεας εγώ θα προτιμουσα κάτι με γαλοπούλα .,γιατί το αρνί κάθεται βαρύ για συνεχόμενα,
μιλαω καθαρά για την πέψη ,δεν είμαι γιατρός για τον αν εχει καποια πάθηση. Ευχομαι όλα καλά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
H πιο καθαρή (άλιπη) πρωτεΐνη, για σκυλιά με ibd, είναι η γαλοπούλα.

Το αρνί παρόλο που το έχουν στις digestive τροφές είναι πολύ λιπαρό σε φρέσκια διατροφή, με μη "ξεχωρισμενο" λίπος που δε μπορείς να καθαρίσεις. Η πάπια είναι επίσης εξαιρετικά λιπαρή.

Στο κοτόπουλο έχουν πολλά δυσανεξία κ το ρύζι προκαλεί αέρια που δυσχεραίνουν σε κρίσεις κολίτιδας. Είναι όμως καλό σε γαστρίτιδες. Μαγειρεμένο μέχρι να λιώσει κ να γίνει σα ρυζόγαλο όμως.

Είναι στειρωμένο το σκυλί ή όχι;
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Γενικά το ρύζι δεν είναι ότι καλύτερο για τα γαστρεντερικά, μην πω ότι τα κάνει χειρότερα... Για εμάς δουλεύει πολύ η κολοκύθα, μετά γλυκοπατάτα, πατάτα και απο πρωτεΐνες, όταν είναι σε έξαρση, ο μπακαλιάρος. Είναι πολύ άπαχος, ελαφρύς για το γαστρεντερικό, δεν έχει αγκάθια και γενικά αρέσει στα σκυλιά
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο συνδυασμός μαγειρευτού με ξηρα ειναι σωστος ? Παντα ειχα την εντυπωση και εμπειρικα το λεω, οτι σε σκυλια με ευαισθητο γαστρεντερικο ή ΣΕΕ ή Chron που έχει ο σκυλάκος δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος. Για ποιο λόγο σε ένα τόσο μικρόσωμο σκυλάκι δεν παραμένεις στο μαγειρευτό? Έχει μείνει μόνο με μαγειρευτό για μήνες ? Είχε πάλι εξάρσεις? Τα προβιοτικά θα έλεγα οτι είναι must σε τέτοιες περιπτώσεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Ο συνδυασμός μαγειρευτού με ξηρα ειναι σωστος ?
Όχι, σωστή η εντύπωσή σου.

Τα προβιοτικά θα έλεγα οτι είναι must σε τέτοιες περιπτώσεις.
Συμφωνώ κ εγώ.

Γενικά το ρύζι δεν είναι ότι καλύτερο για τα γαστρεντερικά, μην πω ότι τα κάνει χειρότερα... Για εμάς δουλεύει πολύ η κολοκύθα, μετά γλυκοπατάτα, πατάτα και απο πρωτεΐνες, όταν είναι σε έξαρση, ο μπακαλιάρος. Είναι πολύ άπαχος, ελαφρύς για το γαστρεντερικό, δεν έχει αγκάθια και γενικά αρέσει στα σκυλιά
Δεν κάνει όμως να τρώνε ολόκληρες μερίδες φρέσκο ψάρι για αρκετές μέρες, δε θυμάμαι γιατί. Κάτι πειράζει, το συκώτι; Τα νεφρά; Δε θυμάμαι. Όλα τα ψάρια τους αρέσουν πάντως συνήθως κ όντως είναι εξαιρετικά φιλικά στο γαστρεντερικό (διόρθωση: τα άλιπα, τύπου μπακαλιάρος, όχι ο σολωμος κτλ)

Πατάτα - γλυκοπατατα - κολοκύθα είναι το καλύτερο τρίο για ibd, με αυτή τη σειρά σε φάση έξαρσης.
 
  • Like
Reactions: vrmode and Amaliaz


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Το ψάρι το φοβούνται για τα βαρέα μέταλλα κυρίως. Τα μπακαλιαράκια που αγοράζουμε (Μεσογείου) μεγαλώνουν πολύ γρήγορα λόγω της υψηλής θερμοκρασίας νερού και δεν μένουν αρκετά στην τροφική αλυσίδα για να είναι πρόβλημα. Σε αντίθεση με τα μεγάλα ψάρια ωκεανού που λόγω χαμηλής θερμοκρασίας αργούν να μεγαλώσουν και επειδή έχουν μεγάλο μέγεθος κατά της αλίευση το πρόβλημα γιγαντώνεται. Οπότε το να φάει κάποιές μέρες συνεχόμενα ψάρι, εφόσον του κάθεται καλά και τον βοηθάει στο πεπτικό, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.

Με κάθε ειλικρίνεια, ο δικός μου σκύλος τρώει και κροκέτα με σολομό σε μόνιμη βάση. Μου αρέσει? Καθόλου, αλλά ότι προσπάθεια έκανα να την αλλάξω με άλλη πρωτεΐνη είχε κακά αποτελέσματα. Αν η λύση για το πρόβλημα, ώστε ο σκύλος να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής αυτή τη στιγμή είναι το ψάρι, ας είναι, και όταν έρθει η ώρα θα δω τι θα κάνω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
To ρύζι είναι συχνός λόγος αλλεργίας. Μήπως είναι και εδώ;
Πάντως για να ανακαλύψει κανείς την αιτία θα πρέπει να πάει δια της μεθόδου του αποκλεισμού.
Π.χ. μόνο κρέας τάδε. Χωρίς άλλα πρόσθετα. Αν πηγαίνει καλά με προσθέτεις πχ γλυκοππατάτα και βλεπεις πως πάει. Κοκ. Δοκιμάζεις και αποκλείεις αλλά ένα ένα τη φορά, αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και εγώ το ρύζι θα το απέφευγα σε ερεθισμένο έντερο αν και το συστήνουν στις διάρροιες οι κτηνίατροι. Μόνο με ζωμό από βραστό ρύζι, πατάτα και κολοκύθα σταδιακά θα πήγαινα. Λευκό φιλέτο ψάρι, γαλοπούλα και αρνί ή κατσίκι (λιγότερο λίπος).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Το ψάρι το φοβούνται για τα βαρέα μέταλλα κυρίως. Τα μπακαλιαράκια που αγοράζουμε (Μεσογείου) μεγαλώνουν πολύ γρήγορα λόγω της υψηλής θερμοκρασίας νερού και δεν μένουν αρκετά στην τροφική αλυσίδα για να είναι πρόβλημα. Σε αντίθεση με τα μεγάλα ψάρια ωκεανού που λόγω χαμηλής θερμοκρασίας αργούν να μεγαλώσουν και επειδή έχουν μεγάλο μέγεθος κατά της αλίευση το πρόβλημα γιγαντώνεται. Οπότε το να φάει κάποιές μέρες συνεχόμενα ψάρι, εφόσον του κάθεται καλά και τον βοηθάει στο πεπτικό, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.

Με κάθε ειλικρίνεια, ο δικός μου σκύλος τρώει και κροκέτα με σολομό σε μόνιμη βάση. Μου αρέσει? Καθόλου, αλλά ότι προσπάθεια έκανα να την αλλάξω με άλλη πρωτεΐνη είχε κακά αποτελέσματα. Αν η λύση για το πρόβλημα, ώστε ο σκύλος να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής αυτή τη στιγμή είναι το ψάρι, ας είναι, και όταν έρθει η ώρα θα δω τι θα κάνω.
Αυτά που περιγράφεις είναι για σολωμους, τόνους κ τέτοια. Είπα, δε λέω για αυτό, για το απλό λευκό ψαράκι το ντόπιο λεω. Γιατί έδινα κ εγώ κάνα μπακαλιάρο, καμία τσιπούρα κ μου πε η διατροφολόγος δεν κάνει συνεχόμενα/ολόκληρη μερίδα, πέρα από μπουκιές, έτσι για ποικιλία κ μυρωδιά. Μου είπε πού πειράζει αλλά δεν το θυμάμαι.

Και κοίτα, μιλάμε κ για τη φρέσκια διατροφή ε; Οι πρωτεΐνες στην κροκετα υπόκεινται κ επεξεργασία, ίσως για αυτό το αρνί κ η πάπια, ο σολωμός κ.ά., στην ξηρά να μπορεί να "ελευθερωθούν" λίπους ή άλλων nutrients ενώ με το χέρι δεν.

Αμαλία το αρνί κ το κατσίκι όταν το είχα δοκιμάσει, αφαιρώντας φυσικά ότι λίπος μπορούσε να αφαιρεθεί, σε μας με παρόμοιο πρόβλημα (ξέρετε) έγινε το έλα να δεις. Απ' τις χειρότερες κολίτιδες που είχε περάσει. Μπορεί να κάτσει σε κάποιους οργανισμούς αλλά δεν είναι safe for all για μένα.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Επίσης η ερώτησή μου για τη στείρωση (ειδικά με την αναφορά σε αγχωδη σκύλο) μη χαθεί πλιζ.

Με ενδιαφέρει κ "ερευνητικά" (απαντήστε κ άλλοι δλδ, γιατί νομίζω η @FrankieChris έχει αναφέρει κάτι αντίστοιχο). Γιατί παρατήρησα σε μας μεγάλη διαφορά μετά τη στείρωση στην ανοχή σε τροφές κ στα γαστρεντερικά κ ήθελα πάντα λίγο να δω αν παρατήρησε κανείς άλλος τπτ αντίστοιχο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
αν εχει δυσανεξεια σε κοτοπουλο, υπαρχει περιπτωση και γαλοπουλα να τον πειραζει. Ο δικος μου τη δευτερη μερα που θα φαει οποιοδηποτε πετουμενο εχει θεμα.
Η κολοκυθα επισης δε καθεται καλα παντα.

Εγω θα δοκιμαζα εφοσον με το αρνι τα παει καλα, μοσχαρι απαχο. Και αντι κοινο ρυζι, μπασματι. Απο λαχανικα θα ξεκιναγα με καροτο τριμμενο ή στο μουλτι. Ολα βρασμενα αρκετη ωρα σε χαμηλη φωτια.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
αν εχει δυσανεξεια σε κοτοπουλο, υπαρχει περιπτωση και γαλοπουλα να τον πειραζει. Ο δικος μου τη δευτερη μερα που θα φαει οποιοδηποτε πετουμενο εχει θεμα.
Η κολοκυθα επισης δε καθεται καλα παντα.

Εγω θα δοκιμαζα εφοσον με το αρνι τα παει καλα, μοσχαρι απαχο. Και αντι κοινο ρυζι, μπασματι. Απο λαχανικα θα ξεκιναγα με καροτο τριμμενο ή στο μουλτι. Ολα βρασμενα αρκετη ωρα σε χαμηλη φωτια.
Κ το μοσχάρι μου πε όχι η διατροφο πάντως (γενικά). Κ όντως, όταν έτρωγε, τσιμπούσε η ουρία του.

(Πολύ βοηθήσαμε, για όλα ένα ναι-οχι του είπαμε του ανθρώπου :ROFLMAO:)

Η λύση (ω θεματοθέτη) είναι αυτό που είπε η @vrmode, φυσική διατροφή με δίαιτα αποκλεισμού.

Είναι μακρύς ο δρόμος πάντως...
 
  • Like
Reactions: medusa


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
καλησπέρα σας και περαστικά θα πω.
οταν ο δικός μου σκύλος είχε γαστρεντερικά προβλήματα,ο γιατρός μας είπε να αποφεύγουνε την γλυκοπατάτα,καλύτερα η πατάτα δηλ.
επισης νομιζω θα του ταίριαζε καλύτερα μια grain free διατροφή με χαμηλά λιπαρά ,και σαν κρεας εγώ θα προτιμουσα κάτι με γαλοπούλα .,γιατί το αρνί κάθεται βαρύ για συνεχόμενα,
μιλαω καθαρά για την πέψη ,δεν είμαι γιατρός για τον αν εχει καποια πάθηση. Ευχομαι όλα καλά.
Γλυκοπατάτα εχω σταματήσει να του δίνω απο μέσα Φεβρουαρίου ηδη. Η τροφη που έτρωγε μέχρι και πριν μία εβδομαδα ήταν grain free, αλλά ούτε αυτή του κάθησε καλά. Το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω την πηγή πρωτείνης σε γαλοπούλα, ναι.
H πιο καθαρή (άλιπη) πρωτεΐνη, για σκυλιά με ibd, είναι η γαλοπούλα.

