Βάρος γερμανικού ποιμενικού




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Εμεις στους 12 μηνες πηγαμε στην συντηρηση..!:)
πολυ λογικο αφου οι μικροσωμες φυλες ολοκληρωνουν την αναπτυξη τους στους 9 μηνες περιπου!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
πολυ λογικο αφου οι μικροσωμες φυλες ολοκληρωνουν την αναπτυξη τους στους 9 μηνες περιπου!

Ναι :):)
θεωρητικα θα μπορουσα να το σταματησω στους 9 αλλα ειπα να το αφησω μεχρι τους 12 γιατι δεν ξερω οι προην τι του δινανε..:cool:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
καλα εκανες,ετσι κ αλλιως δεν γινεται κ τιποτα σοβαρο με λιγους μηνες παραπανω παραταση,ισως να εβαζε λιγο βαρος παραπανω.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αλλαγη τυπου τροφης γινετε αναλογα την φυλη

γενικα στις γιγαντ'οσωμος στα 2 χρονια

στα μεσαία - μεγάλου 15-20 μηνων

στα μεσαία στον χρόνο περίπου και στα μικρόσψμα στους 8-10 μήνες

(γενικα όλα αυτα)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Αν κατάλαβα καλά δηλ. παιδιά στο τσιόρνι να την αλλάξω (την puppy origen) στους 18 μήνες?
Μήπως στους 24 μήνες? :confused:(θεωρείται γιγαντόσωμη φιλή)
 




BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Τώρα Denis μπερδεύτηκα τελείως:confused::confused::confused:
Μήπως για να ξεμπλοκάρω να μου πεις τι κακό κάνει η πρωτείνη???
Επίσης να πω ότι η origen adult νομίζω έχει την ίδια περιεκτικότητα σε πρωτείνη...42%.Για να μη πω κιόλας ότι τα 6 ψάρια έχουν 44%...
Έχω πελαγώσει τελείως:(
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Της μειωσα της μεριδες και κομμενα τα μαγειρευτα και τωρα οποτε με βλεπει μου φερνει το πιατο:eek::p
Θα συνηθισει που θα παει...
Τα μπόξερ περνανε σε κροκετα για ενηλικα σταυς 15 μηνες περιπου?
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Της μειωσα της μεριδες και κομμενα τα μαγειρευτα και τωρα οποτε με βλεπει μου φερνει το πιατο:eek::p
Θα συνηθισει που θα παει...
Τα μπόξερ περνανε σε κροκετα για ενηλικα σταυς 15 μηνες περιπου?
ναι μπορεις να την αλλαξεις στους 15.
 




manoszs

Member
25 Μαϊου 2012
12
0
Σάμος
καλησπέρα σας έχω και εγώ έναν αρσενικό γερμανικό ποιμενικό είναι 19 μηνών και ενώ είναι πολύ ψηλό σκυλί 65cm
είναι αρκετά αδύνατος περίπου 34 κιλά και επιδή είναι φύλακας θέλω να τον παχύνω!

τρωει royal canin adult 600γρ. περιπου εδω και εναμιση μηνα
πιο μπροστα ετρωγε flatazor

εχω δει διαφορα αλλα ειναι μικρη τι προτεινεται να κανω απο εδω και περα;
 




manoszs

Member
25 Μαϊου 2012
12
0
Σάμος
34 κιλά για θυληκό δεν είναι κι άσχημα
ναι αλλα ειναι αρσενικος και τον χρισιμοποιω και για φυλακα
αρα μαλλον πρεπει να βρω εναν τροπο να τον παχυνω!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ναι αλλα ειναι αρσενικος και τον χρισιμοποιω και για φυλακα
αρα μαλλον πρεπει να βρω εναν τροπο να τον παχυνω!
Το πάχος δεν πάει με την ικανότητα φύλαξη αγαπητέ!
Δεν είναι όλα "the bigger the better"!

Πρόσεξε μην το παχύνεις και μετά ζητάς γιατρό για τις αρθρώσεις του!

Αν είναι καθαρόαιμος με Pedigree ο σκύλος τότε το πρότυπο του Γερμανικού Ποιμενικού δίνει:

Αρσενικοί: Ύψος στο ακρώμιο 60-65 εκ., βάρος 30-40 κιλά!

Άρα ο σκύλος σου είναι μέσα στο όριο!
 


manoszs

Member
25 Μαϊου 2012
12
0
Σάμος
Το πάχος δεν πάει με την ικανότητα φύλαξη αγαπητέ!
Δεν είναι όλα "the bigger the better"!

Πρόσεξε μην το παχύνεις και μετά ζητάς γιατρό για τις αρθρώσεις του!

Αν είναι καθαρόαιμος με Pedigree ο σκύλος τότε το πρότυπο του Γερμανικού Ποιμενικού δίνει:

Αρσενικοί: Ύψος στο ακρώμιο 60-65 εκ., βάρος 30-40 κιλά!

Άρα ο σκύλος σου είναι μέσα στο όριο!
εχεις δικιο αλλα και ο κτινιατρος που τον ειδε λεει πως τα κιλα που δεν ειναι τα ικανοποιητικα και πως πρεπει να φτασει τουλαχιστον τα 35 κιλα και συμφωνω

θελω να παρει 2-3 κιλα ακομη, μηπως να του αλλαξω την τροφη η να του δινω τιποτα συμπληρωματα;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κοίταξε, αναλογικά αν το πάρεις έχει το ψηλότερο ακρώμιο (65cm είναι ο σκύλος όπως και το πρότυπο) και στα κιλά είναι σχεδόν στην μέση(34κιλά είναι ο σκύλος 30-40 δίνει το πρότυπο)!

Άρα έχοντας έναν σκύλο ψηλό "χάνει" σε όγκο επειδή το έδωσε σε ύψος!
Εσένα το μάτι σου μπορεί να τον βλέπει πιο αδύνατο γιατί το έχει δώσει σε ύψος.Αν ήταν πιο κοντός θα έδειχνε πιο πολύ σαν όγκος!
Εκεί θα έπαιζες με την αρμονία του σκύλο ύψους-κιλών!

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην κάνεις τίποτα και να διατηρείς τον σκύλο όσο πιο αδύνατο για το καλό της υγείας του και φυσικά των αρθρώσεων του!Το παραπάνω βάρος στην φυλή μας να το αποφεύγεις!

Αντίθετα αν η κατάσταση της υγείας του έπειτα από ισχυακό έλεγχο και των αγκώνων επιτρέπει μπορείς να τον γυμνάσεις ώστε να χτίσεις δυνατούς μύες και σώμα!Πάντα φυσική γυμναστική!

Τα συμπληρώματα να τα αφήσεις στην άκρη!Απαιτούνται μόνο για λόγους υγείας!

Επίσης να προσέξεις τους κτηνιάτρους που εμπιστεύεσαι, γενικά στο λέω!Γιατί η φυλή του Γερμανικού Ποιμενικου είναι από τις ιδιαίτερες φυλές και πολλοί δεν γνωρίζουν πως πρέπει να κινηθούν σε πολλά θέματα που τον αφορούν, ακόμα και κτηνίατροι!

Τέλος, να μην προσπαθήσεις να κάνεις τον σκύλο έτσι όπως θέλεις να είναι γιατί μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα!
 


manoszs

Member
25 Μαϊου 2012
12
0
Σάμος
Κοίταξε, αναλογικά αν το πάρεις έχει το ψηλότερο ακρώμιο (65cm είναι ο σκύλος όπως και το πρότυπο) και στα κιλά είναι σχεδόν στην μέση(34κιλά είναι ο σκύλος 30-40 δίνει το πρότυπο)!

Άρα έχοντας έναν σκύλο ψηλό "χάνει" σε όγκο επειδή το έδωσε σε ύψος!
Εσένα το μάτι σου μπορεί να τον βλέπει πιο αδύνατο γιατί το έχει δώσει σε ύψος.Αν ήταν πιο κοντός θα έδειχνε πιο πολύ σαν όγκος!
Εκεί θα έπαιζες με την αρμονία του σκύλο ύψους-κιλών!

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην κάνεις τίποτα και να διατηρείς τον σκύλο όσο πιο αδύνατο για το καλό της υγείας του και φυσικά των αρθρώσεων του!Το παραπάνω βάρος στην φυλή μας να το αποφεύγεις!

Αντίθετα αν η κατάσταση της υγείας του έπειτα από ισχυακό έλεγχο και των αγκώνων επιτρέπει μπορείς να τον γυμνάσεις ώστε να χτίσεις δυνατούς μύες και σώμα!Πάντα φυσική γυμναστική!

Τα συμπληρώματα να τα αφήσεις στην άκρη!Απαιτούνται μόνο για λόγους υγείας!

Επίσης να προσέξεις τους κτηνιάτρους που εμπιστεύεσαι, γενικά στο λέω!Γιατί η φυλή του Γερμανικού Ποιμενικου είναι από τις ιδιαίτερες φυλές και πολλοί δεν γνωρίζουν πως πρέπει να κινηθούν σε πολλά θέματα που τον αφορούν, ακόμα και κτηνίατροι!

Τέλος, να μην προσπαθήσεις να κάνεις τον σκύλο έτσι όπως θέλεις να είναι γιατί μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα!
σε ευχαριστω πολυ Στελιο

ο σκυλος μου οταν τον πηρα ειχε κοκκινο pedigree και ηταν απαλλαγμενο δυπλασιας και αλλα . παρολα αυτα το επιβεβαιωσα και με ακτινωγραφιες.

θα τον γυμναζω περισσωτερο και σε ευχαριστω για τις πληρωφοριες !
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ναι αλλα ειναι αρσενικος και τον χρισιμοποιω και για φυλακα
αρα μαλλον πρεπει να βρω εναν τροπο να τον παχυνω!
κάτι άλλο θα σκεφτόμουν :mrgreen:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli