Ακίτα inu


Lemo

Member
13 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Καλημερα σε ολους σας!!!!!!!!Ειμαι νεο μελος και οπως ολοι στην αρχη εχουμε αγχος για το καινουργιο μας φιλο!!Εχω ερωτευθη το Ακιτα inu!!Θα το παρω αμεσως μετα της γιορτες απο pet shop(λογω συγγενειας )!!Οποιαδηποτε συμβουλη η σχολιο ειναι δεκτο και αναγκαιο!!Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερον!!!!!!!!!:):)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλημερα σε ολους σας!!!!!!!!Ειμαι νεο μελος και οπως ολοι στην αρχη εχουμε αγχος για το καινουργιο μας φιλο!!Εχω ερωτευθη το Ακιτα inu!!Θα το παρω αμεσως μετα της γιορτες απο pet shop(λογω συγγενειας )!!Οποιαδηποτε συμβουλη η σχολιο ειναι δεκτο και αναγκαιο!!Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερον!!!!!!!!!:):)
Πάρτο εσύ από εκεί αλλά κράτα καβάτζα και το 13ο και 14ο μισθό για τους γιατρούς γιατί θα σου χρειαστούν.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις στο Link πιο πάνω από που προέρχεται το σκυλί που πας να πάρεις - παίρνοντας από Pet shop (από οποιοδήποτε Pet shop, ακόμη και συγγενή) είναι σαν να βάφουμε τα χέρια μας με αίμα...
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Lemo καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αυτό που δυστυχώς για σένα, θα ακούσεις παρα πολλές φορές στο φόρουμ μας, είναι ότι ποτέ δεν παίρνουμε σκύλο από pet shop.
Ούτε καν συγγενή. Για την ακρίβεια, ούτε απ'έξω δεν περνάμε από pet shop που πουλάει ζώα και ο συγγενής σου, κάκιστα το πράττει. Είναι εντελώς εγκληματικό :mad:
Φαντάζομαι ότι δεν θα καταφέρουμε να σου αλλάξουμε γνώμη. Οπότε...οι τύψεις όλες δικές σου...γιατί σε περίπτωση που δεν το ξέρεις και φυσικά, ο συγγενής σου δεν πρόκειται να στο πει ποτέ, είναι το από που θα έρθει το κουτάβι σου---------> puppy mills [googlαρέ το, αλλά να μην έχεις φάει κάμποσες ώρες πριν...:(]
Και να μην πιστέψεις καμμία άλλη εκδοχή για την προέλευσή του. Θα είναι απλώς ψέμματα :mad:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καλημερα σε ολους σας!!!!!!!!Ειμαι νεο μελος και οπως ολοι στην αρχη εχουμε αγχος για το καινουργιο μας φιλο!!Εχω ερωτευθη το Ακιτα inu!!Θα το παρω αμεσως μετα της γιορτες απο pet shop(λογω συγγενειας )!!Οποιαδηποτε συμβουλη η σχολιο ειναι δεκτο και αναγκαιο!!Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερον!!!!!!!!!:):)
Καλώς όρισες
Το ότι έχεις άγχος για τον καινούριο σου φίλο είναι φυσιολογικό .
Το ότι ερωτεύτηκες ένα σκύλο και όχι μια ταραντούλα σημαίνει πως αγαπάς τα σκυλιά.
Το ότι θα το πάρεις από πετ σοπ είναι έγκλημα ,το όποιο θα διαπιστώσεις κάνοντας μια γρήγορη ερεύνα στα pappy mils .
Στα λέω αυτά επειδή ζήτησες συμβουλή ή σχόλιο.
Θα με χαροποιούσε ιδιαιτέρα αν αντί να ευχαριστήσεις εμένα εκ των προτέρων , έλεγες αρχικά στο συγγενή σου <<ευχαριστώ δε θα πάρω >>.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα.
Εκτός από τα σχόλια των προηγούμενων με τα οποία συμφωνώ απόλυτα καλό θα είναι να μάθεις και για τα Ακίτα πολλά πράγματα ειδικά αν είσαι άπειρος στα σκυλιά.
Διάβασμα, διάβασμα και ξανά μανα διάβασμα.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
πρωτα ψαξε ρωτα και μετα διαλεξε μια ρατσα που οντως σου ταιριαζει και οχι επειδη σου αρεσε εμφανισιακα
και επισης ψαξε και το σωστο τροπο αποκτησης της
εμεις εδω για να σου λεμε οχι απο πετ σοπ κατι ξερουμε
 






Lemo

Member
13 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!Να ειστε σιγουροι οτι με εχετε βαλει σε σκεψεις και θα το ψαξω περισσοτερο!!Αλλα δυστηχως στην πολη που κατοικω(Λαμια)δεν υπαρχει καποιο εκτροφειο Akita inu!!Τι μου πρωτεινεται να κανω σαν εμπειροι??????Που να απευθηνθω??
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Θα πάρεις τηλέφωνο στον κυνολογικό όμιλο και θα ζητήσεις τη λίτσα με τα εκτροφεία ακίτα στην Ελλάδα. KOE
Μετά θα μιλήσεις με τους εκτροφείς. Ξέρω ότι υπάρχει ένα εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη.

Έχεις ενημερωθεί για τη φυλή ή το θέλεις επειδή είναι όμορφο;
 
Last edited:




Lemo

Member
13 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Εχω ενημερωθει απο το internet κ σε συμπεριφορα κ σε θεμα υγειας.στην αρχη ψαχνομουν για μεγαλο δανο.ομωσ τυχαια το βρικα μου αρεσει στην αρχη εξωτερικα κ μετα οσο διαβαζα τοσο μου αρεσε.Δεν θελω να παρω ΣΚΥΛΟ βιτρινας.Σε ευχαριστω για την πληροφορια...!!!! :)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ο ΚΟΕ είναι ο πλέον αρμόδιος για τη λίστα. Έπειτα θα σου έλεγα να περιμένεις να δεις κάποιους εκτροφείς σε έκθεση, να κρίνεις από κοντά, να πας να μιλήσεις μαζί τους. Θέλει δουλειά και υπομονή. Διάβασε το παρακάτω
Πώς διαλέγω εκτροφέα

Προσοχή στους κατ' όνομα εκτροφείς.
 


Lemo

Member
13 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Ευχαριστω πολυ φιλε!!!Ηταν πολυ χρησιμο αυτο για το facebook.Σιγουρα ειναι καποια ενημερωση παρα πανω κ ειναι καλυτερα να παρεις ενα σκυλο απο ανθρωπους που νοιαζονται περισσοτερο.Μπηκα στο puppy mils και καταλαβα πολλα.Μου αλλαξατε γνωμη για τα pet shop.Θελω να παρω το κουταβι μετα τις γιορτες και θελω να ξερω οσα περισσοτερα μπορω.Και παλι ευχαριστω.
 


Lemo

Member
13 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Μολις ειδα σχετικα με τον εκτροφεα κ πιστευω οτι ειναι πολυ χρησιμα αυτα.Για να ξερω κατι παραπανω οταν θα παω να τα δω
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Μη βιαστείς....Δεν είναι ανάγκη ντε και καλά μετά τις γιορτές.....
Μπορεί οι εκτροφείς να μην έχουν διαθέσιμο κουτάβι άμεσα...
Μπορεί να σου πουν, σε 5 μήνες.....μπορεί σε λιγότερο, μπορεί σε περισσότερο.....
Καλύτερα να περιμένεις λίγο παραπάνω, να πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά αυτό που θα πάρεις να είναι εγγύηση, παρά να βιαστείς και να μπεις σε περιπέτειες.....Και αυτό που θα πάρεις να μην είναι αυτό που περίμενες......
Καλό ψάξιμο.... ;-)