Ανεύθυνοι ιδιοκτήτες και ζευγάρωμα...


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Xaxaxaxaxaxaxaaaaaaaa.... σε καλό σας με αυτό το thread...!! :D :D :D :D
:)
Aληθεια εκεινο το μαργαριταρενιο thread με τιτιλο pet shop - εκτροφεας - ηθος, τι απεγινε ρε παιδια ?
Το πηρε το ευρηκα ? Το μεταφερανε ? Η' ?
Δεν προλαβα να το διαβασω ολο και ειχε πραγματικα πολυ γελιο...
Αν γνωριζει κανεις ας μας ενημερωσει .
Ευχαριστω .
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
:)
Aληθεια εκεινο το μαργαριταρενιο thread με τιτιλο pet shop - εκτροφεας - ηθος, τι απεγινε ρε παιδια ?
Το πηρε το ευρηκα ? Το μεταφερανε ? Η' ?
Δεν προλαβα να το διαβασω ολο και ειχε πραγματικα πολυ γελιο...
Αν γνωριζει κανεις ας μας ενημερωσει .
Ευχαριστω .
To πηρε κ το σηκωσε και μαζι πηρε και τον kosmako:cool::p
 








chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Άπαπααααα. περιτριγυριζόμασε από μικρούς Φοίβους...εύγε παιδιά μου... άντε και πλατινένιο! :D
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Κακως διαγραφηκε !
Αφηστε να μιλησει και κανενας ανθρωπος που ξερει ....
Τρεις φορες ειδε την ταινια με τον Χατσικο ο ανθρωπος....
Να μην ξερει απο Ακιτα Ινου ? :)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Αναρωτιέμαι αν έβλεπε τον Ασπροδόντη τι θα ήθελε για να πουλήσει μούρη... off topic όμως και βλέπω να μηνύματα να ακολουθούν την θρυλική οκτάδα!!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Αναρωτιέμαι αν έβλεπε τον Ασπροδόντη τι θα ήθελε για να πουλήσει μούρη... off topic όμως και βλέπω να μηνύματα να ακολουθούν την θρυλική οκτάδα!!
Δεν νομιζω οτι ειμαστε εκτος θεματος !
Ο τιτλος του παροντος μιλαει απο μονος του.
Υπαρχουνε καποιες φυλες, δε θα τις αναφερω, λιγο πολυ ολοι τις γνωριζουμε
που καλως η κακως, χρειαζεται περισσοτερη προσοχη και στην επιλογη και στον χειρισμο τους.
Ετσι περα απο την υγεια και τη μορφολογια..
Δε μπορεις ρε κουμπαρε να παιρνεις Φιλα Μπραζιλειρο (τυχαιο παραδειγμα), ας πουμε, απο το πετ σοπ, η απο ασχετο, ε δε γινεται !!!
Γιατι αν ειναι κανενα βλημα, (πολυ πιθανον αφου το πηρανε απο τη μανα στις 20 -25 μερες)
και σε κανει κανα ντου οταν παει 8 μηνων, θα βγεις και θα πεις " αααα τα παλιοσκυλα τα Φιλα, σερτικα ζωα ορμανε στο αφεντικο".
Οχι οτι στα μικροσωμα σκυλια ειναι καλυτερα τα πραγματα, απλα αλλο να σε δαγκωσει το Γιορκσιρ και αλλο ο μουργος των 70 - 80 κιλων.... με τις και εγω δε ξερω ποσες λιμπρες δαγκωμα...
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
συμπέρασμα αν είναι να πάρεις σκύλο από pet shop πάρε μικρόσωμο
ποτε όμως μεγαλόσωμο γιατί δεν ξέρω με πόσες λίμπρες δαγκώνει..............
αλλα τα αλλα δεν είναι τίποτα....
Τι να πω και εγώ τώρα........
μια άποψη που λέγεται από εκτροφέα...........
Ο σκύλος είναι ένας άσχετου φυλής!!!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
συμπέρασμα αν είναι να πάρεις σκύλο από pet shop πάρε μικρόσωμο
ποτε όμως μεγαλόσωμο γιατί δεν ξέρω με πόσες λίμπρες δαγκώνει..............
αλλα τα αλλα δεν είναι τίποτα....
Τι να πω και εγώ τώρα........
μια άποψη που λέγεται από εκτροφέα...........
Ο σκύλος είναι ένας άσχετου φυλής!!!
Αυτο ειπα ρε φιλε ?
Δεν διαβαζεις λιγο πιο προσεκτικα ?
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Δεν νομιζω οτι ειμαστε εκτος θεματος !
Ο τιτλος του παροντος μιλαει απο μονος του.
Υπαρχουνε καποιες φυλες, δε θα τις αναφερω, λιγο πολυ ολοι τις γνωριζουμε
που καλως η κακως, χρειαζεται περισσοτερη προσοχη και στην επιλογη και στον χειρισμο τους.
Ετσι περα απο την υγεια και τη μορφολογια..
Δε μπορεις ρε κουμπαρε να παιρνεις Φιλα Μπραζιλειρο (τυχαιο παραδειγμα), ας πουμε, απο το πετ σοπ, η απο ασχετο, ε δε γινεται !!!
Γιατι αν ειναι κανενα βλημα, (πολυ πιθανον αφου το πηρανε απο τη μανα στις 20 -25 μερες)
και σε κανει κανα ντου οταν παει 8 μηνων, θα βγεις και θα πεις " αααα τα παλιοσκυλα τα Φιλα, σερτικα ζωα ορμανε στο αφεντικο".
Οχι οτι στα μικροσωμα σκυλια ειναι καλυτερα τα πραγματα, απλα αλλο να σε δαγκωσει το Γιορκσιρ και αλλο ο μουργος των 70 - 80 κιλων.... με τις και εγω δε ξερω ποσες λιμπρες δαγκωμα...
το εκανα..............και παλι το ιδιο καταλαβενω.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
το εκανα..............και παλι το ιδιο καταλαβενω.
Οκ τι θελεις να σου εξηγησω ακριβως ?

Λεω οτι περαν, της μορφολογιας και της υγειας.... τιθεται και θεμα ασφαλειας για τον ιδιοκτητη ενος τετοιου σκυλου
αγνωστων γονεων και προελευσεως.

Ασφαλως και δεν πρεπει να παιρνουμε ουτε μικροσωμα σκυλια απο το πετσοπ, δεν ειπα κατι τετοιο !!
Τα περισσοτερα που εχω δει ειναι νευρικα και κωλοχαρακτηρες .
Για τα τσιουαουα παραδειγμα ειχα την εντυπωση οτι ειναι νευρικα,
γιατι ολα οσα ειχα δει ητανε ο,τι ναναι...
Οταν επισκεφθηκα ομως ενα απο τα καλυτερα εκτροφεια στο κοσμο, και ειδα πως πραγματικα ειναι η φυλη τοτε καταλαβα τη διαφορα !

Στο θεμα ασφαλειας ομως τονιιζω οτι ειναι ακομη πιο δυσκολα τα πραγματα,
Και στις δυο περιπτωσεις υπαρχει προβλημα, αλλα στο μεγαλο το σκυλο, γνωμη μου, ο κινδυνος ειναι (ακομα) μεγαλυτερος.
Αλλο να σου κοψει το δακτυλο και αλλο να σου κοψει τον βραχιονα η τους τενοντες ας πουμε !
Ειναι το ιδιο για σενα ?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Δεν νομίζω ότι αξίζει να υπάρχει διαφωνία μεταξύ σας όταν και οι δυό σας συμφωνείται ότι ο μόνος τρόπος να αγοράσεις καθαρόαιμο σκύλο και πραγματικό εκπρόσωπο της φυλής που επέλεξες είναι από σοβαρό εκτροφείο. Τώρα μικρά μεγάλα, το ίδιο ισχύει για όλα, απλά ο Mortezes τονίζει τους αυξημένους κινδύνους ενός μεγαλόσωμου και κακής εκτροφής σκύλου.
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά η διαφωνία σας δεν έχει υπόσταση , ουσιαστικά δεν υφίσταται . :)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Δεν νομίζω ότι αξίζει να υπάρχει διαφωνία μεταξύ σας όταν και οι δυό σας συμφωνείται ότι ο μόνος τρόπος να αγοράσεις καθαρόαιμο σκύλο και πραγματικό εκπρόσωπο της φυλής που επέλεξες είναι από σοβαρό εκτροφείο. Τώρα μικρά μεγάλα, το ίδιο ισχύει για όλα, απλά ο Mortezes τονίζει τους αυξημένους κινδύνους ενός μεγαλόσωμου και κακής εκτροφής σκύλου.
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά η διαφωνία σας δεν έχει υπόσταση , ουσιαστικά δεν υφίσταται . :)
Να συμπληρωσω κατι, που παρελειψα να το γραψω, επειδη ως ενηλικας αναφερομαι σε παραδειγματα με ενηλικες.
Και το Τσιουαουα η το Γιορκσιρ μπορει να γινει επικινδυνο αν γινει η στραβη με κανενα παιδακι.
Μπορει να μη του κανει ζωτικη ζημια, αλλα το ψυχολογικο τραυμα που θα παθει με τα σκυλια γενικοτερα,
θα του αφησει σημαδι ισως και για ολη του τη ζωη.
Πολυ καλα τα λες.
Ομως οτι και να πει ο mortezes, o tangerin , ή η I.Kyveli,
Οταν ο αλλος εχει την εντυπωση οτι με διακοσια ευρω παιρνεις Ακιτα Ινου,
η Ντογκο Αρτζεντινο και το παινευεται, χωρις να εχει ιδεα τι παιζει με αυτες τις φυλες
επειδη θα γλυτωσει μερικα κατοσταρικα τι ψαχνεις να βρεις, γωνια στο δεκαρικο ?
 


rodos1989

New Member
30 Ιουνίου 2011
1
0
δεν τους λες τους πετας μεσα στα σκουπιδια και αυτους να κανουν παρεα στα κουταβια
Μια απο την γειτονιά μου,γνωστή της μάνας μου(είναι φίλες),μαζί με τον γιο της(κάνουμε παρέα),ετοιμάζονται να ζευγαρώσουν το σκύλο τους(ημίαιμο κανίς γκριφόν με μαλτέζ) με το σκύλο μιας άλλης ημιμαθής κοπέλας 20 χρονόν(νομίζω γκριφόν κανίς),με την δικαιολογία:Έχουν μεγαλώσει και δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα!! :mad:

Όχι απο άποψη απόκτησης κουταβιών,αλλά μόνο και μόνο για την ευχαρίστηση και καλά!.Όσο και να τους μιλάω και σε αυτόν και στην μάνα του...αυτοί κολλημένοι!Κουνάνε το κεφάλι περφρονητικά,και μην έχωντας καμία γνώση επι του θέματος!!!.Ο σκύλος ειναι φοβικός,υστερικός κτλ...Δεν βγαίνει ΠΟΤΕ έξω βόλτα!.

Επίσης έχουν και άλλα 2 σκυλιά(ένα Πόϊντερ το οποίο τρώει τα κόπρανα του και αυτοί αντί να το πάνε σε κτηνίατρο το μαλλώνουν συνέχεια,και ένα Σέττερ το οποίο είναι φανταστικό!)!Ο πατέρας του είναι κυνηγός.Τα σκυλιά μένουν μόνιμα στην ταράτσα,δεν βγαίνουν ποτέ βολτες,και το πιο τραγικό και εξοργιστηκό: Ο πατερας του ζευγαρώνει τα σκυλιά κατα καιρούς,και τα κουταβάκια τα αφήνει στο δρόμο,ή απ' οτι ξέρω απο το γιό του,έχει πετάξει ολόκληρη γέννα στα σκουπίδια...η στο σκουπιδιάρικο απευθείας(μεγάλο κτήνος!ι).

Τα κουταβάκια απο την επικείμενη γέννα προφανώς θα καταλλήξουν σε ακατάλληλους ιδιοκτήτες και μπορεί και στο δρόμο.Όταν ακούνε για στείρωση με κοιτάνε με ένα βλέμμα λες και κακοποιώ σκυλιά!Και ο γιός το παίζει και γνώστης!Το σκύλι ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώσει αλλιώς τρελαίνεται (ναι,ναι! Το πε κι αυτό!)
Η μάνα του,νομίζει οτι δεν έχει καμία ευθύνη,επεδή έχει ξεκαθαρίσει στην άλλη,οτι τα κουτάβια θα είναι δική της ευθύνη!.Έτσι νομίζει οτι ξεμπέρδεψε!

Σε αυτή την περίπτωση τι τους λες;
 


mortis

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2010
109
0
ATHENS
Τα περισσοτερα που εχω δει ειναι νευρικα και κωλοχαρακτηρες .
Για τα τσιουαουα παραδειγμα ειχα την εντυπωση οτι ειναι νευρικα,
γιατι ολα οσα ειχα δει ητανε ο,τι ναναι...
Οταν επισκεφθηκα ομως ενα απο τα καλυτερα εκτροφεια στο κοσμο, και ειδα πως πραγματικα ειναι η φυλη τοτε καταλαβα τη διαφορα!
Σε αυτό πι στεύω οτι ευθύνονται και οι ιδιοκτήτες που επειδή τα βλέπουν μικρά τους συμπεριφέρονται σαν μωρά και τα υπερπροστατεύουν από οτιδήποτε.

Στο πάρκο που πάω τον δικό μου που και που ο κάθενας περιμένει το σκύλο του να φτάσει 1,5-2 χρόνων για να τον ζευγαρώσουν. Τόση αμάθεια πια? Και το περίεργο είναι ότι αν τους πεις τίποτα ότι είναι λάθος και τέτοια ή σε αγνοούν πλήρως ή πισμώνουν ακόμα περισσότερο.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Σε αυτό πι στεύω οτι ευθύνονται και οι ιδιοκτήτες που επειδή τα βλέπουν μικρά τους συμπεριφέρονται σαν μωρά και τα υπερπροστατεύουν από οτιδήποτε.

Στο πάρκο που πάω τον δικό μου που και που ο κάθενας περιμένει το σκύλο του να φτάσει 1,5-2 χρόνων για να τον ζευγαρώσουν. Τόση αμάθεια πια? Και το περίεργο είναι ότι αν τους πεις τίποτα ότι είναι λάθος και τέτοια ή σε αγνοούν πλήρως ή πισμώνουν ακόμα περισσότερο.
Ειναι αλλο πραγμα ο κακομαθημενος σκυλος και αλλο ο σκυλος "βλημα" .
Τον πρωτο εχεις ελπιδες να τον διορθωσεις, τον δευτερο στο καλυτερο επαγγελματια εκπαιδευτη να τον πας,
δεν προκειται να δεις βελτιωση !
Το να υπεραγαπαει καποιος το σκυλο του δεν ειναι απαραιτητα κακο, ουτε ειναι ο λογος που χαλαει το σκυλι.
Ο σκυλος απο ο,τι να'ναι εκτροφη θα ειναι και ο,τι να'ναι στο χαρακτηρα και τη συμπεριφορα !
Οταν επισκεφθηκα το εν λογω εκτροφειο με τα Τσιουαουα, ο εκτροφεας μου χαριζε μια θηλυκια τη Δαλιδά,
επειδη δεν του αρεσε ο χαρακτηρας της !
Ρωτωντας ποιο ειναι το προβλημα και αν τυχον αυτο ειχε να κανει με επιθετικοτητα,
εμεινα εκπληκτος στην απαντηση του οτι "Με εκνευριζει που δε μπορω να την πιασω" .
Απο περιεργεια λοιπον προσπαθησα να δαμασω εκεινο το τομαρακι και να το παρω αγκαλια,
αλλα εσυ 'σαι που το λες !!!
Το σκυλακι ετρεχε σαν τον Speedy Gonzales, μιλαμε στην κυριολεξια για ενα καρτουν !!!!
Στα πρωτα πεντε λεπτα εγκατελειψα καθε προσπαθεια .....
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Λεω οτι περαν, της μορφολογιας και της υγειας.... τιθεται και θεμα ασφαλειας για τον ιδιοκτητη ενος τετοιου σκυλου
αγνωστων γονεων και προελευσεως.
ΑΑΑ εγω διαφνωνω :D κανοντας πλακα προφανως :p συμπληρωματικά γράφοντας

δλδ αμα παω ο μλκς στισω 10 μαχαίρια όρθια και πέσω πάνω τους φταίνε τα μαχαίρια?? :p
Φταίει ο τοιχος που κουτούλησα την κεφάλα μου ? :p
φταίει ο σκυλος που δεν καταλαβαίνει την γλωσσα του ανθρώπου μια και εγω ο μλκς που τον πήρα απο πετ πολυ πιθανον δεν θα το παω και σε εκπαιδευτή?
(για οσους τους φταει ο σκυλος τους αυτα)

βασικά... καλα κάνουν και τους δαγκωκουν :p τους αξίζει
τα καημένα που μεγαλώνουν και γίνοται "κωλοσκυλα" χωρίς να φταίνε είναι το θέμα

(χωρις να διαφωνω μαζι σου)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight