ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν εκτός των άλλων, το να πάθει κανείς σοβαρά αναπνευστικά απο αυτό ακριβώς που συνιστάς το βρίσκεις ανούσιο και ηλίθιο θέμα και επιμένεις μάλιστα, εγώ τί άλλο να πώ.

The main hazard associated with diesel is chemical pneumonitis that may arise following aspiration of vomitus (secondary to ingestion) or inhalation of aerosol (or aspiration of liquid) during manual siphoning.
Ρε ανθρωπε, σε 5χρονα μιλαω????
Θα παει η κοπελα να σνιφαρει πανω απο την ψεκαστηρα???
Μονο εσυ το σκεφτηκες αυτο, ειλικρινα!!!
Τις οδηγιες ασφαλους χρησης του sebacil θελεις να μας παραθεσεις με τοσο ζηλο??
Γιατι προβλεπουνε την χρηση στολης κ μασκας για την χρηση του!!!!
Αληθεια τωρα, πες, εχεις χρησιμοποιησει ποτε πετρελαιο σε οτιδηποτε, η ολα αυτα σου φαινονται κινεζικα κ εχεις βαλθει μονο μεσα απο ερευνες να μας αποδειξεις οτι αν ψεκασεις πετρελαιο θα καταστραφει ο κοσμος κ αμεσως μετα θα πεθανει κ η ιδια???
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν καταλαβαίνω σωστά την ερώτησή σου, ναι, σαφέστατα είναι ασφαλέστερο αποτελεσματικότερο και καλύτερο και γι αυτήν και για όλους να ψεκάσει με sebacil τηρώντας τα προβλεπόμενα (στολή, μάσκα κλπ) παρά να ψεκάζει χύμα πετρέλαιο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Επι προσωπικού, αφού έχεις απορίες, μηχανικός αεροσκαφών είμαι και εχω ζήσει την μισή μου ζωή σε αεροδρόμια. Γνωρίζω πολύ καλά τί κάνουν και τί δεν κάνουν τα καύσιμα και ποιές είναι οι προδιαγραφές χρήσης τους και οι επιπτώσεις τους, ειδικά για τα πετρέλαια.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν εσύ πιστεύεις οτι η καλύτερη λύση είναι να ψεκάζει ο καθένας ότι του ρθει φορώντας τις παντόφλες του γιατί είναι μεγάλη ενόχληση ή μεγάλος κίνδυνος να το κάνει σωστά με υλικά που θέλουν μεν μεγάλη προσοχή αλλα δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον επ αόριστον, δικαίωμά σου να το πιστεύεις.

Και δικό μου δικαίωμα να αντιδρώ.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Επι προσωπικού, αφού έχεις απορίες, μηχανικός αεροσκαφών είμαι και εχω ζήσει την μισή μου ζωή σε αεροδρόμια. Γνωρίζω πολύ καλά τί κάνουν και τί δεν κάνουν τα καύσιμα και ποιές είναι οι προδιαγραφές χρήσης τους και οι επιπτώσεις τους, ειδικά για τα πετρέλαια.
α ωραια εχω και μια απορια ιατροδικαστικης..

η χρονια επαφη με βενζινη που περιεχει τετρααιθυλομολυβδο,το οποιο χρησιμοποιειται για την αποφυγη του χτυπηματος της μηχανης των αυτοκινητων(αντικροτικο),ειναι δυνατο να προκαλεσει δηλητηριαση με μολυβδο...

επειδη ειμαι ασχετος και απο αυτοκινητα και απο αεροπλανα,αυτο το αντικροτικο ειναι κατι που το βαζει ανθρωπος ? ειναι δηλαδη σε ενα μπουκαλακι σαν τα λαδια η σαν το αντιψυκτικο ?
θενξ προκαταβολικα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν καταλαβαίνω σωστά την ερώτησή σου, ναι, σαφέστατα είναι ασφαλέστερο αποτελεσματικότερο και καλύτερο και γι αυτήν και για όλους να ψεκάσει με sebacil τηρώντας τα προβλεπόμενα (στολή, μάσκα κλπ) παρά να ψεκάζει χύμα πετρέλαιο.

