Απορίες για χάσκυ




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Είσαι νεαρός για "ιδιόκτητο" σκύλο στην Ελλάδα..!

Διαφωνώ κάθετος με αυτό..! μπορεί εύκολα ένας άνθρωπος στην ηλικία τον 19 να έχει σκuλο, και μάλιστα χάσκι αν υπάρχει θέληση και φυσικά χρόνος τον οποίο διαθέτη το φίλος ....

επίσης κας νομίζω ότι κάπου πάνω είδα ότι λες πως δεν γαυγίζουν τα χάσκι... θα ήθελα να σου πω πως γαυγίζουν αλλά ελάχιστα ..
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αν πάρω μεγάλο σε ηλικία σκύλο θα έχω και θα έχει πρόβλημα, ειδικά με το διαμέρισμα.. Θα προτιμούσα κιόλας να ασχοληθώ προσωπικά με την εκπαίδευση του από μικρό.

Edit: O ιδιώτης που ενδιαφέρομαι είναι γνωστός, και τα δύο χάσκυ που ζευγάρωσε είναι καθαρόαιμα και απ ότι μου είπε με καλούς γονείς. Γενικά το ζευγάρωμα έγινε για να δώσει κουτάβια σε γνωστούς δωρεάν κ όχι για οικονομικό όφελος.
μακαρι να βρεις οτι ζητας και να ασχοληθεις...οπως το περιγραφεις....
απλη σημειωση οτι κι ενας ενηλοκος σκυλος απο την στιγμη που τον υιοθετεις.. ξεκιναει και για εκεινον μια νεα αρχη κι επιδεχεται πολυ ευκολα εκπαιδευση την οποια θα ηθελες να του προσφερεις...
να φανταστω οτι στην διαρκεια ζωης του σκυλου που ψαχνεις ως συντροφο θα υπαρξει ενα μεγαλο διαλειμα στρατευσης δικης σου και επανενταξης του σκύλου

οσο για τον φιλο σου ιδιωτη... για λαθος λογους ζευγαρωσε τα σκυλια... που ποιος αναφερει οτι ειναι καθαροαιμα ?....
και οτι ειναι καλοί οι γονεις προς αναπαραγωγή.....
μεγαλο παιδι εισαι... με νου και γνωση επιπεδου πανεπιστημιου... διαβασε αναλογα θεματα υου φορουμ όπως γιατι δεν ζευγαρωνουμε τα σκυλια μας κλπ και αποφασιζεις....


ναι, κακο ειναι αυτο; δουλευουμε κι ολας, εγω απογευμα προς βραδυ και η μανα μου πρωι, μοιραζουμε της ωρες ευθυνης.
εγω τον τρεχω το πρωι και το μεσημερι, η μανα μου καθαριζει κλπ και παλι το βραδυ τον βγαζω βολτα.
και συνηθως το βραδυ παιζουμε μεσα κανα μισαωρο. ο σκυλος ειναι πολυ ευτυχισμενος. πηδαει παιζει τρεχει , ολα κομπλε. ειναι και 11 μηνων, αν μου βγαλει υπερικινητικοτητα η κανει φασαριες θα του αυξησω τα λεπτα της βολτας οπως και χωρις να κανει θορυβους η να το απαιτει σε εισαγωγικα, γιατι αφου ενιλικιωθει ειναι ανεπτυγμενος αρκετα να αντεχει πολυ περισσοτερο. μεχρι τωρα του εχω αρκετα πειθαρχημενο προγραμμα γιατι δεν μπορω να διαθεσω χρηματα για εκπαιδευτη, και δεν θελω να εχω 10 χρονια ενα απειθαρχο σκυλο μεσαιου μεγεθους...
καλυτερα να ζοριστουμε και οι 2 λιγο καιρο και μετα ολα γινονται.

αυτο ειναι το σκεπτικο μου.
μα για πιο απειθαρχο σκυλο μιλατε.... πως να απειθαρχησει... :) εντος μιας φυλακης......
πως να μην ειναι χαρουμενος οταν βλεπει τους δεσμωτες του που του παρεχουν μια γευση χμ... ελευθεριας?
παρακαλωντας σιγουρα αν ειναι καλο παιδι... να το επαναλαβουν γρηγορα.....
χμ.. και υπαρχει και η προοπτικη οταν μεγαλωσει και αναπτυχθει... μια και θα αντεχει περισσοτερο... να μενει περισσοτερο εντος....



ρε παλικαρια ελεος, ας βγαλετε το αχτι σας αλου. ο σκυλος δεν ειναι καταδικος. ελεος πια. εχει παραθυρο 2 μετρα ανοιγμα σε υψος και φαρδος, και ειναι ανοικτο και δεν φτανει να βγει. μια χαρα ηλιο και καθαροτατο αερα παιρνει. ακουει απο εξω πολους ηχους και ειναι μια χαρα. και δηλαδη αν βγαλουμε 8 ωρες υπνου 12 με 8 το πρωι , δηλαδη ανα 5 ωρες μιση ωρα βολτα και αλλη μιση ωρα παιχνιδι στο δωματιο του λιγο ειναι; για να χαλαρωνουμε μπας και παρει κανενας ανθρωπος σκυλακι και μην του τα λεμε πολλα. ο σκυλος ανθρωποε δε γινεται. ουτε και ο ανθρωπος σκυλος, ειναι 2 εννοιες αντιθετες, και δοξα το θεο ο σκυλος την καταβρισκει και κοιμαται και χουζουρευει μπολικο κατω απο το φως του ηλιου στο παραθυρο απο την πρωινη βολτα ως την μεσημεριανη σχεδον..
μαλιστα... μετα τα ταρατσοσκυλα.... τα μπαλκονοσκυλα εχουμε και τα δωματιοσκυλα....
περιγραφη... 2 μετρα υψος και φαρδος.... ορθανοιχτο αλλα δεν φτανει να βγει....
αρα δεν φτανει και να δει..... και μαλιστα πρεπει να ειναι σε ενα δωματιο με υψος πανω απο 4 μετρα....
πιθανα υπογειο....
ευτυχως απο την μια το κοινωνικοποιησαν εκει στην ρωσια μεχρι 6 μηνων....
τι κριμα... τοσο κοπο εκαναν να το κοινωνικοποιησουν και τωρα καταδικαστηκε 20 ωρες την ημερα να βλεπει ντουβαρια....
και ειναι κι ευτυχισμενο....


το χασκυ δωστου νυχτα και παγο. ακου θελει ηλιο. ελεος. το καλοκαιρι μαδαει, ειναι ερειπιο. βαλε χασκυ 2 - 3 ωρες σε παραλια ιουλη μηνα. θα πεθανει. πατε καλα;;;;
αντε γιατι μονα ζυγα δικα σας τα θελετε, κανεις δεν μπορει να ειναι οκ να χει σκυλο.
και δεν κανει να το βλεπει και ο ηλιος....
δηλαδη αν το ειχε παρει απο 2 μηνων θα ηταν και με στραβα ποδια.....
χμ....
συγνωμη ντιεγκο... αλλα μεταφερω τα λογια σου με σκεψεις μου....
 
Last edited:


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
αυτο το κουκλι που σου εδιξε η mareco στην φωτογραφια τον πηρα εγω και πηστεψαι με δεν μπορω ναφανταστω καλητερο απο αυτον χεχε παλι καλα που δεν τον πηρες και το προλαβα εγω:p(πλακιζω) κοιτα πως ηταν και πως εγινεView attachment 20084View attachment 20083View attachment 20082