Το αρνί παρόλο που το έχουν στις digestive τροφές είναι πολύ λιπαρό σε φρέσκια διατροφή, με μη "ξεχωρισμενο" λίπος που δε μπορείς να καθαρίσεις. Η πάπια είναι επίσης εξαιρετικά λιπαρή.

Στο κοτόπουλο έχουν πολλά δυσανεξία κ το ρύζι προκαλεί αέρια που δυσχεραίνουν σε κρίσεις κολίτιδας. Είναι όμως καλό σε γαστρίτιδες. Μαγειρεμένο μέχρι να λιώσει κ να γίνει σα ρυζόγαλο όμως.

Είναι στειρωμένο το σκυλί ή όχι;
Αυτό με το ρύζι δεν το γνώριζα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Το δίνω γιατί οι κτηνίατροι πάντα μου το συστήνουν. Η ξηρά τροφή που ξεκινήσαμε εδώ και δυο μέρες ωστόσο, εχει κοτόπουλο, αν και επεσήμανα στην κτηνίατρο ότι το σκυλί μου βγάζει θέματα με το κοτόπουλο. Η απάντησή της ήταν ότι στη συγκεκριμένη τροφή η πρωτείνη του κοτόπουλου είναι υδρολυμμένη(?) - αν το λέω σωστά - οπότε την εμπιστεύτηκα.

Στείρωση δεν του έχω κάνει γιατί κι εδώ φοβάμαι την αναισθησία. Είχαμε κάνει χημική στείρωση, η οποία όμως έγινε πριν 10 μήνες οπότε πλέον έχει περάσει η δράση της.

Γενικά το ρύζι δεν είναι ότι καλύτερο για τα γαστρεντερικά, μην πω ότι τα κάνει χειρότερα... Για εμάς δουλεύει πολύ η κολοκύθα, μετά γλυκοπατάτα, πατάτα και απο πρωτεΐνες, όταν είναι σε έξαρση, ο μπακαλιάρος. Είναι πολύ άπαχος, ελαφρύς για το γαστρεντερικό, δεν έχει αγκάθια και γενικά αρέσει στα σκυλιά
Μπακαλιάρο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Τουλάχιστον σιγουρα όχι να του μαγειρέψω.

Ο συνδυασμός μαγειρευτού με ξηρα ειναι σωστος ? Παντα ειχα την εντυπωση και εμπειρικα το λεω, οτι σε σκυλια με ευαισθητο γαστρεντερικο ή ΣΕΕ ή Chron που έχει ο σκυλάκος δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος. Για ποιο λόγο σε ένα τόσο μικρόσωμο σκυλάκι δεν παραμένεις στο μαγειρευτό? Έχει μείνει μόνο με μαγειρευτό για μήνες ? Είχε πάλι εξάρσεις? Τα προβιοτικά θα έλεγα οτι είναι must σε τέτοιες περιπτώσεις.
Μαγειρευτό με ξηρά δίνω επειδή οι κτηνιατροι λένε να αλλάζω την τροφή σταδιακά. Δεν έχω κανένα, μα κανένα, απολύτως θέμα να του μαγειρεύω για μια ζωή. Το πρόβλημα είναι ότι μακροπρόθεσμα στο μαγειρευτό χρειάζεται ποικιλία ώστε να παίρνει όλα τα συστατικά που χρειάζεται το σκυλί, σωστά? Ο Coco λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο σκυλί με τροφές, ιδιαίτερα λαχανικά και υδατάνθρακες. Στην μαγειρευτή τροφή, ακόμα κι αν την κάνω πουρέ, αυτο που δεν του αρέσει το μυρίζει και το απορρίπτει το φαγητό εν τέλη.

Προβιοτικά να του δώσω, βέβαια. Μέχρι στιγμής κανένας κτηνίατρος δεν μου έκανε λογο γι αυτά, εδώ μέσα το διάβασα για πρώτη φορά (οτι δίνουμε και σε σκύλους εννοώ). Έχεις μήπως κάτι να μου προτίνεις, γιατί, όπως βλέπεις, είμαι άσχετη σε αυτο το κομμάτι.

To ρύζι είναι συχνός λόγος αλλεργίας. Μήπως είναι και εδώ;
Πάντως για να ανακαλύψει κανείς την αιτία θα πρέπει να πάει δια της μεθόδου του αποκλεισμού.
Π.χ. μόνο κρέας τάδε. Χωρίς άλλα πρόσθετα. Αν πηγαίνει καλά με προσθέτεις πχ γλυκοππατάτα και βλεπεις πως πάει. Κοκ. Δοκιμάζεις και αποκλείεις αλλά ένα ένα τη φορά, αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.
Για πόσο καιρό δηλαδή μπορεί να τρώει μόνο πρωτείνη χωρίς να υπάρχει θέμα? Να το κάνω κι αυτό, ναι.


Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ ολους, μα όλους, για το ενδιαφέρον! Μου κανατε περισσότερες ερωτήσεις μέσα σε τόσο λίγη ώρα από όσες μου έκαναν όλοι μαζί οι κτηνίατροι που εχω πάει. Ευχαριστώ. Με πονάει η καρδιά μου να τον βλ΄πεω να βασανίζεται ετσι τον μικρούλη μου, να με κοιτάει στα μάτια, κι εγω να μη μπορω να τον βοηθήσω με αυτά που κάνω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Για πόσο καιρό δηλαδή μπορεί να τρώει μόνο πρωτείνη χωρίς να υπάρχει θέμα? Να το κάνω κι αυτό, ναι.
Οοοχι, δεν εννοεί αυτό! Εννοεί από όλα όσα θα έχει μέσα η μερίδα, για μερικές μέρες να φάει πχ μόνο γαλοπούλα συν ότι άλλο βάλεις (πχ πατάτα). Μετά για μερικές άλλες μέρες άλλου είδους κρέας, με τα ίδια συνοδευτικά (πχ πάλι πατάτα).

Μετά καταλήγεις σε μια πρωτεϊνη κ αλλάζεις τα συνοδευτικά, πχ την πατάτα την κάνεις κολοκύθα.

Κ ούτω καθεξής. Έτσι κρατώντας σταθερά όλα κ αλλάζοντας μόνο ένα τη φορά μπορείς να καταλάβεις πού είναι που έχει τη δυσανεξία.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Αυτά που περιγράφεις είναι για σολωμους, τόνους κ τέτοια. Είπα, δε λέω για αυτό, για το απλό λευκό ψαράκι το ντόπιο λεω. Γιατί έδινα κ εγώ κάνα μπακαλιάρο, καμία τσιπούρα κ μου πε η διατροφολόγος δεν κάνει συνεχόμενα/ολόκληρη μερίδα, πέρα από μπουκιές, έτσι για ποικιλία κ μυρωδιά. Μου είπε πού πειράζει αλλά δεν το θυμάμαι.

Και κοίτα, μιλάμε κ για τη φρέσκια διατροφή ε; Οι πρωτεΐνες στην κροκετα υπόκεινται κ επεξεργασία, ίσως για αυτό το αρνί κ η πάπια, ο σολωμός κ.ά., στην ξηρά να μπορεί να "ελευθερωθούν" λίπους ή άλλων nutrients ενώ με το χέρι δεν.

Αμαλία το αρνί κ το κατσίκι όταν το είχα δοκιμάσει, αφαιρώντας φυσικά ότι λίπος μπορούσε να αφαιρεθεί, σε μας με παρόμοιο πρόβλημα (ξέρετε) έγινε το έλα να δεις. Απ' τις χειρότερες κολίτιδες που είχε περάσει. Μπορεί να κάτσει σε κάποιους οργανισμούς αλλά δεν είναι safe for all για μένα.
Κι εμείς δεν τα παμε καλά με αρνί κ ο κτηνιατρος είπε ότι το θεωρεί βαρύ κρέας .και όταν του είπα κατσίκι κ σε αυτό αρνητικός ήταν δεν θυμάμαι όμως γιατί
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU