Απαντηση ΚΟΕ


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αυτα ειναι πολυ ομορφα για οσους ειναι μελοι και πληρωνουν! για τους υπολοιπους απλα διασκεδαστικα.

επρεπε να κρατησεις παντως το τηλεφωνο της, επρεπε επρεπε!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δυστυχώς πνιγόμαστε στη δουλειά και δεν έχω χρόνο να σας παρακολουθήσω.

Ο γνωστός μου που είχε την εμπειρία του διαλόγου που ανέφερα δεν είχε κανένα λόγο να μου πει ψέματα.Και θέλω να πιστεύω πως ούτε κανένας από σας θεωρεί πως το περιστατικό που περιέγραψα είναι προϊόν της φαντασίας μου(αν και υπαινίχθηκε)διότι δεν έχω καμία συναλλαγή με τον όμιλο και άρα κανένα συμφέρον να τον βλάψω..Το τελευταίο που θα περνούσε από το μυαλό του κάθε ενδιαφερόμενου είναι να ζητήσει τα στοιχεία της υπαλλήλου.Εξάλλου η υπάλληλος δεν έκανε και τίποτα "παράνομο" όπως είπαν πολλοί.

Η συνομιλία μου έκανε εντύπωση,την μοιράστηκα μαζί σας και αυτό είναι όλο.Αν οι διαχειριστές πιστεύουν πως το thread πρέπει να διαγραφεί γιατί αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ,ας το κάνουν.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Στο κομμάτι που μου αναλογεί , να σου πώ πως δεν υπαινίχθηκα ότι είναι ψέμα , φαντασία ή κάτι άλλο...απλά από μόνο του σαν ιστορία ή γεγονός είναι "δυσκολοχώνευτο".

Και βέβαια πολλά γίνονται στις μέρες μας , γιατί όχι και αυτό.

Την άποψη μου για το θέμα την είπα πιο πάνω.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Η συνομιλία μου έκανε εντύπωση,την μοιράστηκα μαζί σας και αυτό είναι όλο.Αν οι διαχειριστές πιστεύουν πως το thread πρέπει να διαγραφεί γιατί αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ,ας το κάνουν.
δεν νομιζω να τιθεται τετοιο θεμα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο γνωστός μου που είχε την εμπειρία του διαλόγου που ανέφερα δεν είχε κανένα λόγο να μου πει ψέματα.Και θέλω να πιστεύω πως ούτε κανένας από σας θεωρεί πως το περιστατικό που περιέγραψα είναι προϊόν της φαντασίας μου(αν και υπαινίχθηκε)διότι δεν έχω καμία συναλλαγή με τον όμιλο και άρα κανένα συμφέρον να τον βλάψω.
Όσον αφορά τη δική μου τοποθέτηση, θα ήθελα να διευκρινίσω πως σε καμία περίπτωση δεν υπαινίχθηκα πως ο διάλογος που παρέθεσες ήταν αποκύημα της φαντασίας σου (εξάλλου εσύ το μόνο που έκανες ήταν να μεταφέρεις το διάλογο. Ούτε δική σου συνομιλία ήταν, ούτε ήσουν παρούσα την ώρα που έγινε).
Θεωρώ, ορμώμενη από την υπερβολή κάποιων σημείων, όχι πως δεν υπήρξε διάλογος, αλλά πως εμφανώς κατά την γνώμη μου, εμπλουτίστηκε από στοιχεία εντυπωσιασμού.

Το τελευταίο που θα περνούσε από το μυαλό του κάθε ενδιαφερόμενου είναι να ζητήσει τα στοιχεία της υπαλλήλου.
Εγώ το πρώτο πράγμα που κάνω όταν συνομιλώ με κάποιον στο τηλέφωνο είναι να του ζητήσω τα στοιχεία του για να ξέρω με ποιον μιλάω. Το θεωρώ αυτονόητο και μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως ο γνωστός σου δεν ζήτησε τα στοιχεία της κοπέλας με την οποία συνομίλησε.

Κλείνοντας: Για να έχει νόημα και αποτέλεσμα η όποια καταγγελία, παράπονο, ένσταση κτλ θα πρέπει να γίνεται με στοιχεία. Με γενικόλογες αναφορές και αοριστίες όχι μόνο δεν διορθώνονται τα κακώς κείμενα, αλλά μπορεί κάλλιστα ο οποιοσδήποτε να θεωρήσει το διάλογο που παρέθεσες απόπειρα δυσφήμησης του ΚΟΕ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ απλά επισήμανα το σοβαρό της κατάστασης. Ούτε εγώ θεωρώ ότι η Keyman δεν είχε άλλη δουλειά από το να μπεί εδώ και να γράφει παραμύθια, δεν έχει δείξει τέτοια συμπεριφορά άλλωστε. Το σοβαρό της κατάστασης άπτεται στο καταστατικό του Ομίλου.

Τελικά το θέμα είναι άλλο.

Ο ΚΟΕ έχει λίστα (ή μπορεί να φτιάξει πολύ εύκολα σχετικά) εκτροφέων ΑΝΑ ΦΥΛΗ.

Γιατί δεν το κάνει ? Και να την προωθεί με ένα mail σε όποιον την ζητήσει ? Αντιλαμβάνομαι ότι και μέσω των forum αλλά και γενικά η "ζήτηση" για λίστα εκτροφέων έχει αυξηθεί, το καλύτερο θα ήταν να αποφορτίσει το τηλέφωνό του από αυτή την διαδικασία και να μην χρειάζεται να ψάχνει ο υπάλληλος που όντως έχουμε δεί με τα μάτια μας αρκετές φορές πόση δουλειά έχει, διαθέσιμες γέννες. Το μόνο αρνητικό της λύσης αυτής είναι να δίνονται μη ενεργά εκτροφεία στον ενδιαφερόμενο, κατά την γνώμη μου καλύτερο από το να μην δίνονται ενεργά και αξιόλογα εκτροφεία, που απλά δεν έτυχε να έχουν γέννα τον τελευταίο καιρό. Η λίστα αυτή θα μπορούσε να αναρτηθεί και στο site του ΚΟΕ (νομίζω θα είναι μικρότερη από τον εσωτερικό κανονισμό πχ που έχει ήδη αναρτηθεί) και θα λύσει πολλά προβλήματα. Οποιος ενδιαφερόμενος επιμένει σε τηλέφωνο και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει internet, πάλι ο υπάλληλος μπορεί να ανατρέχει στην λίστα και να δίνει άμεσα περισσότερες πληροφορίες.
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Μην σας φενεται και τοσο παραξενο παιδια.Εμενα ο ΚΟΕ εκανε σχεδον 1 μηνα να μου απαντησει και οταν μου απαντησε μου ειπε οτι δεν υπαρχουν εκτροφεις τις ρατσας που ζητησα(και γω με μια κοπελα μιλησα)και μου προτινε να απευθυνθω καπου αλλου...........(δεν μου πε την λεξη πετ σοπ,αλλα εγω αυτο καταλαβα)και μαλιστα ειπα οτι δ εθελω απο πετ σοπ και αυτη απαντησε οτι δε μπορω να σε βοηθησω.Αλλα και με εναν εκτροφεα που μιλησα(με νικες σε διαγωνισμους και ολα τα σχετικα)μου ειπε οτι δεν πουλαει αλλο κουταβια και να παω σε πετ σοπ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ρε παιδιά λέω τώρα εγώ..,πιθανολογώ..
Μήπως τεράστιες εταιρίες petshop που έχουν σε όλη την Ελλάδα με τεραστια κέρδη..,μήπως λέω..μήπως..,έχουν κάποια συμφωνία περίεργη..
Μήπως τελικά υπάρχουν πράγματα που δεν τα ξέρουμε..
Απλά επειδή αναφέρθηκε για petshop που είναι τεραστια επιχείρηση..,δεν θα το θεωρούσα παράλογο μιας και στην Ελλάδα αυτό εδρεύει από θέμα πωλησιών και ίσως να υπάρχουν κάποιες συμφωνίες υπόγειες..
