Αναποφάσιστος αγοραστής (Royal VS Orijen ή Acana)


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η μπόχα προέρχεται κυρίως απο μη αφομοιωμένη πρωτείνη(κρέας)

τα πολλά κακά δείχνουν ελλειπή αφομοίωση

για το χρώμα και την σκληρότητα δεν ξέρω-απλά παπαγαλίζω :lol:
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
εννοείς ότι μπορεί η συγκεκριμένη τροφή να έχει περισσότερη πρωτείνη από όση χρειάζεται ο σκύλος? ή ότι μπορεί να είναι κακής ποιότητας πρωτείνη?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
αυτό που ξέρω (και το ξέρω καλά) είναι ότι όταν έχεις έντονη μυρωδιά στα κόπρανα(και τα ανθρώπινα) τότε οφείλεται σε πρωτείνη που περίσσεψε

πιθανολογώ ότι μπορεί και να οφείλεται σε κακής ποιότητας (δηλαδή κακής αφομοιωσιμότητας) πρωτείνη
 




thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Δοκιμασε να μειωσεις την ποσοτητα της τροφη που δινεις μπορει να χρειαζεται λιγοτερη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μερικά σκυλιά απλά είναι καλύτερα με grain τροφές. Στις grain-free αν και έχουν περισσότερο κρέας βάζουν 1002 βλακείες όπως πατάτες, διάφορα χόρτα και ίσως και τα φρούτα να τους προκαλούν διάρροιες.
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
Δοκιμασε να μειωσεις την ποσοτητα της τροφη που δινεις μπορει να χρειαζεται λιγοτερη.
το έχω ήδη κάνει αυτό κατά 10% περίπου. στο τέλος θα φτάσω να της δίνω 200γρ την ημέρα και δεν το προτιμάω τώρα που ακόμα είναι στην ανάπτυξη
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
Μερικά σκυλιά απλά είναι καλύτερα με grain τροφές. Στις grain-free αν και έχουν περισσότερο κρέας βάζουν 1002 βλακείες όπως πατάτες, διάφορα χόρτα και ίσως και τα φρούτα να τους προκαλούν διάρροιες.
δεν εχεις και άδικο. το 3ο συστατικό είναι πατάτα! έχει 65% κοτόπουλο λαχανικά και φρούτα. μάλλον με βλέπω να γυρνάω πάλι σε royal canin...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Eχω σχεδον το ιδιο προβλημα,εχω ανοιξει και τοπικ.
Αλλαγη απο Royal σε Acana.Πηγαμε στο γιατρο μετα απο τρελλη διαρροια και μας ειπε πως δεν αποκλειεται να μην την δεχτει και καθολου,οσο αργα και να κανουμε την αλλαγη..Αφου εφαγε τα πιλαφια του με τα κοτοπουλα,απο εχθες αρχισα να του βαζω λιγη κροκετα στο πιλαφι (απο μισο κυπελακι στο γευμα) αλλα ανυσηχω μηπως μολις την αυξησω παλι ,αρχισει τις διαρροιες.Παντως αυτη τη στιγμη ειμαστε πολυ κατω απο την συνιστωμενη δοσολογια,ομως φοβαμαι και να την αυξησω.
Με την Royal δεν ειχαμε καποιο σοβαρο προβλημα,αλλα ο σκυλος ειχε πολυ εντονη μυρωδια (οπως και η κροκετα) και το στομα.....ουτε να χασμουρηθει κοντα σου...:D
Να τονισω πως τα δοντια ειναι σε αριστη κατασταση,οποτε δεν ηταν η μυρωδια απο εκει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα φρούτα και τα χόρτα είναι μιά χαρά-πολύ προτιμότερα απο το ρύζι και το καλαμπόκι......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
τα φρούτα και τα χόρτα είναι μιά χαρά-πολύ προτιμότερα απο το ρύζι και το καλαμπόκι......
Δεν είναι αν ο σκύλος έχει διάρροιες απ' αυτά, αν μυρίζει άσχημα, αν το τρίχωμα γίνεται χάλια, ή αν πάει να χάσει τα νεφρά του απ' την υψηλή προτεΐνη, και πάει λέγοντας.
Εμείς πάντως επιστρέψαμε στη Royal μετά από 1 μήνα προσπάθειας με N&D και είδαμε μια άσπρη μέρα!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
κάτσε
δεν ειπα εγώ τίποτα για πρωτείνη
για φρούτα και λαχανικά είπα :)
Κι εγώ είπα πως με τη grain free με τα φρούτα και τα λαχανικά ο σκύλος μου ήταν χάλια, ενώ με το καλαμπόκι και το ρύζι είναι μια χαρά :)

Συμφωνώ ότι μερικά σκυλιά έχουν αλλεργίες στο καλαμπόκι και οι τροφές χωρίς καλαμπόκι είναι η μόνη λύση για αυτά, αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι, ας πούμε, είναι το ρύζι χειρότερο από την πατάτα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αυτο με το χρωμα θα ηθελα καποιος να μου το αναλυσει. Γιατι μια απορια μου δημιουργηθηκε με τον κοκονι
Εγω δινω acana και στις 2. Και οι 2 κανουν μια χαρα λιγα σκληρα κακακια. Της Froggy είναι σκουρα αλλα της Baroque είναι ανοιχτόχρωμα.
Να ανησυχησω με το ανοιχτοχρωμο ή να μην δώσω και τόσο σημασία απο την στιγμή που ολα τα υπολοιπα συνηγορούν στο ότι της καθεται μια χαρα η τροφη?
 










lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
χαχαχαχα!!!πιθανων να εχει να κανει κ παλι με τα διατροφικα!δεν θυμαμαι τιτλο!ειχε πολυ επιτυχια παντως κ μαλλον θα εχει σβηστει κ ενα μεγαλο μερος του.
 


w0lfcrY

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
111
1
Athens
Καλησπέρα! Αυτό με τα αστέρια λες και παιρνουμε metaxa δε μπορώ να το καταλάβω. Μου φαίνεται ολιγον τι αδυνατο μια τροφη σα τη Royal να ειναι 2 αστέρων. Προσωπικά μεγάλωσα τη θηλυκιά μου με Royal giant puppy πέρασα σε Junior μέχρι τον 24ο μήνα έδωσα 2 σακια Αdult μέχρι τώρα που ειναι 25 μηνών. Δεν είχα κανένα παράπονο στην αναπτυξη, καλά κόπρανα,πάντα με όρεξη. Σήμερα έκανα μια αλλάγη για πρώτη φορά να δοκιμάσω την ACANA adult large breed μόνο και μόνο επειδή μετά απο πολύ διάβασμα -και για την Orijen- κατάλαβα οτι έχει λιγοτερο περιτα συστατικά για το σκύλο οπως αμυλο,καλαμπόκι,σιτάρι κτλ. Οι κριτικές γενικά για την Αcana ειναι καλες αλλα θα σας πω με σιγουρια μετα απο 2 μήνες που θα μπορώ να έχω πλήρη εικόνα. Θα ήθελα τη γνώμη όποιο έχει δώσει για αρκετό καιρό τη συγκεκριμένη. Εντυπώσεις?? Η Orijen δικαιολογεί τη τιμή της?? Γιατί διαβάζω πολύ για διάριες και κακά κόπρανα...