ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ψεκασε με πετρελαιο (αυτο που καινε στα αυτοκινητα). Για το χωρο ειναι ισχυροτερο κ απο το sebacil. Μην το αραιωσεις.
Καλό είναι να μην προτρέπουμε τους άλλους σε παράνομες πρακτικές. Διαβάστε τον νόμο 1650/86 , ειδικά τα άρθρα 28, 29 και 30.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλό είναι να μην προτρέπουμε τους άλλους σε παράνομες πρακτικές. Διαβάστε τον νόμο 1650/86 , ειδικά τα άρθρα 28, 29 και 30.
Eσυ που μου τον παραθετεις με τετοιο καμαρι, διαβασες τον ορισμο της ρυπανσης, η το ποσταρες για να εχουμε να λεμε???
Πιστευεις δλδ οτι αν η κοπελα περασει με 1-2 λιτρα πετρελαιο ψεκαστο το πεζοδρομιο μπροστα στο σπιτι της για να απαλλαγει απο τα τσιμπουρια, εμπιπτει σε αυτο το νομο ετσι??? Ειναι δλδ η ποσοτητα και η συγκεντρωση τετοια που θα προκαλεσει αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια, στους ζωντανους οργανισμους κ στο οικοσυστημα καθιστωντας το περιβαλλον ακαταλληλο για τις επιθυμητες χρησεις του?????????????

Υ.Γ. Εκτος κι αν εισαι υπερ της προστασιας των τσιμπουριων ως "αγρια πανιδα" οποτε δεν θα πρεπει να συζηταμε καν για την εξοντωση τους με το sebacil καθ οτι κι αυτο με την δικια σου (οχι την κοινη ετσι???) λογικη, παλι θα ενεπιπτε στους ιδιους νομους.......

Τι να πω ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει.......
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
με τα κουνουπια παιδια τι κανετε?

Εκτος απο κολαρο και αμπουλα εχω φτιαξει το εξης.
Μεσα σε ψεκαστηρι : Αιθερια ελαια σιτρονελας και ευκαλυπτου , βοτκα , λεμονι και νερο φυσικα.
Ή τον εκπαιδευεις να τα τρωει πριν τον τσιμπισουν.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι, πιστεύω οτι το να ψεκάσεις 1-2 λίτρα πετρέλαιο είναι μόλυνση του περιβάλλοντος και παράνομη συμπεριφορά γιατί αυτά τα "ασήμαντα" 1-2 λίτρα μολύνουν ανεπανόρθωτα κάτι χιλιάδες κυβικά μέτρα νερού στον υδροφόρο ορίζοντα.
Η δική μου λογική είναι οτι όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα καλύτερα να ζητήσει την συμβουλή γεωπόνου για το ποιά είναι αποτελεσματική και νόμιμη λύση στο πρόβλημά του.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Η νοοτροπία του οτι αν οι άλλοι ρίχνουν πολλά σκουπίδια δεν πειράζει να ρίξω κι εγώ το δικό μου και αν δεν ρίχνει κανένας άλλος πάλι δεν πειράζει γιατί μόνο μια σακκούλα/ένα λίτρο πετρέλαιο/μια σκυλοκουράδα είναι τα δικιά μου σκουπίδια, πρέπει κάποτε να σταματήσει.
Και κατα την γμώμη μου, πολιτισμός και παιδεία είναι να το καταλάβουμε και να το σταματήσουμε χωρίς νόμους και απαγορεύσεις.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ενταξει τοτε να το κανει να φανει σαν ατυχημα.. και καλα αφηνει ενα μπετονι(η μπουκαλια) με πετρελαιο στο πεζοδρομιο εξω απο το σπιτι.. ;)
να βαλει αν ειναι κοπελα κανενα 15ποντο (y) η αγορι τιποτα σαγιοναρες τυπου στρατου ας πουμε :ROFLMAO:για να κανει και τον χαρακτηριστικο ηχο το σσσσ σσσσ οταν θα της σερνει...:sneaky:

και θα κανει ταχα μου ταχα μου :cautious: οτι περναει απο εκει.. και.. θα το κλωτσησει(κατα λαθος) και θα γινει η δουλεια ε..:barefoot:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι, πιστεύω οτι το να ψεκάσεις 1-2 λίτρα πετρέλαιο είναι μόλυνση του περιβάλλοντος και παράνομη συμπεριφορά γιατί αυτά τα "ασήμαντα" 1-2 λίτρα μολύνουν ανεπανόρθωτα κάτι χιλιάδες κυβικά μέτρα νερού στον υδροφόρο ορίζοντα.
Η δική μου λογική είναι οτι όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα καλύτερα να ζητήσει την συμβουλή γεωπόνου για το ποιά είναι αποτελεσματική και νόμιμη λύση στο πρόβλημά του.
Μου φαινεται σ'αρεσει να δημιουργεις θεματα....
Εχεις διαβασει ποτε την συσκευασια του sebacil?
Ειναι χημικο σκευασμα, που πωλειται νομιμα κ χρησιμοποιειται ευρεως.
Ομοιως εχεις διαβασει ποτε την συσκευασια του "τεζα" ??
Του effipro?
Μηπως θελεις να συζητησουμε τις επιδρασεις του round up? του limcpa? του decis?
(ειναι φαρμακα τα οποια χρησιμοποιουνται σχεδον σε καθε καλλιεργεια, με τις ευλογιες γεωπονου κ υπουργειου.....)
Θελεις να συζητησουμε για τα σκευασματα που χρησιμοποιει εδω κ 3-4 χρονια το ΚΕΕΛΠΝΟ για την (καθυστερημενη) καταπολεμιση των κουνουπιων????

Εγω δεν θελω να συζητησουμε τιποτα απ ολα αυτα, γιατι θα συζηταμε μ@λ@κιες.....
Σορρυ κι ολας....
Οποτε κατ'εμε οποιος εχει προβλημα με τα τσιμπουρια να ψεκασει λιγο πετρελαιο.
Θα κανει πολυ αποτελεσματικοτερη δουλεια κ σαφως λιγοτερη "ζημια" στο υπολοιπο περιβαλλον (πλην τσιμπουριων).

Η νοοτροπία του οτι αν οι άλλοι ρίχνουν πολλά σκουπίδια δεν πειράζει να ρίξω κι εγώ το δικό μου και αν δεν ρίχνει κανένας άλλος πάλι δεν πειράζει γιατί μόνο μια σακκούλα/ένα λίτρο πετρέλαιο/μια σκυλοκουράδα είναι τα δικιά μου σκουπίδια, πρέπει κάποτε να σταματήσει.
Και κατα την γμώμη μου, πολιτισμός και παιδεία είναι να το καταλάβουμε και να το σταματήσουμε χωρίς νόμους και απαγορεύσεις.
Οταν σταματησεις να χρησιμοποιεις πασης μορφης χημικα στην ζωη σου, απο τα καυσιμα του αυτοκινητου σου στο σαπουνι των πιατων σου, στην απορρυπαντικο των ρουχων σου θα δεχθω μετα υποδειξεις για ανουσιες συζητησεις.......
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
1-2 λίτρα πετρέλαιο με την καμία δεν θεωρείτε μόλυνση... Τα ούρα μας πιο πολύ μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα που αναφέρεσαι παρά το πετρέλαιο που δεν είναι και υδατοδιαλυτό! Εμένα το μονο που με ανησυχεί είναι τι γίνεται αμα πετάξει κανεις κανα τσιγάρο εκει που ψέκασες :whistle:
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
1-2 λίτρα πετρέλαιο με την καμία δεν θεωρείτε μόλυνση... Τα ούρα μας πιο πολύ μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα που αναφέρεσαι παρά το πετρέλαιο που δεν είναι και υδατοδιαλυτό! Εμένα το μονο που με ανησυχεί είναι τι γίνεται αμα πετάξει κανεις κανα τσιγάρο εκει που ψέκασες :whistle:

λογικά θα συμβεί αυτό :



:eek::eek:
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τιποτα δεν γινεται παιδια..... σε τετοια συγκεντρωση, τα πτητικα αερια του πετρελαιου, δεν αναφλεγονται με απλη παρουσια φλογας.
Μην μπερδευετε το πετρελαιο με την βενζινη......
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Τιποτα δεν γινεται παιδια..... σε τετοια συγκεντρωση, τα πτητικα αερια του πετρελαιου, δεν αναφλεγονται με απλη παρουσια φλογας.
Μην μπερδευετε το πετρελαιο με την βενζινη......
+1

σωστος!

η βενζινη ειναι εκρηκτικη οχι το πετρελαιο!
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Φυσικά δεν αναφέρομαι σε έκρηξη αλίμονο, αλλα τα ξερά χορταράκια σε συνδιασμο με το πετρέλαιο είναι πιο έυφλεκτα! Δεν λέω οτι θα ντουμανιασει ο τόπος αλλα μια επιφυλακή χρειαζεται τις πρωτες τουλάχιστον ώρες κατα την γνώμη μου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολλοι μυθοι λεγονται, αλλα.....
Κατ αρχην το πετρελαιο για τετοιες εφαρμογες (τα τσιμπουρια) το ψεκαζεις. Δεν το χυνεις.....
Ψεκαζοντας το, ακομα κ 1' μετα να δοκιμασεις να βαλεις φωτια δεν θα τα καταφερεις.
(μονα τους τα ξεροχορτα μπορει να αρπαξουνε)
Ενδεικτικα αν ηθελες να βαλεις φωτια σε λοφο με χορτα θα επρεπε να ριξεις περιπου 1 μεγαλο ποτηρι πανω σε μια ηδη υπαρχουσα φλογα, για να πεις οτι θα λειτουργουσε ως καυσιμο.....

Αραιωμενο με νερο, ειναι σχεδον ακινδυνο (δεν πιανει ουτε τα τσιμπουρια) σε αντιθεση με το sebacil πχ που οταν διαλυθει στο νερο γινεται τοξικο κ διλητηριωδες.
 
  • Like
Reactions: Ghost and george_gs


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ένα μόνο λίτρο πετρελαίου, αν το ρίξετε σε νερό θα κάνει κηλίδα 8 περίπου στρεμμάτων. Αν αυτό δεν το θεωρείτε παράγοντα μόλυνσης, απλά λυπάμαι.
Όσο για το να ψεκάζετε με diesel, η εισπνοή σταγονιδίων ίσως είναι ο μόνος τρόπος για άμεσες βλάβες στην υγεία σας: http://www.who.int/ipcs/emergencies/diesel.pdf

Επιμένω οτι είναι καλύτερα να ακολουθείτε τις οδηγίες των γεωπόνων και των γιατρών και τις νόμιμες πρακτικές. Αν πάλι δεν θέλετε και πιστευετε οτι αυτά είναι λάθος και εσείς ή ο διπλανός σας ξέρετε καλύτερα, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να σας πείσω.
Απλά τις πληροφορίες που ξέρω μοιράζομαι για όσους ενδιαφέρονται.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ένα μόνο λίτρο πετρελαίου, αν το ρίξετε σε νερό θα κάνει κηλίδα 8 περίπου στρεμμάτων. Αν αυτό δεν το θεωρείτε παράγοντα μόλυνσης, απλά λυπάμαι.
Αυτο αν δεν απατωμαι ισχυει για το αργο πετρελαιο. Μπορει παλι να κανω κ λαθος....
Οπως κ να εχει δεν προτεινα σε κανεναν να γεμισει μπιτονια να τα ριξει στην θαλασσα για χαβαλε.....
Μηπως οι γνωσεις σου φτανουνε να μας πεις τι θα γινοτανε αν καποιος πεταγε 1 λιτρο sebacil στην θαλασσα???

Όσο για το να ψεκάζετε με diesel, η εισπνοή σταγονιδίων ίσως είναι ο μόνος τρόπος για άμεσες βλάβες στην υγεία σας: http://www.who.int/ipcs/emergencies/diesel.pdf
http://www.who.int/ipcs/emergencies/diesel.pdf
Επισης δεν ειπα σε κανεναν να παει να σνιφαρει πανω απο το ψεκαστηρι για δωρεαν μαστουρωμα! Θες να μοιραστεις μαζι μας τι λεει το φυλλαδιο του sebacil για την απλη επαφη με το δερμα (ποσο μαλλον για την εισπνοη) του σκευασματος???

Για την ιστορια απο το λινκ που εβαλες:
If there is diesel in the environment will I have any adverse health effects?
Like most chemicals, the amount of diesel
you are exposed to must be above a certain level

to cause adverse health effects. A short, one-
off exposure to diesel will not normally cause
any long-term health effects. Occasional skin exposure may lead to dermatitis (eczema).
Breathing large quantities of diesel vapour or drinking diesel-based fluids may cause non-
specific signs and symptoms of poisoning such as dizziness, headache and vomiting. A
severe form of lung damage called pneumonitis may occur if liquid diesel is inhaled directly
onto the lungs, for example, whilst manually siphoning a tank or from inhaling vomit after
swallowing diesel. This is why it is important not to make someone sick if they have
swallowed diesel.

(τα υπογραμμισμενα δικα μου)
Εκτος λοιπον κ αν το κανει καποιος συστημα να σνιφαρει καθημερινα απο την δεξαμενη, η να το πινει για σφηνακι, δεν νομιζω οτι τειθεται θεμα οπως θες να μας παρουσιασεις.......
Ποσο ακομα θα επιμενουμε σε μια ηλιθια κ ανουσια κουβεντα???


Επιμένω οτι είναι καλύτερα να ακολουθείτε τις οδηγίες των γεωπόνων και των γιατρών και τις νόμιμες πρακτικές. Αν πάλι δεν θέλετε και πιστευετε οτι αυτά είναι λάθος και εσείς ή ο διπλανός σας ξέρετε καλύτερα, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να σας πείσω.
Απλά τις πληροφορίες που ξέρω μοιράζομαι για όσους ενδιαφέρονται.
Προσπαθησε λοιπον να διευρυνεις την βαση πληροφοριων σου κ θα σου προτεινα να αρχισεις να φοβασαι τα νευροπαραλητικα οργανοφοσφωρικα φαρμακα οπως το sebacil περισσοτερο απο το απλο πετρελαιο κινησης..........!!
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Όχι, δυστυχώς ο υπολογισμός των 8 στρεμμάτων ισχύει και για το Diesel, και μάλιστα είναι ήπιος ωστε να τηρείται ο όρος της μόλυνσης, στα 15ppm.

Θεωρητικά, αν υπολογίσεις πάχος μόνο 1 μόριο και όλα τα μόρια να ακουμπάνε μεταξύ τους, το συνεχές φίλμ, η κηλίδα απο 1 μόνο λίτρο πετρέλαιο θα είναι ένας κύκλος διαμέτρου 3 χιλιομέτρων.

Όσο για την εισπνοή, μην μπερδεύεις τους ατμούς με τα σταγονίδια. Οι ατμοί απο εξάτμιση του πετρελαίου δεν είναι τόσο πρόβλημα, τα σταγονίδια που παράγει το ψεκαστήρι είναι πολύ επικίνδυνα αν εισπνευστούν.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όχι, δυστυχώς ο υπολογισμός των 8 στρεμμάτων ισχύει και για το Diesel, και μάλιστα είναι ήπιος ωστε να τηρείται ο όρος της μόλυνσης, στα 15ppm.

Θεωρητικά, αν υπολογίσεις πάχος μόνο 1 μόριο και όλα τα μόρια να ακουμπάνε μεταξύ τους, το συνεχές φίλμ, η κηλίδα απο 1 μόνο λίτρο πετρέλαιο θα είναι ένας κύκλος διαμέτρου 3 χιλιομέτρων.

Όσο για την εισπνοή, μην μπερδεύεις τους ατμούς με τα σταγονίδια. Οι ατμοί απο εξάτμιση του πετρελαίου δεν είναι τόσο πρόβλημα, τα σταγονίδια που παράγει το ψεκαστήρι είναι πολύ επικίνδυνα αν εισπνευστούν.
Ειλικρινα τωρα, για να συντομευσουμε την κουβεντα, περα απο το οτι σ'αρεσει η αντιπαραθεση γενικα, θεωρεις οτι το να ψεκασεις καποιος λιγο πετρελαιο για να στειλει τα τσιμπουρια ειναι ποιο επιβλαβες απο το να ριξει sebacil???

Υ.Γ. To δε sebacil ειναι τοξικο στην εισπνοη αλλα και στην απλη επαφη.... απλα ενημερωτικα το αναφερω......

Edit:
Υ.Γ.2 Ξεχασα να σε ενημερωσω οτι ειναι επισης απορροφουμενο απο το δερμα, γι αυτο απαγορευεται η χρηση του σε γαλακτοπαραγωγα κ κρεατοπαραγωγα ζωα........
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν εκτός των άλλων, το να πάθει κανείς σοβαρά αναπνευστικά απο αυτό ακριβώς που συνιστάς το βρίσκεις ανούσιο και ηλίθιο θέμα και επιμένεις μάλιστα, εγώ τί άλλο να πώ.

The main hazard associated with diesel is chemical pneumonitis that may arise following aspiration of vomitus (secondary to ingestion) or inhalation of aerosol (or aspiration of liquid) during manual siphoning.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95