Επι προσωπικού, αφού έχεις απορίες, μηχανικός αεροσκαφών είμαι και εχω ζήσει την μισή μου ζωή σε αεροδρόμια. Γνωρίζω πολύ καλά τί κάνουν και τί δεν κάνουν τα καύσιμα και ποιές είναι οι προδιαγραφές χρήσης τους και οι επιπτώσεις τους, ειδικά για τα πετρέλαια.
Και πιστευεις γνωριζοντας ολα αυτα που μου λες, οτι το sebacil ειναι ποιο ακινδυνο για το χρηστη κ το περιβαλλον απο το πετρελαιο???

Ενδεικτικα απο την ταμπελα του sebacil:
Ιδιαίτερες προφυλάξεις που πρέπει να λαμβάνονται από το άτομο που χορηγεί το φαρμακευτικό προϊόν σε ζώα
Αποφύγετε την άμεση επαφή του προϊόντος και του διαλύματος, που έχει προετοιμαστεί, με το δέρμα και τα μάτια.
Σε περίπτωση τυχαίας επαφής με το δέρμα πλύνετε με νερό και σαπούνι.
Σε περίπτωση τυχαίας επαφής με τα μάτια πλύνετε με άφθονο νερό.
Χρησιμοποιήστε προστατευτικά γάντια (γάντια ασφαλείας μιας χρήσεως από νιτρίλιο), προστατευτικά ρούχα (μακρυμάνικο πουκάμισο, μακρύ παντελόνι, μπότες και αδιάβροχη ποδιά) και γυαλιά ασφαλείας, κατά τη χρήση του προϊόντος.
Ρούχα που μολύνθηκαν κατά λάθος πρέπει να αφαιρούνται αμέσως.
Μην εισπνέετε το νέφος ψεκασμού.
Μην ψεκάζετε αντίθετα με τη φορά του ανέμου.
Όταν ο ψεκασμός γίνεται σε κλειστούς χώρους, χρησιμοποιήστε μια μάσκα σωματιδίων μισού προσώπου FFP3 (προστασία από λεπτή σκόνη και υδρατμούς).
Μην ψεκάζετε παρουσία μη προστατευμένων προσώπων.
Όπως και με όλα τα οργανοφωσφορικά, σε περίπτωση τοξικών συμπτωμάτων αναζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια και επιδείξτε την ετικέτα του προϊόντος.

Παμε λοιπον να κανουμε μια αμεση συγκριση:
Και τα δυο εισπνεομενα ειναι επικινδυνα, με την μονη διαφορα οτι το πετρελαιο αν εισπνευστει "ενδεχεται να προκαλεσει βλαβες" ενω το αλλο ειναι αμεσα τοξικο!!
Το πετρελαιο σε επαφη με το δερμα, δεν προκαλει τιποτα.
Το sebacil ειναι τοξικο....
To πετρελαιο ειναι σχετικα ποιο ακινδυνο για το περιβαλλον αν κρινουμε απο τις οδηγιες του sebacil οτι απαγορευεται να χρησιμοποιειται κοντα σε τροφες η νερο, ειναι αμεσα τοξικο για τα υδατα κ τον υδροφορο οριζοντα κ δεν πρεπει να χρησιμοποιειται κοντα σε αυτα,
Το sebacil απορροφαται απο τον οργανισμο, ενω το πετρελαιο οχι
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΤΟ SEBACIL ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΙΝΔΥΝΟ??????

Εγω δεν εχω να προσθεσω κατι.... ας ντυθει λοιπον με ολοσωμη στολη μασκα κ γαντια κατα τις οδηγιες, προσεχοντας να μην το εισπνευσει, να μην το ακουμπησει κ να πεταξει μετα τα ρουχα που ηρθαν σε επαφη με το φαρμακο, προσεχοντας επισης να ειναι μακρια απο τροφες, νερο κ φυσικα να μην βοσκησει ο σκυλος χορταρια η γλυψει κανα πατωμα κ παει αδιαβαστος, την στιγμη που μπορει απλα να ψεκασει με πετρελαιο προσεχοντας να μην τραβαει μυτιες πανω απο την ραντιστηρα.
Περι ορεξεως........
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι, ntoulis, είναι δυνατόν να προκαλέσει και θάνατο, νομίζω υπάρχουν επιβεβαιωμένοι θάνατοι παιδιών απο σνιφάρισμα βενζίνης με τετρααιθυλομόλυβδο. Θα σου βρώ αύριο λεπτομερή στοιχεία αν τα χρειάζεσαι.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ναι θενξ οτι βρεις καλο ειναι.. αν εχεις χρονο και βρεις κατι, στειλε σε π.μ.. (θενξ)
οι δηλητηριασεις απο γεωργικα φαρμακα ειναι στην πρωτη θεση ειδικα στην επαρχια/ατυχημα-γεωργοι-οπωροκηπευτικα/σπιτι με υπερηλικες/παιδια,αλλα και σαν αυτοκτονια..

οι πιο πολλες δηλητηριασεις ειναι απο το δερμα (απορροφηση) με ψεκασμους..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ναι θενξ οτι βρεις καλο ειναι.. αν εχεις χρονο και βρεις κατι, στειλε σε π.μ.. (θενξ)
οι δηλητηριασεις απο γεωργικα φαρμακα ειναι στην πρωτη θεση ειδικα στην επαρχια/ατυχημα-γεωργοι-οπωροκηπευτικα/σπιτι με υπερηλικες/παιδια,αλλα και σαν αυτοκτονια..

οι πιο πολλες δηλητηριασεις ειναι απο το δερμα (απορροφηση) με ψεκασμους..
Ε μην τα λες αυτα ετσι απλα..... χαλας τα επιχειρηματα του Piou......

Υ.Γ. Ετσι οπως το ακουει κ ο κοσμος που διαβαζει ρε Piou θα νομιζει οτι το πετρελαιο ειναι κανα υγρο που μολις το κοιταξεις πεθαινεις ακαριαια....
Πες στον κοσμο οτι σε καθε συνεργειο υπαρχει πλυστρα πετρελαιου, κ εμεις οι μηχανικοι απο λαθος η εσκεμμενα εχουμε βουτηξει τα χερακια μας απειρες φορες στο πετρελαιο, κ μετα θα σου πω τι παθαινουνε οσοι συστηματικα ερχονται σε "τυχαια επαφη" με οργανοφοσφωρικα.........
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι, είναι πολύ επικίνδυνα τα φυτοφάρμακα αν δεν τηρούνται οι δοσολογίες και οι οδηγίες χρήσης, και συνήθως δεν τηρούνται. Ποτέ δεν είπα κάτι αντίθετο.
 


zwi<3bruno

Member
11 Ιουνίου 2014
16
4
34
Εμένα είχε χαθεί για 10 μήνες.Ακριβώς στους 10 μήνες γύρισε, αλλά γύρισε σε άθλια κατάσταση. Είχε χάσει 4 κιλά (σκεφτήκε πως είναι γύρω στα 9 το φυσιολογικό του, οπότε 4 κιλά είναι πάρα πολλά), με άπειρους ψύλλους. Συνολικά του έβαλα 2 αμπούλες, σκόνη παντού στο σπίτι, φαρμακευτικά σαμπουάν για μπάνιο και το αποτέλεσμα... Οι ψύλοι όχι μόνο δεν έφυγαν αλλά γέμισε και το σπίτι και εγώ και το αυτοκίνητο... Τελικά σώθηκα με σπρέι και πολύ πολύ πολύ καθαρισμα... Για τα κουνούπια έχω γεμίσει το σπίτι με παστίλιες(υπερβολή το έχω γεμίσει), έχω πάρει βασιλικό και τουλάχιστον μια φορά την βδομαδα ψεκάζω έξω...
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Πες στον κοσμο οτι σε καθε συνεργειο υπαρχει πλυστρα πετρελαιου, κ εμεις οι μηχανικοι απο λαθος η εσκεμμενα εχουμε βουτηξει τα χερακια μας απειρες φορες στο πετρελαιο
Το ξέρω, east, δεν ζώ σε άλλη χώρα. Όσοι έχουν συνήθεια να πλένουν τα χέρια τους με πετρέλαιο πάντως ας μην εκπλαγούν όταν αργότερα τα τινάξουν τα νεφρά τους.
Να δούμε τότε αν θα τους παρηγορεί το οτι αν ήταν το ίδιο αμελείς με φυτοφάρμακα θα πάθαιναν χειρότερα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ζωωω!!!!
Και ενω ψεκασα χτες το βραδυ αργα και με πετρελαιο και το πρωι ειχα ψεκασει με sebacil!!
Τα σκυλια τα ψεκασα με Effipro και εδω και αρκετο καιρο φορανε το Scalibor.

Δεν σνιφαρα το ψεκαστηρη, προσεχα παααρα πολυ- και αντισταθηκα στον πειρασμο -μιας και διαβασα εδω τους κινδυνους!!
Τα ρουχα που φορουσα τα εβαλα στα απλυτα!

Και το καλητερο ?- σημερα δεν ειδαμε ουτε ενα τσιμπουρι!

Θα επαναλαμβανω τους ψεκασμους μαλλον σε καμια εβδωμαδα- και μαζι με το sebacil και πετρελαιο θα βαλω και καοθριν !
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ζωωω!!!!
Και ενω ψεκασα χτες το βραδυ αργα και με πετρελαιο και το πρωι ειχα ψεκασει με sebacil!!
Τα σκυλια τα ψεκασα με Effipro και εδω και αρκετο καιρο φορανε το Scalibor.

Δεν σνιφαρα το ψεκαστηρη, προσεχα παααρα πολυ- και αντισταθηκα στον πειρασμο -μιας και διαβασα εδω τους κινδυνους!!
Τα ρουχα που φορουσα τα εβαλα στα απλυτα!

Και το καλητερο ?- σημερα δεν ειδαμε ουτε ενα τσιμπουρι!

Θα επαναλαμβανω τους ψεκασμους μαλλον σε καμια εβδωμαδα- και μαζι με το sebacil και πετρελαιο θα βαλω και καοθριν !
με τοσα χημικα ανετα θα εκανες καριερα στη Συρια
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα σκυλια μου να γλυτοσουν απο ερλιχια και τετοια- και ολα καλα!

Ειπα και στους γειτονες να ψεκασουν και αυτοι- και μου ειπαν, οτι θα το πουν και στον τυπο απεναντι, εκει που ειδαμε πρωτη φορα τα τσιμπουρια ( εχει οικοπεδο με οικοδομη- και ενα Rott να ζει εκει μονιμος).

Καλο ειναι, οτι μεχρι τωρα ειδαμε μονο να περπατανε τα τσιμπουρια επανω τους- δεν ειχαν κανενα κολλημενο! Αλλα ηταν αρκετα ( 4-5 στην ΜοναΛιζα- ενα στην Cindy )! Τρομαξα παρα πολυ- και ακομα πιο πολυ, οταν αρχισα το ψαξιμο και βρηκα στην μαντρα εξω και αλλα τοσα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τα τσιμπουρια δυστυχως κινουνται σε αρκετα μεγαλη εκταση..... γιατι δεν ψεκαζετε εσεις κι εκει?
Εστω μια περιμετρο γυρω απο το σπιτι του........
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τα τσιμπουρια δυστυχως κινουνται σε αρκετα μεγαλη εκταση..... γιατι δεν ψεκαζετε εσεις κι εκει?
Εστω μια περιμετρο γυρω απο το σπιτι του........
και να κινδυνεψουν να σνιφαρουν η να ακουμπηξουν το πετρελαιο και να αρρωστησουν για εναν ξενο;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95