Βοήθεια για επιλογή τροφης!!!




Lukas

Member
6 Ιανουαρίου 2011
14
0
Έδεσσα
Η ποσοτητα εξαρτατε οχι απο το ποσα κιλα ειναι αλλα απο το ποσο θα γινει οταν μεγαλωσει(καθε τροφη εχει αλλη δοσολογια)
400γρμ. ειναι οκ για 3 μηνων σκυλι το οποιο θα γινει 40+κιλα οταν ενηλικωθει.
Εγω ταιζω με το ματι.
Οπότε συνεχίζω με την ίδια δοσολογία και ψάχνω για καλύτερη τροφή ή είναι καλή αυτή που του δίνω τώρα??
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Η ποσοτητα εξαρτατε οχι απο το ποσα κιλα ειναι αλλα απο το ποσο θα γινει οταν μεγαλωσει(καθε τροφη εχει αλλη δοσολογια)
400γρμ. ειναι οκ για 3 μηνων σκυλι το οποιο θα γινει 40+κιλα οταν ενηλικωθει.
Εγω ταιζω με το ματι.
ναι και λεει οτι η τροφη οτι απο τοσο μεχρι τοσο βδομαδων σε σκυλο που ειναι τοσα κιλα και θα γινει τοσα στην ενηλικιωση θελει τοσο τροφη
κατατοπιστικοτατος ε?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
μμμ ενδιαφεροντα ολα που αυτα που λετε.ροτι αυτο που λες παραγωγη λιπους εννοειςουσιαστικα παχυσαρικια
γιατι εμενα ειναι αδυνατα φταιει που ειναι ενεργητικα?
Δεν εννοώ κατ’ ανάγκη την πρόκληση παχυσαρκίας. :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Την καλη τροφη θα την βρεις εσυ για το σκυλι το δικο σου,δεν ειναι ολες καλες για ολα τα σκυλια,κοιτα μονο να μεγαλωσει σιγα σιγα.
Επισης καλυτερα να ειναι προς το αδυνατο παρα προς το παχυ δεν θα παθει τιποτα,και μην ξεχνατε με 5% παραπανω βαρος απο το κανονικο ειναι ενα σκυλι χοντρο με 10% ειναι υπερβαρο.
 


Lukas

Member
6 Ιανουαρίου 2011
14
0
Έδεσσα
Την καλη τροφη θα την βρεις εσυ για το σκυλι το δικο σου,δεν ειναι ολες καλες για ολα τα σκυλια,κοιτα μονο να μεγαλωσει σιγα σιγα.
Επισης καλυτερα να ειναι προς το αδυνατο παρα προς το παχυ δεν θα παθει τιποτα,και μην ξεχνατε με 5% παραπανω βαρος απο το κανονικο ειναι ενα σκυλι χοντρο με 10% ειναι υπερβαρο.
Ναι αλλά απ'ότι βλέπω κάποιες τροφές προκαλούν ασθένειες πως θα ξέρω αν είναι καλή ή όχι??Όσο για το βάρος ευχαριστώ που μου το είπες δεν το ήξερα :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν ανησηχεις τοσο τοτε ξεκινα μαγειρευτο η μπαρφ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο,οσο για την δοσολογια σε βιταμινες και πρωτεινες μπορεις συνεχεια να βελτιωνεσαι,οτι λαθος και να κανεις μπορεις σε ευλογο χρονικο διαστημα να το διορθωσεις,ενω με την ξηρα τα λαθη φαινονται σε βαθος χρονου,και μερικα δεν διορθωνονται.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω από ποιές έρευνες προκύπτει ότι το "μεγάλο" ποσοστό πρωτεϊνης (πχ Orijen) σε μία ξηρά τροφή προκαλεί προβλήματα στο σκύλο (μυοσκελετικά, συκώτι, νεφρά κλπ) και ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές όπως αναφέρεται συχνά-πυκνά, θα ήθελα να μου παραθέσετε μερικές σας παρακαλώ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω από ποιές έρευνες προκύπτει ότι το "μεγάλο" ποσοστό πρωτεϊνης (πχ Orijen) σε μία ξηρά τροφή προκαλεί προβλήματα στο σκύλο (μυοσκελετικά, συκώτι, νεφρά κλπ) και ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές όπως αναφέρεται συχνά-πυκνά, θα ήθελα να μου παραθέσετε μερικές σας παρακαλώ...
Βάλε τα αντίστοιχα key words σε μια μηχανή αναζήτησης και τα σου βγάλει άπειρα άρθρα υποστηρικτών της παραπάνω άποψης όπως και πολέμιων της.

Προφανώς διαφωνείς στηριζόμενος στον ισχυρισμό ότι οι έρευνες που αποδεικνύουν ότι μια δίαιτα με υπερβολικά ποσοστά πρωτεΐνης βλάπτει το σκύλο, πραγματοποιήθηκαν σε ποντίκια και όχι σε κυνιδες και ως εκ τούτου τα συμπεράσματα τους είναι αμφιλεγόμενα.
Επέτρεψε μου να έχω τις ενστάσεις μου. Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα όπως και αρκετά βιβλία σχετικά με την διατροφή των σκύλων που υποστηρίζουν όσα προσωπικά έγραψα. Κυρίως όμως τα δικά μου συμπεράσματα έχουν αποδειχτεί στην πράξη (διότι από θεωρία γενικώς έχουμε πλεόνασμα). Οι βιοχημικές εξετάσεις που πραγματοποίησα σε δικό μου σκύλο προ και μετά 6 μηνών διατροφής με ξηρα τροφή η οποία περιείχε υπερβολικά ποσοστά πρωτεΐνης, δεν μου επέτρεψαν να αμφιβάλω πλέον για την εγκυρότητα των εν λόγω ερευνών.

Επειδή υπάρχουν άπειροι υποστηρικτές αυτών των ερευνών (μεταξύ των οποίων κι εγω) και άλλοι τόσοι που αμφιβάλλουν για τα αποτέλεσμα τους (μεταξύ των οποίων κι εσύ), άκρη από έρευνες και άρθρα δεν πρόκειται να βρεις εγγυημένα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιστρατεύσεις την λογική σου και να αναρωτηθείς το εξής: Η οποιαδήποτε υπερβολή σε λήψη θρεπτικών συστατικών βλάπτει ή όχι οποιονδήποτε οργανισμό? Και η απάντηση είναι ότι σαφώς και βλάπτει, όπως βλάπτει και η έλλειψη θρεπτικών συστατικών. Το μέτρο και η ισορροπημένη διατροφή είναι η μόνη ασφαλής λύση και ισορροπημένη διατροφή είναι αυτή που στηρίζεται στην επάρκεια θρεπτικών συστατικών. Ούτε στην υπερβολή, ούτε στην έλλειψη τους. :)
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιστρατεύσεις την λογική σου και να αναρωτηθείς το εξής: Η οποιαδήποτε υπερβολή σε λήψη θρεπτικών συστατικών βλάπτει ή όχι οποιονδήποτε οργανισμό? Και η απάντηση είναι ότι σαφώς και βλάπτει, όπως βλάπτει και η έλλειψη θρεπτικών συστατικών. Το μέτρο και η ισορροπημένη διατροφή είναι η μόνη ασφαλής λύση και ισορροπημένη διατροφή είναι αυτή που στηρίζεται στην επάρκεια θρεπτικών συστατικών. Ούτε στην υπερβολή, ούτε στην έλλειψη τους. :)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αν σπάσεις με μαγειρευτό μία των 32 έχεις καλό αποτέλεσμα ;)

Εχω δώσει μήνες Orijen και σε κουτάβια και σε ενήλικα

ποτέ δεν κρίνω δημόσια κάτι από την ετικέτα του άσχετα αν αυτό που θα πώ αφορά την ετικέτα.

Αν σου πώ την προσωπική μου εμπειρία θα είναι δυσφήμιση και δεν θα μπορώ να την αποδείξω από πάνω ...
θα ήθελα να μάθω τα συμπεράσματα που έβγαλες ροττιε διότι μπορεί να μου φανούν χρήσιμα !!!!αν δεν γίνετε δημόσια στήλη σε message !!!
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Βάλε τα αντίστοιχα key words σε μια μηχανή αναζήτησης και τα σου βγάλει άπειρα άρθρα υποστηρικτών της παραπάνω άποψης όπως και πολέμιων της.
Αυτό το ξέρω κι εγώ, χαίρω πολύ, συγκεκριμένες έρευνες που να το υποστηρίζουν θέλω να διαβάσω...:)

Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα όπως και αρκετά βιβλία σχετικά με την διατροφή των σκύλων που υποστηρίζουν όσα προσωπικά έγραψα.
Δώσε μου μερικά link βρε να διαβάσω, τόσο δύσκολο είναι ?

Κυρίως όμως τα δικά μου συμπεράσματα έχουν αποδειχτεί στην πράξη (διότι από θεωρία γενικώς έχουμε πλεόνασμα). Οι βιοχημικές εξετάσεις που πραγματοποίησα σε δικό μου σκύλο προ και μετά 6 μηνών διατροφής με ξηρα τροφή η οποία περιείχε υπερβολικά ποσοστά πρωτεΐνης, δεν μου επέτρεψαν να αμφιβάλω πλέον για την εγκυρότητα των εν λόγω ερευνών.
Αυτό δε μου λέει πολλά, κι εγώ έκανα πριν από χρόνια εξετάσεις αίματος και ο δείκτης CK (ο συγκεκριμένος δείκτης ανεβαίνει μετά από εγκεφαλικό) ήταν στα ύψη.
Αν ένας γιατρός το διαβάσει θα σε βάλει μέσα κατευθείαν, έλα όμως που ανεβαίνει και σε όσους γυμνάζονται (και μάλιστα όσο πιο σκληρά γυμνάζεσαι, τόσο πιο πολύ ανεβαίνει) !
Κατάλαβες τι θέλω να πω, συν του ότι μπορεί να υπάρχουν χίλιοι παράγοντες που να ανεβάζουν μία μέτρηση ή ακόμα μπορεί και ο σκύλος σου να έχει κάποιο πρόβλημα ας πούμε, παράδειγμα φέρνω...

άκρη από έρευνες και άρθρα δεν πρόκειται να βρεις εγγυημένα.
Κι όμως έχω βρει εδώ, εμένα τουλάχιστον με καλύπτουν, έρευνες με σκύλους και όχι ποντίκια και μερικές εξ αυτών (πχ με τους δανούς) με συγκεριμένα στοιχεία και ποσότητες, όχι λόγια.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιστρατεύσεις την λογική σου και να αναρωτηθείς το εξής: Η οποιαδήποτε υπερβολή σε λήψη θρεπτικών συστατικών βλάπτει ή όχι οποιονδήποτε οργανισμό? Και η απάντηση είναι ότι σαφώς και βλάπτει, όπως βλάπτει και η έλλειψη θρεπτικών συστατικών. Το μέτρο και η ισορροπημένη διατροφή είναι η μόνη ασφαλής λύση και ισορροπημένη διατροφή είναι αυτή που στηρίζεται στην επάρκεια θρεπτικών συστατικών. Ούτε στην υπερβολή, ούτε στην έλλειψη τους. :)
Μα ακριβώς, στο θέμα που αναφέρεται στο παραπάνω link που έβαλα, αναλύω διεξοδικά γιατί το 40% δεν είναι καθόλου υπερβολή, αν έχεις κάποια ένσταση ευχαρίστως να τη συζητήσουμε (αν δε βαρεθείς να διαβάσεις τόσες σελίδες).
Άσε που αν, επιβεβαιωμένα όπως αναφέρεις, μία τροφή (πχ Orijen) δημιουργούσε τόσο σοβαρό πρόβλημα θα είχε καταργηθεί, πόσο μάλλον δε θα είχε βραβευθεί σαν καλύτερη τροφή (όχι ότι λέει κάτι αυτό βέβαια, εκτός του ότι οι "ανταγωνιστές" θα είχαν χρησιμοποιήσει κάθε έρευνα από αυτές που λες για να τη χτυπήσουν);)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αυτό το ξέρω κι εγώ, χαίρω πολύ, συγκεκριμένες έρευνες που να το υποστηρίζουν θέλω να διαβάσω...:)


Δώσε μου μερικά link βρε να διαβάσω, τόσο δύσκολο είναι ?
Δεν είναι δύσκολο, ανούσιο είναι να κάνω εγω μια δουλεια που μπορείς να κάνεις ευκολότατα μόνος σου. Χωρίς παρεξήγηση, δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την διάθεση να παίξω τον ρόλο του φυλλομετρητη σου. :)

Κατά τ’ άλλα σεβαστή η άποψη σου και δικαίωμα σου να διαφωνείς με τον οποιονδήποτε για οποιονδήποτε λόγο. Προσωπικά δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε όσα έγραψα. Θεωρώ ότι ήμουν υπερ του δεόντως σαφής. :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και κάτι τελευταίο σχετικά με το 40% της πρωτεΐνης που θεωρείς φυσιολογικό για σκύλο.

Αν γνωρίζεις, γράψε μας σε παρακαλω μια οποιαδήποτε φυσική τροφή και όχι χημικα επεξεργασμένη, η οποία να είναι κατάλληλη για διατροφή κυνιδών σε βάθος χρόνου και να περιέχει 40% πρωτεΐνης οποιασδήποτε προέλευσης. :)
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Αυτό το ξέρω κι εγώ, χαίρω πολύ, συγκεκριμένες έρευνες που να το υποστηρίζουν θέλω να διαβάσω...:)


Δώσε μου μερικά link βρε να διαβάσω, τόσο δύσκολο είναι ?


Αυτό δε μου λέει πολλά, κι εγώ έκανα πριν από χρόνια εξετάσεις αίματος και ο δείκτης CK (ο συγκεκριμένος δείκτης ανεβαίνει μετά από εγκεφαλικό) ήταν στα ύψη.
Αν ένας γιατρός το διαβάσει θα σε βάλει μέσα κατευθείαν, έλα όμως που ανεβαίνει και σε όσους γυμνάζονται (και μάλιστα όσο πιο σκληρά γυμνάζεσαι, τόσο πιο πολύ ανεβαίνει) !
Κατάλαβες τι θέλω να πω, συν του ότι μπορεί να υπάρχουν χίλιοι παράγοντες που να ανεβάζουν μία μέτρηση ή ακόμα μπορεί και ο σκύλος σου να έχει κάποιο πρόβλημα ας πούμε, παράδειγμα φέρνω...


Κι όμως έχω βρει εδώ, εμένα τουλάχιστον με καλύπτουν, έρευνες με σκύλους και όχι ποντίκια και μερικές εξ αυτών (πχ με τους δανούς) με συγκεριμένα στοιχεία και ποσότητες, όχι λόγια.


Μα ακριβώς, στο θέμα που αναφέρεται στο παραπάνω link που έβαλα, αναλύω διεξοδικά γιατί το 40% δεν είναι καθόλου υπερβολή, αν έχεις κάποια ένσταση ευχαρίστως να τη συζητήσουμε (αν δε βαρεθείς να διαβάσεις τόσες σελίδες).
Άσε που αν, επιβεβαιωμένα όπως αναφέρεις, μία τροφή (πχ Orijen) δημιουργούσε τόσο σοβαρό πρόβλημα θα είχε καταργηθεί, πόσο μάλλον δε θα είχε βραβευθεί σαν καλύτερη τροφή (όχι ότι λέει κάτι αυτό βέβαια, εκτός του ότι οι "ανταγωνιστές" θα είχαν χρησιμοποιήσει κάθε έρευνα από αυτές που λες για να τη χτυπήσουν);)
Συμφωνω απολυτα
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Δεν είναι δύσκολο, ανούσιο είναι να κάνω εγω μια δουλεια που μπορείς να κάνεις ευκολότατα μόνος σου. Χωρίς παρεξήγηση, δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την διάθεση να παίξω τον ρόλο του φυλλομετρητη σου. :)
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, όλα καλά..;)
Φυσικά έτσι δε γίνεται επικοιδομητική και ουσιαστική συζήτηση όπως καταλαβαίνεις γιατί υπάρχει έλλειψη επιχειρημάτων από τη μία πλευρά...
Και κάτι τελευταίο σχετικά με το 40% της πρωτεΐνης που θεωρείς φυσιολογικό για σκύλο.

Αν γνωρίζεις, γράψε μας σε παρακαλω μια οποιαδήποτε φυσική τροφή και όχι χημικα επεξεργασμένη, η οποία να είναι κατάλληλη για διατροφή κυνιδών σε βάθος χρόνου και να περιέχει 40% πρωτεΐνης οποιασδήποτε προέλευσης. :)
Φυσικά και γνωρίζω, και παρ' όλο που θα μπορούσα να σου πω κι εγώ να ψάξεις μόνη σου γιατί βαριέμαι, θα σου απαντήσω:
Εδώ, στην τροφή "BARF Beef Patties" αν κρατήσεις 10 γραμμάρια νερό (υγρασία) από τα 70 που περιέχει η τροφή (για να φτάσεις στο 10% της υγρασίας της Orijen adult για παράδειγμα), το ποσοστό της πρωτεϊνης φτάνει το 36% περίπου:)
Απλά και ωραία, όπως βλέπεις αυτό το γεύμα BARF προέρχεται και προτείνεται από τη "δημιουργό της", δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο πλέον...;)

ΥΓ. θα λείπω μέχρι Δευτέρα οπότε δε θα μπορέσω να απαντήσω σύντομα, τα λέμε...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι να σου πρωτοπαραθέσω φιλε μου?

Με μια πρόχειρη αναζήτηση της φράσης «High Protein Diet for Dogs» το google μου έβγαλε 828.000 αποτελέσματα, από τα οποία τα μισά υποστηρίζουν όσα έγραψες και τα υπόλοιπα όσα έγραψα και αν ψάξουμε και με βάση άλλα key words δεν θα τελειώσουμε ποτέ (γι’ αυτό σου τόνισα ότι εγγυημένα δεν θα βγάλεις άκρη).

Κατά τ’ άλλα, δεν συνεννοούμαστε…

Σε ρωτησα αν γνωρίζεις μια φυσική τροφή που να πληροί τις προϋποθέσεις που σου έγραψα παραπάνω και μου παραθέτεις links με επεξεργασμένες τροφές σε σακουλάκια…
Αυτό θα φάει ένας λύκος, ένα τσακάλι ή μια αλεπού στη φύση?

Τα λέμε. :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιός σας είπε ότι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ όλες τις εταιρίες τα μερίδια της αγοραστικής πίτας που κατέχει η Orijen ??

Και αν τις ενδιέφεραν - η μαγική συνταγή που φτιάχνει την super τροφή - είναι κάπου κρυμμένη και σφραγισμένη ? Επρεπε να χτυπήσουν την Orijen με αυτό που έχουν ? Δεν μπορούσαν να το φτιάξουν ?

Οταν καταλάβουμε τί είναι εταιρία ζωοτροφών - το ξανασυζητάμε ... :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Άσε που αν, επιβεβαιωμένα όπως αναφέρεις, μία τροφή (πχ Orijen) δημιουργούσε τόσο σοβαρό πρόβλημα θα είχε καταργηθεί, πόσο μάλλον δε θα είχε βραβευθεί σαν καλύτερη τροφή (όχι ότι λέει κάτι αυτό βέβαια, εκτός του ότι οι "ανταγωνιστές" θα είχαν χρησιμοποιήσει κάθε έρευνα από αυτές που λες για να τη χτυπήσουν)
Ποιός την βράβευσε και από που βραβεύτηκε ?
Πότε βραβεύτηκε?
Βάση ποιόν προτύπων?

Η λέξη "κλειδί" της όριτζεν όταν βγήκε ήταν πως τα σκυλιά είναι σαρκοφάγα άρα δώστε πολύ πρωτεΐνη ανταγωνιστικά με τις άλλες (εκεί βαρέσανε και σε αρκετούς τα καταφέρανε).
Οί άλλες την" χτυπάνε" αντίστροφα με την χαμηλότερη πρωτεΐνη..μένοντας δηλαδή εκεί που ήταν.., καθόλου τυχαίο που ο ιδιοκτήτης κρατάει την ακάνα με χαμηλότερη πρωτεΐνη..

Όσο μιλάμε για σκυλοτροφές με αβέβαιες πηγές συστατικών δεν μπορούμε να μιλάμε για βραβευμένες τροφές..
Ας καταλάβουμε τι σημαίνει μάρκετινγκ..και μετά ας μιλήσουμε για βραβεία και "πρότυπα" προϊόντων..που καταναλώνουμε εμείς και τα σκυλιά μας..
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Ετσι κι εγω επεσα θυμα του μαρκετινγκ και εδινα 6 μηνες οριτζεν χωρις καμια βελτιωση στο σκυλι ,με διαρροιες και λοιπα.Ενα μηνα δινω ροαγιαλ μαξι ανταλτ και ενω ειναι μικρο το χρονικο διαστειμμα βλεπω μεγαλη αλλαγη (κοπρανα,τριχωμα,ενεργεια).Τελικα ποιος ειναι αυτος που βαθμολογει στο ντογκφουντ αναλυσις ?Τα αστερια πιστευω οτι εχουν να κανουν καθαρα με τις πρωτες υλες της συγκεκριμενης τροφης (φρεσκο κρεας,ψαρι και βοτανα) και οχι με την αποτελεσματικοτητα που εχει στα σκυλια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95