Βοήθεια για επιλογή τροφης!!!


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Omarock συγχαρητήρια για τα βιντεάκια σου! Πραγματικά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες!

Σχετικά με τα υπόλοιπα: Ρε παιδιά, αυτά τα εξωτικά και ...έκφυλα εδέσματα (κεφίρ, φετιχ και λοιπα BDSM αξεσουαρ) που τα βρίσκεται και τα δίνεται στα σκυλιά σας? Αυτό θα πει gourmet σκυλοδιατροφή! :)
 
Last edited:


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
κοιτα που μπλεξαμε με τουσ επιστημονεσ :)...ωραια θα ξαναπαω αλλου να ζητησω φετιρ..πως θα καταλαβω πως ειναι φετιρ κ αυτο που χρειαζομαι(σαν ασχετος απο γαλακτοκομηκα)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σχετικά με τα υπόλοιπα: Ρε παιδιά, αυτά τα εξωτικά και ...έκφυλα εδέσματα (κεφίρ, φετιχ και λοιπα BDSM αξεσουαρ) που τα βρίσκεται και τα δίνεται στα σκυλιά σας? Αυτό θα πει gourmet σκυλοδιατροφή! :)
Πέθανα... όλα τα λεφτά!!!

Τώρα σχετικά με το κεφίρ είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί τυποποιημένο γενικά! Θεσσαλονίκη παίζει ευκολότερα! (Πληροφορία από Δ/ντη γαλακτοβιομηχανίας). Δώσε γιαουρτάκι παιδί μου να ξεμπερδεύεις! Προτίμησε αυτά στα πήλινα που είναι γιαούρτια και όχι τύπου γιαούρτι!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Έχουν τα supermarket!!! απλά στα πήλινα με την κλασσική πέτσα είναι σωστά γιαούρτια, τα υπόλοιπα είναι τύπου γιαούρτια!!! Θα βρεις!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πας στις "Συζητήσεις" επιλέγεις την ενότητα που είναι σχετική με το θέμα που θέλεις να ανοίξεις, πατάς πάνω αριστέρα "Νέο θέμα" βάζεις τίτλο κ γράφεις!!!
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κεφίρ έχει η Μεβγάλ..είναι σε μπουκαλάκι δίπλα στα γάλατα..είναι πολύ απλό να το βρεί κάποιος!;)
Δε σας λέω απο που προέρχεται η καλλιέργεια κεφίρ γιατί θα αηδιάσετε και είναι και πρωί!:D
Εγώ εδώ στον Πειραιά το βρίσκω παντού,ακόμα και στα μικρά συνοικιακά μαγαζιά..αρκεί να έχουν Μεβγάλ.
 
Last edited:


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Κεφίρ έχει η Μεβγάλ..είναι σε μπουκαλάκι δίπλα στα γάλατα..είναι πολύ απλό να το βρεί κάποιος!;)
Δεν έχουν όλα τα market! Γιαυτό είπα για Θεσσαλονίκη!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Tibetanischer Pilz που το λένε στην γερμανία ή Tibetan Mushrooms αλλού είναι απλά λάθος έγραψα ο άνθρωπος.....
όπως επίσης και Snow Lotus που το λένε στην Κίνα (αμα ήσουν Κίνα τώρα θα μας έλεγες ότι βγαίνει μόνο στο χιόνι? )


βρές μου τώρα έστω μισή πηγή που να λέει άλλα απο αυτά που σου είπα μόλις τώρα και αμέσως μετά θα σου δώσω 100 λίνκ απο site και φόρουμ που λένε αυτά που σου λέω εγώ :)
το τελευταίο μου ερώτημα παραμένει....
περιμένω κάτι που να τεκμηριώνει το παραμικρό περι θιβέτ και περι ότι δεν είναι το αυθεντικό αυτό που χρησιμοποιούν παγκοσμίως εκατομμύρια άνθρωποι
(όπως ψάχνεις θα βρείς και τις δικές μου πηγές.... απλά βάλε στο google Kefir)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δε σας λέω απο που προέρχεται η καλλιέργεια κεφίρ γιατί θα αηδιάσετε και είναι και πρωί!:D
Οχι βρε, δεν μασαμε, βρωμιαρηδες σκυλαδες ειμαστε πολλοι εδω μεσα :p
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πρόκειται περι μυστηρίου η προέλευση του κεφίρ
οι τσομπανηδες ισχυρίζονταν ότι τους το έδωσε ο Αλλάχ
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είπα ότι ενστερνίζομαι αυτήν την θεωρεία
όμως απο 1908 που βρέθηκε επιτέλους στα χέρια "μη τσοπάνηδων" δεν έχει μπορέσει κάποιος να κάνει μιά ασφαλή επιστημονική υπόθεση πως και γιατί δημιούργησαν αυτήν την αποικία αυτοί οι μικροοργανισμοί

μέλι τρώνε οι σκύλοι
με μέτρο
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Στο δικό μου θέμα θα μου απαντήσει κάποιος θα με συμβουλέψει γιατί μπλέξατε με τα κεφιρ κ τα εξειδικευμένα!!αχαχα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. Έχω γαλλικό μπουλντόγκ είναι τώρα 11μηνων το είχα πάρει όταν ήταν 4μηνων. Σχεδόν εδώ κ 3 μπορεί κ παραπάνω μήνες όπου έβρισκε άγριο τοίχο η ακόμα κ στα χαλιά του σπιτιού ξυνόταν κ περισσότερο στο αυτί του, στην αρχή δεν είχα δώσει σημασία(ήμουν κ άπειρος, νόμιζα ότι ήταν παιχνίδι) γιατί δεν ήταν τόσο έντονο άλλα όταν άρχισε να κάνει σαν τρελός με το αυτί του περισσότερο τον πήγα στο γιατρό κ διέγνωσε "δερματικό σταφυλόκοκκο ". Μου είπε να του αλλάξω τροφή(τώρα του δίνω Hill's για puppy ακόμα) μου πρότεινε 2εταιριες ξέρετε ποιες λέω, ακόμα μου έδωσε μια φαρμακευτική αγωγή για 10μερες κάτι σταγόνες να του βάζω(ΠΟΛΕΜΟΣ γίνετε)..
1η) Φαντάζομαι ότι τα γαλλικά μπουλντόγκ όπως έχω διαβάσει αρκετά είναι πιθανόν να έχουν αλλεργίες από τροφή. Τι μου προτείνετε για τροφή??
2η)Κάπου διάβασα στο φόρουμ από κάποιον ότι κ το δικό του σκυλί είχε πρόβλημα αλλεργίας άλλα του φάνηκε πολύ τραβηγμένη η φαρμακευτική αγωγή που πρότεινε ο γιατρός κ αυτό που έκανε είναι να αλλάξει από ξηρά τροφή σε τροφή BARF κ είδε αποτελέσματα . Δεν ζητάω να γίνετε γιατροί για μένα ζητάω απλά την γνώμη σας φιλικά κ τελείως συμβουλευτικά!!
Ο δισταγμός που έχω για να αρχίσω BARF είναι ότι ασχολείται αρκετά κ η μητέρα μου με το σκύλο κ δεν μπορεί να κατανοήσει αυτή τη διατροφή ακόμα, προσπαθώ να την πείσω γιατί αυτή θα κάνει τα ψώνια κ όλα(φυσικά βοηθάω πολύ)!

άρχισε το διάβασμα περι barf και ενημέρωσε και την μητέρα σου

με τις αλλεργίες το θέμα είναι πολύπλοκο...

αν το μελετήσεις περι barf και δεν μπορείς /δεν θές δώσε μιά ξηρά που "βολευει" τον σκύλο σου και εσένα

Για μαγειρευτό έχεις διαβάσει?

ξαναλέω το θέμα με τις αλλεργίες είναι πολύπλοκο
σε τι έχει αλλεργία ακριβώς?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Bρηκα Κεφιρ τυποποιημενο, και αγορασα και γιαουρτακια κομπλε 10% λιπαρα. Το κεφιρ φαινεται να ειναι υγρο πως το δινω, στο μπωλ και οτι γινει?
Αρχη βεβαια θα κανω με το γιαουρτι...