Αυθόρμητη αντίδραση...


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Χθες το πρωι εκανα κάτι το οποίο μου βγηκε εντελώς αυθόρμητα αλλα κυρίως απο αγανάκτηση..ειδα ενα σκυλακι στην άκρη του δρόμου νόμιζα ηταν χτυπημενο και ετρεξα να το δω για μα βοηθήσω..οπως πλησιασα ειδα ενα σκύλο χτυπημενο και αδύνατον να περπατησει..ετσι οπως το κοιτουσα βγηκε μια κυρία και μου ειπε οτι είναι δικο της και οτι το βγάζει στην άκρη να παρει αερα..η αντίδραση μου ηταν να εκνευριστω και να της πω οτι το πλασμα ταλαιπωρειται και οτι χρειάζεται βοήθεια..
Αυτη με τη σειρά της με ειπε οτι είναι μια χαρα και οτι αν ποτε βρει χρήματα θα το κάνει εγχειρηση.. Αν.. Αν..τι αν βρε κυρα μου δεν το βλέπεις το καημένο για όνομα του θεου..δεν ποναει βρε μου λέει..εκει νευριασα πιο πολυ και με τραβξε ο σύντροφος μου για να αποφύγουμε το καβγα...εκλαιγα ολο το απόγευμα..τι κόσμος υπάρχει τελικα...
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και εγώ δεν βλέπω κάποια αντίδραση... αντίδραση σημαίνει απάντηση-κίνηση ενάντια στη δράση...
Δεν θες καυγά?πολύ καλά κάνεις...καταγγελία λοιπόν...ένα τηλεφώνημα χρειάζεται,το όνομα σου, και μια κατάθεση....
 
  • Like
Reactions: mareco




Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
...αυτός ο κόσμος, που τελικά γυρνάει την πλάτη, για να αποφύγει τον καβγά!
Ναι έχεις δίκιο ετσι όπως το θέτεις αλλά μην ξεχνας οτι υπάρχει και το...κοιτα τη δουλειά σου...όπως μου είπε κιόλας..και επίσης δεν είπα ότι θα το αφήσω ετσι το θέμα...
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Και εγώ δεν βλέπω κάποια αντίδραση... αντίδραση σημαίνει απάντηση-κίνηση ενάντια στη δράση...
Δεν θες καυγά?πολύ καλά κάνεις...καταγγελία λοιπόν...ένα τηλεφώνημα χρειάζεται,το όνομα σου, και μια κατάθεση....
Εχεις δίκιο και θα το συνεχίσω η γυναίκα ισχυρίζεται οτι δεν εχει τα χρήματα να το βοηθήσει αλλα ως που να τα βρει δεν ξέρω αν θα μπορει να γινει κάτι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και εγώ δεν βλέπω κάποια αντίδραση... αντίδραση σημαίνει απάντηση-κίνηση ενάντια στη δράση...
Δεν θες καυγά?πολύ καλά κάνεις...καταγγελία λοιπόν...ένα τηλεφώνημα χρειάζεται,το όνομα σου, και μια κατάθεση....
Σοβαρά, θα έρθει αστυνομία για χτυπημένο σκυλί που το αφεντικό του δεν έχει χρήματα για εγχείρηση;

Αν θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε το σκύλο ο μόνος τρόπος είναι ΧΩΡΙΣ καβγάδες. Να κάτσετε με την κυρία όμορφα και καλά να το συζητήσετε να μαζέψετε τα χρήματα για την εγχείρηση... Είναι ο μόνος τρόπος να σωθεί το σκυλί. Οχι αστυνομίες, μαλλιοτραβήγματα και λοιπές ελληνικές βλακείες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
...ε...εντάξει, εγώ απαντάω αυθόρμητα σε αυτά που είπες. Οχι σε αυτά που σκέφτεσαι και δεν λες :)

@Berna τραβάς φωτό και καλείς το 100, για αρχή. Δεν χρειάζεται καν, να καυγαδίσεις ;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna τραβάς φωτό και καλείς το 100, για αρχή. Δεν χρειάζεται καν, να καυγαδίσεις ;)
Ναι βρε συ Μαρία να ζούσες στας Αμέρικας να το καταλάβαινα, πού ζεις; Θα έρθουν για το σκύλο; Σοβαρά; Θα γίνει κάτι; Θα πληρώσει η κυρία τα χρήματα που δεν έχει για να γίνει εγχείρηση; Τι;
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
δεν είναι ο καυγάς η μοναδική απάντηση σε τέτοια πράγματα...
Περιμέναμε πως και τι να βγουν νόμοι που να προστατεύουν τα ζώα...ποιο το νόημα να υπάρχουν εάν δεν τους χρησιμοποιουμε??
Το αν έχει τα χρήματα ή όχι δεν αφορά κάποιον-νομικά- από τη στιγμή που θίγεται η ευζωία του σκύλου.

Berna ναι θα έρθει...
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Σοβαρά, θα έρθει αστυνομία για χτυπημένο σκυλί που το αφεντικό του δεν έχει χρήματα για εγχείρηση;

Αν θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε το σκύλο ο μόνος τρόπος είναι ΧΩΡΙΣ καβγάδες. Να κάτσετε με την κυρία όμορφα και καλά να το συζητήσετε να μαζέψετε τα χρήματα για την εγχείρηση... Είναι ο μόνος τρόπος να σωθεί το σκυλί. Οχι αστυνομίες, μαλλιοτραβήγματα και λοιπές ελληνικές βλακείες.
1ον. Η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να έρθει.
2ον. Η κυρία, είναι υποχρεωμένη, να βοηθήσει το κατοικίδιό της.
3ον. Δεν είναι κανείς άλλος υποχρεωμένος, απέναντι στο δύστυχο ζώο.
4ον. Μια χαρά δουλεύουν οι...Ελληνικές βλακείες, στις περισσότερες των περιπτώσεων, που έχεις απέναντί σου, θρασύδειλους.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Σοβαρά, θα έρθει αστυνομία για χτυπημένο σκυλί που το αφεντικό του δεν έχει χρήματα για εγχείρηση;

Αν θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε το σκύλο ο μόνος τρόπος είναι ΧΩΡΙΣ καβγάδες. Να κάτσετε με την κυρία όμορφα και καλά να το συζητήσετε να μαζέψετε τα χρήματα για την εγχείρηση... Είναι ο μόνος τρόπος να σωθεί το σκυλί. Οχι αστυνομίες, μαλλιοτραβήγματα και λοιπές ελληνικές βλακείες.
Αυτό θα κάνω θα μιλήσω και με την γειτονια για να βρουμε μία λύση...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι παιδιά, θα έρθει, αλλά τι θα γίνει; Θα της πουν πως το ζώο ταλαιπωρείται, θα της πουν να κάνει κάτι, κι εγώ βλέπω πως εκείνη θα κάνει ή ευθανασία ή θα το στείλει σε κάποιο εξοχικό να αργοπεθαίνει.

Για μένα αυτό δεν είναι λύση αν μπορεί να σωθεί το σκυλί με εγχείρηση.
 
  • Like
Reactions: filefi


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να μια καλή ιδέα!!!
Δεν χρειάζεται να σκάω.
Αν συμβεί κάτι στον σκύλο μου [φτου φτου φτου] θα πάρω σβάρνα την γειτονιά, να μου βρει μια λύση :rolleyes:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν είναι έτσι μπορούν να της το πάρουν το ζώο και να γίνει η εγχείρηση του σε φιλοζωικη.
Η γειτονιά αν ήθελε να βοηθήσει θα το είχε κάνει τόσο καιρό που το σκυλί παίρνει τον αέρα του στο πεζοδρόμιο...
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Να μια καλή ιδέα!!!
Δεν χρειάζεται να σκάω.
Αν συμβεί κάτι στον σκύλο μου [φτου φτου φτου] θα πάρω σβάρνα την γειτονιά, να μου βρει μια λύση :rolleyes:
Στην γειτονιά θα απευθυνθω να μπορούμε να μαζέψουμε χρήματα δεν ειπα θα ζητήσω συμβουλές...
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
47
Καβαλα
Μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερο είναι να ενημερώνουμε την φιλoζωική της περιοχής μας;Τώρα πες μου τί να πρωτοκάνουν κι αυτοί, απλά γνωρίζουν καλυτερα πως να προσεγγίσουν την αδιάφορη ιδιοκτήτρια.
Υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι...και μία καταγγελία, ίσως να μην είχε την ευτυχέστερη κατάληξη για τον σκύλο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ναι παιδιά, θα έρθει, αλλά τι θα γίνει; Θα της πουν πως το ζώο ταλαιπωρείται, θα της πουν να κάνει κάτι, ...
Θα της κάνουν μύνηση, να έχει να ψάχνει και για τα λεφτά του δικαστηρίου.

...κι εγώ βλέπω πως εκείνη θα κάνει ή ευθανασία ή θα το στείλει σε κάποιο εξοχικό να αργοπεθαίνει.
Γιατί τώρα, τι το καλύτερο του παρέχει;

Για μένα αυτό δεν είναι λύση αν μπορεί να σωθεί το σκυλί με εγχείρηση.
Berna μου, sorry...αρνούμαι να το κάνω δικό μου πρόβλημα. Είναι αποκλειστικά δικό της. Οπως εσύ, έκοψες τον λαιμό σου, να κάνεις τον σκύλο σου καλά και δεν βγήκες παγανιά στην γειτονιά, έτσι και η κυριούλα, έχει την ίδια υποχρέωση. Εστω να προσπαθήσει. Εστω να έχει την θέληση, την στενοχώρεια και την έννοια, που η απάντησή της, δεν έδειξε να έχει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Στην γειτονιά θα απευθυνθω να μπορούμε να μαζέψουμε χρήματα δεν ειπα θα ζητήσω συμβουλές...
Το ίδιο λέμε. Κι εγώ χρήματα χρειάζομαι, όχι συμβουλές :)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και αυτό γίνεται,πάλι επώνυμα όμως,πάλι όμως σκοπός θα ήταν να της πάρουν το σκύλο...
Ίδιος παράνομαστης... το που θα πάρεις τηλέφωνο αλλάζει μόνο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf