Βάρος γερμανικού ποιμενικού


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Της δινω δυο γευματα με ξηρη τροφη (Pro Plan)
και μερικες φορες υπολειματα μαγειρευτου οχι ομως ψωμια κλπ....
Ειναι σχεδον 5 χρονων...Εχει καλαζαρ αλλα οι τελευταιες εξετασεις ειναι 1/100 και συνεχιζουμε το zylapor...Απο διαθεση μια χαρα αλλά σε θεμα ασκησης δε μπορω να πω οτι εχει την ιδια ενεργεια που ειχε 2χρονων...
Ειναι σε αυλη με μεγαλο χωρο και κινειται αρκετα παιζοντας με τον μποξερινο ή μαζι μου με τη μπαλα κλπ εκτος απο τις βολτες της...
Θα δοκιμασω να μειωσω την τροφη κατα 10-20 %...
Την μαγειρευτη να την κοψω τελειως?
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ποια είναι η energy τροφή?
εγώ δίνω origen puppy large, είναι energy???:confused:
Μου είπε ο γιατρός να σταματήσω την puppy 18 μηνών...Ισχύει ή θα γίνει τέρας από την τροφή?
 




BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Καλέ στον Dante...αυτός δεν είναι κουτάβι?:p
Μήπως η origen θεωρείται energy λόγω πρωτείνης??
Να σταματήσω puppy γενικά???O κτηνίατρος του μου είπε ρητά μέχρι 18 μηνών...Βλακεία μου είπε???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Της δινω δυο γευματα με ξηρη τροφη (Pro Plan)
και μερικες φορες υπολειματα μαγειρευτου οχι ομως ψωμια κλπ....
.........................
Την μαγειρευτη να την κοψω τελειως?
Τι μαγειρευτό δίνεις στο σκύλο? Τα δικά σας αποφάγια και ότι περισσεύει στην κατσαρόλα σας με ένα σωρο καρυκεύματα και λαδια? Κοψ’ τα μαχαίρι και δίνε του μονο την ποσότητα της ξηρής τροφής που πρέπει να τρωει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aπό την στιγμή που του δίνεις την ξήρα δεν έχει κανέναν νόημα να του δίνεις μαγειρευτό ειδικά αν είναι αποφάγια.
Η διατροφή του σκυλιού σε μαγειρευτη είναι μια πολύ υγιεινη και φτωχή σε λιπαρά αν την μεταφράζαμε σε ανθρωπινη διατροφη.
Δεν χρησιμοποιούμε λάδια, βουτυρά, τσιγαρισμένα, καρυκεύματα, μακαρόνια, ψωμιά και συγκεκριμένα ζαρζαβατικά και φρούτα όπως π.χ το σταφύλι, η την πατάτα (που δεν είναι καθόλου εύπεπτη) κλπ.
Οποτε καταλαβαίνεις πως αν δεν τηρείς συγκεκριμένο διαιτολόγιο, για τον σκύλο είναι σκουπίδια, βλαβερά γενικά για τον οργανισμό που όμως του δίνουν περισσότερο εναπόθεμα λίπους.

Αν θέλεις να ασχοληθείς σχολαστικά με την διατροφή του η rottie έχει παράθεση ένα σχετικό άρθρο.

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3961

Αν δεν προλαβαίνεις να μαγειρεύεις νομίζω πως υπάρχουν ειδικές ξήρες για δίαιτα.

Έχεις κάνει εξετάσεις στο σκυλί να δεις αν έχει θυροειδή διαβήτη κλπ?
Επίσης ο σκύλος είναι στειρωμένος?

Μετά από όλα αυτά και εφόσον ο σκύλος είναι υγιής, καρδιές και αλλα, θα πρέπει να εντάξεις σιγά σιγά προοδευτικά λίγο άσκηση.
Βεβαια μην ξεκινήσεις την άθληση και προσδοκάς να χάσει τα κιλά σε μια μέρα.Θέλει προσαρμοστικό πρόγραμμα και ένταξη στην πλέον "αθλητική" ζωή.
Πάντα πρέπει να θυμάσαι πως δεν είναι ένα σκυλί όπως είπες 2 ετών και επίσης ότι είναι ένα σκυλί που έχει περάσει και μια περιπετειούλα (καλαζάρ).
Αν καταλάβεις τι σημαντικότητα της υγείας του να είναι σε επιθυμητό βάρος, θα μπορέσει και εκείνος να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες σου.
Ολα αυτά με κομμένο το ανούσιο τσιμπολόγημα.Αν θες να έχεις να δίνεις κάτι σαν επιβράβευση δώσε λίγο τυράκι light και κατά προτίμηση το cottage cheese.
 
















foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εξαρτάται, οπωε είπε κι ο denis ,από το ναν υπάρχει κωδικός junior!Ας πούμε η Royal είναι puppy μέχρι 8 μηνών και Junior μετά!;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι σωστο και αυτο..

Εγω επειδη ξεκινησα με hills θυμαμαι περισσοτερο για παπυ απο αυτην..
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
σε μεγαλοσωμες φυλες μπορεις να δινεις μεχρι 15 η κ 18μηνων.

Ναι για αυτο ειπα αναλογα την φυλη..:)

Αλλα παιζει ρολο και η μαρκα της ξηρας..
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αν μιλας για γ.ποιμενικο αλλαξε απο puppy σε adult 18 μηνων.βεβαια αυτο θα το δεις κ στο σκυλο,εγω οταν τον περασα στην συντηρηση εγινε πετσι κ κοκκαλο κ αναγκαστηκα να δωσω ενεργειας....κτλ.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95