Αυλή vs Διαμέρισμα


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Οσοι απο σας δεν εχουνε εικονα εξοχης, πιθανον να μην αντιλαμβανονται ακριβως τι λεει ο peris.
Οταν το σκυλι ειναι μεσα-εξω θα πατησει χωμα/λασπη θα τα μεταφερει μεσα στο σπιτι
Θα κυλιστει θα σκονιστει θα τα φερει μεσα στο σπιτι.
Θα σκαψει θα μυρισει, θα γεμισουνε τα μαγουλα κ η μυτη του χωμα, φυσικα θα τα φερει μεσα στο σπιτι....
Εαν ανεβαινει πανω σε επιπλα κρεββατια, το ιδιο γεμιζουνε κ αυτα χωματα/λασπες/σκονες....
Γενικα οπου κινειται το εσωτερικο του σπιτιου γινεται ..... κηπος.
Πολλα δε σκυλια οταν τρωνε η πινουνε νερο κανουνε τον γυρω χωρο.....βιετναμ.
(μιλαμε για μεγαλοσωμο-ενεργητικο σκυλι)
Η θα καθαριζεις/σφουγγαριζεις 3+ φορες την μερα η αλλιως θα καταληξεις να ζεις σε ενα σταβλο.
Το σκυλι μου δεν το σιχαινομαι οπως πολλοι θα νομισετε, κ αγκαλια τα παιρνω καθημερινα, κ φιλακια στα μουτρα τους δινω κ αν καμια φορα φαω κ καμια τριχα, ενταξει δεν τρεχει κ τπτ.....
Αλλα δεν γουσταρω να καθομαι στον καναπε η στο κρεββατι μου κ να εχω πανω μου περισσοτερες τριχες κ λασπες απ οσα μαλλια εχω κ απ οσο χωμα θα ειχα αν κυλιομουνα εγω στο χωραφι.
Γι αυτο η επιλογη για μενα δεν ειναι μεσα-εξω, ηταν παντα μεσα Η εξω.
Ε σ'αυτο το μεσα Η εξω ολα διαλεξαν "εξω"
Δεν χρειαζεται να ανεβαινει στο κρεβατι και στον καναπε αν δεν το θες!
Η δικια μου σκυλα παντως και κατω καθεται και στο χωμα παιζει και στις λασπες και στη θαλασσα και παντου. Επισης οταν πινει νερο κανει χαλια το τοπο γυρω αλλα αυτο λυθηκε με ενα πιο μεγαλο μπωλ!
Το σπιτι μου παντως μονο σταβλος δεν ειναι, να εισαι σιγουρος γι αυτο ;)
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
εχω 7 γατες πλεον, 7 μικρα γατακια (2 βρεθηκαν στα σκουπιδια και τα 5 τα γεννησε μια γατουλα που μαζεψα απο τον δρομο) και 1 σκυλακι.. Γουσταρω να μαζευω τις ακαθαρσιες τους, γουσταρω να τα φιλαω στο στομα, γουσταρω να τρωω τις τριχες τους, γουσταρω να ανεβαινουν στο κρεβατι μου, γουσταρω να καθαριζω 3-4 ωρες συνολο την ημερα αμμοδοχους κτλ, γουσταρω τα παντα απο αυτα διοτι ειναι ΜΕΛΗ της οικογενειας μου. Μου δινουν νοημα και τους δινω νοημα. Συγγνωμη για το αποτομο ποστ αλλα πιστευω και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ το εξης: τα ατομα που σιχαινονται τα ζωακια, δεν αξιζει να παιρνουν κιολας! Ειναι πραγματικα κριμα. Δεν νοουμαι ανθρωπος που αγαπαει αληθινα τα ζωακια, να σιχαινεται εστω και καποια μικρη πυθαμη απο αυτα!
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Κάπου εδώ θα ήθελα να προσθέσω κάτι:

Κάποτε είχα πάρει τηλέφωνο έναν εκτροφέα και μου είχε πει τα εξής πάνω στο θέμα αυτό:

«Υπάρχουν συν και πλην του να μένει το σκυλί μέσα στο σπίτι.

Τα συν είναι:

1.Ο σκύλος γίνεται πιο πιστός(για ευνόητους λόγους)

2.Πιο υπάκουος γιατί μαθαίνει με κανόνες.

3.Πιο έξυπνος γιατί εκτείθεται σε ερεθίσματα που στον κήπο δεν υπάρχουν.

4.Πιο δεμένος με την οικογένειά του γιατί βρίσκεται συνεχώς μαζί της.

5.Πιο κοινωνικός γιατί μαθαίνει στην παρέα ανθρώπων και στο πως πρέπει να συμπεριφέρεται σε αυτούς.

Τα πλην:

1.Θα σου λερώνει μερικές φορές.

2.Θα κάνει ζημιές όσο είναι κουτάβι.

3.Μερικές φορές θα σε πρίζει ενώ στον κήπο δεν θα σε ενοχλεί».

Φυσικά ο εκτροφέας αυτός παραδέχτηκε την αλήθεια παρ'όλο που ο ίδιος λόγω της ευθύνης που είναι ένας σκύλος μέσα στο σπίτι δεν θα το ήθελε λόγω των ζημιών που μπορεί να κάνει.

Τώρα ο καθένας ας ζυγίσει τα συν και τα πλην και ας αποφασίσει τι θέλει από τον σκύλο του και τι όχι!!:)

Thanks a lot!!!!:D
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Βλεπεις οτι τα συν υπερισχυουν και σε αριθμο και σε σημαντικοτητα...Οπως το κρινει ομως και παλι ο καθενας...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εγώ αναρωτιέμαι πως την παλεύουν σε όλο τον δυτικό κόσμο που έχουν τα σκυλιά μέσα στο σπίτι ή ακόμα και σε παλάτια να ζουν σαν μέλος της οικογένειας και γιατί πολλοί εδώ στην Ελλάδα αποστρέφονται την ιδέα να ζήσουν στον ίδιο χώρο με εναν σκύλο.

κατάλοιπα μάλλον απο παλιότερες εποχές
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω παλι εναρωτιεμαι πρακτικα πως θα μπορεσω να εχω τον σκυλο μεσα στο σπιτι
ενταξει για μερικες φυλες που θελουν αραγμα τις περισσοτερες ωρες και καμια βολτα το τετραγωνο αλλα οι αλλες...

για παραδειγμα οταν ειχα ροτ το ειχα ολη μερα μαζι μου ή στο μαγαζι ή το καλοκαιρι μαζι μου στα χωραφια,λογικο εφοσον ελειπα απο το σπιτι εγω και ολη η οικογενεια να μην μεινει στο σπιτι!
αφιερωνα λοιπον κανα 2ωρο το απογευμα βραδακι που θα τελειωνα για να ασχολειθω μαζι του,ασχετα αν ειμασταν ολη μερα μαζι σε μαγαζι και χωραφια ή στην αυλη μου για δουλειες! ο σκυλος επαιζε μαζι μου απο φρισμπι μεχρι κρυφτο,γεμιζε χωματα λασπες αμμοχαλικα + οτι καθε λιγες μερες αν εβρισκα περισσοτερο χρονο τον πηγαινα σε ενα δασακι κοντα μας που εκει γινοταν παταγος,εμπαινε στο ποταμι και τετοια,το βραδυ που γυρνουσα και αν δεν με ενδιεφεραι να φυλαξει ας πουμε πως ηθελα να τον βαλω μεσα! πως θα γινοταν αυτο,αφηστε τα χωματα,μετα το μπανιο στο ποταμι επρεπε να του κανω αλλο ενα μπανιο και να τον στεγνωσω για να μπει στο σπιτι,εδω εγω εκανα μπανιο!

μου φαινεται πρακτικα αδυνατον και αν βαλουμε και τις βροχερες μερες...
και να μην ανεβει σε καναπε και επιπλο θα ακουμπησει και ετσι ως θα ειναι θα γινουν ολα μαυρα!
αν ειχα ομως γουεστι θα το ειχα στο σπιτι και ουτε υπαρχει θεμα σιχαμαρας,αντιθετως με τα σκυλια που εχω μονο γλωσσοφιλα δεν δινω!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
εγω παλι αναρωτιεμαι..κανω κατι εγω λαθος και δεν εχω δει ποτε το σπιτι μου μαυρο?:confused:
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εγω παλι εναρωτιεμαι πρακτικα πως θα μπορεσω να εχω τον σκυλο μεσα στο σπιτι
ενταξει για μερικες φυλες που θελουν αραγμα τις περισσοτερες ωρες και καμια βολτα το τετραγωνο αλλα οι αλλες...
Πρακτικά μιλώντας η διαδικασία είναι απλή, crate μέχρι να καθαρίσει το τρίχωμα και μετά καθαρίζεις το κλουβί, εαν είναι καλοκαίρι μπάνιο με λάστιχο - σκούπισμα και μετά στο κλουβί μέχρι να στεγνώσει
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
οταν μεινω μονος μου,προσεχως,θα την προπαθησω την φαση!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
αν ειχα ομως γουεστι θα το ειχα στο σπιτι και ουτε υπαρχει θεμα σιχαμαρας,αντιθετως με τα σκυλια που εχω μονο γλωσσοφιλα δεν δινω!
Μόνο που τα γουέστι θα σου έπαιρναν περισσότερο χρόνο για να τα καθαρίσεις. Κοντοπόδαρα, μακρύτριχα και πολλά τρελαίνονται για λάσπες και χώματα...

 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Το πως θα καθαρίσεις ένα ροτ το θεωρώ απλά αστείο!
Κάθε μέρα τον χειμώνα πρωί βράδυ βγαίναμε βόλτα με το σκύλο μας με βροχές και με ότι άλλο θες και μετά παίζαμε στον κήπο και γινόμασταν και οι 2 μέσα στις λάσπες.

Και ο σκύλος μου είναι Rough Collie με 5 κιλά τρίχωμα όχι ένα κοντότριχο που καθαρίζει με μια βρεγμένη πετσέτα.

Όλα είναι θέμα όρεξης! Εάν θες όλα γίνονται.

Τώρα σε σχέση με το post για το πως στην δυτική Ευρώπη μπορούν και συμβιώνουν μέσα σε διαμερίσματα η απάντηση είναι απλή.
Έχουν παιδεία, κάτι που από εμάς λείπει σε όλα τα επίπεδα. Από την συμπεριφορά μας στα ζώα έως τα σκουπίδια που πετάμε στο δρόμο
Εκπαιδεύουν σωστά τα σκυλιά τους
Ασχολούνται σωστά ποιοτικά με τα σκυλιά τους
Τελευταίο έχουν κράτος και νόμους.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δηλαδη με αλλα λογια μας λες οτι δεν εχουμε παιδια επειδη δεν εχουμε α σκυλια μας μεσα!
οκ αν ειναι αυτο κριτηριο για τ ποσο καλος ειναι ενας ιδιοκτητης παω πασο!

και μην πεις <<ξερεις δεν εννοουσα αυτο>> γιατι αυτο εννοουσες!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Το ροτ εκτος του οτι καθαριζεται πανευκολα, στεγνωνει επισης πανευκολα :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
εγω παλι αναρωτιεμαι..κανω κατι εγω λαθος και δεν εχω δει ποτε το σπιτι μου μαυρο?:confused:
Εγώ έχω τρία, ζω σε διαμέρισμα, τα βγάζω έξω και όταν βρέχει και μαύρο το σπίτι δεν είναι ποτέ. Βέβαια, καναπέδες τα δικά μου γιόκ. Το πάτωμα απλά καθαρίζεται συχνότερα από το αν δεν είχα. Μάλλον κι εγώ κάτι λάθος κάνω :p
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
με σκετο νερο θα καθαρισει απο μπανιο στο ποταμι και πανευκολα;
μονο πεστροφες δεν ειχε πανω οταν γυρνουσαμε!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Eφόσον πάντως μιλάμε για σπίτι με κήπο...μπορείς να τον αφήσεις έξω τον σκύλο να στεγνώσει...
Ένα γερό βούρτσισμα μετά και είσαι εντάξει!
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
δηλαδη με αλλα λογια μας λες οτι δεν εχουμε παιδια επειδη δεν εχουμε α σκυλια μας μεσα!
οκ αν ειναι αυτο κριτηριο για τ ποσο καλος ειναι ενας ιδιοκτητης παω πασο!

και μην πεις <<ξερεις δεν εννοουσα αυτο>> γιατι αυτο εννοουσες!
Δεν έχω κανένα λόγο να πω <<ξερεις δεν εννοουσα αυτο>>.
Νομίζω ότι η άποψη μου ήταν απόλυτα ξεκάθαρη.
Υπάρχουν 4 λόγοι για τους οποίους εγώ θεωρώ ότι η συμβίωση εντός του σπιτιού σκύλων και ανθρώπων είναι πιο διαδεδομένη στην δυτική Ευρώπη

Ένας από αυτούς τους λόγους είναι η σωστή παιδεία που εμείς δεν έχουμε.
Και με το σωστή παιδεία πολύ απλά εννοώ ότι όταν γυρνάς από το ποτάμι και το σκυλί έχει πάνω πέστροφες όπως λές έχεις 2 επιλογές.
1. Το καθαρίζεις και αράζεται παρέα μέσα στο σπίτι.
2. Δεν το καθαρίζεις, μένει μόνο του στον κήπο και εσύ αράζεις μέσα στο σπίτι.

Για μένα το 2 δείχνει έλλειψη παιδείας. Οι προτεραιότητες που έχουμε σαν άνθρωποι στην ζωή μας είναι καθαρά θέμα παιδείας. Το αν βάζουμε σε προτεταιότητα τις ανάγκες των εξαρτώμενων από εμάς ή όχι είναι παιδεία. Το εάν αντιμετωπίζουμε τα σκυλιά μας ως μέρος της αγέλης μας είναι θέμα παιδείας.

Τώρα για καλός και κακός ιδιοκτήτης δεν αναφέρθηκα πουθενά εγώ και είναι κάτι πολύ γενικό.
Δεν υπάρχει 1 κριτήριο που μπορεί να σε κάνει καλό ή κακό ιδιοκτήτη και καλό θα είναι να μην πιστεύεις κάτι τέτοιο γιατί θα σε οδηγήσει σε λάθος δρόμο.
Απλά πράγματα εάν βάζεις το σκυλί μέσα και το σαπίζεις στο ξύλο ή δεν το ταίζεις ή .........προφανώς δεν είσαι καλός ιδιοκτήτης.
ΓΙα μένα υπάρχουν καλές προθέσεις. Τέλειο αποτέλεσμα δεν υπάρχει. Άριστος ιδιοκτήτης δεν υπάρχει.

Εάν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά και στην πυραμίδα του Maslow. Εκεί μπορείς να δεις και το διαχωρισμό των αναγκών. Μιλάει για ανθρώπους βέβαια αλλά θα σου δώσει μια ιδέα
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εγώ έχω τρία, ζω σε διαμέρισμα, τα βγάζω έξω και όταν βρέχει και μαύρο το σπίτι δεν είναι ποτέ. Βέβαια, καναπέδες τα δικά μου γιόκ. Το πάτωμα απλά καθαρίζεται συχνότερα από το αν δεν είχα. Μάλλον κι εγώ κάτι λάθος κάνω :p
εγω παντως το ιδιο καθαριζω, βεβαια, δεν εχω και 3 αλλα ισως ειμαι εγω βρωμιαρα :p εμας ανεβαινει και στον καναπε και στο κρεβατι αλλα οκ οι τριχες δεν με ενοχλουν γιατι εχω συνηθισει απο τα γατια. Απλα αλλαζω συχνοτερα σεντονια, θα μπορουσα να μην την ανεβαζω ομως και ολα καλα, επιλογη μου ειναι.
με σκετο νερο θα καθαρισει απο μπανιο στο ποταμι και πανευκολα;
μονο πεστροφες δεν ειχε πανω οταν γυρνουσαμε!
Doris ναι μονο με σκετο νερο η δικια μας καθαριζει πανευκολα. Σου μιλαω μετα απο μπανιο στη θαλασσα ή οταν κυλιεται στις λασπες ή σε χωμα. Μια με το λαστιχο τη κανουμε και ειναι κομπλε. Για να μην πω οτι οταν παμε για εκπαιδευση και εχει βρεξει, που καθεται στις λασπες ουτε με πανι τη κανω γιατι εχει στεγνωσει μεχρι να φτασουμε σπιτι. Πιστεψτε με δεν ειμαι βρωμιαρα αλλα ουτε και παστρικη με τη καθαριοτητα. Στην αρχη, επειδη δεν ειχα ποτε σκυλο, ημουν κι εγω ψιλοσιχασιαρα, α μην ανεβει στο κρεβατι γιατι παταει κατω, α μην με σαλιωσει, αλλα μετα συνηθισα. Μπανιο με σαμπουαν απο αρχες Γεναρη που τη βρηκα την εχω κανει 2 φορες, μια οταν τη βρηκα και μια μετα απο 1.5 μηνα επειδη μου μυριζε. Τωρα ή εχω συνηθισει τη μυρωδια ή δεν μυριζει, δεν ξερω :p
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αυτο με τα χωματα προσωπικα τα βρισκω τεραστιες δικαιολογιες. Καθε μερα παω τον σκυλο μου για 2 ωρες σε ενα μερος που εχει χωματα και γινεται κυριολεκτικα χαλια, μεχρι και με βροχη παμε. Και το σπιτι μονο σταβλο δεν το λες. Απλα το καθαριζω πιο συχνα. Απο την αλλη ξερω ατομο που εχει τον σκυλο του στον κηπο (δεν το θελει αυτος) αλλα ειναι ολη μερα μαζι του εξω, παμε βολτες κλπ κλπ. Δεν ειμαι απολυτη σε τιποτα, ειδικα αν εξω το σκυλι εχει την αγελη του, απλα δεν ειναι ολα τα σκυλια για εξω, ειδικα το λαμπραντορ που δεν μπορω να το συγκρινω ουτε στο ελαχιστο με τα τσοπανοσκυλα που εχουν και μια εργασια να κανουν. Οποιος ομως συγχενεται τοσο πολυ τον σκυλο του απλα δεν χρειαζεται να παρει. Οταν περνουμε ενα σκυλο ειμαστε υπευθυνοι για την ευζωια του και δεν μπορουμε να εχουμε μονο την ευκολια στο μυαλο μας. Εννοιτε οτι θα υπαρχουν και δυσκολιες αλλα αυτα που περνεις ειναι χιλιες φορες περισσοτερα και πραγματικα δεν συγκρινεται τιποτα με αυτο. Οταν το σκυλι ειναι εξω οπως και να το κανουμε δεν ειναι ιδιο το δεσιμο. Βεβαια δεν μπορω να κατηγορησω καποιον που το εχει εξω αλλα το παει βολτες, το εκπαιδευει και ασχολειτε μαζι του οσο πρεπει και μπορει. Αλλα αυτα για τις λασπες ειναι δικαιολογιες. Επειδη εμεις μενουμε στην πολη δεν σημαινει οτι παμε τα σκυλια μας μια βολτα το τετραγωνο. Κανουμε οτι μπορουμε για να μενουνε σκυλια. Χτες περπατησαμε με τον σκυλο μου 45-50 λεπτα πηγαινε και αλλα τοσα ελα (συνολο 2 ωρες περπατημα) και μετα παιξαμε αλλες 2 ωρες. Δεν νομιζω οποτε να νιωθει κλεισμενη σε διαμερισμα. Ισα ισα που αν ηθελε θα ειχε την επιλογη να ειναι στην αυλη αλλα δεν θελει (και ουτε εγω για να λεμε την αληθεια) οπτοε ειναι κοινη αποφαση. Μην νομιζετε οτι τα σκυλια αν ειναι σε μια αυλη ή σε 5 στρεμματα θα τρεχουνε μονα τους γυρω γυρω σαν τα χαζα. Εμενα οταν λειπω απλα κοιμαται..

edit: Επισης να τονισω οτι ουτε εγω συμφωνω με το να ειναι το σκυλι 6-7-8-9-10 ωρες κλεισμενο σε ενα crate (ουτε για λιγοτερο να πω την αληθεια :p ). Αλλα ποτε μην λες ποτε, προς το παρον εχω πεσει σε ηρεμο σκυλι. Απλα δεν θα μπορουσα να εχω τον σκυλο μου σε ενα κλουβι τοσες ωρες.
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μαλλον το βλεπουμε απο διαφορετικη καμερα το θεμα!
για μενα ειναι ελειψη παιδειας να κλεινεις το σκυιλι σε ενα δωματιο για 10 ωρες ή σε κρειτ να σε περιμενει για να πατε στο the mall να ψωνισεις!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981