Αξιοπιστία στο τεστ καλαζάρ


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@tsr250 Αυτη η δοση που λες...υποψιαζομαι ειναι το εμβολιο για το καλαζαρ. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ, με ποικιλια σχολιων, αλλα και προσωπικων εμπειριων απο αλλους που κανανε το εμβολιο και αλλους που δεν το κανανε η σταματησανε σε καποια δοση λογο αντιδρασης του οργανισμου του σκυλου! Διαβασε και αν δεν καλυφθεις απο τις απαντησεις..ρωτα στο συγκεκριμενο τοπικ περι του εμβολιου.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμασταν στην Κτηνιατρική Σχολή (ΑΠΘ) και πρότειναν για λεϊσμανίωση και διροφιλαρίωση να κάναμε σναπ τεστ.
Και δεν ήταν ότι εξετάσεις είχαμε κάνει πχ τον Οκτώβρη και τώρα ήταν επανέλεγχος, οι πιο πρόσφατες ήταν πέρυσι τον Ιανουάριο.

Τους φάνηκε υπερβολικό βάση της κλινικής της εικόνας, της μη ύπαρξης προηγούμενου ιστορικού και των συνθηκών ζωής της (μέσα στο σπίτι) να κάνει τίτλους.

Έχω μάλιστα την υποψία ότι αν δεν τις ζητούσα εγώ θα έκαναν μόνο γενική αίματος και βιοχημικές.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κι ο δικός μου κτηνίατρος το θεωρεί αξιόπιστο συνυπολογίζοντας την γενικότερη κλινική εικόνα / ιστορικό, ωστόσο δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν εγώ αισθάνομαι άνετα με το σναπ τεστ αντί για εργαστηριακό έλεγχο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο ανθρώπινος παράγοντας εντάσσεται και στις δύο περιπτώσεις. Στη μεν εξέταση με τίτλο επειδή γίνεται με το μάτι στο μικροσκόπιο στο δε σναπ τεστ, στις συνθήκες μεταφοράς κι αποθήκευσης. Σε σκύλο χωρίς ιστορικό καλαζαρ, και σε γιατρό που εμπιστεύομαι ότι είναι της λεπτομέρειας, ναι, θα έκανα σναπ τεστ. Θα ήξερα ότι ο γιατρός έχει ελέγξει τον προμηθευτή του, αλλά κι ο ίδιος θα είχε μεταφέρει και αποθηκεύσει το τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες. Οπότε σε ένα τέτοιο αρνητικό τεστ, υπό αυτές τις προϋποθέσεις, θα ανακουφιζόμουν.

Σε περίπτωση που έχει υπάρξει θετικός στο παρελθόν ή βγει θετικό το σναπ τεστ, τότε εξέταση τίτλου, σε εργαστήριο εμπιστοσύνης. (Το παστερ θεωρείται, νομίζω, και το πιο αξιόπιστο.)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Κι ο δικός μου κτηνίατρος το θεωρεί αξιόπιστο συνυπολογίζοντας την γενικότερη κλινική εικόνα / ιστορικό, ωστόσο δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν εγώ αισθάνομαι άνετα με το σναπ τεστ αντί για εργαστηριακό έλεγχο.
Αυτό δεν το έχω αποφασίσει ούτε εγώ... Τελικά εξετάσεις αντισωμάτων/αντιγόνου κάναμε. :D

Το ανέφερα επειδή μου έκανε εντύπωση και η πανεπιστημιακή κλινική έχει μία άλλη εγκυρότητα.

Αυτό που προσωπικά κρατάω είναι ότι και αυτοί καλύπτονται από τις γενικές εξετάσεις.
 
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κι εμένα μου είχε φανεί περίεργο όταν το άκουσα για να πω την αλήθεια. Σε δυο σκύλους πάντως έκανα σναπ τεστ, και μάλλον θα το ξανακάνω στην ετήσια επανάληψή τους.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Καλησπέρα!! Έχω ένα μίνι πινσερ 8-9 ετών με ελαφρύ θέμα με το συκώτι καθώς και ένα σεττερ 6 ετών. Οι γενικές τους βγήκαν καλές όμως το σναπ για ερλιχιωση θετικό και για τα 2 σκυλιά. Επειδή είναι στην υποκλινικη φάση και δεν έχουν πειραχτει τα αιμοπεταλια, η γιατρός είπε να μην κάνουμε κάποια θεραπεία, ούτε καν τίτλο, καθώς το αν θα κάνει θεραπεία εξαρτάται από το πότε θα αρχίσουν να πέφτουν τα αιμοπεταλια και άρα θα αρχισει να εμφανίζεται βλάβη. Και ρωτάω τώρα :
1) Μήπως πρέπει να κάνουμε PCR ώστε να επιβεβαιώσω ότι έχουν όντως ερλιχιωση? Γιατί τα αντισώματα μπορεί να είναι θετικά αλλά να μην υπάρχει ενεργό το dna του βακτήριου.
2) Έστω ότι βγει θετικό και το pcr, και πάλι θα πρέπει να περιμένω να πέσουν τα αιμοπεταλια (δλδ να αρχίσει η βλάβη στο μυελο των οστών) ώστε να αρχίσω ronaxan?
Μήπως να αλλάξω κτηνίατρο?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλησπέρα!! Έχω ένα μίνι πινσερ 8-9 ετών με ελαφρύ θέμα με το συκώτι καθώς και ένα σεττερ 6 ετών. Οι γενικές τους βγήκαν καλές όμως το σναπ για ερλιχιωση θετικό και για τα 2 σκυλιά. Επειδή είναι στην υποκλινικη φάση και δεν έχουν πειραχτει τα αιμοπεταλια, η γιατρός είπε να μην κάνουμε κάποια θεραπεία, ούτε καν τίτλο, καθώς το αν θα κάνει θεραπεία εξαρτάται από το πότε θα αρχίσουν να πέφτουν τα αιμοπεταλια και άρα θα αρχισει να εμφανίζεται βλάβη. Και ρωτάω τώρα :
1) Μήπως πρέπει να κάνουμε PCR ώστε να επιβεβαιώσω ότι έχουν όντως ερλιχιωση? Γιατί τα αντισώματα μπορεί να είναι θετικά αλλά να μην υπάρχει ενεργό το dna του βακτήριου.
2) Έστω ότι βγει θετικό και το pcr, και πάλι θα πρέπει να περιμένω να πέσουν τα αιμοπεταλια (δλδ να αρχίσει η βλάβη στο μυελο των οστών) ώστε να αρχίσω ronaxan?
Μήπως να αλλάξω κτηνίατρο?
Στη θέση σου θα έκανα καταρχήν τίτλο (όχι snap). Η PCR είναι ακριβή εξέταση (τουλάχιστον για το καλαζάρ που είχα κάνει εγώ), θα την άφηνα σαν τελευταία λύση. Γενικά όταν κάνεις μια εξέταση και σου βγαίνει τίτλος, έχει νόημα να την επαναλάβεις είτε ιδανικά σε διαφορετικό εργαστήριο είτε στο ίδιο εργαστήριο αλλά με άλλο όνομα σκύλου και ιδιοκτήτη (για προφανείς λόγους) για να μπορέσεις να διασταυρώσεις το αποτέλεσμα.
 
  • Like
Reactions: SylviaStray


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κι εγώ θα ζητούσα τίτλο και ανάλογα το αποτέλεσμα θα βλέπαμε και τα περαιτέρω, σε συνδυασμό πάντα με τις αιματολογικές.
Υπόψιν επίσης ότι για την αντιμετώπιση της ερλιχίωσης συνήθως χρησιμοποιείται σαν φάρμακο το vibramycin που είναι πιο οικονομικό.
 
  • Like
Reactions: SylviaStray


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
O τίτλος μου είπε η κτηνιάτρος ότι από την πείρα της θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλός, κάτω από 1/100, γιατί το σνάπ άργησε πάρα πολύ να δείξει θετική ένδειξη, οπότε να μην κάνω τίτλο. Για αυτό λέω, από τον τίτλο, καλύτερα να κάνω μία και καλή την pcr γιατί σκέφτομαι ότι με ένα τόσο χαμηλό τίτλο μπορεί το ζώο να μη νοσεί πραγματικά αλλά να είναι ψευδής ένδειξη ή να νόσησε αλλά να το έχει ξεπεράσει πχ. Γιατί δίαβασα ότι σε μερικά ζωάκια το ανοσοποιητικό μπορεί να το νικήσει. 2 σκυλάκια, δηλ. 2 pcr...
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
2 σκυλιά ταυτόχρονα, το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα δεν είναι και συνηθισμένο.
Πάντως σε εμάς είχε βγει παλιά ύποπτο για καλαζάρ και ερλείχια μαζί, αποτέλεσμα που διαψεύσαμε μετά από 5 μέρες σε άλλο γιατρό/εργαστήριο. Επιφυλάσσομαι για το αποτέλεσμα γιατί το σκυλί ήταν πολύ στρεσαρισμένο όταν του πήραν αίμα, κάτι που επίσης μπορεί να αλλοιώσει τα αποτελέσματα.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Ο λόγος που θα κάνω pcr είναι γιατί δεν πιστεύω στην ακρίβεια του τίτλου. Μπορεί πχ να έχει αντισώματα αλλά το ανοσοποιητικο του από μόνο του να νίκησε το βακτηριο οπότε να μη χρειαστεί να αρχίσω αντιβιωση, ή μπορεί το σναπ να βγηκε από λάθος θετικό. Αυτό που με προβλημάτισε είναι η στάση της κτηνίατρου, ότι "αφού η γενική είναι καλή και έχει αιμοπεταλια και αιματοκριτη φυσιολογικά, δε δίνω ακόμα αντιβιωση, γιατί δε χρειάζεται εφόσον δεν έχει κλινικά συμπτώματα καθώς ενδέχεται να μείνει σε όλη του τη ζωή απλά φορέας και να μην αρχίσει ποτέ να βλάπτεται το αίμα" και η σύσταση να κάνουμε συχνά γενική αίματος αντί να αρχίσω αντιβιωση. Το έχετε ξανακούσει να βγει σκυλάκι θετικό και να μη του αρχίζει αντιβιωση? Μήπως πρέπει να αλλάξω κτηνίατρο?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
... Το έχετε ξανακούσει να βγει σκυλάκι θετικό και να μη του αρχίζει αντιβιωση? Μήπως πρέπει να αλλάξω κτηνίατρο?
Εγώ αυτό θα έκανα. Παρόλα αυτά ο τίτλος αντισωμάτων είναι μια καλή εξέταση που πρέπει να γίνει καθώς η θεωρία άργησε να δείξει το τεστ και θεωρώ ότι είναι κάτω απο 1/100 είναι αστεία πράγματα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Εγώ αυτό θα έκανα. Παρόλα αυτά ο τίτλος αντισωμάτων είναι μια καλή εξέταση που πρέπει να γίνει καθώς η θεωρία άργησε να δείξει το τεστ και θεωρώ ότι είναι κάτω απο 1/100 είναι αστεία πράγματα.
Πήγα ξανά στην ίδια κτηνίατρο και περιμένω τον τίτλο. Επιμένει ότι αν ο τίτλος βγεί χαμηλός, να μην δώσω αντιβίωση, γιατί μπορεί το ζωάκι να μην νοσήσει ποτέ δηλ. να μην πέσουν ποτέ τα αιμοπετάλια του κλπ. Προς το παρόν η γενική αίματός του βγαίνει πολύ καλή, 250 περίπου έχει αιμοπετάλεια και αιματοκρίτη 48%. Οπότε λέει ότι θα δώσει αντιβίωση μόνο αν του πέσουν αυτές οι τιμές ή αν βγεί ψηλός τίτλος. εξακολουθώ να έχω αμφιβολία αλλά περιμένω τον τίτλο να βγεί
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πήγα ξανά στην ίδια κτηνίατρο και περιμένω τον τίτλο. Επιμένει ότι αν ο τίτλος βγεί χαμηλός, να μην δώσω αντιβίωση, γιατί μπορεί το ζωάκι να μην νοσήσει ποτέ δηλ. να μην πέσουν ποτέ τα αιμοπετάλια του κλπ. Προς το παρόν η γενική αίματός του βγαίνει πολύ καλή, 250 περίπου έχει αιμοπετάλεια και αιματοκρίτη 48%. Οπότε λέει ότι θα δώσει αντιβίωση μόνο αν του πέσουν αυτές οι τιμές ή αν βγεί ψηλός τίτλος. εξακολουθώ να έχω αμφιβολία αλλά περιμένω τον τίτλο να βγεί
Να μας ενημερώσεις πλιζ όταν πάρεις τα αποτελέσματα.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Να μας ενημερώσεις πλιζ όταν πάρεις τα αποτελέσματα.
Καλησπέρα!! Πήραμε τον τίτλο, βγήκε αρνητικό. Το σναπ όμως που είχε κάνει πριν 2 μήνες ήταν θετικό. Η κτηνίατρος λέι ότι ότι το σναπ είναι πιο ευαίσθητο από τον τίτλο και πιάνει και τις πολύ χαμηλές τιμές, οπότε υπερισχυει το σναπ που έδειξε θετικό και απλά έχει τίτλο 1/80 το πολύ και δε θα κάνουμε προς το παρόν θεραπεία (αιμαυοκριτης 49).
Το νέο πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι ενώ το ζωακι είχε εδώ και 2 χρονια ψηλή τρανσαμιναση ALT (από 120 μέχρι 150), τώρα έπεσε η ALT στο 100 (δηλαδή κοντά στο φυσιολογικό) αλλά ανέβηκε πολύ η αλκαλικη φωσφαταση από 80 στο 140 μέσα σε 2 μήνες και παρότι τρωει hills l/d και παίρνει Hepatiale. Για την αυξημένη αλκαλικη φωσφαταση η κτηνίατρος είπε ότι ίσως χρειαστεί να βάλουμε ορο αν ανέβει κι άλλο..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Tα σναπ τεστ δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο ο τίτλος αντισωμάτων. Αν ο τίτλος βγήκε αρνητικός προφανώς και το σναπ τεστ ήταν λάθος εξου και η αχνή γραμμή.

Περαστικά σας!
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Καλησπέρα,
Τα ''φωτα" σας παρακαλώ... Ο σκυλάκος μου έκανε το ετήσιο εμβόλιο για την λεισμανιαση 21/11/2018 χωρίς να του κάνει τεστ οκτηνιατρος να επιβεβαιώσει αν είναι αρνητικός... Την Δευτέρα ( περίπου δύο μήνες μετα) του κάναμε αιματολογικές και τεστ ερλιχιωσγς και λεισμανιασης. Όλες βγήκαν άψογες εκτός της λεισμανιασης με τιμές 1/400 . Μου είπε να περιμένω κανένα μήνα να επαναλάβουμε καθώς οι τιμές μπορεί να είναι ανεβασμένες από το εμβόλιο. Φυσικά κ δεν περίμενα. Τον βούτηξα κ τον πηγα αλλού. Το τεστ /Κιτ έδειξε Άρνητικο. ( Αν είχε 1/400 δεν θα έδειχνε κ αυτό θετικό???) Η κλινική εικόνα είναι άψογη , λεμφαδένες μια χαρά, ο δεύτερος γιατρός πίστευει ότι δεν έχει κάτι χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος. Κάναμε παρακέντηση κ περιμένω αποτελέσματα.. έχω σκάσει. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλησπέρα,
Τα ''φωτα" σας παρακαλώ... Ο σκυλάκος μου έκανε το ετήσιο εμβόλιο για την λεισμανιαση 21/11/2018 χωρίς να του κάνει τεστ οκτηνιατρος να επιβεβαιώσει αν είναι αρνητικός... Την Δευτέρα ( περίπου δύο μήνες μετα) του κάναμε αιματολογικές και τεστ ερλιχιωσγς και λεισμανιασης. Όλες βγήκαν άψογες εκτός της λεισμανιασης με τιμές 1/400 . Μου είπε να περιμένω κανένα μήνα να επαναλάβουμε καθώς οι τιμές μπορεί να είναι ανεβασμένες από το εμβόλιο. Φυσικά κ δεν περίμενα. Τον βούτηξα κ τον πηγα αλλού. Το τεστ /Κιτ έδειξε Άρνητικο. ( Αν είχε 1/400 δεν θα έδειχνε κ αυτό θετικό???) Η κλινική εικόνα είναι άψογη , λεμφαδένες μια χαρά, ο δεύτερος γιατρός πίστευει ότι δεν έχει κάτι χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος. Κάναμε παρακέντηση κ περιμένω αποτελέσματα.. έχω σκάσει. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?
Αν κάνεις μια Αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα όπως και θα πιστέψεις ότι μάλλον κακώς έκανες το εμβόλιο καθώς δεν του προσφέρει ανοσία.
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Αν κάνεις μια Αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα όπως και θα πιστέψεις ότι μάλλον κακώς έκανες το εμβόλιο καθώς δεν του προσφέρει ανοσία.
Με το ίδιο σκεπτικό , να μην βάζουμε αμπούλα, να μη βάζουμε κολάρο κλπ. Δεν ρώτησα αν έπρεπε να είχε κάνει το εμβόλιο ή όχι. Αυτό το αποφασίζει ο κάθε ιδιοκτήτης σε συνεργασία με τον κτηνίατρο. Άλλο πραγμα θέλω να μάθω. ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου να απαντήσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95