Αλλαγή σχεδίων και νέα αναζήτηση


dogfreind

Member
31 Ιανουαρίου 2012
8
0
καλησπέρα σας
Όπως γνωρίζετε από το προηγούμενο ποστ μου ήθελα να αποκτήσω ένα γερμανικό ποιμενικό όμως τα πράγματα δεν πήγαν όπως ακριβώς ήθελα... αφού επικοινώνησα με πολλούς εκτροφείς όλοι κατέληξαν ότι με το πρόγραμμα μου το σκυλί δεν θα περνούσε καλά επειδή δεν θα αθλούνταν αρκετά ...
Έτσι ξεκίνησα νέα αναζήτηση τετράποδου φίλου και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας... θα ήθελα ένα σκύλο ο οποίος να είναι μεγαλόσωμος , όμορφος , να μην θέλει καθημερινή άσκηση πάνω από 30-45 λεπτά να είναι στοργικός και σοβαρός .
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mήπως να απευθυνόσουν σε κάποιο καταφύγιο να ψάξεις για κάποιον ενήλικο σκύλο με τις προδιαγραφές που θέλεις και που να μην έχει ανάγκη για πολύ άσκηση;
 








dogfreind

Member
31 Ιανουαρίου 2012
8
0
δεν διαφωνώ παρ' όλα αυτά θα ήθελα να δω την ανάπτυξη του από κουτάβι σε ενήλικα σκύλο και είναι διαφορετικά να το μεγαλώνεις εσύ ...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Miminoula αν ησουν εκτροφεας μποξερ και ερχοταν καποιος και σου ζητουσε σκυλο λεγοντας σου τα παραπανω θα του ελεγες ναι ?

Εγω θα σου ελεγα μπουλμαστιφ ή ναπολιτανο ή σαρπει ή ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δεν διαφωνώ παρ' όλα αυτά θα ήθελα να δω την ανάπτυξη του από κουτάβι σε ενήλικα σκύλο και είναι διαφορετικά να το μεγαλώνεις εσύ ...
Eiναι πράγματι, και στο λέω εγώ που πρόσφατα έκανα και τα δύο, και μεγάλωσα κουτάβι και υιοθέτησα ενήλικο..Δεν μπορείς να διανοηθείς πόσο πιο εύκολο είναι το δεύτερο..και αν έχεις πρόγραμμα σφιχτό θα ευγνωμονείς την επιλογή σου αν το κάνεις! Σκέψου το ;)
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δηλαδή για τα μποξερ είναι λίγα 45 λεπτά άσκηση την ημέρα? Πέρα από την όποια άλλη βόλτα?
Δε νομιζω οτι ο φιλος μας εννοει οτι θα κανει 45 λεπτα γυμναστηριο την ημερα και τρεις 30λεπτες βολτες :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δηλαδή για τα μποξερ είναι λίγα 45 λεπτά άσκηση την ημέρα? Πέρα από την όποια άλλη βόλτα?
Τι να σου πω;
Εγώ στο σπίτι μου, έχω ημίαιμο, περπατημένης ηλικίας, που τα 45 λεπτά τα έχει για ζέσταμα.
Εσύ με τα αίματα που έχει το κουτάβι σου, φαντάζομαι ξέρεις καλύτερα, πόσο και πως θα πρέπει να ασκείται.

Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα, το ζητούμενο δεν είναι τα boxer, οπότε ας μην κολλήσουμε σ'αυτό.
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
ΟΚ Πάσο επειδή σαφώς δεν είμαι εκτροφέας & δεν έχω άποψη για φυλές και ράτσες στα επίπεδα τα δικά σας.
Μια πρόταση έκανα ε! Μην μου πάρετε και το κεφάλι επειδή ίσως να είμαι και λάθος που θεωρώ ότι τα Boxer είναι κοντά σε αυτό που είπε το παιδί!


Δε νομιζω οτι ο φιλος μας εννοει οτι θα κανει 45 λεπτα γυμναστηριο την ημερα και τρεις 30λεπτες βολτες :)
Δηλαδή τι εννοεί; ότι θα το πηγαίνει σύνολο 30-45 λεπτά βόλτες όλη την ημέρα? Και οι βόλτες θα είναι η άσκηση του; Ίσως παρανόησα!
 
Last edited:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αν θες κουτάβι θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς στις φυλές που σου έγραψε η Αμαλία πιο πάνω (γιατί με ημίαιμο κουτάβι δεν ξέρεις ποτέ πόσο πυραυλάκι θα σου βγει ή κιλά κλπ), αλλιώς ένας ενήλικος σκύλος από καταφύγιο θα ήταν μία επίσης καλή πρόταση για σένα.
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Τα παντα στην ζωη ειναι σχετικα...Ακομα και τα προτυπα των φυλων...
Τι θα πει σοβαρο? Φοραει γραβατα και παει στο Μεγαρο??
Ασοβαρο?? Το σκυλι κλοουν ή το παιχνιδιαρικο?
Μεγαλοσωμα ειναι μονο οι Μολλοσοι, Δανοι κλπ? Σε συγκριση αν παει το μυαλο του ανθρωπου, μαλλον μεγαλοσωμο το λες το boxer, με αρκετες εως πολλες φυλες να μην εχουν ουτε τις μισες διαστασεις του...
Οσο για βολτουλες ενα boxer μπορει να ξεδωσει μια χαρα σε 1-1,5 ωρα...
Ειδικα αν εχει προορισμο για Pet...
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σκυλί που θα ήταν οκ με 1βόλτα 45 λεπτών την μέρα.

Εαν μπορείς να κάνεις 1 βόλτα το πρωί 30 λεπτά και 1 βόλτα το βράδυ 45 λεπτά να σου προτείνω και το Rough collie που είναι σίγουρα

Πολύ Όμορφο
Πολύ Σοβαρό
Πολύ ήρεμο εάν ανατραφεί σωστά
και σχετικά μεγαλό σε μέγεθος λόγω του όγκου της τρίχας
(δεν είμαι και super αντικειμενικός :) )

Αρκεί να θέλεις να ασχολείσαι και να το χτενίζεις τακτικά (5 λεπτά την μέρα) και όταν αλλάζει τρίχωμα λίγο παραπάνω το Σάββαοκύριακο.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εαν μπορείς να κάνεις 1 βόλτα το πρωί 30 λεπτά και 1 βόλτα το βράδυ 45 λεπτά να σου προτείνω και το Rough collie που είναι σίγουρα...
Πολύ ωραίο σκυλί! Ανήκει στα "κλασικά" σκυλιά!!!

Υ.Γ. "Εμείς" κάνουμε 1 βόλτα 30 λεπτών το πρωί και 1 βόλτα 60-90 λεπτά το βράδυ... και εκτόνωση (30 λεπτών) ελεύθερο τρέξιμο, 2 φορές την εβδομάδα... για τη Μόκα, αυτά είναι ότι θα ποθούσε (αν και κάποιες πρωινές βόλτες θα τις απέφευγε, αν ήταν στο χέρι της)... για τον "άλλο", οι δραστηριότητες αυτές επαρκούν οριακά...
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
συμφωνω με την Amaliaz......εγω θα σου προτεινα , αναλογα και με την εμπειρια που εχεις φυσικα, σαρπει και αγ.βερναρδου.... σε καμια περιπτωση δε θα σου προτεινα το μποξερ που προαναφερθηκε γιατι επειδη εχω μποξερ θα σου πω πως ειναι μια ακρως αθλητικη φυλη και οσον αφορα τη σοβαροτητα ουτε καν.....ειναι ενας κλοουν....!!!!!
αλλα οποια κι αν ειναι η τελικη σου επιλογη να ξερεις πως ολοι οι σκυλοι ειτε ειναι 3 κιλα ειτε ειναι 60 ειναι απαραιτητη προυποθεση η καθημερινη ασκηση και εκτονωση τους.....
μια αλλη επιλογη ειναι να παρεις ενηλικο σκυλο απο καταφυγιο που θα ''γλιτωσεις'' απο την εντονη κουταβισια περιοδο και ταυτοχρονα θα εχεις τον σοβαρο και ομορφο τετραποδο φιλο που επιθυμεις......