Απορίες για χάσκυ


Cas

New Member
13 Φεβρουαρίου 2011
4
0
Γεια σας!
Από μικρός είχα τρέλα με τα σκυλιά, αλλά δεν έτυχε να έχω κάποιο πραγματικά δικό μου.
Εδώ και ένα χρόνο το σκεφτόμουν σοβαρά να αποκτήσω ένα, και επιτέλους το αποφάσισα.

Η κατάσταση μου έχει ως εξής:
Είμαι 19, σχεδόν 20, μένω μόνος σε διαμέρισμα 70 τμ στην
Αθήνα σε περιοχή με αρκετά πάρκα, φοιτητής (τεμπέλης δηλαδή!), έχω άπλετο χρόνο καθημερινά και θα έχω και για τα επόμενα χρόνια:) (οι υποχρεώσεις μ περιορίζονται σε έλαχιστες ώρες - 4 με 5 την εβδομαδα - για την σχολή και περιστασιακή part-time εργασία). Με λίγα λόγια έχω χρόνο, διάθεση και χώρο(πιστεύω) για να ασχολήθω με σκύλο.

Ήμουν μεταξύ ημίαιμου και χάσκυ - τελικά κατέληξα σε χάσκυ για τους παρακάτω λόγους:
1)Ομορφιά - μπορεί να ακούγεται.. ψυχρό να το πω; αλλά νομίζω πως όποιος έχει χάσκυ αυτός είναι ένας απ τους σημαντικότερους λόγους που το απέκτησε!
2)Φιλικό προς αδιάφορο με νέα πρόσωπα. (έτσι τουλάχιστον διάβασα σε κάποιο αρθρό που ανέλυε την συμπεριφορά ενός χάσκυ λόγω των ριζών του απ την αλάσκα - συγχωρέστε με δεν θυμάμαι που έκανα αρκετή έρευνα την τελευταία εβδομάδα ) Κάτι που ήθελα ιδιαίτερα γιατί έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που θα συναντά συχνά.
3)Κάποια άλλη πηγή ανέφερε πως τρελαίνεται για αλλαγές περιβάλλοντος, με βολεύει στις συχνές μου εξορμήσεις - δεν θέλω να καταδικάσω ένα σκυλάκι μόνο του σε διαμέρισμα..
4)Είναι πολύ καθαρός και δεν μυρίζει (οι τρίχες δεν με πειράζουν)
5)Για θέμα ψώνιου ήθελα ράτσα!
6)Δεν γαβγίζει
Στις απορίες μου τώρα που είναι και το θέμα..
(Να διευκρινίσω πως έχω ψάξει το φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ και οι απαντήσεις είτε δεν υπήρχαν είτε δεν με κάλυψαν)

1)Είμαι κατά των pet shop και βλέποντας και τα θέματα εδώ, τα ξέγραψα τελείως- έψαξα για εκτροφείο και βρήκα του Gaia lykaia (που θέλω και να τον ευχαριστήσω για όλες της πληροφορίες που πήρα απ τα ποστ του!) το όποιο δυστυχώς μου πέφτει κάπως μακριά.. Γνωρίζει κάποιος αξιόπιστο εκτροφέα εντός Αττικής; Αν δεν βρω κάτι και το πάρω από ιδιώτη, τι θα πρέπει να ζητήσω; (χαρτιά κτλπ)

2)Δυστυχώς καπνίζω - κατά πόσο ενοχλεί αυτό έναν σκύλο;

3)Είμαι κατά των οποιονδήποτε επεμβάσεων πάνω σε ζώο και με προβληματίζουν τα εξής:
α)Δεν θέλω να του βάλω "τσιπάκι", είναι κακό αυτό;
β)Δεν θέλω μόνιμο κολάρο πάνω του να καταστρέφει το τρίχωμα στο λαιμό (μόνο για βόλτες δηλαδή) - υπάρχει αξιόπιστη εναλλακτική στα αντιτσιμπουρικά κολάρα (τα σπρέι νομίζω είναι ανθυγιεινά);



Γενικά νομίζετε πως μπορώ να χειριστώ τέτοια ράτσα;

Ευχαριστώ!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πως θα σου φαινόταν ένα...ημίαιμο χάσκι;
DSC00693..jpg DSC00758..jpgDSC00757..jpg

Το τσιπάκι είναι υποχρεωτικό από τον Νόμο και εκτός αυτού, πραγματικά απαραίτητο για πολλούς λόγους. Αρα, ναι, είναι κακό να μην του βάλεις. Τα χάσκι έχουν τάση να παίρνουν τους δρόμους. Θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ, που δεν θα του φοράς κολλάρο και αν ποτέ θα το έχεις ελεύθερο έξω. Με τον στρατό έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις;
 


Cas

New Member
13 Φεβρουαρίου 2011
4
0
Δεν θέλω μόνιμο κολάρο πάνω του να καταστρέφει το τρίχωμα στο λαιμό (μόνο για βόλτες δηλαδή)
Στις βόλτες εννοείται πως θα έχει κολάρο.
Έχω 9 χρόνια αναβολή ακόμη, και γενικά αν υπάρξει κάποιο περιστασιακό πρόβλημα οι γονείς μου λατρεύουν τα σκυλιά και μπορούν να φιλοξενήσουν κάποιο.

Το κουκλί στην φωτογραφία είναι πολύ μεγάλο, ψάχνω πιο μικρό σε ηλικία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το κουκλί στην φωτογραφία, είναι το πολύ 1,5-2 χρονών.
Ξέχασα να πω, ότι τους ιδιώτες, τους αποφεύγουμε όσο και τα pet shops.
Ψάξε μόνο για εκτροφέα, όπου κι αν είναι αυτός.
Επικοινώνησε με τον ΚΟΕ, να σου δώσει τις πρώτες πληροφορίες.
 


Cas

New Member
13 Φεβρουαρίου 2011
4
0
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αν πάρω μεγάλο σε ηλικία σκύλο θα έχω και θα έχει πρόβλημα, ειδικά με το διαμέρισμα.. Θα προτιμούσα κιόλας να ασχοληθώ προσωπικά με την εκπαίδευση του από μικρό.

Edit: O ιδιώτης που ενδιαφέρομαι είναι γνωστός, και τα δύο χάσκυ που ζευγάρωσε είναι καθαρόαιμα και απ ότι μου είπε με καλούς γονείς. Γενικά το ζευγάρωμα έγινε για να δώσει κουτάβια σε γνωστούς δωρεάν κ όχι για οικονομικό όφελος.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αν πάρω μεγάλο σε ηλικία σκύλο θα έχω και θα έχει πρόβλημα, ειδικά με το διαμέρισμα..

Σ' αυτό κάνεις λάθος :)


Θα προτιμούσα κιόλας να ασχοληθώ προσωπικά με την εκπαίδευση του από μικρό.
.
 


Cas

New Member
13 Φεβρουαρίου 2011
4
0
Δεν έχω εμπειρία αλλά απ ότι διάβασα πρέπει να μάθει από μικρός, ειδικά αν είναι μεγαλόσωμος!
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Η ηλικία δεν έχει και τόσο σημασία στην εκπαίδευση.
Εκτός αν ο σκύλος έχει αναπτύξει προβληματικές συμπεριφορές που πρέπει να διορθώσεις,
αλλά διορθώνεται :D
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Γεια σας!
Από μικρός είχα τρέλα με τα σκυλιά, αλλά δεν έτυχε να έχω κάποιο πραγματικά δικό μου.
Εδώ και ένα χρόνο το σκεφτόμουν σοβαρά να αποκτήσω ένα, και επιτέλους το αποφάσισα.

Η κατάσταση μου έχει ως εξής:
Είμαι 19, σχεδόν 20, μένω μόνος σε διαμέρισμα 70 τμ στην
Αθήνα σε περιοχή με αρκετά πάρκα, φοιτητής (τεμπέλης δηλαδή!), έχω άπλετο χρόνο καθημερινά και θα έχω και για τα επόμενα χρόνια:) (οι υποχρεώσεις μ περιορίζονται σε έλαχιστες ώρες - 4 με 5 την εβδομαδα - για την σχολή και περιστασιακή part-time εργασία). Με λίγα λόγια έχω χρόνο, διάθεση και χώρο(πιστεύω) για να ασχολήθω με σκύλο.

Ήμουν μεταξύ ημίαιμου και χάσκυ - τελικά κατέληξα σε χάσκυ για τους παρακάτω λόγους:
1)Ομορφιά - μπορεί να ακούγεται.. ψυχρό να το πω; αλλά νομίζω πως όποιος έχει χάσκυ αυτός είναι ένας απ τους σημαντικότερους λόγους που το απέκτησε!
2)Φιλικό προς αδιάφορο με νέα πρόσωπα. (έτσι τουλάχιστον διάβασα σε κάποιο αρθρό που ανέλυε την συμπεριφορά ενός χάσκυ λόγω των ριζών του απ την αλάσκα - συγχωρέστε με δεν θυμάμαι που έκανα αρκετή έρευνα την τελευταία εβδομάδα ) Κάτι που ήθελα ιδιαίτερα γιατί έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που θα συναντά συχνά.
3)Κάποια άλλη πηγή ανέφερε πως τρελαίνεται για αλλαγές περιβάλλοντος, με βολεύει στις συχνές μου εξορμήσεις - δεν θέλω να καταδικάσω ένα σκυλάκι μόνο του σε διαμέρισμα..
4)Είναι πολύ καθαρός και δεν μυρίζει (οι τρίχες δεν με πειράζουν)
5)Για θέμα ψώνιου ήθελα ράτσα!
6)Δεν γαβγίζει
Στις απορίες μου τώρα που είναι και το θέμα..
(Να διευκρινίσω πως έχω ψάξει το φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ και οι απαντήσεις είτε δεν υπήρχαν είτε δεν με κάλυψαν)

1)Είμαι κατά των pet shop και βλέποντας και τα θέματα εδώ, τα ξέγραψα τελείως- έψαξα για εκτροφείο και βρήκα του Gaia lykaia (που θέλω και να τον ευχαριστήσω για όλες της πληροφορίες που πήρα απ τα ποστ του!) το όποιο δυστυχώς μου πέφτει κάπως μακριά.. Γνωρίζει κάποιος αξιόπιστο εκτροφέα εντός Αττικής; Αν δεν βρω κάτι και το πάρω από ιδιώτη, τι θα πρέπει να ζητήσω; (χαρτιά κτλπ)

2)Δυστυχώς καπνίζω - κατά πόσο ενοχλεί αυτό έναν σκύλο;

3)Είμαι κατά των οποιονδήποτε επεμβάσεων πάνω σε ζώο και με προβληματίζουν τα εξής:
α)Δεν θέλω να του βάλω "τσιπάκι", είναι κακό αυτό;
β)Δεν θέλω μόνιμο κολάρο πάνω του να καταστρέφει το τρίχωμα στο λαιμό (μόνο για βόλτες δηλαδή) - υπάρχει αξιόπιστη εναλλακτική στα αντιτσιμπουρικά κολάρα (τα σπρέι νομίζω είναι ανθυγιεινά);



Γενικά νομίζετε πως μπορώ να χειριστώ τέτοια ράτσα;

Ευχαριστώ!
Εχω χασκυ και εχω να σου πω πως ο σκυλος θελει να μπει απο μικρος σε κανονες
οπως:
Συγκεκριμενες ωρες φαγητου που θα συνδιαζονται και με ολοιγολεπτη βολτα 20 - 30 λεπτων
βουρτσισμα καθε εβδομαδα
παντα λουρι ποτε μα ποτε ελευθερος στη βολτα
ο σκυλος αυτος δεν ζει σε ενα διαμερισμα-γκαρσονιερα για τον εξης λογο:
για αυτον θα ναι η καλυτερη του γιατι ολη την ωρα θα χωνεται μαζι σας, αλλα θα γινει κακομαθημενος η καλομαθημενος γιατι δεν θα ειναι ευκολο να προσδιοριστουν τα ορια του και τα δικα σας και θα ειναι πιο δυσκολο να χαλιναγωγηθει το σκυλι.

Προυποθεσεις τα γερα ποδια για τρεξιματακια
προστασια ασυζητητη με εμβολια και αντιπαρασιτικα
και καλης ποιοτητας ξηρη τροφη αν θες να γινει ενα σκυλι απο αυτα που θαυμαζεις στης ταινιες και οχι μονο.

Εγω εχω τον Diego ειναι τωρα 11 μηνων και τον εχω απο 3ων .

Ειναι πολυ εξυπνα ζωα και εκδηλωνουν την αγαπη τους στο 100% οταν και μονο νιωσουν οτι σε εμπιστευονται, και η εμπιστοσυνη ουτε αγοραζετε, ουτε επιβαλλεται οπως η αγαπη.

Αυτα, ενημερωσε τους δικους σου, και ποιος ξερει τι θα πουν και αν εισαι τυχερος, για να εχεις ενα ζωακι οπως το θες, και οχι με γκρινιες.

Χρηστος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ο σκυλος αυτος δεν ζει σε ενα διαμερισμα-γκαρσονιερα για τον εξης λογο:
για αυτον θα ναι η καλυτερη του γιατι ολη την ωρα θα χωνεται μαζι σας, αλλα θα γινει κακομαθημενος η καλομαθημενος γιατι δεν θα ειναι ευκολο να προσδιοριστουν τα ορια του και τα δικα σας και θα ειναι πιο δυσκολο να χαλιναγωγηθει το σκυλι.

Δηλαδή;
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Δηλαδή;
δηλαδη. ειναι τοσο εξυπνα που ενας απειρος οπως ημουν κι εγω , δεν θα ειναι ευκολο να πει το περιβοητο "οχι" να μην κανει τα δικα του ο σκυλος.
αν εχει ο σκυλος καθαρα τον δικο του χωρο εχεις απο καθαριοτητα οπως και σε συμβιωση καλυτερα αποτελεσματα , ενας αρχαριος ξαναλεω η που κουραζεται να καθαριζει απεριοριστα η δεν μπορει να πει πολλα οχι.
γιατι πιο εποικοδομιτικη γινεται η συμβιωση οπως η δικη μου με τον σκυλο μου που ειναι σε υπνοδωματιο στο σπιτι και ξερει ποτε βγαινει 3 φορες την ημερα απο κανα 20 αλεπτο 30αλεπτο και μερικες φορες παιζουμε και στο υπνοδωματιο του και ο σκυλος ηρεμει οποτε θελει και ξερει ποτε να περιμενει τι , την ρουτινα του. γιατι αν μας ηταν σπιτι αμολυτος και φευγαμε ολοι απο το σπιτι μπορει να παθαινε ατυχημα οπως και να κατεστρεφε πραγματα η να γαυγιζε απο μελαγχολια. τωρα ξερει ομως τι του συμβαινει και της ωρες που πρεπει να του συμβαινουν του συμβαινουν ...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
περιμενε να σου απαντησουν τα μελη Gaia Lykaia και Whitefang.

εφ'οσον θες πραγματικα καθαροαιμο για τους δικους σου Χ λογους (αρκει να ξερεις γιατι το θες),καθαροαιμο να παρεις.

καλως ηρθες.

*ηδη σου απαντησε και μελος που εχει την φυλη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Diego
Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω την σκέψη σου.
Αν κατάλαβα καλά, λες, ότι το σκυλί σου το έχεις κλεισμένο όλη μέρα σε δικό του δωμάτιο, είσαστε δεν είσαστε στο σπίτι και βγαίνει μόνο τα 2-3 30λεπτά του και καμμιά φορά τον επισκέπτεσαι κι εσύ στον χώρο του και είσαστε όλοι, κι εσείς κι αυτός ευτυχισμένοι;
 




Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
@Diego
Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω την σκέψη σου.
Αν κατάλαβα καλά, λες, ότι το σκυλί σου το έχεις κλεισμένο όλη μέρα σε δικό του δωμάτιο, είσαστε δεν είσαστε στο σπίτι και βγαίνει μόνο τα 2-3 30λεπτά του και καμμιά φορά τον επισκέπτεσαι κι εσύ στον χώρο του και είσαστε όλοι, κι εσείς κι αυτός ευτυχισμένοι;
ναι, κακο ειναι αυτο; δουλευουμε κι ολας, εγω απογευμα προς βραδυ και η μανα μου πρωι, μοιραζουμε της ωρες ευθυνης.
εγω τον τρεχω το πρωι και το μεσημερι, η μανα μου καθαριζει κλπ και παλι το βραδυ τον βγαζω βολτα.
και συνηθως το βραδυ παιζουμε μεσα κανα μισαωρο. ο σκυλος ειναι πολυ ευτυχισμενος. πηδαει παιζει τρεχει , ολα κομπλε. ειναι και 11 μηνων, αν μου βγαλει υπερικινητικοτητα η κανει φασαριες θα του αυξησω τα λεπτα της βολτας οπως και χωρις να κανει θορυβους η να το απαιτει σε εισαγωγικα, γιατι αφου ενιλικιωθει ειναι ανεπτυγμενος αρκετα να αντεχει πολυ περισσοτερο. μεχρι τωρα του εχω αρκετα πειθαρχημενο προγραμμα γιατι δεν μπορω να διαθεσω χρηματα για εκπαιδευτη, και δεν θελω να εχω 10 χρονια ενα απειθαρχο σκυλο μεσαιου μεγεθους...
καλυτερα να ζοριστουμε και οι 2 λιγο καιρο και μετα ολα γινονται.

αυτο ειναι το σκεπτικο μου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχε υπόψιν σου βέβαια ότι έχεις ένα κουτάβι ακόμα
και πρέπει να βλέπει όσο περισσότερο ήλιο γίνεται
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η επαφή σας με τον σκύλο είναι τρία μισάωρα την μέρα και ενα μισάωρο παιχνίδι ...στον δικό του χώρο ?...και τον θεωρείς ευτυχισμένο ?
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
ρε παλικαρια ελεος, ας βγαλετε το αχτι σας αλου. ο σκυλος δεν ειναι καταδικος. ελεος πια. εχει παραθυρο 2 μετρα ανοιγμα σε υψος και φαρδος, και ειναι ανοικτο και δεν φτανει να βγει. μια χαρα ηλιο και καθαροτατο αερα παιρνει. ακουει απο εξω πολους ηχους και ειναι μια χαρα. και δηλαδη αν βγαλουμε 8 ωρες υπνου 12 με 8 το πρωι , δηλαδη ανα 5 ωρες μιση ωρα βολτα και αλλη μιση ωρα παιχνιδι στο δωματιο του λιγο ειναι; για να χαλαρωνουμε μπας και παρει κανενας ανθρωπος σκυλακι και μην του τα λεμε πολλα. ο σκυλος ανθρωποε δε γινεται. ουτε και ο ανθρωπος σκυλος, ειναι 2 εννοιες αντιθετες, και δοξα το θεο ο σκυλος την καταβρισκει και κοιμαται και χουζουρευει μπολικο κατω απο το φως του ηλιου στο παραθυρο απο την πρωινη βολτα ως την μεσημεριανη σχεδον..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Diego
Δεν ζοριζόσαστε και οι δύο. Μόνο ο σκύλος σου. Για να είσαι εσύ ήρεμος και ευχαριστημένος, τον έχεις κλείσει από κουτάβι στην απομόνωση.
Για να πω την αλήθεια, δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό. Πολύ φοβάμαι, ότι το "σκεπτικό" σου, θα δημιουργήσει έναν σκύλο με προβλήματα.
Και δεν φοβάμαι για σένα...
Το παρόν θέμα βέβαια, δεν αφορά εσένα και τον σκύλο σου, αλλά δυστυχώς δίνεις συμβουλές, σε άνθρωπο που δεν ξέρει.