Αλλαγή τροφής σε πιο οικονομική


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σου κρατάει και λιγότερες ημέρες και δίνεις έξτρα φαγητό, κάτι λάθος κάνεις. Και δε στο λέω για το θέμα οικονομίας αλλά για την υγεία και τη φυσική κατάσταση του σκύλου. Επίσης αν έχω καταλάβει σωστά ποιά τροφή δίνεις, η προτεινόμενη δοσολογία για το σκύλο των 26 κιλών είναι πολύ χαμηλότερη. Το ζητούμενο της κτηνιάτρου είναι η συντήρηση του σκύλου ή η αύξηση;
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
πρωτον Ε9δεν ξερω τι ειναι και δεν γραφει καπου πισω για αυτο μεχρι Ε8εχει...εχω boxer ειναι 10 μηνων τελευταια φορα πριν ενα μηνα ηταν 26 κιλα!Καθημερινα κανουμε περπατημα και τρεξιμο σχεδον 1 με 1.30 ωρα!Δινω 500 γραμ.ημερησιως τοσα μου ειπε η κτηνιατρος.παντα τροφη σχεδον απλα καποιεσ μερες δινω και αυγο βραστο 1 φορα την εβδομαδα και κανα κοτοπουλακι βραστο η οτι αλλο εχω σε κρεασ κοκκαλο δεν εχω δωσει ακομη γιατι ψιλοβφοβαμαι δεν ξερω και πολλα!Μπορω να πω οτι δεν ειναι και υπερβολικα χοντρος κανονικος προς αδυνατος προσ τα πισω αν τον βλεπω απο πανω!Αυτααααααααααα!ποια τροφη να παρω και που να την βρω?οταν εννοω οικονομικη μεχρι 40_45 ευρω οχι 75 παλι!

εγραψες τωρα....:eek::D
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Μην κανεις σκοντο στην ποιοτητα της τροφης.Για 10-15 ευρω καλυτερα να κοψεις μια εξοδο παρα να δωσεις ενδεχομενος κατωτερη ποιοτητα τροφης.
Και βεβαια μην παραταιζεις(10 μηνων μποξερ να τρωει 500γρ την ημερα? φαντασου οτι ο προεδρος θελει την ημερα περιπου 500γρ ξηρα και ειναι σαν Γερμανος σφαιροβολος) γιατι δεν κανει καλο να ειναι βαρυς ο σκυλος.
Θεματα υγειας με προτεραιοτητες και η διατροφη και η φυσικη κατασταση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
πρωτον Ε9δεν ξερω τι ειναι και δεν γραφει καπου πισω για αυτο μεχρι Ε8εχει...
Κορυφαία απάντηση. Μακράν, από τις καλύτερες των τελευταίων μηνών :D
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Να σου πω κάτι, η Orijen regional red, παρόλο που είναι ακριβή τροφή, περίπου 85 ευρώ, αν ακολουθήσεις την συνιστώμενη δοσολογία, για σκύλο 30 κιλών, αν δεν κάνω λάθος βγαίνει περίπου στα 45 ευρώ τον μήνα. Δες τι εννοώ (και οι 2 υπολογισμοί είναι για σκύλο 30 κιλών) :
- active lifestyle = 321 gr/day = 42 days = 60 euro/month
- less active = 235 gr/day = 57 days = 44 euro/month

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν.
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
σημερα πηρα μια τροφη που ονομαζετε delidog plus την γνωριζει καποιος?απο το κτηνιατριο την πηραμε μας την εδωσε για καλη τροφη κτηνιατρος .
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
σημερα πηρα μια τροφη που ονομαζετε delidog plus την γνωριζει καποιος?απο το κτηνιατριο την πηραμε μας την εδωσε για καλη τροφη κτηνιατρος .

Καλο ειναι να μην παιρνεις οτι τροφη σου προτεινει ο καθε κτηνιατρος σαν καλη.Πηρες 1 τροφη για την οποια δεν ξερεις τιποτα βασει συστατικων.ουτε καν αν ειναι γνωστη...
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
εχω ακουσει καλα λογια για την bosch και λεει στη συσκευασια πως φτιαχνεται απο φρεσκο κρεας. Η τιμη της puppy στη γειτονια μου ειναι γυρω στα 42 ευρω αν και ο πετσοπας μου κανει παντα σκοντο.
Ψαξε να τη βρεις. Delidog αν δε κανω λαθος εχει και στα supermarket?
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
τι να κανω δεν ξερω.....2 μερες εχουμε που την αρχισαμε να δουμε πως θα παει απο συστατικα εγω θελω να ξερω αν ειναι καλη!στο σουπερ μαρκετ δεν ξερω αν την εχει!
 




nikospap

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
62
0
Την ontario έχω ακούσει ως φτηνή και καλή ... εγώ προσωπικα δίνω belcando αλλά βρήκα μάο προσφορά για την ontario και λέω να τη δοκιμάσω!
 












ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
την junior lamb & rice τα 15kg.
Πολυ καλη τιμη ειναι και η τροφη καλη. Ψαχνεις κατι πιο οικονομικο ; Θα πας σε πολυ υποδεέστεο προιόν και θα γλυτωσεις 10-15 ευρω. Να τσεκαρεις και ποση απο την φτηνοτερη τροφη θα πρεπει να τρωει...
 


nikospap

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
62
0
έχω βρεί μια προσφορά για την ontario που θα μου στοιχίσει γύρω στα 30 τα 15 κιλά. Γνωρίζω ότι τα 47 είναι καλά αφού όλοι την πουλάνε 55.... αλλά προσπαθώ να κόψω απο παντού λόγω οικονομιάς.
Η ontario δεν είναι καλή?