Απαντηση ΚΟΕ


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Παιδιά έχουμε συμφωνήσει όλοι από νωρίς πως ο ΚΟΕ δεν λειτουργεί τέλεια , όπως και κανένα άλλο όργανο κυνολογικό ή κυνοφιλικό στην Ελλάδα , αλλά σίγουρα "φιλτράρει" καλύτερα τις επιλογές σου και δεν θα πάρεις πολύ "σκαρταδούρα" (εώς καθόλου) όπως αν ανοίξεις μια εφημερίδα ή ψάχνεις τα pet shops.

Όπως και να το κάνεις είναι η καλύτερη κίνηση αμέσως μετά την προσωπική μας ενημέρωση και πληροφόρηση.

Η δική μας γκρίνια αυτή την στιγμή ας ελπίσουμε να μην είναι μόνο για να περάσει η ώρα μας σε ένα φόρουμ και να φροντίσουμε να ενημερωθούμε , να καλύψουμε τα δικά μας κενά για να μπορούμε να εντοπίζουμε και να διορθώσουμε κάποια στιγμή (γιατί όχι?) τα κενά ακόμα και του ΚΟΕ.

Ο ΚΟΕ δεν είναι υπεύθυνος για το αν ένας εγγεγραμμένος εκτροφέας είναι και καλός (σε λίγο θα τον καταστήσουμε υπεύθυνο και για το αν βγεί καλό το σκυλί που θα πάρουμε... :rolleyes: ).

Είναι υπεύθυνο το Υπ.Συγκοινωνιών για το αν εσύ είσαι καλός οδηγός?
Για το τι καφρίλες κάνεις στο δρόμο?


Ο ΚΟΕ μπορεί να ελέγξει αν καλύπτεις τα τυπικά προσόντα να λέγεσε εκτροφέας , για το τι σόι άνθρωπος είσαι δεν μπορεί να το εγγυηθεί ούτε η μανούλα σου!

Και φτάνουμε να ρωτάμε πάλι , μετά από τόση κουβέντα...

Ε απο που τελικα να περνουμε????????????????:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Πάλι "μασημένη τροφή" , μετά από τόση κουβέντα δεν καταλάβαμε πως δεν πρέπει να ζητάμε έτοιμες λύσεις ή πανάκεια , αλλά να γίνουμε εμείς καλύτεροι κριτές?!

Αυτοκίνητο δηλαδή από που πρέπει να πέρνουμε?...Για πείτε μου?
Φέτα?...Από που να πάρω?...Θέλω να είναι σκληρή και να πιπερίζει... :rolleyes:

Πρέπει να κοπιάσουμε για να έχουμε και απαιτήσεις , δεν γίνετε για όλα να υπάρχει κάποιος που θα μας υποδυκνύει τι να κάνουμε , που να πάμε , τι να πάρουμε!

Αν ο καθένας μας μάθει πως πρέπει να είναι ο σκύλος που ψάχνει , τι είναι ο σκύλος που ψάχνει , πως πρέπει να είναι ο σωστός εκτροφέας τότε είναι σίγουρο ότι δε θα χάσει τίποτα!
Ακόμα και ο χρόνος που θα απαιτηθεί για να αποκτήσει το σκύλο του και θα είναι μεγαλύτερος , δεν θα είναι χαμένος.

Και όταν εμείς φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο θα είμαστε σε θέση να βελτιώσουμε και οι ίδιοι ακόμα τον ΚΟΕ και κάθε ΚΟΕ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την απαξίωση και το μηδενισμό, ο οποίος τις περισσότερες φορές καταλήγει σε μια μοιρολατρική αποδοχή της κατάστασης διοτι διέπεται κατά βάση από ωχαδελφισμο και όχι από διάθεση αλλαγής. Εν ολίγοις, έχω βαρεθεί να γκρινιάζουμε , για να …γκρινιάζουμε και όχι για να συμβάλλουμε στην πρόοδο ή στην αλλαγή της υπάρχουσας κατάστασης, η οποία κατά κοινή ομολογία δεν είναι αυτή που θα έπρεπε.

Από τα pm που δέχομαι κατά καιρούς από διάφορα μέλη που με ρωτούν για κτηνιάτρους, εκπαιδευτές και εκτροφείς, συμπεραίνω πως οι περισσότεροι θα προτιμούσαν να τους πάρουν από το χεράκι και να τους πουν «από δω θα πάρεις το καθαρόαιμο των ονείρων σου, σε αυτόν τον κτηνίατρο θα πας ο οποίος είναι κορυφαίος και σε αυτόν τον εκπαιδευτή θα εκπαιδεύσεις το σκύλο σου διότι είναι αυθεντία»!

Ξεχνάμε πως είναι υποχρέωση μας να ενημερωθούμε σωστά και να κάνουμε μια διεξοδική έρευνα αγοράς πριν ψωνίσουμε οτιδήποτε. Ενημερωμένος καταναλωτής είναι ο καταναλωτής που ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να θυματοποιηθει διότι ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Σε όλες τις ενότητες του φόρουμ υπάρχουν υπομνήματα για να βοηθηθεί όποιος θέλει, στην αναζήτηση του καλύτερου κτηνίατρου, εκτροφέα, εκπαιδευτή. Πόσοι τα έχουν διαβάσει ΠΡΙΝ ξεκινήσουν έρευνα αγοράς και όχι μετά όταν αρχίζουν τα προβλήματα? Πόσοι ενημερώθηκαν ΠΡΙΝ αποφασίσουν? Ποιοι έχουν διαβάσει το πρότυπο της φυλής που τους ενδιαφέρει ΠΡΙΝ ψωνίσουν σκύλο? Ποιοι υποψήφιοι αγοραστές έχουν επισκεφτεί έκθεση μορφολογίας για να δουν σκυλιά και να μιλήσουν με εκτροφείς? Πόσοι από εμας είναι εγγεγραμμένα μέλη του ΚΟΕ έτσι ώστε να έχουν λόγο στην αποφάσεις, δικαίωμα ψήφου και δυνατότητα παρέμβασης?

Αν θέλουμε να αλλάξουν τα πράγματα λοιπόν, ας περάσουμε από την άγονη αντίδραση στην ουσιαστική δράση, ας ενημερωθούμε σωστά έτσι ώστε υπεύθυνα να αποφασίσουμε πρώτα για εμάς (και όχι για να αποφασίσουν άλλοι για εμάς, χωρίς εμάς) και ύστερα τι μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να συμβάλουμε στην κυνολογικη μας αναβάθμιση, στην αλλαγή και την πρόοδο.
Το θεμα είναι ΘΕΛΟΥΜΕ ή η οποία διάθεση εξαντλείται στην τελευταία τελεία της κάθε μας δημοσίευσης? ;)
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Ας αρχίσω με τα γενικά και να περάσω στα ειδικά. Ξεκαθαρίζω λοιπόν πως δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ με κανέναν όσον αφορά τον ΚΟΕ.

Οι ερωτήσεις έγιναν μόνο για να ενημερωθώ καλύτερα
δεν υπονόησα το οτιδήποτε για να εκλάβω απαντήσεις με υπονοούμενα!

Αν αναφέρεσε σε αυτούς/ες που σηκώνουν τα τηλέφωνα , είναι εργαζόμενοι και λογικά υπάρχουν και άλλοι.

Οι άλλοι ποιοι είναι? Δεν υπάρχει κάπου ένα πρακτικό που να λέει ποιες θέσεις είναι αμειβόμενες και ποιες όχι? Αν όχι τότε πως ορίζονται?

Σε ποιούς αναφέρεσε?...Σε όσους απαντούν τα τηλέφωνα?
Αν ναί τότε όχι , δεν περνούν...γραμματειακή υποστήριξη είναι.


Ευχαριστώ αλλά μιλάω για όλους τους εργαζομένους. όσον αφορά τις τηλεφωνήτριες καλύφθηκα πλήρως.

Όχι βέβαια!...Όπως αν πάρεις στην ΕΥΔΑΠ δε το σηκώνει υδραυλικός , αν καλέσεις στο ΙΚΑ δε το σηκώνει γιατρός , κλπ.


Η ΕΥΔΑΠ, το ΙΚΑ δεν είναι όμιλοι είναι Δημοσιές υπηρεσίες οι οποίες πάσχουν παντού. Ο παραλληλισμός είναι αποτυχημένος εκτός αν θες να υποστηρίξεις ότι και ο ΚΟΕ πάσχει παντού.

Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω...Εσύ?.


Ούτε εγώ και για αυτό έκανα την ερώτηση :cuniaoo:, η ερώτηση έγινε ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη βασική εικόνα για τα οικονομικά του ΚΟΕ για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Και ναί και όχι.


(Κατατοπιστική ομολογουμένως απάντηση.](*,) )
Υποθέτω ότι υπάρχει κάποιου είδους διαχωρισμός. Ποιος είναι αυτός?
Ο ιδιοκτήτης αλυσίδας πετσοπ μπορεί να κάνει? Αν ναι γίνεται κάτω από ορισμένες συνθήκες ή αντιμετωπίζεται όπως όταν κάνει δωρεά ένας ιδιώτης που έχει ένα σκύλο.

Όχι και δεν γνωρίζω να έχει γίνει (βέβαια δεν γνωρίζω και πολλά)..


Οκ.
Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τέτοιο περιστατικό? Αν όχι πραγματικά χαίρομαι.

Από αυτούς που εκλέχθηκαν και από τον ΔΚΟ υποθέτω.)


επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα ήθελα αν γίνεται να μου το επιβεβαιώσει κάποιος ώστε η υπόθεση να γίνει γεγονός.

Βέβαια δεν υπάρχει και κάποιος αρμόδιος να σου δώσει επίσημες απαντήσεις (από όσο ξέρω τουλάχιστον) , το θέμα είναι πως θα αξιολογήσεις εσύ τις απαντήσεις , που εξυπηρετούν/αποσκοπούν οι ερωτήσεις και γενικότερα γιατί χανόμαστε σε συνομωσίες , διαπλεκόμενα , κλπ. ενώ τα όποια προβλήματα είναι απλά και ευδιάκριτα?


κλείνοντας
Οι ερωτήσεις έγιναν μόνο για να ενημερωθώ καλύτερα
δεν υπονόησα το οτιδήποτε για να εκλάβω απαντήσεις με υπονοούμενα!

Καπερώνη Αικατερίνη
Άσχετη σε θέματα ΚΟΕ που προσπαθεί να μάθει.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αποψη μου και μονο :

Δεν μπορει το φορουμ να ζητησει τις επισημες λιστες αναγνωρισμενων εκτροφεων του ΚΟΕ και να τις αναρτησει στο φορουμ ?
...αν φυσικα υπαρχουν τετοιες επισημες λιστες.Θα βοηθουσε πολλους ...

Εφοσον θα ειναι ολοι , δεν θα τιθεται θεμα διαφημισης ή δυσφημισης ...

Να το πω διαφορετικα : αν υπηρχε καπου ενα τετοιο λινκ με ολους τους επισημους εκτροφεις , θα ηταν επιτρεπτο να ποσταρω το λινκ αυτο εδω ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αποψη μου και μονο :

Δεν μπορει το φορουμ να ζητησει τις επισημες λιστες αναγνωρισμενων εκτροφεων του ΚΟΕ και να τις αναρτησει στο φορουμ ?
...αν φυσικα υπαρχουν τετοιες επισημες λιστες.Θα βοηθουσε πολλους ...

Εφοσον θα ειναι ολοι , δεν θα τιθεται θεμα διαφημισης ή δυσφημισης ...

Να το πω διαφορετικα : αν υπηρχε καπου ενα τετοιο λινκ με ολους τους επισημους εκτροφεις , θα ηταν επιτρεπτο να ποσταρω το λινκ αυτο εδω ?
Oπα λίγο γιατί τώρα το έχασα.
Tο θέμα είναι η λίστα με τους εκτροφείς η κατά ποσο η ποιότητα της λίστας είναι έγκυρη.
Ποιο το νόημα να έχουμε εδώ την λίστα?
Νομίζω το πρόβλημα είναι πως θα προστατευθούμε από πηγες αναξιόπιστες ,όχι πως θα ενημερωθούμε για την λίστα αυτήν κάθε αυτήν.
Αυτό θα ειναι τελείως ειρωνεία..,παιδιά ξέρετε να ξεχωρίζετε τους καλους εκτροφείς..,ωραία τώρα πάμε στην πράξη..,αυτή είναι η λίστα ποιος είναι byb και ποιος εκτροφέας..
Δεν βλέπω πια είναι η χρησιμότητα αυτή στο φόρουμ μιας και μονο κατά την γνώμη μου θα εξυπηρετούσε διαφημιστικούς σκοπούς και μονο.
Το θέμα εδώ είναι αν μη τι άλλο να προφυλάσσουμε και όχι να στήνουμε παγίδες εξυπηρετώντας συμφέροντα.
Το φόρουμ κατά την γνώμη μου είναι πηγή ενημερώσεις και όπλο για οποιαδήποτε λακκούβα παρουσιαστεί σε κάποιο ζήτημα.
Το να βρείς την λίστα είναι σχετικά εύκολο,από εκεί και πέρα την ποιότητα καλείσαι εσύ ως πρώτη άποψη να την λύσεις.
Το να ανακυκλώνουμε λάθη αλλωνών ,δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης.
Από εκεί και πέρα η διαδικασία είναι αυτή πρώτα παίρνουμε τον ΚΟΕ και είναι στο χέρι μας λάθη τυπωμένα σε μια λίστα να τα ενισχύσουμε η όχι.
Η παθητική στάση και η μασημένη τροφή είναι σίγουρα δυο ενέργειες που θα διαιωνίζουν το παρόν πρόβλημα αλλα και το κάθε πρόβλημα γενικά.
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Αυτες τις θεωρητικες συμβουλες(για να μη πω τιποτα χειροτερο)ολοι ξερουμε να τις δινουμε(για να το παιξουμε καλοι και ευσυνειδητοι ειναι το μονο ευκολο)................και το ποσο ψαχνει ο καθενας το ξερει μονο ο ιδιος και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ(και για να μιλισω και για μενα προσωπικα δε θα ανεχτω και αλλου ειδους κριτικη,ειτε καλη ειτε κακη,νομιζω πως το φορουμ υπαρχει για ανταλλαγη αποψεων και εμπειρειων και οχι για κριτικη).Ειναι τουλαχιστον ΑΝΥΘΙΚΟ(μπορω να βρω και πιο σκληρη λεξη αλλα σεβομαι τους κανονες του φορουμ)να μιλαμε ετσι..................Νομιζω πως ειναι η ωρα να περασουμε και στην πραξη γιατι απο ΘΕΩΡΕΙΑ απ οτι βλεπω την κατεχουμε σε μαγαλο βαθμο και ακομα και αυτη τελικα πολυ λιγοι την εφαρμοζουν..........ΚΡΙΜΑ:(:(:(:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
tassos αγοράζεις ότι βλέπεις στην τηλεόραση?
Σου λένε ότι ένα παγωτό είναι light και πείθεσαι ,ενώ αν γυρίσεις και δεις την περιεκτικότητα θα δεις ότι έχει παραπάνω λιπαρά από το κανονικό,κίνησε και φέρεσαι χωρίς να έχεις ενημερωθεί για κάτι που σε ενδιαφέρει ,αγοράζεις ότι βλέπεις στα περιοδικα?Kίνησε και φέρεσαι βάση του τι σου λένε οι άλλοι ,χωρίς να έχεις ενημερωθεί για ένα θέμα που σε ενδιαφέρει έχοντας δικες σου απόψεις και στάση?
Η ερευνα δεν είναι η καλύτερη προστασία για μια κοινωνία που μονο να προφυλάσσει δεν ξέρει.
Είναι βασική αρχή επιβίωσης σε αυτην την ζουγκλα.
Δεν νομίζω ότι έχει ειπωθεί κάτι παράλογο.
Μονο αν έχουμε παραπάνω απαιτήσεις και γνώσεις θα σταματήσουν κάποια πράγματα να υπάρχουν.
Η κακή πολιτική του ΚΟΕ,τα pappy mils ,οι byb όλα γενικά.
Εμείς φταίμε που υπάρχουν ακόμα...
Δεν τίθεται θέμα προσβολής σε κανέναν.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
silk έκανα ότι μπορούσα από μέρους μου , οπότε αφήνω την σκυτάλη σε κάποιον που θα μπορούσε να σε καλύψει περισσότερο... :)

Tricky επειδή το φόρουμ δε νομίζω να συμφωνεί με κάτι τέτοιο (δικαίωμα του) ας αρχίσουμε από μόνοι μας.
Συνέταξε αν θες ένα κειμενάκι (θα βοηθήσω και εγώ , μου το στέλνεις σε π.μ. και το φτιάχνουμε παρέα) και να ζητάμε από τον ΚΟΕ λίστα και καλύτερη εξυπηρέτηση και να το αποστείλλουμε.
Mόλις μας δώσει την λίστα θα την προωθούμε σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Όποιος θέλει να βοηθήσει ή συμμετάσχει ας μας/μου στείλει π.μ. , θα συντάξουμε το κείμενο και θα το υπογράψουμε (όχι με τα nicknames μας φυσικά :D ) και θα το στείλουμε.

tassos277 από μέρους μου και από το internet κάποια άλλη πράξη δεν μπορώ να σκεφτώ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
silk



Tricky επειδή το φόρουμ δε νομίζω να συμφωνεί με κάτι τέτοιο (δικαίωμα του) ας αρχίσουμε από μόνοι μας.
Συνέταξε αν θες ένα κειμενάκι (θα βοηθήσω και εγώ , μου το στέλνεις σε π.μ. και το φτιάχνουμε παρέα) και να ζητάμε από τον ΚΟΕ λίστα και καλύτερη εξυπηρέτηση και να το αποστείλλουμε.
Mόλις μας δώσει την λίστα θα την προωθούμε σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Αυτο θα ηθελα πραγματικα πολυ να το δω στην πραξη πως θα μπορουσε να λειτουργισει..
Αν και την ιδια συζητηση βλεπω να ξαναγινεται με αλλους αυτην την φορα στην πυρα..:):)
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
tassos αγοράζεις ότι βλέπεις στην τηλεόραση?
Σου λένε ότι ένα παγωτό είναι light και πείθεσαι ,ενώ αν γυρίσεις και δεις την περιεκτικότητα θα δεις ότι έχει παραπάνω λιπαρά από το κανονικό,κίνησε και φέρεσαι χωρίς να έχεις ενημερωθεί για κάτι που σε ενδιαφέρει ,αγοράζεις ότι βλέπεις στα περιοδικα?Kίνησε και φέρεσαι βάση του τι σου λένε οι άλλοι ,χωρίς να έχεις ενημερωθεί για ένα θέμα που σε ενδιαφέρει έχοντας δικες σου απόψεις και στάση?
Η ερευνα δεν είναι η καλύτερη προστασία για μια κοινωνία που μονο να προφυλάσσει δεν ξέρει.
Είναι βασική αρχή επιβίωσης σε αυτην την ζουγκλα.
Δεν νομίζω ότι έχει ειπωθεί κάτι παράλογο.
Μονο αν έχουμε παραπάνω απαιτήσεις και γνώσεις θα σταματήσουν κάποια πράγματα να υπάρχουν.
Η κακή πολιτική του ΚΟΕ,τα pappy mils ,οι byb όλα γενικά.
Εμείς φταίμε που υπάρχουν ακόμα...
Δεν τίθεται θέμα προσβολής σε κανέναν.
Nομιζω πως ημουν σαφεστατος.Τωρα αν αυτο καταλαβες ΟΚ........δυστυχως δε μπορω να το εξηγησω καλυτερα.....
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Oπα λίγο γιατί τώρα το έχασα.
Tο θέμα είναι η λίστα με τους εκτροφείς η κατά ποσο η ποιότητα της λίστας είναι έγκυρη.
Ποιο το νόημα να έχουμε εδώ την λίστα?
Νομίζω το πρόβλημα είναι πως θα προστατευθούμε από πηγες αναξιόπιστες ,όχι πως θα ενημερωθούμε για την λίστα αυτήν κάθε αυτήν.
Ενα πρωτο βημα ειναι ...αν ρωτας την αποψη μου , διαφωνω καθετα με την πολιτικη του φορουμ να μην επιτρεπει επωνυμες ,μονο αρνητικες, (αλλα τεκμηριωμενες) αναφορες σε εκτροφεις αλλα επειδη ειμαι εδω φιλοξενουμενος , πρεπει να δεχθω αυτους τους ορους ...ειμαι moderator σε δυο φορουμ ζωων και ξερω πως μερικα πραγματα πρεπει να τα δεχεσαι οπως ειναι.

Απο κει και περα , κατι που βελτιωνει τη ''ζωη'' των χρηστων ενος φορουμ ειναι χρησιμο , ασχετα με το αν ειναι πανακεια ή οχι ...και θεματα ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ εχουμε αλλα αυτος που θα κρινει ειναι ο κτηνιατρος , οχι ο καθε συμφορουμιτης που λεει τη γνωμη του.

Θα πω και εγω ενα περιστατικο οταν εψαχνα για σκυλο ...πριν καταληξω σε bulldog , κοιταζα και την φυλη Α και την φυλη Β ...βρισκω λοιπον εκτροφεις και παιρνω τηλεφωνα.Καποιοι δεν ειχαν , καποιοι ειχαν :

1)εκτροφεας φυλης Α : εκανα 100 χλμ για να δω τελικα ενα ''ημιαιμο'' χωρις χαρτια.

2) εκτροφεας φυλης Β : ''εχω το κουταβι που ειδες στο ιντερνετ αλλα επειδη ακομα δεν εχει κατεβασει και τους δυο ορχεις αλλα μονο τον ενα θα στο δωσω 100 ευρω φθηνοτερα ...αν τον κατεβασει τελικα , κερδισες 100 ευρω'' ...ποτε δεν μου ειπε τι θα γινει αν δεν τον κατεβασει και χρειαστει εγχειριση...

Δυστηχως , τα ονοματα τους θα τα παρω μαζι στον ταφο μου :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πόσοι από εμας είναι εγγεγραμμένα μέλη του ΚΟΕ έτσι ώστε να έχουν λόγο στην αποφάσεις, δικαίωμα ψήφου και δυνατότητα παρέμβασης?
ΜΟΝΟ αυτό μπορεί να γίνει ώς πράξη.

Διαφωνώ όμως με το να μην εκφράζεται η όποια αγανάκτηση (γιατί αγανάκτηση εκφράστηκε) σε ένα forum, ουσιαστικά δεν έχει καμία διαφορά από το να εκφραστεί σε μία ιδιωτική συνάντηση, και καμία "αντίδραση" ή προσπάθεια βελτίωσης του οποιοδήποτε "κατεστημένου" δεν άρχισε με ατομική πόρωση - αλλά από δημοσίως εκφραζόμενη αγανάκτηση, που οδηγεί σε ομαδοποίηση και "εξέγερση" ;)

Tassos δεν μίλησε κανείς σε εσένα ούτε μόνο για εσένα ,χαλάρωσε. Πάρα πολλοί εκτροφείς δεν είναι ούτε οι ίδιοι τακτικά μέλη του ΚΟΕ, αλίμονο να φταίς εσύ για την όποια κατάσταση (εσύ σαν ιδιώτης - φιλόζωος - ενδιαφερόμενος για καθαρόαιμο σκύλο εννοώ πάλι)

Τricky συμφωνώ μαζί σου αλλά πές μου πρακτικά πώς θα ρυθμίσουμε το θέμα των εγγραφών για ηθελημένη διαφήμιση ή δυσφήμιση ? 1ον και 2ον ΓΙΑΤΙ ένας πολύ καλός κατά την γνώμη σου εκτροφέας δεν μπορεί να είναι ο χείριστος κατά την γνώμη ενός άλλου, και πρέπει αυτή η προσωπική γνώμη να μεταφέρεται ώς πανάκεια (αφού η κατάσταση είναι όντως έτσι, και λίγοι ψάχνουν το παραπέρα από αυτό που θα ακούσουν) - και όχι απλά να υπάρχει ένας μπουσουλας - μία ενημέρωση και μία αρχή γνώσης και καθένας να την διαχειρίζεται όπως και όσο θέλει, όπως γίνεται τώρα ?

Σχετικά με την πρόταση αυτή ... το forum δεν έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά πρώτον και κύριον να γνωρίζει τα προσωπικά δεδομένα του οποιουδήποτε και να τα δημοσιοποιεί. Οπως ένα forum από καλή πρόθεση μπορεί να ζητήσει λίστα εκτροφέων από τον ΚΟΕ ένα άλλο μπορεί να λέει ότι είναι forum αλλά να είναι διαφημιστική εταιρία προώθησης ζωοτροφών πχ, και προσωπικά αν δινόταν το όνομά μου σε λίστα από οποιονδήποτε οργανισμό για δουλειά άλλη από αυτήν που εγώ έχω δώσει την συγκατάθεσή μου να δίνεται, απλά θα έκανα μήνυση. Επίσης ένα άλλο forum μπορεί να ισχυρίζεται ότι έχει αυτήν την λίστα αλλά να την παραποιεί αποσπασματικά και κατ'επιλογήν, πληρωνόμενο αδρά. Τί λέει στον ΚΟΕ ότι εμεις δεν είμαστε ένα τέτοιο forum? ;)

1)εκτροφεας φυλης Α : εκανα 100 χλμ για να δω τελικα ενα ''ημιαιμο'' χωρις χαρτια.
Aπαράδεκτο.

2) εκτροφεας φυλης Β : ''εχω το κουταβι που ειδες στο ιντερνετ αλλα επειδη ακομα δεν εχει κατεβασει και τους δυο ορχεις αλλα μονο τον ενα θα στο δωσω 100 ευρω φθηνοτερα ...αν τον κατεβασει τελικα , κερδισες 100 ευρω'' ...ποτε δεν μου ειπε τι θα γινει αν δεν τον κατεβασει και χρειαστει εγχειριση...
Κατά την γνώμη μου το μόνο πρόβλημα ήταν τα 100 ευρώ, απλά θα έπρεπε να κόψει περισσότερο ... ποιά άλλη τακτική θα ήταν καλύτερη ? Ευθανασία (γενικώς κατακριτέα πιστεύω ) - απόκρυψη του προβλήματος ? (μεγάλες πιθανότητες κάποιος να μην το καταλάβαινε) - δωρεάν διάθεση του κουταβιού ? (μεγάλες πιθανότητες να βρείς ακατάλληλο ιδιοκτήτη) ... μία μόνο - να το κράταγε μέχρι να δεί τί θα κάνει - εγχείρηση ή όχι, αλλά εκεί όταν το έδινε, πάλι κάποιος θα "νόμιζε" ότι πήρε έναν σκύλο που μπορει να ζευγαρώσει ... ;)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τricky συμφωνώ μαζί σου αλλά πές μου πρακτικά πώς θα ρυθμίσουμε το θέμα των εγγραφών για ηθελημένη διαφήμιση ή δυσφήμιση ? 1ον και 2ον ΓΙΑΤΙ ένας πολύ καλός κατά την γνώμη σου εκτροφέας δεν μπορεί να είναι ο χείριστος κατά την γνώμη ενός άλλου, και πρέπει αυτή η προσωπική γνώμη να μεταφέρεται ώς πανάκεια (αφού η κατάσταση είναι όντως έτσι, και λίγοι ψάχνουν το παραπέρα από αυτό που θα ακούσουν) - και όχι απλά να υπάρχει ένας μπουσουλας - μία ενημέρωση και μία αρχή γνώσης και καθένας να την διαχειρίζεται όπως και όσο θέλει, όπως γίνεται τώρα ?

Σχετικά με την πρόταση αυτή ... το forum δεν έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά πρώτον και κύριον να γνωρίζει τα προσωπικά δεδομένα του οποιουδήποτε και να τα δημοσιοποιεί. Οπως ένα forum από καλή πρόθεση μπορεί να ζητήσει λίστα εκτροφέων από τον ΚΟΕ ένα άλλο μπορεί να λέει ότι είναι forum αλλά να είναι διαφημιστική εταιρία προώθησης ζωοτροφών πχ, και προσωπικά αν δινόταν το όνομά μου σε λίστα από οποιονδήποτε οργανισμό για δουλειά άλλη από αυτήν που εγώ έχω δώσει την συγκατάθεσή μου να δίνεται, απλά θα έκανα μήνυση. Επίσης ένα άλλο forum μπορεί να ισχυρίζεται ότι έχει αυτήν την λίστα αλλά να την παραποιεί αποσπασματικά και κατ'επιλογήν, πληρωνόμενο αδρά. Τί λέει στον ΚΟΕ ότι εμεις δεν είμαστε ένα τέτοιο forum? ;)
Κοιτα Denis , αν ζητηθηκε (ή ζητουνταν) η λιστα απο το φορουμ και ο ΚΟΕ δεν την δινει , τοτε δεν υπαρχει θεμα κουβεντας αφου οσα λες ισχυουν και ειναι σωστα.

Αν ο ΚΟΕ την εδινε και οι εκτροφεις ειχαν εκ των υστερων προβλημα με τη δημοσιοποιηση των στοιχειων τους , τοτε θα επρεπε να τα βρουν με τον ΚΟΕ και οχι με το οποιο φορουμ που την πηρε ''νομιμα'' μεσω επισημης οδου.

Εφοσον εγω που θελω bulldog παιρνω μια σελιδα της λιστας , εσυ που θες ροτβαιλερ παιρνεις μια αλλη σελιδα της λιστας κλπ κλπ , τοτε ολη η λιστα ειναι προς δημοσιοποιηση.Οταν ειχα καλεσει εγω τον ΚΟΕ και ειχα ζητησει λιστα εκτροφεων με διαθεσιμες γεννες , κανεις δεν με ρωτησε αν ειμαι ιδιωτης , εταιρεια ζωοτροφων ή φορουμ , ουτε η σελιδα περιειχε καποιο disclaimer ή confidentiality note.


Οσο αφορα την επωνυμη και συγκεκριμμενη κριτικη εκτροφεων , δεν εχει νοημα να το συζηταμε εφοσον δεν υπαρχει συμφωνια στο θεμα της λιστας ...η κριτικη θα ηταν το επομενο βημα :D:D:)

Τελος οσο αφορα την περιπτωση του σκυλου με τον ενα ορχη , ο εκτροφεας ποτε δεν με ενημερωσε οτι μπορει να χρειαστει εγχειριση αν τελικα δεν τον κατεβαζε το κουταβι ( απλα μου ειπε οτι αν δεν κατεβει , δεν θα μπορει να παει σε εκθεσεις):(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ξέρω ήδη ότι ΚΟΕ δεν δίνει την λίστα.

Η κριτική δεν έχει καμία σχέση με την δημοσιοποίηση ή μη. Προσωπικά συμφωνώ με την δημοσίευση λίστας, ξέρω όμως ότι δεν γίνεται, και παραθέτω και τα νομικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, αλλά ΚΑΙ τα "άλλου τύπου" προβλήματα - με ένα forum που παραποιεί πχ την λίστα, σου ξαναλέω ...

Εφοσον εγω που θελω bulldog παιρνω μια σελιδα της λιστας , εσυ που θες ροτβαιλερ παιρνεις μια αλλη σελιδα της λιστας κλπ κλπ , τοτε ολη η λιστα ειναι προς δημοσιοποιηση.
Με ρίσκο του ΚΟΕ. Αν εμένα με πάρει μία εταιρία ζωοτροφών και μου πεί ότι βρήκε το όνομά μου σε λίστα του ΚΟΕ, θα μπλέξει ο ΚΟΕ. Οι λίστες αυτές οποιουδήποτε target group ίσως το ξέρεις ίσως όχι, αλλά πωλούνται στον σύγχρονο αληθινό κόσμο, και δή τον ηλεκτρονικό, και η πώλησή τους είναι ποινικό αδίκημα.

Τελος οσο αφορα την περιπτωση του σκυλου με τον ενα ορχη , ο εκτροφεας ποτε δεν με ενημερωσε οτι μπορει να χρειαστει εγχειριση αν τελικα δεν τον κατεβαζε το κουταβι ( απλα μου ειπε οτι αν δεν κατεβει , δεν θα μπορει να παει σε εκθεσεις)
Είναι σαν να σε ενημερώνει ότι ΜΠΟΡΕΙ ένα θηλυκό να παρουσιάσει πυομήτρα. Δεν είναι απαραίτητη η εγχείρηση στην μονορχιδία. Τέλοσπάντων, ναι, ίσως να έπρεπε να σε ενημερώσει περισσότερο για το θέμα (ήξερε άραγε περισσότερα?) ;)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οι λίστες αυτές οποιουδήποτε target group ίσως το ξέρεις ίσως όχι, αλλά πωλούνται στον σύγχρονο αληθινό κόσμο, και δή τον ηλεκτρονικό, και η πώλησή τους είναι ποινικό αδίκημα.
....
Είναι σαν να σε ενημερώνει ότι ΜΠΟΡΕΙ ένα θηλυκό να παρουσιάσει πυομήτρα. Δεν είναι απαραίτητη η εγχείρηση στην μονορχιδία. Τέλοσπάντων, ναι, ίσως να έπρεπε να σε ενημερώσει περισσότερο για το θέμα (ήξερε άραγε περισσότερα?) ;)
Τεσπα , οπως ειπα , μια προταση/γνωμη εξεφρασα χωρις να σημαινει οτι ειναι απαραιτητη για το καλο του φορουμ ή της κυνοφιλιας :D:D Εγωκεντρικα να το δω το θεμα , εγω πηρα σκυλο απο κει που τον πηρα οποτε ασε τον επομενο να βρει ακρη τι θα κανει...δεν ειναι δηλαδη κατι που εμενα θα με βοηθησει μελλοντικα αλλα μονο ,ισως, τις ''επομενες γεννιες''.

Οσο αφορα την κρυψορχια ή μονορχιδια , δεν θεωρω πως σε καμμια περιπτωση ηταν μια καλη αρχη ...ενα σκυλο απο πετ σοπ μπορει να τον ''φαβαμε' για μικροτερο ελλατωμα.Προσωπικα , αν τον επαιρνα το σκυλο θα του εκανα την εγχειριση μολις εφθανε καποιων μηνων οποτε και ο εκτροφεας θα επρεπε να κανει εκπτωση ιση με το μεσο ορο της εγχειρησης...μπορει τελικα να κατεβαινε ο ορχης και να εβγαινε χαμμενος ο εκτροφεας . Τοτε , ας μου ελεγε να τον πληρωσω κανονικα και αν δεν κατεβαινε , τοτε να μου καλυπτε τα εξοδα της εγχειρισης ...Τουλαχιστον εγω στο μυαλο μου ετσι το βλεπω.
 




Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Λοιπόν, ας μιλήσω ανοιχτά.
Είμαι υπάλληλος σε πετ σοπ. Όπως και άλλοι εδω γύρω φαντάζομαι.
Δεν φέρνουμε σκυλιά. Και για αυτό πραγματικά χαίρομαι.
Δεν θα άντεχα τίποτα περίεργα συμβάντα!
Τουλάχιστον εγώ όπως και μερικοί συνάδελφοι στέλνουμε τον κόσμο στον ΚΟΕ αφού αναφέρουμε όπως και σεις τα αρνητικά για το από πετ σοπ κλπ σκυλί.
Από την αρχή παρακολουθώ. Και έχω μείνει και μ@λ@κ@ς από την αρχή.
Όπως φαντάζομαι πολλοί, έτσι και εγώ ήλπιζα ότι γίνεται δουλειά εκεί.

Απο κει και πέρα απορώ...
Και αμφιβάλω.
Και πλέον δεν ξέρω.

Αυτά. Ίσως.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπράβο. Και να φέρνατε δεν είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσατε να κάνετε.

Πουθενά δεν γίνεται δουλειά. Στο χέρι μας είναι να βελτιωθούν τα πράγματα.
 




diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
Τι δουλειά κανουν οι μεγαλοκρατορες του ΚΟΕ?
Κριτες? ΧΑΧΑ
Ποσα ειναι τα εσοδα αλλα και ποσα απο τα εσοδα ειναι απο σκυλια εισαγωγης? Μήπως μιλάμε για εκατονταδες χιλιαδες ευρω εμμεσα και νομιμα? Γιατι ο ΚΟΕ δεν αφηνει ομιλο να αναπνευσει? Γιατι αν μπορει διατηρει ομιλους στο ψυγειο και αν δεν μπορει φερνει εμποδια? Γιατι δεν κανει 5 πραγματα απλα για να καθαρισει την σαπιλα αλλα καταστρεφει και οτι αξιολογο υπαρχει με εντεταλμενους κυνολογους και ειδικους και καταστρεφει ελληνικες φυλες που υπαρχουν χιλιετηριδες? Γιατι εχει σκυλεμπορους μεσασ τις γενικες συνελευσεις και δεν τους πεταει κλωτσηδον εξω να κανει ο καθενας την δουλεια του? Και αφου θελει να τα παιρνει απο παντου γιατι δεν οργνωνεται καλυτερα να τα παιρνει ακομα περισοτερο αλλα εμμενει σε παλαιολιθικες μεθοδους εισχωρησης εσοδων?
Και μετα μου λες για απαντηση. Τι να σου απαντήσει μωρε η κακομοιρα η τηλεφωνητρια? Ε?