Βοήθεια για επιλογή τροφης!!!


Lukas

Member
6 Ιανουαρίου 2011
14
0
Έδεσσα
Καλησπέρα σας εδώ και 12 μέρες περίπου έχω αποκτήσει ένα Γερμανικό Ποιμενικό περίπου 3 μηνών.Έχω το εξής πρόβλημα ένας γνωστός του πατέρα που είχε εκτροφείο ταϊζε τα σκυλιά του eukanuba και μας πρότεινε την ίδια τροφή αλλά εδώ διάβασα πως προκαλεί καρκίνο η eukanuba.Ποια τροφή προτείνεται εσείς??
 




Lukas

Member
6 Ιανουαρίου 2011
14
0
Έδεσσα
Έχω διαβάσει για την όριτζεν ότι παρουσιάζει προβλήματα υγείας στο νεφρό μετά απο μερικούς μήνες ισχύει??
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
οι αποψεις διησταντε θα ελεγα λογω της υψηλης πρωτεινης ισως μακροχρονια να υπαρξει προβλημα ισως λεμε ολα παιζουν απο το ακυλο.για μενα ειναι τοπ ειδικα μεχρι την ενηλικιωση.με τις εξαιτασεις βλεπεις και συνεχιζεις
η ακανα ειναι πολυ καλη επισης και οικονομικη.
κ η ρογιαλ εχει τη ταση και βγαζει κωδικους για φυλες κ εχει για γ.π που υποτιθετε βοηθα στα κοκαλα για τις γνωστες παθησεις αν αι τη θεωρω ακριβη για αυτα που προσφερει.ο εκτροφεας μου δινει ρογιαλ,ο φιλος στελιος τη δινει σε γ.π τη παραπανω οποτε θα σου πει καλυτερα για τη συγκεκριμενη
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οτι και να διαλεξεις κοιτα να εχει κατω απο 30% πρωτεινη,και χαμηλη ενεργεια.
Εγω συνιστω την Belcando Puppy.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
οι αποψεις διησταντε θα ελεγα λογω της υψηλης πρωτεινης ισως μακροχρονια να υπαρξει προβλημα ισως λεμε ολα παιζουν απο το ακυλο.για μενα ειναι τοπ ειδικα μεχρι την ενηλικιωση.με τις εξαιτασεις βλεπεις και συνεχιζεις
η ακανα ειναι πολυ καλη επισης και οικονομικη.
Γιατί μακροχρόνια και όχι άμεσα ?

Γιατί "παίζει ανάλογα τον σκύλο" και δεν "παίζει" αντίστοιχα ανάλογα την τροφή και ένα αρνητικό μίας άλλης όπως τα συντηρητικά ?

Γιατί είναι τόπ για μέχρι την ενηλικίωση και όχι το αντίστροφο ?

Γιατί η Ακανα είναι οικονομική - πόσο έχει ?
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Γιατί μακροχρόνια και όχι άμεσα ?

Γιατί "παίζει ανάλογα τον σκύλο" και δεν "παίζει" αντίστοιχα ανάλογα την τροφή και ένα αρνητικό μίας άλλης όπως τα συντηρητικά ?

Γιατί είναι τόπ για μέχρι την ενηλικίωση και όχι το αντίστροφο ?

Γιατί η Ακανα είναι οικονομική - πόσο έχει ?
η ακανα ειναι πολυ πιο οικονομικη απο ρογιαλ και οριτζεν εχει 56 το τσουβαλι ενω οι αλλες 70+
δεν πιστευω οτι μπορει αν βλαπτει το νεφρο να γινεται αμεσα πιστευω οτι πρεπει να ταιζεις πολυ καιρο για να επηρεασει
γενικα ειναι τοπ για εμενα οπως ειπα και μεχρι την ενηλικιωση πιστευω οτι δενει καλυτερα ο σκυλος απο κει και περα αν καποιος το φοβαται μπορει να την αλλαξει.
εγω οριτζεν ταιζω και δεν εχω κανενα θεμα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έμενα πάλι μου είπαν να έχει υψηλή πρωτεϊνη επειδή είναι πάνω στην ανάπτυξη.
Άποψη μου είναι ότι όσο είναι μικρό και στην ανάπτυξη τροφή με λίγη ενέργεια, χωρίς υπερβολές για την ήρεμη αλλα σταθερή ανάπτυξη του.
Δεν είμαι κτηνίατρος όυτε εκτροφέας... :D
 


Lukas

Member
6 Ιανουαρίου 2011
14
0
Έδεσσα
η ακανα ειναι πολυ πιο οικονομικη απο ρογιαλ και οριτζεν εχει 56 το τσουβαλι ενω οι αλλες 70+
δεν πιστευω οτι μπορει αν βλαπτει το νεφρο να γινεται αμεσα πιστευω οτι πρεπει να ταιζεις πολυ καιρο για να επηρεασει
γενικα ειναι τοπ για εμενα οπως ειπα και μεχρι την ενηλικιωση πιστευω οτι δενει καλυτερα ο σκυλος απο κει και περα αν καποιος το φοβαται μπορει να την αλλαξει.
εγω οριτζεν ταιζω και δεν εχω κανενα θεμα
Για eukanuba δεν τίθεται θέμα για συζήτηση έτσι??
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Άποψη μου είναι ότι όσο είναι μικρό και στην ανάπτυξη τροφή με λίγη ενέργεια, χωρίς υπερβολές για την ήρεμη αλλα σταθερή ανάπτυξη του.
Δεν είμαι κτηνίατρος όυτε εκτροφέας... :D
μπιλυ δηλαδη δεν προτιμας οριτζεν?επειδη καπου εχω διαβασει οτι σου κανει για ξηρα αν δεν κανω λαθος
 










omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λογω της γρηγορης αναπτυξης που ετσι και αλλιως εχει το σκυλι καλα ειναι να μεγαλωσει με μετρια ποσοστα πρωτεινης,το πολυ 30% ειναι αρκετο,η τροφες αυτες εχουν επισης πολυ ασβεστιο,και ενεργεια.
Η πολυ πρωτεινη για κουταβια μεγαλων φυλων ηταν μια θεωρια που εχει καταριφθει,ειναι δυσκολο για ενα μικρο σε ηλικια σκυλι να επεξεργαστει αυτα τα ποσοστα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
εγω οριτζεν ταιζω και δεν εχω κανενα θεμα
Λαβε υπόψη πως μια διατροφή με 16%-20% πρωτεΐνη είναι απολύτως επαρκής για ένα ενήλικο σκύλο.

Για έγκυες και θυλαζουσες σκύλες οι απαιτήσεις σε πρωτεΐνες αυξάνονται σε 28% και το ίδιο ισχύει και για τα κουτάβια.

Από αυτά τα ποσοστά μέχρι το 40% που περιέχει η orijen υπάρχει τεράστια απόκλιση.

Το αποτέλεσμα στα κουτάβια είναι η απότομη και ανώμαλη ανάπτυξη (η κατανάλωση υπερβολικού ποσοστού πρωτεΐνης συμβάλει την γρήγορη ανάπτυξη των οστών με αποτέλεσμα την πρόκληση σκελετικών προβλημάτων).

Στον ενήλικο σκύλο μια τροφή με υπερβολικό ποσοστό πρωτεΐνης οδηγεί σε προβλήματα νεφρών και ήπατος και πρόωρο γήρας. :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τελευταία επιλογή θεωρώ την Orijen για ανάπτυξη μεγαλόσωμης φυλής.

Αν δεν είχα σταθερά πατατάκια και γαριδάκια μπορεί να την έδινα.

Πολλές είναι καλές.

Η επιλογή μου μέχρι τώρα για puppy είναι royal και μαγειρευτό 2-3 φορές την εβδομάδα, αλλά δοκιμάζω και άλλες κατά περίπτωση.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δηλαδη σε μεγαλυτρη ηλικια συστεινετε το μεγαλυτερο ποσοστο πρωτεινης?
και αν ολα δειχνουν καλα κοπρανα,τριχωμα,δοντια εξετασεις?πως καταλαβαινεις οτι το σκυλι δεν επεξεργαζετε σωστα τα ποσοστα?