Αναζητηση Shiba/Kishu Inu


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Καλησπερα σε όλους
Έπειτα από αρκετή έρευνα, κατέληξα, συνυπολογίζοντας τόσο τις δικές μου δυνατότητες όσο και τις "ανάγκες" που έχει η κάθε διαφορετική φυλή σκύλων, στις τύπου Spitz και πιο συγκεκριμένα στις γιαπωνέζικες Spitz φυλές.
Γνωρίζω μεν ότι υπάρχει Έλληνας εκτροφέας "Akita Inu", αλλά προσωπικά ενδιαφέρομαι για τις παρακάτω φυλές: "kishu Inu" και "Shiba Inu", για τις οποίες δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες για εντός Ελλάδος εκτροφή.
Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον Κ.Ο.Ε. αλλά η απόκριση τους ήταν το λιγότερο μη εποικοδομητική.
Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να απευθυνθώ σε pet-shop για λόγους που λίγο πολύ είναι γνωστοί σε κάθε έναν που θέλει να λέγεται ζωόφιλος.
Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να με ενημερώσετε εάν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας των παραπάνω φυλών στην Ελλάδα. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει στο εσωτερικό, τότε παρακαλώ να μου υποδείξετε κάποιον του εξωτερικού που εμπνέει εμπιστοσύνη.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες Inu! :D
Ο ΚΟΕ τι σου απάντησε?
Οι συγκεκριμένες φυλές που σε ενδιαφέρουν είναι σχεδόν άγνωστες στη χώρα μας και η αγορά από εκτροφέα του εξωτερικού ενέχει πάντα ρίσκο.
Προβλέπω να καταλήγεις σε Akita…
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Μου απάντησαν ότι δυστυχώς οι φυλές που ζητάω δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή σαν γέννες ,αλλά και δύσκολα θα βρώ τις φυλές αυτές στη χώρα μας.
Με τους εκτροφείς στο εξωτερικό δεν έχουν καμία επαφή. Μπορώ όμως να
απευθυνθώ σε κάποιον Κυνολογικό 'Ομιλο στο εξωτερικό.
Σε αυτό μπορούν να βοηθήσουν αφού πρώτα τους πώ σε ποιές χώρες
ενδιαφέρομαι να αποτανθώ

Παρεμπιπτόντως μήπως μπορεί κάποιος από τους περήφανους ιδιοκτήτες γιαπωνέζικου Akita-inu να μου δώσουν με PM τηλέφωνα η e-mail είτε και webpage των εκτροφέων από όπου αποπτύσανε τα κουτάβια τους? Σκέπτομαι ότι μια και όλα τα Inu ανήκουν στην ίδια κατηγορία διαγωνισμών του FCI ίσως να ξέρουν κάτι για τους «ανταγωνιστές»
Ευχαριστώ
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Παιδιά είχα μια απάντηση από την φιλοζωική εταιρία για έναν εκτροφέα στα Σπάτα. Υποθέτω ότι μια και τον προτείνει η φιλοζωική μάλλον είναι «καλός».
Σκοπεύω να επικοινωνήσω μαζί τους αργότερα το απόγευμα θα σας ενημερώσω σχετικά.
 


Alex

Member
16 Ιουλίου 2007
6
0
Δεν νομιζω να υπαρχει εκτροφεας στην Ελλαδα με τις συγκεκριμενες φυλες μαλλον πρεπει να ψαξεις στο εξωτερικα.Με μια πολυ μικρη ερευνα που εκανα βρηκα παρα πολλους και καλους εκτροφεις Σιμπα στην Ευρωπη οποτε ισως ειναι καλη ιδεα να επικοινωνησεις με καποιους απο αυτους και να δεις εαν υπαρχει η δυνατοτητα να αποκτησεις ενα.Φυσικα η εισαγωγη απαιτει καποια διαδικασια και κοστιζει περισσοτερο αλλα εαν δεν μπορεις να βρεις στην Ελλαδα αυτο που σε ενδιαφερει αναγκαστικα πρεπει να κοιταξεις στο εξωτερικο.Εννοητε ποτε σε Πετ Σοπ ρισκαρεις πολυ.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εκτροφέας των φυλών στην Ελλάδα

πρόσεξε μήπως σε παραπλανήσανε......
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Inu said:
Παιδιά είχα μια απάντηση από την φιλοζωική εταιρία για έναν εκτροφέα στα Σπάτα. Υποθέτω ότι μια και τον προτείνει η φιλοζωική μάλλον είναι «καλός».
Σκοπεύω να επικοινωνήσω μαζί τους αργότερα το απόγευμα θα σας ενημερώσω σχετικά.
Ωραία φιλοζωική… Τα περί puppy mills τα γνωρίζουν?
Περιμένουμε φίλε Inu να μας πεις τα νεότερα σχετικά με την επικοινωνία σου με τον εισαγωγέα!
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Συμφωνω με τον Μακη. Δεν νομιζω να υπαρχει ουτε δειγμα των φυλων αυτων στην Ελλαδα, ποσο μαλλον σοβαρος εκτροφεας. Αυτος θα φαινοτανε και σε καμμια εκθεση. Kishu, Shikoku, Kai...κτλ ειναι σπανια και στο εξωτερικο απ'οτι ξερω. Πιο ευκολο ειναι να βρεθει Shiba Inu, παρα ενα απο τα προηγουμενα.
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Update
Mιλησα με τον φαινομενικα μοναδικο εκτροφεα στην ευρωπη (Ολλανδια) και με ενημερωσε οτι η σκυλα του οντας 8 χρονων πια σταματησε να μπαινει σε διαδικασια γεννας. ψαχνει Ιαπωνια για νεα σκυλα και με βλεπω να κανω τα3ιδακι αναψυχης στην χωρα του ανατελοντος.
Αυτα
 


alexkont

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
1
0
γεια σας...ειμαι νεο μελος κ ενδιαφερομαι κ γω για κουταβι shiba inu...εχουμε τιποτα νεωτερο??
 






GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Update
Mιλησα με τον φαινομενικα μοναδικο εκτροφεα στην ευρωπη (Ολλανδια) και με ενημερωσε οτι η σκυλα του οντας 8 χρονων πια σταματησε να μπαινει σε διαδικασια γεννας. ψαχνει Ιαπωνια για νεα σκυλα και με βλεπω να κανω τα3ιδακι αναψυχης στην χωρα του ανατελοντος.
Αυτα
Αυτό δεν το είχα δει!!!!

Ένας και ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ μόνο εκτροφέας Shiba Inu στην Ευρώπη;;;;

Εγώ ξέρω μόνο 4 που εκτρέφουν Shiba σα δεύτερη φυλή μαζί με Σιβηρικά.. Και έχει και στην Ιταλία ο Βασιλιάς των Μάλαμιουτ...

Δε μιλάμε δε για Φιλανδία... εκεί και αν έχει...

Που έψαξες Inu;
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι βρε παιδιά! ακόμη κι εγώ ξέρω τον Ιταλό!
δεν είναι και τόσο πια σπάνια τα Σίμπα...

Βρες κάποιον που ξέρει λίγο από net-surfing και θα βρείς ΠΟΛΛΑ εκτροφεία!

Ιταλία (για ταξιδάκι "αναψυχής") θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα από Ιαπωνία!!
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων η εκτροφέας στην Ολλανδία ήταν για Kishu Inu.
 
Last edited by a moderator:


Looking-4-Shiba

New Member
28 Φεβρουαρίου 2009
1
0
Καλησπέρα!! Επειδή ψάχνω και εγω για Shiba Inu και μεσω ιντερνετ μονο εξωτερικό βρίσκω εκτροφείς, μήπως βρήκατε εσείς καμία άκρη??Για Ελλάδα εαν είναι δυνατόν...
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
δεν μπορεί να είναι τόσο όμορφα σκυλιά!!!είναι σαν ψεύτικα!!
 


akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
Εκτροφεις Σιμπα στην Ευρωπη υπαρχουν πολλοι και καλοι. Γνωριζω μερικους και σαν εκθετης αλλα και σαν κριτης. Τον Σεπτεμβριο 2009 κρινω την ετησια εκθεση του Γερμανικου Σιμπα Κλαμπ. Νομιζω οτι μπορω να βοηθησω οποιον ενδιφερεται για Σιμπα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU