Αξιοπιστία στο τεστ καλαζάρ


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Με το ίδιο σκεπτικό , να μην βάζουμε αμπούλα, να μη βάζουμε κολάρο κλπ. Δεν ρώτησα αν έπρεπε να είχε κάνει το εμβόλιο ή όχι. Αυτό το αποφασίζει ο κάθε ιδιοκτήτης σε συνεργασία με τον κτηνίατρο. Άλλο πραγμα θέλω να μάθω. ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου να απαντήσεις.
Είναι αρκετά τα σκυλιά που είχαν πρόβλημα με το εμβόλιο. Δεν είναι ίδιο το σκεπτικό με τα άλλα που αναφέρεις. Ο δικός μας σκύλος που τρέξαμε να του το κάνουμε όταν πρωτοβγήκε λιγότερο απο 1 μήνα μετά εμφάνισε αλλαεργίες ξαφνικά στα 6 του χρόνια και πέθανε με αυτές τρώγοντας φαρμακευτική τροφή και παίρνοντας κορτιζόνη. Και ναι συνδέονται άμεσα με το εμβόλιο που έκανε.

Παρόλα αυτά είναι λογικό να έχει αντισώματα αφού το εμβόλιο αυτό τον ρόλο έχει να παράξει αντισώματα στον οργανισμό.
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Καλησπέρα ,
Θα ζητήσω για άλλη μια φορά την γνώμη σας.. 1/400 λεισμανιαση μετά από εμβόλιο ετησιο της canileash. Υπόλοιπες εξετάσεις καθαρές κ χωρίς συμπτώματα. Μου είπαν ν περιμένω ένα δίμηνο αλλά ήθελα επιβεβαιώση ότι δεν έχει κάτι. Τον πηγα σε άλλο κτηνίατρο , έκανε το γρήγορο τεστ που βγήκε αρνητικό και για σιγουριά έκανε παρακέντηση λεμφαδενα η οποία βγήκε ότι δεν υπάρχει παράσιτο. Με παίρνει μια κτηνίατρος από της virbac( ναι μέχρι εκεί έφτασα) και ήθελε να καταγράψει το περιστατικό μας. Ήθελα απλά μια επιβεβαίωση κ από εκείνη. Μου είπε ότιδενεχω λόγο να ανησυχω προς το παρόν και να ξανακάνουμε εξέταση σε κανένα δίμηνο. Υπάρχει περίπτωση να έχει λεισμανια και να μην φαίνεται ούτε σε λεμφαδένες?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από το φύλλο οδηγιών του Canileish

"Μετά τον εμβολιασμό μπορεί να εμφανιστούν παροδικά αντισώματα κατά της Leishmania που ανιχνεύονται με τη δοκιμή ανοσοφθορισμού (IFAT). Τα αντισώματα λόγω εμβολιασμού μπορούν να διαφοροποιηθούν από τα αντισώματα που οφείλονται σε φυσική μόλυνση με τη χρήση μιας γρήγορης ορολογικής διαγνωστικής δοκιμής, ως ένα πρώτο βήμα διαφορικής διάγνωσης."
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Καλησπέρα ,
Θα ζητήσω για άλλη μια φορά την γνώμη σας.. 1/400 λεισμανιαση μετά από εμβόλιο ετησιο της canileash. Υπόλοιπες εξετάσεις καθαρές κ χωρίς συμπτώματα. Μου είπαν ν περιμένω ένα δίμηνο αλλά ήθελα επιβεβαιώση ότι δεν έχει κάτι. Τον πηγα σε άλλο κτηνίατρο , έκανε το γρήγορο τεστ που βγήκε αρνητικό και για σιγουριά έκανε παρακέντηση λεμφαδενα η οποία βγήκε ότι δεν υπάρχει παράσιτο. Με παίρνει μια κτηνίατρος από της virbac( ναι μέχρι εκεί έφτασα) και ήθελε να καταγράψει το περιστατικό μας. Ήθελα απλά μια επιβεβαίωση κ από εκείνη. Μου είπε ότιδενεχω λόγο να ανησυχω προς το παρόν και να ξανακάνουμε εξέταση σε κανένα δίμηνο. Υπάρχει περίπτωση να έχει λεισμανια και να μην φαίνεται ούτε σε λεμφαδένες?
Από το φύλλο οδηγιών του Canileish

"Μετά τον εμβολιασμό μπορεί να εμφανιστούν παροδικά αντισώματα κατά της Leishmania που ανιχνεύονται με τη δοκιμή ανοσοφθορισμού (IFAT). Τα αντισώματα λόγω εμβολιασμού μπορούν να διαφοροποιηθούν από τα αντισώματα που οφείλονται σε φυσική μόλυνση με τη χρήση μιας γρήγορης ορολογικής διαγνωστικής δοκιμής, ως ένα πρώτο βήμα διαφορικής διάγνωσης."
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αλλά δεν ξέρω αν το 1/400 είναι σ αυτους τους χαμηλούς τίτλους ή όχι. Έχω σκάσει από το άγχος μου αυτές τις μέρες. Το εμβόλιο έγινε 2 μήνες πριν..
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Καλησπέρα ,
Θα ζητήσω για άλλη μια φορά την γνώμη σας.. 1/400 λεισμανιαση μετά από εμβόλιο ετησιο της canileash. Υπόλοιπες εξετάσεις καθαρές κ χωρίς συμπτώματα. Μου είπαν ν περιμένω ένα δίμηνο αλλά ήθελα επιβεβαιώση ότι δεν έχει κάτι. Τον πηγα σε άλλο κτηνίατρο , έκανε το γρήγορο τεστ που βγήκε αρνητικό και για σιγουριά έκανε παρακέντηση λεμφαδενα η οποία βγήκε ότι δεν υπάρχει παράσιτο. Με παίρνει μια κτηνίατρος από της virbac( ναι μέχρι εκεί έφτασα) και ήθελε να καταγράψει το περιστατικό μας. Ήθελα απλά μια επιβεβαίωση κ από εκείνη. Μου είπε ότιδενεχω λόγο να ανησυχω προς το παρόν και να ξανακάνουμε εξέταση σε κανένα δίμηνο. Υπάρχει περίπτωση να έχει λεισμανια και να μην φαίνεται ούτε σε λεμφαδένες?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αλλά δεν ξέρω αν το 1/400 είναι σ αυτους τους χαμηλούς τίτλους ή όχι. Έχω σκάσει από το άγχος μου αυτές τις μέρες. Το εμβόλιο έγινε 2 μήνες πριν..
Επίσης παίζει η εκπρόσωπος της virbac να θέλει να καλύψει τον κωλο τους λέγοντας ότι παίζει να έχει τσιμπηθεί ακόμα να μην φαίνεται για να μην το αποδώσει στο εμβόλιο?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πριν γίνει το εμβόλιο η εταιρία αναφέρει πως πρέπει να γίνει τέστ.
Πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις τεστ σήμερα, να έχει τσιμπήσει ΧΘΕΣ και το τεστ να φανεί καθαρό. Αυτό το έχουμε πάντα στο μυαλό μας και αυτός είναι ο λόγος που κάνουμε τεστ συνήθως 2 φορές τον χρόνο.

Μετά τον εμβολιασμό ενδέχεται να ανεβάσει τίτλους αντισωμάτων το ζώο.
Προκειμένου να εξεταστεί αν πρόκειται για φυσική μόλυνση (υπαρκτή μόλυνση) ή λόγω του εμβολίου, η εταιρεία αναφέρει την "γρήγορη ορολογική διαγνωστική δοκιμή, ως ένα πρώτο βήμα διαφορικής διάγνωσης".
Το τί ακριβώς είναι αυτό, πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Πριν γίνει το εμβόλιο η εταιρία αναφέρει πως πρέπει να γίνει τέστ.
Πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις τεστ σήμερα, να έχει τσιμπήσει ΧΘΕΣ και το τεστ να φανεί καθαρό. Αυτό το έχουμε πάντα στο μυαλό μας και αυτός είναι ο λόγος που κάνουμε τεστ συνήθως 2 φορές τον χρόνο.

Μετά τον εμβολιασμό ενδέχεται να ανεβάσει τίτλους αντισωμάτων το ζώο.
Προκειμένου να εξεταστεί αν πρόκειται για φυσική μόλυνση (υπαρκτή μόλυνση) ή λόγω του εμβολίου, η εταιρεία αναφέρει την "γρήγορη ορολογική διαγνωστική δοκιμή, ως ένα πρώτο βήμα διαφορικής διάγνωσης".
Το τί ακριβώς είναι αυτό, πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.
Η κτηνίατρος δεν έκανε το τεστ ανίχνευσης!! Για αυτό έχω τρελαθεί. O,τι άλλο έχουμε κάνει έχει βγει αρνητικό εκτός από μια αιματολογικη που βρέθηκε 1/400.
 


Beaglaki

Member
30 Ιανουαρίου 2019
14
6
39
Ο,τι άλλο εννοώ παρακέντηση λεμφαδενα που δεν βρέθηκε παρασιτο και ένα γρήγορο τεστ που βγήκε αρνητικό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό με την παρακέντηση λεμφαδένα πρώτη φορά το ακούω για να είμαι ειλικρινής - ακούγεται αξιόπιστο - τι να πω.... Δεν γνωρίζω.
Θα πρότεινα να βρεις έναν σοβαρό κτηνίατρο που πριν κάνει το οτιδήποτε να ανατρέχει στις οδηγίες.
Καλό κουράγιο σου εύχομαι
 






lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Καλησπέρα δεν ξέρω αν το γράφω εδώ είναι σωστό αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος ξέρει σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα κ ο σκυλακος μου border collie βγήκε θετικός σε καλαζάρ 1/3000 το συμπτώματα ηταν οτι κουτσαινε στα πισω πόδια και ξεκινήσαμε θεραπεία με ζιλαπουρ και ένα σιρόπι η ερώτηση αν ξέρετε κινδυνεύουμε εμείς να κολλήσουμε ;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταρχήν περαστικά στο σκυλάκι σας.

Μπορείτε να διαβάσετε αυτό εδώ του κεελπνο και αυτό εδώ της κτηνιατρου Βασιλικής Νταβλουρου.
 


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας αλλά και τα δύο γράφουν για σκυλάκια που κάνουν θεραπεία η όχι εγώ θα ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει κατά τη διάρκεια της θεραπείας η μετά αν παίρνει μονο τα ζιλαπουρ ανα 12ωρω μεταδίδει ή αφού κάνεις θεραπεία δεν μεταδίδεται το καλαζάρ. Σας ευχαριστώ κ συγνωμη αν σας κουράζω
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Για εμενα ουτε το Παστερ ειναι πλεον εμπιστο.
Εβγαλε πριν καιρο τιτλο 1/6400,μετα του κανω σε κτηνιατρικο μου δινει 1/1600 κ μετα παλι στο παστερ με αλλο ονομα (η αιματοληψια εγινε στο κτηνιατριο) κ μου εδωσε 1/1600.Να επεσε ο τιτλος μεσα σε μια εβδομαδα λιγο δυσκολο.
Γενικα ο τιτλος δεν ειναι αξιοπιστο τεστ απο την εμπειρια μου.
Pcr καλυτερα πριν ξεκινισει θεραπεια ο σκυλος
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Για εμενα ουτε το Παστερ ειναι πλεον εμπιστο.
Εβγαλε πριν καιρο τιτλο 1/6400,μετα του κανω σε κτηνιατρικο μου δινει 1/1600 κ μετα παλι στο παστερ με αλλο ονομα (η αιματοληψια εγινε στο κτηνιατριο) κ μου εδωσε 1/1600.Να επεσε ο τιτλος μεσα σε μια εβδομαδα λιγο δυσκολο.
Γενικα ο τιτλος δεν ειναι αξιοπιστο τεστ απο την εμπειρια μου.
Pcr καλυτερα πριν ξεκινισει θεραπεια ο σκυλος
Για την οποία PCR το από που πρέπει να παίρνεται το αίμα είναι πάλι άλλη ιστορία. Άκρη δεν έχω βγάλει. Εμάς πάντως μήνα Μάιο η PCR μας έδιξε αρητική και τον Οκτώβριο ίδιου έτους >1/1600. Στέκει? :unsure:
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Για την οποία PCR το από που πρέπει να παίρνεται το αίμα είναι πάλι άλλη ιστορία. Άκρη δεν έχω βγάλει. Εμάς πάντως μήνα Μάιο η PCR μας έδιξε αρητική και τον Οκτώβριο ίδιου έτους >1/1600. Στέκει? :unsure:
Καλημέρα, το καλύτερο είναι απο μυελο αλλά επειδή είναι ταλαιπωρία το αμέσως καλύτερο είναι ο λεμφαδένας. Τέλος πάει η λήψη pcr απο το αίμα. Αυτά έχω διαβάσει, εμείς παίρνουμε πάντα απο λεμφαδένα.
Στην pcr για την ερλίχια γίνεται μόνο από αίμα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani