Βελγικο. Γνωμες , συμβουλες και ιδεες.


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Καλησπερα σε ολους!
Ετοιμαστε καφε και τσαι γιατι ακολουθει σεντονι..

Μαζεψα προ 10 ημερων ενα (μαλλον καθαροαιμο) βελγικο απο το δρομο περιπου 7 μηνων.
Σκαστη απο σπιτι λογικα μιας και φορουσε λουρακι και αντιπαρασιτικο περιλαιμιο.
Υποσιτισμενη αρκετα (17 κιλα) αλλα οχι φοβισμενη-φοβικη.
Αρκετα ενεργητικη στην βολτα της.
Υποψια ερλιχιωσης.Ξεκινησαμε προληπτικα αντιβιωση πριν απο 4 μερες & το χαπι για τα σκουλικια.Μεσα σε 2 μερες η αλλαγη στην συμπεριφορα και την ενεργητικοτητα της ηταν τεραστια.
Μενει στην αυλη και εχει πρακτικα μισο στρεμμα για τρεξιμο και παιχνιδι.
"Αγροτικη" περιοχη εκτος πολης με αρκετους χωματοδρομους αλλα και αρκετα ταιζομενα στο δρομο αδεσποτα.

Αυτη την στιγμη εχει φτασει τα 19-20 κιλα και χρειαζεται τουλαχιστον αλλα 5.
Απο εβδομαδα σε κτηνιατρο για αιματολογικες.

Απο την πρωτη μερα λοιπον εχουμε ξεκινησει και εκπαιδευση στα βασικα. Ελα , κατσε και μεινε.Οπου το ελα το ηξερε ηδη.
-1)Αυτο το οποιο δεν γνωριζω και δεν εχω βρει τροπο ειναι το πως μπορω να κερδισω πισω την προσοχη της σε περιπτωση οπου ειμαστε πχ σε βολτα και κατι της εχει αποσπασει την προσοχη.Η ειμαστε στην αυλη και μαθαινουμε το "μεινε" και ξαφνικα βαριεται η δεν θελει να ακουσει.

Καθημερινη βολτα καπου μεταξυ 10 και 12 το πρωι για τουλαχιστον 70 λεπτα.Συνηθως 1μιση ωρα.
Γρηγορο βαδην στη βολτα και καθε 4-5 λεπτα χαλαρο τρεξιμο για 2-3 λεπτα αναλογως την ποιοτητα του δρομου και το κατα ποσο δεν θα της τραβηξει κατι την προσοχη(οπου και προφανως θα με σταματησει).
-2)Ο χρονος της βολτας αυτης ειναι αρκετος?(Λογω κιλων του ζωου μεχρι να παρει κ'αλλο τα πανω του την μια μερα παμε πιο χαλαρα και την αλλη λιγο πιο εντονα.)
-3)Μηπως το παρακανω?Αν και δεν εχει δειξει ποτε δυσφορια και το τρεξιμο της αρεσει , συνηθως νιωθω οτι ισως και να θελει λιγο ακομα.
-4)Βγαινουμε με κοντο λουρι το οποιο αν χρειαστει μακραινει.Ποσο θα πρεπει να την αφηνω να με "τραβολογαει" μυριζοντας τριγυρω?

Εχω επισης μεσα στο σπιτι μια ηλικιωμενη ,τυφλη εκ γενετης, θυληκια γατα 15χρονων.
Η αυλη του σπιτιου ειναι χωρισμενη στα 2 απ οπου μπορει ο σκυλος να πηδηξει αν θελει απο το ενα κομματι στο αλλο.
Τις μερες που εχει καλο καιρο βγαζω την γατα στην αυλη για οσο θελει εκεινη.Συνηθως απο 1 εως 4-5 ωρες.
Ειναι πολυ σημαντικο να μαθει η Λυρα(η μαυρομαλλα βελγα μου!) να συνυπαρχει στον ιδιο χωρο με την γατα χωρις προβλημα ειτε ειμαι μπροστα ειτε οχι.
-5)Γνωμες για το πως θα το πετυχουμε αυτο?
Απο την πρωτη μερα που γαβγισε σε 2 περαστικα γατια και τις αλανιαρες κοτες του γειτονα (!!!) εισεπραξε το 1ο κοφτο και αποτομο "οχι".
Απο τοτε δεν εχει ξαναγαβγισει σε ζωο αλλα παρολλα αυτα προσπαθησε 2 φορες να "δαγκωσει" την γατα.
Για να βγουμε βολτα το πρωι φωναζω την Λυρα η οποια ερχεται , καθεται , την δενω προσωρινα σε ενα συγκεκριμενο σταθερο σημειο και βγαζω την γατα εξω προστατευμενη στην αγκαλια μου.Χαιδευω πρωτα την Λυρα και μετα την γατα και με το γατι πληρως προστατευμενο την πλησιαζω για να την μυρισει.Η διαδικασια αυτη γινεται παντα πριν και αμεσως μετα την βολτα.

Αν και μαλλον φταιει το οτι ο χρονος δεν ειναι αρκετος για να δω σοβαρο αποτελεσμα ακομα εχω την εντυπωση οτι δεν παχαινει οσο θα επρεπε.
Διατροφικα ξεκινησαμε την πρωτη εβδομαδα με μαγειρευτο ρυζι και κρεας και την επομενη με ξηρη τροφη.
-6)Μεχρι να μπορεσω οικονομικα να της παρω μια καλυτερη ξηρη τροφη υπαρχει καποια ιδεα-προταση σε σχεση με το διατροφικο της κομματι?

-7)Καποια καλη ιδεα για πιο δημιουργικο παιχνιδι?Κατι περα απο τα κλασσικα του κυνηγητου, τις ψευτο μαχες και τα τραβηγματα με τα σχοινια?
Κατι να της ακονιζει το μυαλο?

Τα σημαντικοτερα που χρειαζεται να πετυχουμε ειναι κατα πρωτον η συνυπαρξη με την γατα και κατα 2ον η δυνατοτητα να βγαινουμε βολτα χωρις λουρι.Για το 2ο και γενικα για το κομματι της βασικης εκπαιδευσης ειμαι αρκετα σιγουρος καθοτι το ειχαμε ξαναπετυχει με τον μακαριτη τον Μπαμπη.Ενα αλητακο ημιαιμο παλι μαζεμενο απο το δρομο απο κουταβι.

Πρακτικα θα μπορουσα να γραψω 10 σελιδες προτου καταληψω στις 7 αυτες ερωτησεις.
Αντ'αυτου προτιμησα για το καλο οσων το διαβασου να τα γραψω πιο συνοπτικα ;P
Για οποιαδηποτε συμπληρωματικη πληροφορια ρωτηστε ελευθερα!

Αυτα τα λιγα λοιπον για αρχη και καλως σας βρηκα!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ρώτησες στη περιοχή σου εάν την ψάχνει κανείς?κανονικά για κάποιο διάστημα που φιλοξενούμε ένα σκυλάκι ειδικά εάν υπάρχουν δείγματα ότι ήταν σε σπίτι,ψάχνουμε για τους ιδιοκτήτες..είναι άτυπα η τυπική διαδικασία...
Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ δεν έχω γνώση της φυλής ούτε και της επαφής με γάτα,θα σου πω όμως να βγάλεις από τους στόχους σου τη βόλτα χωρίς λουρί...για ασφάλεια του σκύλου πρώτα και κύρια..
Καλή συμβίωση!!!
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το σκυλί όταν το πήγες στο κτηνίατρο είδες αν έχει τσιπ ?
Αν υπάρχει τσιπ μπορεί να έχει καταχωρηθεί και ο ιδιοκτήτης.
Όταν λες έψαξες αγγελίες τι εννοείς? μπορεί αν το έχει χάσει κάποιος να μην έχει βγάλει αγγελία στο ιντερνετ αλλά να έχει κολλήσει μόνο αφίσες στην περιοχή του.
Γνώμη μου ....αν είναι χαμένο και όχι παρατημένο στη περιοχή σου είναι να βγάλεις εσύ αγγελία με φωτογραφίες ότι βρέθηκε ....αν δεν το αναζητήσει κανείς τότε οκ το κρατάς. Αν το αναζητήσει κάποιος οφείλει να έχει και τις αποδείξεις ότι είναι δικό του για να το πάρει (πχ τον αριθμό του τσιπ).
Νομίζω ότι πάνω από όλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αυτά τα πράγματα.
Αν δεν έχει τσιπ ....βάζεις και το καταχωρείς ως δικό σου.
Βέβαια αν παρουσιαστεί ο ιδιοκτήτης του παρόλο που δεν θα είναι καταχωρημένο με το τσιπ θα υπάρχει και ένα ηθικό θέμα για το αν θα πρέπει να το κρατήσεις ή να το δώσεις ...
 












skar

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2014
81
158
27
Ελλάδα
βαλε καμια φωτο, να την γνωρισουμε ...!!!
Ακριβως ετσι ειχα βρει τον δικο μου, (ιδια ρατσα), αλλα 5 μηνων, σου ευχομαι καλη συμβιωση!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως τους! Μην περιμενεις να ρθει στο βαρος της για να βαλεις φωτογραφια!
Δες αυτο.
http://dogforum.gr/community/thread...ντιδραστικά-σκυλιά-leash-reactive-dogs.30619/
Δεν ειναι παιχνίδι αλλα παρολα αυτα ειναι χρησιμο.
Εγω συνήθως κρυβω ενα παιχνίδι στο σκυλο μου και ψαχνει να το βρει. Βεβαια θα πρεπει να ξερει το κατσε και μεινε πρωτα. Κρυβω παιχνιδια που εχει καιρο γιατι με τη μυρωδιά τα βρισκει κυριως.
 
  • Like
Reactions: Scat and GRDANE


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Για το θεμα του "δημιουργικου" παιχνιδιου το βρηκα την επομενη του αρχικου ποστ!
Ακομα τελειοποιουμε το "κατσε" και δουλευουμε το μεινε!

Μακαρι να ειχα φωτογραφικη :(
 


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Για το θεμα του "δημιουργικου" παιχνιδιου το βρηκα την επομενη του αρχικου ποστ!
Ακομα τελειοποιουμε το "κατσε" και δουλευουμε το μεινε!

Θα προσπαθησω για φωτο συντομα :D