Αλλαγή τροφής σε πιο οικονομική


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
Γεια σας..παιρνω για το σκυλο μου την roayal cannin large dog..αλλα επειδη μου βγαινει ακριβουτσικη και το 14κιλο το τελειωνει σε 20 μερες θελω να μου προτεινετε μια ποιο φτηνη τροφη αλλα και καλη γιατι δεν εχω ιδεα απο συστατικα ποσο πρεπει πρωτεινες κτλ...!
 


















ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ProperForm & Temper εδινε και ο Banned Κιμωνας στο Bullmastiff και ελεγε οτι ηταν σουπερ. εχετε τα ιδια σκυλια. Και εγω αυτη δινω, αλλα την παιρνω απο τον εκτροφεα στην εκτροφικη 20κιλη εκδοση 49 ευρω.
 






nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Nutram large breed adult με λογικη πρωτεινη και γλουκοσαμινη χονδροιτινη.
60 ευρω τα 15 κιλα και για ενα bullmastiff 1 ετους κοντα στα 60 κιλα.
Μου κραταει 1 μηνα περιπου(το πρωι τρωει ξηρα με λιγο λαδι την μια φορα , λιγο γιαουρτι την αλλη και το βραδυ πλαταρια με αλεσμενη πρασιναδα , τριμμενο σκορδακι , καροτο).
Συνολο ξηρας και πλαταρια 75 ευρω για ενα μηνα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Γεια σας..παιρνω για το σκυλο μου την roayal cannin large dog..αλλα επειδη μου βγαινει ακριβουτσικη και το 14κιλο το τελειωνει σε 20 μερες θελω να μου προτεινετε μια ποιο φτηνη τροφη αλλα και καλη γιατι δεν εχω ιδεα απο συστατικα ποσο πρεπει πρωτεινες κτλ...!
14κιλο σε 20 ημέρες; Το γκοτζίλα έχεις;

Έχεις την καλοσύνη να μου γράψεις τι ράτσας σκύλο έχεις, ποιό το βάρος του, ποιά η ηλικία του, ποιά η καθημερινή του δραστηριότητα, πως σου φαίνεται το σώμα του κοιτώντας τον από πάνω και μπροστά; Κι αφού γράψεις όλα αυτά, για πες και πόσα γραμμάρια ημερησίως ταϊζεις;
 




vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
πρωτον Ε9δεν ξερω τι ειναι και δεν γραφει καπου πισω για αυτο μεχρι Ε8εχει...εχω boxer ειναι 10 μηνων τελευταια φορα πριν ενα μηνα ηταν 26 κιλα!Καθημερινα κανουμε περπατημα και τρεξιμο σχεδον 1 με 1.30 ωρα!Δινω 500 γραμ.ημερησιως τοσα μου ειπε η κτηνιατρος.παντα τροφη σχεδον απλα καποιεσ μερες δινω και αυγο βραστο 1 φορα την εβδομαδα και κανα κοτοπουλακι βραστο η οτι αλλο εχω σε κρεασ κοκκαλο δεν εχω δωσει ακομη γιατι ψιλοβφοβαμαι δεν ξερω και πολλα!Μπορω να πω οτι δεν ειναι και υπερβολικα χοντρος κανονικος προς αδυνατος προσ τα πισω αν τον βλεπω απο πανω!Αυτααααααααααα!ποια τροφη να παρω και που να την βρω?οταν εννοω οικονομικη μεχρι 40_45 ευρω οχι 75 παλι!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
πρωτον Ε9δεν ξερω τι ειναι και δεν γραφει καπου πισω για αυτο μεχρι Ε8εχει...εχω boxer ειναι 10 μηνων τελευταια φορα πριν ενα μηνα ηταν 26 κιλα!Καθημερινα κανουμε περπατημα και τρεξιμο σχεδον 1 με 1.30 ωρα!Δινω 500 γραμ.ημερησιως τοσα μου ειπε η κτηνιατρος.παντα τροφη σχεδον απλα καποιεσ μερες δινω και αυγο βραστο 1 φορα την εβδομαδα και κανα κοτοπουλακι βραστο η οτι αλλο εχω σε κρεασ κοκκαλο δεν εχω δωσει ακομη γιατι ψιλοβφοβαμαι δεν ξερω και πολλα!Μπορω να πω οτι δεν ειναι και υπερβολικα χοντρος κανονικος προς αδυνατος προσ τα πισω αν τον βλεπω απο πανω!Αυτααααααααααα!ποια τροφη να παρω και που να την βρω?οταν εννοω οικονομικη μεχρι 40_45 ευρω οχι 75 παλι!
Αν δίνεις 500 γραμμάρια τη μέρα ένα 14κιλο σακί θα έπρεπε να κρατάει 28 μέρες (δηλαδή σχεδόν 1 μήνα) και όχι 20 μέρες όπως έγραψες.
Αν και νομίζω πως τα 500 γραμμάρια είναι πολλά!
 






tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Επειδή κι εγώ έψαχνα μια οικονομική τροφή που να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη, έχω καταλήξει στην alleva. Ο δικός μου είναι 4 μηνών ημίαιμος ποιμενικός και είναι ήδη περίπου 17 κιλά. Του δίνω την Alleva Puppy Large Breed η οποία είναι Ιταλική και τα συστατικά της οποίας μπορείς να δει και εδώ:

http://www.pet-food.com/EN/Prodotti/Alleva/AllevaMediumPuppy.htm

Του δίνω εδώ και ένα μήνα περίπου και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τρίχωμα, δέρμα, κακά κτλ. Το τρίχωμά του είναι πολύ μαλακό κι εκείνος παίρνει κανονικά τα κιλάκια του μεγαλώνοντας. Στον δικό μου ταίριαξε αλλά δεν μπορώ να πω 100% οτι θα ταιριάξει και στον δικό σου (αυτό δεν μπορώ να το πω για καμία τροφή βασικά). Το κόστος είναι 40ευρώ τα 20 κιλά (υπάρχει και με 48ευρώ σε pet shop αλλά εγώ την αγοράζω από εκπαιδευτή και την έχει πιο φθηνά). Να ξέρεις όμως οτι είναι δυσεύρετη. Αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου πμ για να σου δώσω τηλέφωνο της σχολής εκπαίδευσης από όπου την αγοράζω για να πας να πάρεις κι εσύ. Επειδή δεν ξέρω από πού είσαι, να σου πω οτι η σχολή είναι στην Αττική.

Αυτά :)