Είναι τελικά όλα τόσο διάφανα στον κόε?
Γιατί αν ήταν έτσι..,πολλά προϊόντα θα απαγορευόντουσαν και όμως παίζουν τεράστιες διαφημίσεις..
Δηλαδή μια η άλλη τα πράγματα δεν είναι ρόδινα..
θα το πάω αλλιώς..
Το πιο ανήθικο marketing είναι αυτό που απευθύνεται στα παιδιά..
Διαφημίζουν άχρηστα φαγητά που μερικές φορες είναι και ευλαβή για τον οργανισμό στα πιο δελεαστικά πακέτα..,με μέσω την πιο μεγάλη δύναμη ..την τηλεόραση..
Που φυσικά κάτι τέτοιο στο κοινό που απευθύνεται είναι ανήθικο.
Φαρμακοβιομηχανίες δημιουργούν αρρώστιες για τις πωλήσεις..
και κάνουν συνεργασιες με γιατρούς προωθώντας τα οι ιδιοι χωρίς στην ουσια λόγο..
Που υπάρχει αξιοκρατία για να υπάρχει σε αυτόν τον τομέα?
Ποιο είναι το πιο δυνατό μέσω για τα petshop..ο κόε..!
Μήπως τα πράγματα είναι αλλιώς πια..
και δίνουν ναι μεν πρώτα τους εκτροφείς αλλα μετά σπρώχνουν και τα petshops..
αν το petshop έδινε ένα τεράστιο χρηματικό ποσο..
ο κόε θα το αρνιότανε?
φυσικά και δεν γνωρίζω κάτι..
αλλα στην εποχή μας δεν θα μου φαινότανε καθόλου περίεργο...
Και μπορω να πω αναλογικα αλλων ισως και φυσιολογικο..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το ποσοστό που έχει να κερδίσει σ ενδιαφερόμενους το pet-shop (και ειδικά μεγάλο pet-shop με τεράστιες βιτρίνες) από τον ΚΟΕ είναι αμελητέο έως μηδενικό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το λες με το σκεπτικό ότι αυτός που θα έμπαινε στον κόπο να επευθυνθεί στον κόε ,δεν θα έπαιρνε ποτε από petshop..,ναι δεν διαφωνώ..,αλλα επειδή ίσως έχουν αντιληφθεί και το πιστεύω ότι όλο και κάτι κάνουν στην εποχή μας αυτές οι ιντερνετικες κοινότητες που μαχωνται για την κυνοφιλια κάποια μείωση ίσως έχουν οι πωλησεις στα πετσοπς..
και ίσως να προσπαθούν να το κουκουλώσουν..
Αλλωστε ο ευσυνείδητος μελλοντικος ιδιοκτητης ενός σκυλιού ,η μοναδική του στήριξη αν δεν έχει κάποιες γνωριμίες είναι ο κόε..
Δεν ξέρω όλα τα σκέφτομαι..
και να σου πω και κάτι..,γιατί ο ΚΟΕ έχει γραμμένο byb εκτροφέα όπου αυτός εκεί στηρίζεται και πουλάει σκυλιά σε τιμή καθαρόαιμου ,ενώ είναι εκτος προτυπου..
Αυτά γιατί γίνονται?
Ποια η διαφορα στην πράξη ενός byb από ένα petshop..
Και γιατι ο κοε προτεινει σε πελατες αυτον τον εκτροφεα..
επειδη δεν υπαρχει αλλος στην Ελλαδα?
και?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eπίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα στοιχειο για οτιδήποτε ,αλλα απλά κάνω σκέψεις με αφορμή την συζήτηση και απλά τις μοιράζομαι μαζί σας.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι το λέω με το σκεπτικό ότι κανένα κατάστημα δεν θα έκανε καμία συμφωνία με κανέναν ΚΟΕ γιατί το κοινό που απευθύνεται στον ΚΟΕ για να βρεί σκύλο είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με αυτό που έχει ενα υπερκατάστημα. Ουτε ενδιαφέρει κανέναν να γίνει τέτοια συμφωνία ούτε τον ΚΟΕ.

Ο ΚΟΕ έχει γραμμένους ΟΛΟΥΣ τους εκτροφείς, δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάνει κανέναν ποιοτικό διαχωρισμό όταν εγγράφει εκτροφεία. Μπορεί αργότερα να θεσπίσει ελέγχους και μέτρα (πχ χρωματιστά pedigree που συζητούνται καιρό) για να ξεχωρίσει τα πράματα και να κάνει την δουλειά του που είναι η προώθηση της οργανωμένης κυνοφιλίας και η διάδοση και βελτίωση του καθαρόαιμου σκύλου καλύτερα. Σε πρώτη φαση η εγγραφή οποιουδήποτε εκτροφείου είναι ενα βήμα πρός αυτήν την κατεύθυνση, και ο ΚΟΕ δεν μπορεί να γίνει τίποτα άλλο από αυτό που είναι. Ούτε κτηνιατρική υπηρεσία ούτε κριτής μορφολογίας, ούτε γιατρός.
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Eγω παντως ξαναλεω στον ΚΟΕ δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα,για να μη μιλησω ονομαστηκα και δημιουργηθει προβλημα παρτε ενα τηλ και ζητηστε εκτροφεα τσοου τσοου 3 ονοματα δινουν.Παρτε τους τηλ και βγαλτε συμπερασματα μονοι σας.......Επισης ξερω ανθρωπο που πηρε σιχ τζου απο ιστιοσελιδα ιντερνετ(ολοι την ξερετε)πληρωσε και 200 ευρω για πετιγκρι και να δειτε τι καλα το γραψε και στο ΚΟΕ με τα πλαστα πετιγκρι..............
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα βρε denis δεν χρειαζετε να εισαι κριτης μορφολογιας για ξερεις οτι ενα μαλτεζακι οπως αυτην την γωστη περιπτωση ειναι 4 κιλα και οχι 1.5..
Αυτη γιατι ειναι γραμμενη στον κοε?
Δεν θα πρεπει να υπαρχει και καποιος έλεγχος?

Επισης αυτο με το υπερκαταστημα δεν το καταλαβα?:rolleyes:
Υποτιθεται βασιζομενη σε αυτην την σκεψη μιλαω..,οτι θα ηταν μια προσπαθεια απο την μερια των πετσοπ να αυξησουν τα κερδη..
Ακομα και αν ηταν πολυ λιγα τα κερδη..,αν αισθανονται οτι ισως στο μελλον απειληθούν απο την στροφη του κοσμου στους εκτροφεις δεν θα ηταν μια εξυπνη λυση για αυτους ..?:)

Και εμπασι περιπτωση ,ο κακομοιρος κοσμος που θελει ενα καλο σκυλι που απευθυνεται για να βρει την υγεια του?
και αν δεν μπορουμε να εχουμε εμπιστoσυνη στο κοε τοτε που?
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Eγω παντως ξαναλεω στον ΚΟΕ δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα,για να μη μιλησω ονομαστηκα και δημιουργηθει προβλημα παρτε ενα τηλ και ζητηστε εκτροφεα τσοου τσοου 3 ονοματα δινουν.Παρτε τους τηλ και βγαλτε συμπερασματα μονοι σας.......Επισης ξερω ανθρωπο που πηρε σιχ τζου απο ιστιοσελιδα ιντερνετ(ολοι την ξερετε)πληρωσε και 200 ευρω για πετιγκρι και να δειτε τι καλα το γραψε και στο ΚΟΕ με τα πλαστα πετιγκρι..............
Yποθετω δηλ οτι ηταν πλαστα τα πετιγκρι κρινοντας απο το που αγορασε τον σκυλο και απο τα 200 ευρωπουλα που εσκασε για το πετιγκρι.Παντως αυτο το σιχ τζου ειναι γραμμενο στον ΚΟΕ αυτη την στιγμη
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Eπειδη εχω νοιωσει στην καμπουρα μου την αυστηροτητα του ελεγχου του ΚΟΕ στην νομιμοτητα του πεντιγκρι σκυλιου εισαγωγης (δεν επροκειτο περι πλαστου απο πετ σοπ -καθε αλλο), φανταζομαι οτι ελεγχος υπαρχει και λειτουργει στο βαθμο που μπορει να λειτουργησει. Για παραδειγμα σιγουρα ο ΚΟΕ δεν μπορει πρακτικα να ταυτισει το συγκεκριμενο Σι-Τζου με το συγκεκριμενο πεντιγκρι εκτος να κανει τεστ DNA, αλλα ειμαι αρκετα σιγουρος οτι αυτο το πεντιγκρι ειναι αρκουντως νομιμα εκδοθεν και με αυτη την εννοια οχι πλαστο. Μπορει ομως να ανοικει στο σκυλακι στο διπλανο κλουβι-αυτη ειναι και η ευθυνη που αναλαμβανει οποιος παιρνει κουταβι απο τετοιες "πηγες"-αλλα σιγουρα δεν ειναι ευθυνη που ειναι μεσα στις πρακτικες δυνατοτητες του ΚΟΕ και κανενος κυνολογικου ομιλου.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eπειδη εχω νοιωσει στην καμπουρα μου την αυστηροτητα του ελεγχου του ΚΟΕ στην νομιμοτητα του πεντιγκρι σκυλιου εισαγωγης (δεν επροκειτο περι πλαστου απο πετ σοπ -καθε αλλο), φανταζομαι οτι ελεγχος υπαρχει και λειτουργει στο βαθμο που μπορει να λειτουργησει. Για παραδειγμα σιγουρα ο ΚΟΕ δεν μπορει πρακτικα να ταυτισει το συγκεκριμενο Σι-Τζου με το συγκεκριμενο πεντιγκρι εκτος να κανει τεστ DNA, αλλα ειμαι αρκετα σιγουρος οτι αυτο το πεντιγκρι ειναι αρκουντως νομιμα εκδοθεν και με αυτη την εννοια οχι πλαστο. Μπορει ομως να ανοικει στο σκυλακι στο διπλανο κλουβι-αυτη ειναι και η ευθυνη που αναλαμβανει οποιος παιρνει κουταβι απο τετοιες "πηγες"-αλλα σιγουρα δεν ειναι ευθυνη που ειναι μεσα στις πρακτικες δυνατοτητες του ΚΟΕ και κανενος κυνολογικου ομιλου.
Συμφωνώ. Ετσι έχει γίνει, ο ΚΟΕ έχει ντάνες με πλαστά pedigree που δεν περνάει στα αρχεία του. Τα έχω δεί με τα μάτια μου. Επίσης έχω περάσει και εγώ την διαδικασία με σκυλί που το pedigree του ήταν πλαστό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ρε παιδια τοτε γιατι παραπέμπει τον κόσμο σε κάποιους εκτροφεις που δινουν σκυλια εκτος προτυπου?
και σου λενε και με αυθάδεια αυτά είναι τα πρότυπα!!
Μιλάω από εμενα προσωπικά.
Αυτή ήταν η απάντηση του εκτροφέα τηλεφωνικός όπου το τηλέφωνο μου το έδωσε ο κόε!
Το μαλτεζ ειναι 2 κιλα!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μα αυτά τα τρία ονόματα ΠΡΕΠΕΙ να δώσουν. Είναι εγγεγραμμένα εκτροφεία, άρα δίνονται από τον ΚΟΕ. Δεν μπορεί να κάνει περαιτέρω έλεγχο, επί τόπου και για κανέναν λόγο, ακόμα και σκυλιά εκτός προτύπου να είναι όπως το maltese που λέει η Kango δεν του πέφτει λόγος. Κι εγώ αν βγάλω ένα rottweiler φοβικό, ή με κίτρινα μάτια είναι εκτός προτύπου, πώς θα μπορούσε ο ΚΟΕ να ελέγξει εμένα σε ΚΑΘΕ σκύλο σε ΚΑΘΕ γέννα, σε ΚΑΘΕ στιγμή της ζωής του σκύλου? Μπορεί ΜΟΝΟ να θεσπίζει κανόνες - δραστηριότητες - θεσμούς - και βραβεία - πιστοποιητικά που θα βοηθού αυτούς που μπορούν να ξεχωρίσουν. Και θυμηθείτε ΠΑΛΙ το Χ εκτροφείο εγγεγραμμένο στον ΚΟΕ που βγάζει pedigree είναι ένα σημαντικό βήμα που ο ΚΟΕ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δεχτεί, εκτός του ότι έχει συμφέρον ο ίδιος έχει συμφέρον και η εκτροφή στην Ελλάδα, είναι καλύτερο από το τίποτα, και όλοι ξέρουμε σε τί συνθήκες ΑΚΟΜΑ είναι η χώρα μας καταδικασμένη. Αν αυτό το εκτροφείο βγάζει maltese 15 κιλά, δικό του πρόβλημα (προς το παρόν)