Αναποφάσιστος αγοραστής (Royal VS Orijen ή Acana)


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ψαράκια απο ψαραγορά-φρέσκα και πολύ φτηνά
επίσης κατεψυγμένη σαρδέλλα γαβρος αθερίνα - 2 ευρώ το κιλό,τσάμπα πράμα
όπως είναι στο σκυλάκι,με λέπια και κόκκαλα
ότι πρέπει!!!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
ψαράκια απο ψαραγορά-φρέσκα και πολύ φτηνά
επίσης κατεψυγμένη σαρδέλλα γαβρος αθερίνα - 2 ευρώ το κιλό,τσάμπα πράμα
όπως είναι στο σκυλάκι,με λέπια και κόκκαλα
ότι πρέπει!!!!!
Κι εγω δίνω καποιες φορες ψαράκι όταν έχουμε ψητό, αλλα καθαρισμένο και χωρις κοκκαλακια. Δεν πειραζουν τα κοκκαλα και τα λέπια;
Berna, ισως να φοβαται για το ψαρι δεν ξερω. Κακως δε ρωτησα γιατι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κάνοντας μια αναζήτηση βρήκα αυτό

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=2+1659&aid=1030

Fish (raw, canned or cooked) If fed exclusively or in high amounts can result in a thiamine (a B vitamin) deficiency leading to loss of appetite, seizures, and in severe cases, death.

Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό; Αληθεύει; Αν ναι, γιατί βάζουν ψάρι στην ξηρά; :confused:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό που βρήκες είναι για αποκλειστική διατροφή με ψάρια
ή σε πολύ μεγάλες ποσότητες
πολύ σπάνιο στις μέρες μας...τα ψάρια έχουν μιά περιουσία

πιστεύω πως αν υπήρχε η πιθανότητα να κινδυνέψει ο σκύλος απο τα ψάρια....θα το ξέραμε όλοι

όλα τα σκυλιά που είχα ώς πιτσιρικάς,λόγο του παππού μου που είχε ιχθυοπωλείο,έτρωγαν συχνά πολλά ψάρια (που έμεναν απο το μαγαζί...)
να υποθέσω ότι γιαυτό πήγαν 17+ όλα τους....
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πόση ξηρά τροφή τρώτε εσείς την ημέρα? 300 γραμμάρια? εκ των οποίων να είναι τα 200 ψάρι?
δεν μου φαίνεται για πολύ ψάρι
αν φανταστούμε ένα λαμπραντόρ που εργάζεται όπως τα παλιά χρόνια μαζί με ψαράδες...μπορώ να το φανταστώ με την λαιμαργία του να τρώει .... τουλάχιστον δύο κιλά ψαροκέφαλα την ημέρα....για πλάκα....

και ένα επιχείρημα ακόμα πιο σίγουρο
οι άλλες εταιρίες ξηράς τροφής θα είχαν πέσει να την "φάνε" την Acana που προσπαθεί να προκαλέσει thiamine (a B vitamin) deficiency leading to loss of appetite, seizures, and in severe cases, death.
;)
 






Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Γεια σας κ απο μενα, αλλαξα τροφη στο σκυλο μου κ του πηρα την Royal cannin french bulldog 26 adult >12months.

Ingredients : rise,wheat,animal fats,dehydrated pork protein,vegetable protein isolate,dehydrated poultry meat,hydrolysed animal proteins,beet pulp,minerals,soya oil,fish oil,fructo-oligo-saccharides,sodium polyphosphate,hydrolysed crustaceans(source of glucosamine),green tea and grape extracts(source of polyphenols,marigold extract(source of lutein), hydrolysed cartilage(source of chondroitin).

Δεν μου άρεσε που είχε πρώτο συστατικό το ρύζι αλλά δεν είχα άλλη επιλογή. απλά θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοούν όλα αυτά τα συστατικά κ τι είναι καλό κ τι όχι !
 




Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Aν μπειτε μεσα στο dogfoodanalysis θα βρειτε τα παντα για ολες τις μαρκες τροφης και αναλυτικα τα συστατικα τους.Εγω προσωπικα βασιστηκα πανω τους,θεωρω οτι οι Αμερικανοι ειναι αρκετα ψωρες με την τροφη και τα σχολια τους με καλυψαν.Αλλαξα την τροφη τους και ειδα ριζικες αλλαγες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν μπειτε μεσα στο dogfoodanalysis θα βρειτε τα παντα για ολες τις μαρκες τροφης και αναλυτικα τα συστατικα τους.

Όταν με πείσουν για τις έρευνες τους..τις συνθήκες και τα κριτήρια αξιολόγησης ..τότε ίσως το σκεφτώ..

Ως τότε ..ο κριτής θα είναι ο σκύλος μου και η γενικότερη συμπεριφορά του στη τροφή που εγώ θα επιλέξω.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Aν μπειτε μεσα στο dogfoodanalysis θα βρειτε τα παντα για ολες τις μαρκες τροφης και αναλυτικα τα συστατικα τους.Εγω προσωπικα βασιστηκα πανω τους,θεωρω οτι οι Αμερικανοι ειναι αρκετα ψωρες με την τροφη και τα σχολια τους με καλυψαν.Αλλαξα την τροφη τους και ειδα ριζικες αλλαγες.
Ποιοι; Οι Αμερικάνοι; Εχεις δει τι τρώνε οι ίδιοι, στους σκύλους θα προσέξουν;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ ομως εχουν υψηλα στανταρτς.ειδικα στον καναδα τα τροφημα ειτε για ανθρωπο ειτε για ζωο ,ειναι σε τοπ επιπεδο.βεβαια οχι τετοιο ωστε να μιλαμε για ριζικες αλλαγες...εκτος αν εννοουμε οτι το σαντρε ποτιζει αυτοματα την ριζα κ δεν χρειαζεται βαψιμο! :p
 






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σωστα!προφανως ομως κ αφου μιλαμε για το συγκεκρημενο σαιτ,κ ο φιλος/φιλη ,για τροφες απο τον καναδα εννοουσε για αυτο κ το αναφερω ετσι.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Να πω και εγώ λοιπόν την γνώμη μου για την Orijen.

Orijen Puppy Large δίνω από 2 μηνών στον δικό μου. (Akita 5 μηνών.) Και Orijen έτρωγε από τον 1 μήνα που ήταν με την μαμά του.
Με πολύ όρεξη δεν μπορώ να πω πως την έτρωγε, ειδικά όσο τάιζα 3 φορές την ημέρα. Τώρα το γύρισα σε 2.
Γενικά τα κακά του ήταν "μαλακά" και πολλά. Διάρροια σπάνια αλλά όσο σπάνια ήταν και τα φυσιολογικά "κακάκια". Ο Κανόνας ήταν να μας δίνει 2 τούρτες τουλάχιστον την ημέρα. Αφού πάντα είχα μαζί μου και νερό γιατί πρώτα τα μάζευα και μετά έριχνα και νερό από πάνω γιατί τα μισά έμεναν κάτω......Για ξέπλυμα....
Είχαμε και αέρια.....
Επίσης πίναμε ΠΟΛΥ νερό και φυσικά κατουράγαμε και πολύ... Συνολικά πίναμε πάνω από 1,5 λίτρο την ημέρα.

Επειδή ΠΟΛΛΑ "καλά" είχα ακούσει και εγώ για Orijen είπα να επιμείνω λίγο ακόμα.... Συνολικά του έδωσα 2 σακιά των 13.5 κιλών και κάτι παραπάνω..... Έκανα εξετάσεις αίματος γενικές.....
1) Βρέθηκε μικρό ειδικό βάρος στα ούρα. Λογικό, αφού έπινε νερό και κατευθείαν κατούραγε, έβγαινε νερό.... :-(
2) Έλλειψη σε φυλικό οξύ.
3) Σχετικά ανεβασμένη γλυκόζη, αλλά όχι σε επικίνδυνο βαθμό.
4) Από τα κόπρανα καταλάβαμε πως έχει μεγάλες ποσότητες λίπους που δεν τις μεταβολίζει ο οργανισμός. Αφού σκεφτήκαμε πως υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ανεπάρκεια στο Πάγκρεας. Κάναμε ειδική εξέταση, βγήκε αρνητική.

Ο γιατρός (βασικά ειδικός παθολόγος, καθηγητής πανεπιστημίου με ειδικότητα στη Γαστρεντερολογία) μου είπε αλλαγή τροφής και flagyl για 10 μέρες. Εγώ άλλαξα σε Royal Maxi Junior, και είπα να μη δώσω Flagyl. Να δω πως θα πάει.

Την μέρα της αλλαγής της τροφής επειδή το έδωσα σταδιακά ( 20% - 80%) (60% - 40%) κτλ έκανε 5 φορές διάρροια....
Την επόμενη μέρα έδωσα μόνο Royal και από τότε έχω ΑΛΛΟ σκυλί...!!!
1) κόπρανα τέλεια! Για έκθεση μορφολογίας!!!!
2) Από όρεξη να φάει απίστευτη. Το εξαφανίζει σε 2 δευτερόλεπτα, και πολλές φορές του πετάω την τροφή και τρέχω να σωθώ μη φάει και μένα!!!! :)
3) Νέρο πίνει κάτω από 1 λίτρο και φυσικά έχουμε και λιγότερα ούρα.
4) Από όρεξη για παιχνίδι για βόλτα για ζημιές άλλο πράμα.... Τα έχει διαλύσει όλα και δεν σταματάει με τίποτα.......
5) Πάω στοίχημα πως αν ξανακάνω εξετάσεις θα βγουν τελείως διαφορετικά νούμερα.......

Οπότε συγκρίνουμε μία τροφή 6αστερη(orijen) με μία τροφή 2άστερη(Royal)....

Δεν πα να είναι και χωρίς κανένα αστέρι...
Αν δεν ταιριάζει η τροφή...Άλλαγμα αμέσως....

Εγώ άργησα πολύ να το καταλάβω γιατί τη μία έλεγα καλοκαίρι είναι, κουτάβι είναι, ας δώσω λίγο χρόνο ακόμα, αλλά πολύ κακώς!!! :mad:
Μπορεί να πάθαινε μεγάλη ζημία ο σκύλος και εγώ να μην είχα πάρει χαμπάρι από τι είναι....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λοιπόν
δίνω Royal στα κοκόνια και έχω κόπρανα λίγα και σκληρά και σκούρα
δίνω royal στο κρητικό και έχω άπειρα κόπρανα μαλακά βρωμερά και ανοιχτόχρωμα

συμπέρασμα
δεν υπάρχει καλή τροφή
υπάρχει μάπα τροφή
και μετά υπάρχει η τροφή που "πάει" στο ζώο μας

το κρητικό δεν γουστάρει ρύζι μάλλον-δεν το αφομοιώνει

σημείωση
με τα ωμά έχουν όλα τα σκυλιά μου ίδια ανταπόκριση
και με τα μαγειρευτά
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
εδώ είμαι και εγώ!

λοιπόν, έδινα στην μικρή μου Sookie (bull terrier) μέχρι 10 μηνών Royal Canin medium junior επειδή και είχα ακούσει τα καλύτερα αλλά και επειδή μου την είχε προτείνει και εκτροφέας. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα επίπεδα (όρεξη για φαί, τρίχωμα, καλοσχηματισμένα κακά και καθόλου μυρωδάτα, έντονη δραστηριότητα στο παιχνίδι). Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ο λόγος που μπήκα στην διαδικασία ψαξίματος ήταν επειδή τον τελευταίο μήνα (πριν αλλάξω τροφή) δεν την έτρωγε με πολύ όρεξη. ίσως επειδή την βαρέθηκε, ίσως επειδή ήθελε μεγαλύτερο μέγεθος κροκέτας, ίσως, ίσως....

Μετά από έρευνα αγοράς κατέληξα στην Sam's Field junior large της οποίας τα συστατικά με κάλυπταν σε όλα. Το αποτέλεσμα? Την τρώει με πάάάάάάάάρα πολύ όρεξη, είναι low grain αλλά τα κακά της μυρίζουν πολύ, είναι περισσότερα και ποιο μαλακά σε σχέση με την RC.

έχω μπερδευτεί γιατί έχω διαβάσει εδώ μέσα (αλλά και από προσωπικές μου συζητήσεις) ότι τα πολλά κακά σημαίνει ότι η η ξηρά περιέχει περισσότερο κρέας και λιγότερα συστατικά αγνώστου πατρός. Εγώ μέχρι σήμερα ήξερα ότι όσο λογότερα κακά σημαίνει ότι ο σκύλος αφομειώνει περισσότερα πράγματα από την ξηρά και ότι αυτό είναι καλύτερο.

Άσχετα με το ποια ξηρά ταίζουμε τα σκυλία μας, ποιο από τα 2 είναι καλύτερο? τα λίγα ή τα πολλά? τα μαλακά ή όχι? Υπάρχει κάποιος κτηνίατρος στο forum να μας απαντήσει? Τον δικό μου κτηνίατρο δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα γιατί δεν είναι κάτι επείγον.

ααααα, και κάτι άλλο. Γιατί είναι κακό να αλλάζουμε κάθε τόσο ξηρά τροφή? Δεν λέω κάθε μήνα, αλλά κάθε 6μηνο για παράδειγμα. Έτσι, δεν θα έχουμε την δυνατότητα να δίνουμε στον σκύλο μας όλα τα καλά συστατικά από όλες τις ξηρές τροφές?
 
Last edited: