Αλλαγή σε Brit Care;


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Kαλησπέρα:)

Σήμερα πήγα σε έναν κτηνίατρο στον οποίο δεν είχα ξαναπάει εν όψη των εξετάσεων, να κόψω κίνηση μιας και οι υπόλοιποι είναι...:rolleyes:

Συζητήσαμε για την διατροφή της μικρής και τους λόγους που ταίζω Pro Plan (είναι η μόνη τροφή που τρώει, αν και μέτρια κατ εμέ) και μου σύστησε την Brit Care, την οποία ο ίδιος θεωρεί πολύ καλύτερη και πιο οικονομική, μιας και η Pro Plan είναι υπερεκτιμημένη.
Δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία αλλαγής, αλλά ο ίδιος μου είπε πως θα μείνω ικανοποιημένη και μου έκανε δώρο ένα μονόκιλο τσουβαλάκι λέγοντας μου πως επειδή δουλεύει και την Pro Plan, είναι σίγουρος πως θα δω καλύτερα αποτελέσματα, και πως είναι super premium και υποαλλεργική, ενώ η Pro Plan είναι premium.

Τα συστατικά της είναι τα εξής:
Brit Care Adult Small Breed Lamb & Rice
protein 28%, fat 17%
Lamb Meat Meal, Ground Rice, Poultry Fat (preserved with tocopherols), Salmon Oil, Natural Flavors, Rice Bran, Dried Beet Pulp, Brewer´s Yeast, Dried Egg Product, Yucca Schidigera Extract, Dried Apples, Minerals, Glucosamine Hydrochloride, Chondroitin Sulfate, DL-methionine, L-lysine, Mannan-oligosaccharides, Fructo-oligosaccharides, Copper Sulphate Pentahydrate, Niacin, Calcium Pantothenate, Folic Acid, Choline-Chloride, Biotin, Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E
Η τροφή που δίνω τώρα έχει τα εξής συστατικά
Pro Plan small breed chicken & rice
Chicken (20%), wheat, dehydrated poultry protein, maize gluten, maize, Rice (7%), animal fat, beet pulp, digest, dried egg, calcium phosphate, potassium chloride, fish oil, sodium chloride, minerals.
Το περίεργο είναι πως μου την έδωσε έτσι, ενώ ψώνισα μόνο χαπάκι για σκουλήκια, και πιστέψτε με εδώ δεν δίνουν ούτε κοκκαλάκι των 50 λεπτών δώρο, ακόμα και αν τους δώσεις 200 ευρώ!:cool:

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την συγκεκριμένη τροφή, και να μου πείτε συγκριτικά με τις 2 αυτές ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη, και αν στην τελική αξίζει τον κόπο να μπω στην διαδικασία αλλαγής τροφής.

*Να σημειώσω πως η brit care, είναι περίπου 2 με 2,5 ευρώ φθηνότερη. (στο μονόκιλο και 3κιλο)

Ευχαριστώ:D
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Για 2,5 ευρω δεν υπαρχει λογος να το σκεφτεσαι.Lamb Meat Meal δεν αναφερει το ποσοστο του.Η pro plan ειναι super premium,η tonus ειναι premium απο την purina.Να σε ρωτησω με την προ πλαν πινει πολυ νερο γιατι εγω κανει αλλαγη σε ακανα και η ποσοτητα νερου επεσε κατω απο το μισο.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
απο την pro plan φαινεται καλυτερη στα συστατικα της,τωρα το θεμα ειναι να συμφωνει και η μικρη σου.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όχι πίνει κανονικά νερό :)

Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτομαι καθόλου τα λεφτά μιας και το σκυλάκι ειναι 5 κιλά οπότε φαντάζεσαι πως το κόστος είναι μικρό :D
Απλά αν είναι στα ίδια οι 2 τροφές δεν θέλω να βάλω τον σκύλο στην διαδικασία αλλαγής,
αλλά αν είναι να είναι καλύτερη και να αξίζει τον κόπο ίσως να το κάνω!

@greedy, είναι πολύ περίεργη με την τροφή οπότε ίσως ζοριστεί πολύ να την φάει :)
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Ελαφρως καλυτερη σε συστατικα αλλα δεν γραφει ποσοστα περιεκτικοτητας αυτο ειναι το κακο.Μπορει να εχει protein 28%, fat 17% αλλα δεν γραφει οτι προερχεται απο το αρνι που εχει ενω αμα ελεγε :

Lamb Meat Meal(>15%), Ground Rice(30%), Poultry Fat (preserved with tocopherols), Salmon Oil, Natural Flavors, Rice Bran, Dried Beet Pulp, Brewer´s Yeast, Dried Egg Product, Yucca Schidigera Extract, Dried Apples, Minerals, Glucosamine Hydrochloride, Chondroitin Sulfate, DL-methionine, L-lysine, Mannan-oligosaccharides, Fructo-oligosaccharides, Copper Sulphate Pentahydrate, Niacin, Calcium Pantothenate, Folic Acid, Choline-Chloride, Biotin, Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E.

Θα ηταν πιο ξεκαθαρω οτι εχει καλυτερα συστατικα.Με το αρνι πως τα παει η μικρη?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εμένα είχε πάρει το μάτι μου την BritCare Salmon&Patato. Εδώ πάντως είναι πολύ πιο οικονομική από την ProPlan και αν ποτέ συμβεί να έχω μέγα θέμα με τα οικονομικά αυτήν θα πάρω πρώτη.

Αν όμως η τροφή που θες να δώσεις είναι 2 ευρώ φτηνότερη από την τροφή που δίνεις τώρα, και έχεις καλά έως άριστα αποτελέσματα, πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο. Είχα αλλάξει τροφή γιατί φαινόταν πολύ καλή βάσει συστατικών και την πάτησα.

ΥΓ. Premium, Super Premium, και πράσινα άλογα... :rolleyes:
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Με το αρνι πως τα παει η μικρη?
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε πάρει ποτέ ξηρά με αρνί.
Θα είναι η πρώτη φορά που θα φάει, αν φάει τελικά.

@Berna συμφωνώ,
εξάλλου, αν και οι καιροί είναι δύσκολοι, δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό, διότι το κόστος είναι πραγματικά μικρό.
Σκέψου πως η ημερήσια ποσότητα στα κιλά της, είναι περίπου 70g.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει το κόστος, και πιο ακριβή να ήταν από την Pro Plan,πρόβλημα δεν θα είχα.
Απλά επειδή έχω μεγάλο θέμα με την τροφή και επειδή μόνο Pro Plan τρώει (από όσες έχω δοκιμάσει) κατέληξα εκεί,
παρ'ότι δεν είμαι ικανοποιημένη με τα συστατικά της, στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Βέβαια η τροφή που τρώει με πιο πολύ όρεξη είναι αυτή με σολωμό της Pro Plan τουλάχιστον, αλλά δεν την βρίσκω εδώ,
οπότε ίσως αν τελικά την αλλάξω να πάω στην Salmon & Potato που ανέφερες.

Αλλά αξίζει τον κόπο;:rolleyes::cool:
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
αν η περιεκτικοτητα σε ρυζι ηταν 30% και το κρεας αρνιου15% θα εγραφε πρωτο συστατικο το ρυζι.
Απο την στιγμη που γραφει σαν πρωτο συστατικο το κρεας αρνιου σιγουρα εχει μεγαλυτερο ποσοστο σε σχεση με το ρυζι η οτιδηποτε αλλο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμεις ειμαστε τελειως καινουριοι με την Brit Care.
Πηρα για την Ηρα αυτη με το αρνι και το ρυζι που λετε κι εσεις, την καλυτερη της εταιριας, υποτιθεται.
Μιση τιμη από την Royal, που είναι η μονη «σοβαρη» τροφη που βρισκω εδώ.
Για σκυλι σαν την Ηρα, το κοστος μετραει.

Όπως ειχα πει και σε άλλο θεμα, ειχαμε δοκιμασει για λιγο καιρο φθηνη τροφη από τον ιδιο κτηνιατρο που μας εδινε και την Royal.
Τα κοπρανα αυξηθηκαν και το τριχωμα εγινε χάλια. Μιλαμε για αχυρο.

Με την Brit Care ειδα αμεσως διαφορά. Η Ηρα αστραφτει ολοκληρη, τα κοπρανα μειωθηκαν πολύ (ισως λιγο λιγοτερα από ο,τι με την Royal – καμια συγκριση με της φθηνης), αλλά εγιναν θα ελεγα λιγο πιο σφιχτα.
Η ενεργεια της αυξηθηκε, αλλά μπορει να οφειλεται και στο ότι δροσισε ο καιρος.

Αυτή είναι η παρατηρηση για λιγες μερες με σκετη ξηρα, για να δω πώς παει.
Ετσι κι αλλιως παντα δινω μαζι (τουλαχιστον μισο-μισο, αν όχι περισσοτερο) και φυσικη τροφη.

Η Brit Care αποδειχτηκε για μας μια παρα πολύ καλη μεση λυση. Μου την ειχε συστησει ανεπιφυλακτα ενας εκπαιδευτης.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Την επαιρνα για πανω απο 10 μηνες και μπορω να πω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη τροφη για το κοστος της.Χρησιμοποιουσα την brit care large breed και μονο καλα λογια εχω να πω.Ηταν οι μονοι μηνες και η μονη τροφη που δεν ειχα προβλημα με μαλακα κοπρανα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ποσο κοστιζει ? 12κιλο ή 15κιλο βγαινει ?
Αυτο με τα κοπρανα που ειπες grenouig με απασχολει και μενα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Αυτο με τα κοπρανα που ειπες grenouig με απασχολει και μενα...
Απλά, να θυμίσω κάτι που είχε γράψει, προ καιρού, ο kokoni και μάλλον αποδεικνύεται σημαντικό:

"Στην κατάλληλη διατροφή, τα κόπρανα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν λιγότερα και να έχουν τέτοια υφή, ώστε να μπορείς να τα πιάσεις με τα χέρια σου και να μη μείνει σημάδι στα χέρια σου"...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε πάρει ποτέ ξηρά με αρνί.
Θα είναι η πρώτη φορά που θα φάει, αν φάει τελικά.

@Berna συμφωνώ,
εξάλλου, αν και οι καιροί είναι δύσκολοι, δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό, διότι το κόστος είναι πραγματικά μικρό.
Σκέψου πως η ημερήσια ποσότητα στα κιλά της, είναι περίπου 70g.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει το κόστος, και πιο ακριβή να ήταν από την Pro Plan,πρόβλημα δεν θα είχα.
Απλά επειδή έχω μεγάλο θέμα με την τροφή και επειδή μόνο Pro Plan τρώει (από όσες έχω δοκιμάσει) κατέληξα εκεί,
παρ'ότι δεν είμαι ικανοποιημένη με τα συστατικά της, στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Βέβαια η τροφή που τρώει με πιο πολύ όρεξη είναι αυτή με σολωμό της Pro Plan τουλάχιστον, αλλά δεν την βρίσκω εδώ,
οπότε ίσως αν τελικά την αλλάξω να πάω στην Salmon & Potato που ανέφερες.

Αλλά αξίζει τον κόπο;:rolleyes::cool:
Θα το ξαναπώ, πιστεύω πως η κάθε τροφή πρέπει να έχει μια Χ ποιότητα για να τη δώσω στον σκύλο μου. Η ProPlan πχ, προσωπικά πιστεύω πως αυτήν την minimum ποιότητα την έχει. Από εκεί και πέρα, βλέπεις τον σκύλο σου. Αν είσαι ευχαριστημένη με το πώς είναι ο σκύλος σου τρώγοντας αυτήν την τροφή, πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να την αλλάξεις. Εκτός από το οικονομικό, που εδώ δεν παίζει.

Η καλύτερη τροφή δεν είναι αυτή που έχει τα καλύτερα συστατικά, αλλά αυτή που είναι καλύτερη για τον σκύλος μας
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Απλά, να θυμίσω κάτι που είχε γράψει, προ καιρού, ο kokoni και μάλλον αποδεικνύεται σημαντικό:

"Στην κατάλληλη διατροφή, τα κόπρανα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν λιγότερα και να έχουν τέτοια υφή, ώστε να μπορείς να τα πιάσεις με τα χέρια σου και να μη μείνει σημάδι στα χέρια σου"...
εδω με βλεπουν σαν εξωγηινη οταν τα πιανω με το σακουλι....που να με δουν να τα πιανω με τα χερια!!!:p
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Η καλύτερη τροφή δεν είναι αυτή που έχει τα καλύτερα συστατικά, αλλά αυτή που
είναι καλύτερη για τον σκύλος μας
εχεις δικιο.
Αλλα απο καπου πρεπει να πιαστεις διαλεγοντας την τροφη.Αλλοι εχουν πρωτο μελημα το οικονομικο,αλλοι την πιοτητατων συστατικων της. Μετα κοιτας να πηγαινει και στον σκυλο. Εγω τουλαχιστον ετσι κανω.
Μια τροφη με πρωτο συστατικο καλαμποκι, δευτερο ρυζι και μετα υποπροιοντα πουλερικων δεν θα την εδινα οσο καλα και να τον επιανε.
ισως ειναι πιο πολυ ψυχολογικο δικο μας ποιος ξερει?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις απόψεις :)

Αμαλία βγαίνει και σε 15κιλο ή 12 κιλο δεν είμαι σίγουρη,
και ο κτηνίατρος είπε πως βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ,
αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ποτέ δεν αγοράζω τετοια ποσότητα και δεν συγκράτησα λεπτομέρειες..

Το site για συστατικά και μεγέθη είναι αυτό
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κι εγώ έτσι πιστεύω Αλεξία. :)

Ίσως και να το επιχειρήσω τελικά, πολύ σταδιακά.
(αν και κάτι μου λέει πως θα τρώει την Pro Plan και θα φτύνει τα υπόλοιπα)

Κάτι που επίσης μου άρεσε είναι ότι είναι σε καλό μέγεθος οι κροκέτες, για ένα μικρόσωμο σκύλο,
αλλά δεν είναι τόσο "λιπαρή" όσο η Pro Plan.

Σε γεύση (ναι την δοκίμασα :D ) θα έλεγα πως είναι μια χαρά,
αν και "άλλα τα μάτια της αλεπούς,κι άλλα της κουκουβάγιας"..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ίσως και να το επιχειρήσω τελικά, πολύ σταδιακά.
(αν και κάτι μου λέει πως θα τρώει την Pro Plan και θα φτύνει τα υπόλοιπα)
Το κολπάκι "σταδιακή αλλαγή ξηράς τροφής" δεν πολυπιάνει σε μίζερα με την ξηρά σκυλιά - αυτή τη στιγμή έχω ΔΥΟ :mad: Διαλέγουν τις κροκέτες απ' αυτή που προτιμάνε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981