Αξιόλογες τροφές στο super market


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Φιλε Γριφε ωραια τα λες , αλλα αν δινει 1 φορα καθε 1 1/2 μηνα την ακριβη τροφη , καποια στιγμη θα γυρισει το μαγαζι και θα πει ''χμ , εδω η ροη δεν ειναι ικανοποιητικη και θα μπορουσα να βαλω κατι αλλο να βγαζω ''.Ετσι κι αλλιως η κατηγορια ζωοτροφες στα Σ/Μ ειναι μικρη(αποτελει ενα αρκετα μικρο μονοψηφιο %) και δεν αποτελει σημαντικο μερος του τζιρου , βαση του καλαθιου του καταναλωτη.
Ισως πολλοι απο εμας που σκεφτομαστε τα τετραποδα φιλαρακια μας να κοψουμε το καλο γιαουρτι για μια καλη ξηρα , αλλα με τις σημερινες συνθηκες , ο κοσμος κοβει ηδη το μετρημενο του καλαθι για να τα βγαλει περα.Στατιστικα η μεγαλυτερη πτωση υφισταται στα καλλυντικα , απορρυπαντικα και μπαζααρ και μετα στην καβα , τροφιμα , φρεσκα , λιγοτερο βεβαια αλλα ακομα και σε αυτα.
Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε πως θα συμπεριφεροταν μια επωνυμη ξηρα 3-4 κιλων αξιας 13-14 ευρω σε μια μεγαλη σαλα , αν και με την οικονομικη δυσχερια που μας καταντησανε σε λιγο θα τρωμε στραγαλια με νερο.
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
όταν κάποια στιγμή κάποιος δεν μπορεί να πάρει την τροφή που δίνει συνήθως στο σκύλο του καλύτερο τι είναι ? να πάρει χύμα απο πετ σοπ ή απο σουπερ μάρκετ ?
Παιρνει μια ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ τροφη απο το πετ σοπ με οσα λεφτα διαθετει που να αναγραφει πανω συστατικα και ημερομηνια ληξης
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
μίλησα για κατι συγκεκριμένο .. και τα δυο δεν είναι καλα αλλα τι απο τα 2?να πάρει χύμα απο πετ σοπ ή απο σουπερ μάρκετ?
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Καλυτερα μαγειρευτο η μπαρφ.Εαν ειναι για να την βγαλουμε μεχρις οτου να παρουμε μια καλη ξηρα.Παλια εκανα το λαθος και ταισα μερικα σακκια φθηνη και το μετανιωσα.:mad:
Προτεινω να μην τσιγκουνευομαστε την καλη τροφη , καλυτερα να στερηθουμε εμεις παρα να δωσουμε αμφιβολου ποιοτητας τροφη.
Δυσκολα τα οικονομικα ολων αλλα μακρια απο τα 20κιλα των 10 ευρω , γνωμη μου.
Τωρα αν ειναι απο Σ/Μ η petshop αφου δεν ειναι και τα 2 καλα , κανενα.:)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Λούνα το έχω γράψει αρκετές φορές αν δεν βρίσκεται σε κλειστό σακί αλλά σε ανοιχτό ή σε μη αεροστεγές δοχείο και εφ' όσον δεν μπορεί να σου δώσει ακριβή συστατικά και δοσολογίες μην πάρεις την τροφή. Επίσης σε πμ σου έχω γράψει ορισμένα πετ σοπ που καλό είναι να αποφεύγεις μιας και κινείσαι στην περιοχή του Πειραιά που κατ' εξακολούθηση έχουν (όπως και είχαν προ πενταετίας) χύμα τροφές ανοιχτές όπως και διάφορες λιχουδιές τοποθετημένες ελεύθερα στα ράφια και τα οποία δεν ξέρουν να σου πουν συστατικά συνήθως. Προσωπικά μόνο ένα πετ σοπ έχω δει να έχει τις χύμα σε αεροστεγή κουτιά και το οποίο για να μην κάνω διαφήμιση βρίσκεται κάπου στην Καλλιθέα, όπου ο ιδιοκτήτης ξέρεις τις τροφές που χρησιμοποιεί και δεν διστάζει να ανοίξει τσουβάλια μπροστά σου για να δεις πως αυτό που είναι στο σακί είναι ίδιο με αυτό στο δοχείο.

Προτίμησε το μαγειρευτό Λούνα. Βρες τις ενεργειακές ανάγκες του σκύλου σου και τάϊζε μαγειρευτό. Αν ξέρεις πως και από που να ψωνίσεις και δεν εννοώ παλιοπράγματα σου έρχεται οικονομικά και με τόσο μικρό σκυλάκι όσο το δικό σου η διαδικασία που μου παίρνει εμένα μια φορά το μήνα που τις ταϊζω για μια βδομάδα μαγειρευτό και φτιάχνω ποσότητα εσένα θα σου φτάσει για μήνα και μπορεί να σου περισσέψει κιόλας.

Αν προτιμήσεις τη χύμα πάντως να ξέρεις πάντοτε τα συστατικά κι αν η τροφή στο ανοιχτό σακί είναι η ίδια με αυτή στο κλειστό. Και προσπάθησε να υπολογίζεις το ταμείο σου πριν τελειώσει η τροφή που δίνεις συνήθως ούτως ώστε ο σκύλος να έχει σταδιακό χρόνο μετάβασης απ' τη μια στην άλλη.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ενδιαφερουσα ιδεα απλα οχι υλοποιησιμη κατα την γνωμη μου.
Συμφωνω με τον nasouk και να προσθεσω οτι μεγαλη αλυσιδα super market εχει μειωσει πιλωτικα καποια απο τα προϊοντα που εφερνε απο συγκεκριμενες εταιριες για να δει την αντιδραση των καταναλωτων. Δλδ αν απο μια εταιρεια εφερνε πχ στα ραφια της 15 κωδικους προϊοντων πλεον φερνει τους μισους.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Ο χώρος στα ράφια που διατίθεται σε
προϊόντα για κατοικίδια στα σούπερ μάρ-
κετ της Ελλάδας, αυξήθηκε κατά την πε-
ρίοδο της έρευνας καθώς περισσότερα
premium προϊόντα βρήκαν το δρόμο τους
στα σούπερ μάρκετ και καθώς οι μεγά-
λοι λιανέμποροι εισήγαγαν τις δικές τους
ιδιωτικές ετικέτες. Παρόλα αυτά, τα pet
shops, τα pet superstores και οι κτηνιατρι-
κές κλινικές υπήρξαν τα κυρίαρχα κανάλια
διανομής της αγοράς. Αυτό οφείλετε κατά
ένα μέρος στο ότι οι Έλληνες καταναλωτές
αναζητούν την «εξειδικευμένη συμβουλή»
για την λήψη της αγοραστικής απόφασης,
καθώς και στο γεγονός, ότι τα εξειδικευ-
μένα καταστήματα, προσφέρουν μεγαλύ-
τερη ποικιλία προϊόντων και δυνατότητα
επιλογής.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ EUROMONITOR ΜΕ ΤΙΤΛΟ: “PET CARE IN GREECE”
πηγη petstoday τευχος 22
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τα δύο περιστατικά συνέβησαν το πρώτο χθες και το δεύτερο πριν μερικές ημέρες αλλά το θυμήθηκα σε συνδυασμό με το άλλο.

1. Σε μεγάλο σούπερ μάρκετ ήταν μπροστά μου ένας κύριος ο οποίος πλήρωσε για ψώνια 340 ευρώ και κάτι, απ' τα οποία τα 160 ευρώ ήταν σε ξηρά ιδιωτικής ετικέτας. Δεν τον πρόλαβα να τον ρωτήσω αλλά υποθέτω πως η απάντηση έχει να κάνει με την τιμή εν συναρτήσει με την ποσότητα κι επειδή είναι το συνοικιακό μας τον έχω πετύχει κι άλλη φορά να ψωνίζει είτε σκυλόριζο (δεκάδες πακέτα) είτε να ζητάει απ' τον χασάπη εξωφρενικές ποσότητες σε κόκαλα ή σε κρέατα της τάξης των 3 ευρώ το κιλό.

2. Ήμουν σε κάποιο άλλο σούπερ μάρκετ κάποιος κύριος πολύ προσεγμένα ντυμένος (δεν κολλάει πουθενά αυτό απλά έχω λόξα με τα πουκάμισα) πάλι μπροστά από 'μενα στο ταμείο αφού ψώνισε για τον ίδιο (κυρίως φρούτα και τυριά και ζήλευα σαν τρελός αφού πήγα να πάρω μόνο γιαούρτι και βερύκοκα, αλλά κι αυτό άσχετο είναι) έβγαλε απ' το καρότσι του (τα μέτρησα) 10 συσκευασίες frolic. Τον πρόλαβα στο δρόμο και τον ρώτησα αφού προφανώς τα frolic είναι απ' τα ακριβότερα που έχουν τα σούπερ μάρκετ πως δεν προτιμάει κάποια καλύτερη τροφή. Η απάντηση του σε 'μενα ήταν χαρακτηριστική του τι πιστεύω τελικά πως κάνουν οι περισσότεροι που ψωνίζουν συνειδητά αυτές τις τροφές. Μου είπε ότι τη δίνει μαζί με μαγειρευτό για να αναπληρώνει τα συστατικά που δεν περιλαμβάνονται σ' αυτή, ότι τη θεωρεί την πιο ισορροπημένη απ' τις τροφές του σούπερ μάρκετ και πως αν και τα σκυλιά του (δε μου είπε τι έχει και ξέχασα να ρωτήσω) τρελαίνονται για τη Maxi Adult της Royal αλλά που να τρέχει σε πετ σοπ. Τον ρώτησα γιατί δεν την παραγγέλνει από νετ, μου είπε πως δεν κάνει τέτοιοιες αγορές.

Νομίζω πως και τα δυο περιστατικά επιβεβαιώνουν (πιστεύω ότι είδα δύο αλλά υπάρχει πληθώρα ανάλογων καταστάσεων) το βασικό μου δόγμα πως οι εταιρείες πρέπει να γίνουν ελαστικότερες στο θέμα τιμής της τροφής, πως ο κόσμος πρέπει να αρχίσει να ενημερώνεται καλύτερα για το θέμα των θρεπτικών συστατικών (όπως αντίστοιχα μερικοί πλέον βλέπουν περισσότερο εχθρικά τα πετ σοπ που πουλάνε ζώα) και των αναγκών του ζώου του και πως αν και με στενοχωρεί η σύνθλιψη των μικρών επιχειρηματιών, η είσοδος των καλών τροφών στα μεγάλα καταστήματα ευρείας μάζωξης θα μάς πήγαινε ένα βήμα πιο μπροστά.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
η θεία μου(45 χρονών ) έχει ένα γατο στειρωμένο ο οποίος έχει γίνει μπάλα !!! και μου λεει συνέχεια φταίει η στείρωση !
ε το ταίζει μονο φρισκις!!
της λεω δεν είναι καλή τροφή για το και το λόγους ...
μου λέει δεν το ήξερα δλδ μόνο το πετ σοπ έχει καλες ?.... και δεν έχουμε και πετ σοπ κοντα μας για αυτο παμε στο σουπερ μαρκετ
(να σημειώσω οτι το λατρεύει το γάτο σε υπερβολικό βαθμό , όταν κοιμάται δεν αφήνει κανεναν να μπει στο σπίτι της )
επιπλέον ο γιατρός της πρότεινε τ φρισκις !! έπαθα εγκεφαλικό !!!
υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν και δεν έχουν και τα μεσα να μάθουν
οποτε πιστεύω οτι μονο καλο θα γινόταν αν πουλούσαν τ σουπερ μαρκετ αξιόλογες τροφές .
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
η θεία μου(45 χρονών ) έχει ένα γατο στειρωμένο ο οποίος έχει γίνει μπάλα !!! και μου λεει συνέχεια φταίει η στείρωση !
ε το ταίζει μονο φρισκις!!
της λεω δεν είναι καλή τροφή για το και το λόγους ...
μου λέει δεν το ήξερα δλδ μόνο το πετ σοπ έχει καλες ?.... και δεν έχουμε και πετ σοπ κοντα μας για αυτο παμε στο σουπερ μαρκετ
(να σημειώσω οτι το λατρεύει το γάτο σε υπερβολικό βαθμό , όταν κοιμάται δεν αφήνει κανεναν να μπει στο σπίτι της )
επιπλέον ο γιατρός της πρότεινε τ φρισκις !! έπαθα εγκεφαλικό !!!
υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν και δεν έχουν και τα μεσα να μάθουν
οποτε πιστεύω οτι μονο καλο θα γινόταν αν πουλούσαν τ σουπερ μαρκετ αξιόλογες τροφές .
Κράτα ένα στοιχειώδες ιστορικό του γάτου και την επόμενη φορά που θα πας για 'σενα στο πετ σοπ πάρε ένα σακουλάκι ξηρά και για το γάτο. Το θέμα του κτηνιάτρου δεν το σχολιάζω καν, έχω πάντως ξανακούσει για κτηνίατρο να προτείνει φρίσκις.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Κράτα ένα στοιχειώδες ιστορικό του γάτου και την επόμενη φορά που θα πας για 'σενα στο πετ σοπ πάρε ένα σακουλάκι ξηρά και για το γάτο. Το θέμα του κτηνιάτρου δεν το σχολιάζω καν, έχω πάντως ξανακούσει για κτηνίατρο να προτείνει φρίσκις.
πήρα ήδη :))) εγω δεν το είχα ξανα ακούσει και ενα σοκ το έπαθα !!! το κορυφαίο θα είναι να το κάνει και χωρις να βγάζει τίποτα ... να είναι δηλ. τοσο άσχετος !
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βρε... μπας κι ο κτηνίατρος πρότεινε σκέτο ξηρά τροφή και η θεία το μετέφρασε Friskies γιατί δεν ήξερε κάτι άλλο?
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές με ρωτάνε τι ταΐζω το σκύλο, απαντάξω ξηρά τροφή και με κοιτάνε σαν εξωγήινη. Εξηγώ, κροκέτούλες, μια από τα ίδια... Ε μετά πετάω ένα friskies και το βλέμμα του απέναντι λάμπει!
Ορισμένοι ξέρουν μόνο αυτή τη μάρκα και δεν καταλαβαίνουν οτιδήποτε άλλο...
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
όχι γιατι δεν ήξερε αλλες μάρκες απλα πηγαίνει στο σουπερ μαρκετ βλέπει οτι την αγοράζουν και άλλοι και λέει α καλή είναι
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
άρα μόνη σου το λες, αφού δεν ξέρει άλλες μάρκες μπορεί να ισχύει αυτό που γράφει η Κρητικοπούλα, προκειμένου να της εξηγήσει τι εννοεί να της είπε φρίσκις.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
όχι !!! λεω οτι δεν ήξερε καμια μαρκα για να πει αυτη θα πάρω !! ρωτησε τον κτηνίατρο και ο κτηνίατρος της είπε φρισκις !!!!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τώρα θυμήθηκα πως στο Carrefour έβρισκα την Purina One, σχεδόν ολόιδια με την Purina ProPlan, και πολύ πιο ποιοτική από τη Φρίκις και άλλες σχετικές.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Τώρα θυμήθηκα πως στο Carrefour έβρισκα την Purina One, σχεδόν ολόιδια με την Purina ProPlan, και πολύ πιο ποιοτική από τη Φρίκις και άλλες σχετικές.
ναι !! τωρα που το είπες το θυμήθηκα ! και μου είχε κανει εντύπωση γιατι την μπέρδεψα με την purina proplan και είχα παραξενευτεί !!