Βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μαρια - ακις... ανοιξε νεο θρεντ... με ενδιαφερει ιδιαιτερα η φυλη αγιου βεναρδου...
πες μας λιγα πραματα για τα συγκεκριμενα σκυλια.... του πεθερου σου...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.τι ενοείς σε ένα του χαρακτηριστικό;.
οτι δεν ειναι ανθρωποκεντρικο, δεν θα γινει ποτε το "δουλακι" σου και ο χαδιαρης σου, ειναι ανεξαρτητο και θα ειναι "στην κοσμαρα του", γιατι τα βγαζει περα μια χαρα και χωρις εσενα.
ελπιζω να μην ειχες στο μυαλο σου καποιον σκυλο που θα σου κανει τεμεναδες, διοτι θα απογοητευτεις...
εγω δεν θα ελεγα οτι χρειαζεται 100% αγαπη, αλλα σεβασμο στην ψυχοσυνθεση του και σταθερη αντιμετωπιση απο σενα.
ηδη εχεις κανει αρκετα λαθη (ενα απο αυτα το οτι δεν το εχεις κοινωνικοποιησει σε ιδιαιτερα σημαντικους μηνες )
κοντευει 5 μηνων, επρεπε να εχει δει και να εχει βιωσει τα παντα -που λενε- απο τον κοσμο εξω απο το σπιτι σας.
η φυλαξη ειναι εμφυτη, δεν "χαλαει" επειδη κοινωνικοποιειται, απεναντιας, γινεται ποιοτικοτερη.
εξαλλου δεν θα ειναι και πολλοι αυτοι που θα γουσταρουν να χαιδεψουν τον σκυλο σου στη βολτα, οχι επειδη δεν ειναι γλυκας τεραστιος κουταβος, αλλα επειδη αυτος δεν θα τους δινει το ερεθισμα να το κανουν.
πεντιγκρυ τελικα, θα σου δωσει ο εκτροφεας?
υπαρχει?
τωρα οσο για το τριχωμα, φυσικο ειναι να μαδαει, μην αλλαζεις τροφες προς θεου και βουρτσιζε το καθημερινα, οχι μονο για το θεμα της τριχας, μα περισσοτερο διοτι ενισχυεις την θεση σου απεναντι του και μαθαινει να σε ανεχεται χωρις κιχ.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
δυστυχώς δεν ξέρω πολλά..
μόνο που ταλαιπωρούνται ιδιαίτερα από ασθένειες των ματιών γιατί το δέρμα τους στη περιοχή του προσώπου κρεμάει και πολλές φορές τα βλεφαρα γυρνάν προς τα μέσα και δημιουργείται φλεγμονή.
ο αρσενικός θα κάνει εγχείρηση γιατί είναι αρκετά σοβαρά, δε βλέπει καθόλου ο καημένος :(

επίσης μακριά από τα σάλια τους.. είναι σα κόλλα!!
μόνο αυτά ξέρω..

και τα υπόλοιπα είναι γνωστά (για το μέγεθος, τη δύναμη και τα υπόλοιπα βασικά χαρακτηριστικά)
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
μαρια - ακις... ανοιξε νεο θρεντ... με ενδιαφερει ιδιαιτερα η φυλη αγιου βεναρδου...
πες μας λιγα πραματα για τα συγκεκριμενα σκυλια.... του πεθερου σου...
απάντησα πιο πριν :)

galazio πόσα ξέρεις! συμφωνώ απόλυτα!! είναι πολύ ιδιαίτερος σκύλος ο καυκάσιος κ όχι για τον κάθε φιλόζωο..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
δυστυχώς δεν ξέρω πολλά..
μόνο που ταλαιπωρούνται ιδιαίτερα από ασθένειες των ματιών γιατί το δέρμα τους στη περιοχή του προσώπου κρεμάει και πολλές φορές τα βλεφαρα γυρνάν προς τα μέσα και δημιουργείται φλεγμονή.
ο αρσενικός θα κάνει εγχείρηση γιατί είναι αρκετά σοβαρά, δε βλέπει καθόλου ο καημένος
Τώρα εγώ αν σου πω ότι αυτός ο σκύλος δεν πρέπει να ζευγαρώσει γιατί το εντρόπιο είναι και κληρονομικό και υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να περάσει στους απογόνους....
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Τώρα εγώ αν σου πω ότι αυτός ο σκύλος δεν πρέπει να ζευγαρώσει γιατί το εντρόπιο είναι και κληρονομικό και υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να περάσει στους απογόνους....
το ξέρει καί αυτό ο πεθερός μου... γι αυτό είπα πως το σκέφτεται κι όχι θα τον αναπαράγει...
κ αν δε το ειπα πριν, το λεω τώρα...
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για να τελειώσει το οff topic...:p
Eλπίζω να πάρει την σωστή απόφαση τελικά!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το εντρόπιο είναι κληρονομικό στα Αγίου Βερνάρδου. Και είναι ένα θέμα που οι καλοί εκτροφεις της ράτσας το προσέχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ...
Εντρόπιο σε Αγίου Βερναρδου σημάινει κατα μεγάλο ποσοστό...όχι καλής ποιότητας σκύλος.
Επειδη έιχα Αγίου Βερνάρδου...ξέρω αρκετά για τη φυλή..
Είναι ακόμα μία φυλή που θέλει πολύ έμπειρο ιδιοκτήτη...όχι, επειδη είναι ιδιάιτερα κυριαρχικά σκυλιά...αλλά λόγω του μεγέθους τους και του χαρακτήρα τους.
Επειδη είπες ότι ο πεθερός σου..δεν είναι όποιος και όποιος...θα ήθελα αν μπορεις να μάθεις τα αίματα των 2 σκύλων Αγίου Βερνάρδου που έχει γιατι με ενδιαφερει η φυλή αυτη...
 
Last edited:


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Το εντρόπιο είναι κληρονομικό στα Αγίου Βερνάρδου. Και είναι ένα θέμα που οι καλοί εκτροφεις της ράτσας το προσέχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ...
Εντρόπιο σε Αγίου Βερναρδου σημάινει κατα μεγάλο ποσοστό...όχι καλής ποιότητας σκύλος.
Επειδη έιχα Αγίου Βερνάρδου...ξέρω αρκετά για τη φυλή..
Είναι ακόμα μία φυλή που θέλει πολύ έμπειρο ιδιοκτήτη...όχι, επειδη είναι ιδιάιτερα κυριαρχικά σκυλιά...αλλά λόγω του μεγέθους τους και του χαρακτήρα τους.
Επειδη είπες ότι ο πεθερός σου..δεν είναι όποιος και όποιος...θα ήθελα αν μπορεις να μάθεις τα αίματα των 2 σκύλων Αγίου Βερνάρδου που έχει γιατι με ενδιαφερει η φυλή αυτη...
όταν λες τα αίματα? εννοείς απογόνους? μου είναι λίγο δύσκολο μιας κ ο εκτροφέας που του τον πούλησε είναι Θεσσαλονίκη κ εγώ είμαι Αθήνα..
κ ο εκτροφέας δεν έχει Αγίου Βερνάνδρου αλλά τον πήρε από εκτροφείο του εξωτερικού, απ ότι ξέρω. αν πραγματικά καίγεσαι όμως, θα ζητήσω στοιχεία του εκτροφέα να επικοινωνήσεις η ίδια μαζί του για τα σχετικά.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θεσσαλονίκη υπάρχει ένας που ασχολείται με τα Aγίου Βερνάρδου και ξέρω ποιός είναι..
Απλά, ρώτησα επειδη μου έκανε εντύπωση το εντρόπιο...και γενικά με ενδιαφέρει να έρχονται καλά άιματα Αγίου Βερνάρδου στην Ελλάδα...
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
  1. Τα καυκασου οχι μονο δεν ειναι για ολους... αλλα κατα την αποψη μου....δεν υπαρχει λογος να αποκτησει καποιος αν δε το θελει για εργασια!
    Και εργασια δεν εννοω σε μια μονοκατοικια στα προαστια της Αθηνας να φυλαει τον κηπο... οπου απ εξω περνανε μικρα σκυλακια και παιζουν παιδακια!

Πολυ σωστη και ψυχραιμη τοποθετηση.
 
Last edited:


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Εμενα παλι αυτο μου το ...κατι με θυμιζει (δις) μου φαινεται οτι παραπεμπει σε κατι το ...πολυ συντεχνιακο, του στυλ για τους λιγους ...μυημενους που θα πιασουν το υπονοουμενο και το χιουμορ μαζι.
Δεν ειναι κακο βεβαια, οπως δεν νομιζω οτι ειναι κακο να δηλωσω και αυτο που εγω αντιλαμβανομαι.
Υποθετω....
Σε καμιά συντεχνία δεν ανήκω ούτε κι έχω μυηθεί πουθενά, οτι είναι υπονοούμενο είναι πασιφανές, απλά λέω πως τον τρόπο γραφής τον έχω ξαναδεί αλλά ακόμα δεν έχω βεβαιότητα γι αυτό και δε λέω περισσότερα.
Σαφώς όμως για να το πω ήθελα να δω αν και κάποιος άλλος έχει την ίδια σκέψη με μένα.
Εντελώς ξεκάθαρα τα πράγματα:)
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
dkoris κατα την γνώμη σου δεν μπορεί ένας σκύλος φύλακας παρουσία του αφεντικού του και σε ήρεμη ατμόσφαιρα να μπορούν να το χαιδεψουν οι πάντες, και την "δύσκολη ώρα" να κάνει αυτό που περιμένεις απο αυτόν?

Έχω εκπαιδεύσει αμέτρητους Καυκάσιους... υπάρχουν καυκάσιοι και Καυκάσιοι, με μεγάλες διαφορές στον χαρακτήρα. Κάποιοι δεν θα γινόντουσαν φύλακες με τίποτα, άλλοι είναι φοβεροί φύλακες ΟΤΙ και να κάνεις. Κατά την γνώμη μου κοινωνικοποιείς το κάθε σκύλο αλλιώς. Ανάλογα με α) τον χαρακτήρα του σκύλου (πρέπει να ξέρεις συγγενείς του για να το προβλέψεις) και β) ανάλογα με το τι θέλεις να κάνει ο σκύλος.
Σε ΟΛΕΣ τις φυλές ισχύει αυτό.

Οι Καυκάσιοι γίνονται εξαιρετικοί σύντροφοι και φύλακες οικογενειών (ΝΑΙ και σε πόλη, αν και δεν είναι ιδανικός σκύλος για πόλη) αλλά χρειάζονται πολύ κοινωνικοποίηση από νωρίς. Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ πως πρέπει να πάρεις Καύκασο μόνο για να φυλάει πρόβατα.

Οι σκύλοι αυτοί έχουν μεγάλη ιστορία στον στρατό (και στην Γερμανία και στην Ρωσσία) και είναι ιδιαίτερα εκπαιδεύσιμοι σε χέρια γνώστη.
Από τους μεγάλους φύλακες κοπαδιών είναι η ΠΙΟ εκπαιδεύσιμοι σκύλοι και οι πιο υπάκουοι.

ΔΕΝ είναι οι άγριοι σκύλοι που όλοι νομίζουν, και ούτε έχουν πρόβλημα σαν σκύλοι συντροφιάς (αν έχουν αφεντικό που θα δώσει την σωστή ανατροφή και φροντίδα).

Το πρόβλημα του Καύκασιου είναι πως είναι σκύλος που προσελκύει πολλούς πανήβλακες. Και σε χέρια βλάκα ο σκύλος αυτός είναι πράγματι εξαιρετικά επικίνδυνος.

Τέλος, αν ένας Καύκασιος έχει "μέσα του" το σωστό DNA και σωστό χαρακτήρα για την φυλή, θα σε προστατεύσει ΟΣΟ και να τον κοινωνικοποιήσεις. Μάλιστα η κοινωνικοποίηση θα είναι απαραίτητο εφόδιο για να μπορεί να κρίνει καλύτερα τις καταστάσεις και να μην χάνει εύκολα την ψυχραιμία του, ή την υπακοή του.

Το πιο συχνό πρόβλημα με την φυλή είναι το ότι ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ προστατευτικοί (συχνά χωρίς σοβαρό λόγο, δημιουργόντας πολλά προβλήματα). Οι ενδιαφερόμενοι μελλοντικοί ιδιοκτήτες καλά θα κάνουν να το θυμούνται αυτό.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στελλα με αυτο το ποστ:

#1

εχει ταραξει πολυ τα νερα ο φιλος μας dkoriss !
Ως απειρος εχω μπερδευτει, για να μην πω οτι εχω ανησυχησει!

Ο φλωρος καυκασιος ειχε λαθος dna και δεν εφταιγε η κοινωνικοποιηση?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα φυσικά και δεν έφταιγε η κοινωνικοποίηση.

ΝΕΑΣ ΓΗΣ να ήταν ο σκύλος θα ήταν καλύτερος φύλακας....
Πιθανό μάλιστα να μην είναι καν καθαρόαιμο (ότι θέλεις βλέπεις σήμερα).

Ο φίλος μας ο dkriss είναι επικίνδυνος με αυτά που λέει για τη φυλή. Είναι πολύ λάθος και σε τέτοιες φυλές τα λάθη πληρώνονται ακριβά.
Οι ρώσσοι φίλοι μου ασπρίζουν όταν τους μιλάω για την φήμη του Καύκασου στην χώρα μας.... δυσκολεύονται να πιστέψουν πως ένας τόσο καλός σκύλος θεωρείται "καρχαρίας με γούνα" στην Ελλάδα. Καμία σχέση εκεί. Εχουν άλλες φυλές πολύ πιο επιθετικές κι "ακατέργαστες"....
... τον Καύκασιο τον αγαπούν πολύ (και για σκύλο οικογένειας). Κάπως όπως βλέπουμε εμείς τον Γερμανικό Ποιμενικό!

Βέβαια ξέρουν καλά πως για να είναι ισορροποιημένος σκύλος (ΚΑΙ φύλακας) χρειάζεται σωστή κοινωνικοποίηση από μικρός και αρκετή εκπαίδευση στην υπακοή.

Ο Καύκασος αλλιώς (χωρίς κοινωνικοποίηση) είναι απλά ένα ανεξέλεκτο "μαντρόσκυλο" στον οποίο δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Τρομάζει πιο εύκολα (και ας επιτίθεται όταν τρομάζει) και χάνει τον έλεγχο πιο εύκολα. Δεν ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.

Σκύλος που δεν σκέφτεται (και δεν ελέγχεται) για μένα είναι άχρηστος σκύλος.
Και φυσικά δεν θα με προστατεύει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, γιατί δεν θα τον έχω ελεύθερο για να το κάνει.

Ο φύλακας πρέπει να είναι ελεύθερος ανά πάσα στιγμή να επέμβει. Χωρίς κοινωνικοποίηση δεν το έχεις αυτό με Καύκασο. Είναι ανεξάρτητος από τη φύση του και δεν θα σε υπακούσει αν αγχωθεί για κάτι.

Μόνο σε σκύλο που είναι πολύ κοινωνικό (άλλης φυλής πάντα, με λιγότερα "φυσικά ένστικτα" προστασίας) προτείνω να μειωθεί η κοινωνικοποίηση, αν προορίζεται για φύλακας.

Γιατί το βασικό για μένα είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ του σκύλου (φωνητικά, όχι με αλυσίδες!).

Σε πολύ δυναμικούς σκύλους με έντονα ένστικτα προστασίας, οι κοινωνικοποίηση προσθέτει θάρρος (εκτός από καλύτερη κρίση και αυτοέλεγχο). Τους πρώτους μήνες ζωής του Καύκασου, είναι καταστροφικό να μην τον κοινωνικοποιήσεις αρκετά.

Και ΔΕΝ χρειαζόμαστε άλλους "κατεστραμένους" Καύκασιους στην Ελλάδα (αρκετοί θανατώνονται κάθε χρόνο).

Το ΠΟΣΟ έχω βαρεθεί ο Έλληνας να εντυπωσιάζεται από ανισόρροπους φοβισμένους σκύλους ΔΕΝ λέγεται.
Γιατί όταν βλέπουν εκπαιδευμένο σκύλο (τον καλύτερο φύλακα του κόσμου να είναι), νομίζουν πως δεν είναι αρκετά "άγριος" να δράσει, ποτέ δεν θα το καταλάβω...
 
Last edited:


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Μα φυσικά και δεν έφταιγε η κοινωνικοποίηση.

ΝΕΑΣ ΓΗΣ να ήταν ο σκύλος θα ήταν καλύτερος φύλακας....
Πιθανό μάλιστα να μην είναι καν καθαρόαιμο (ότι θέλεις βλέπεις σήμερα).

Ο φίλος μας ο dkriss είναι επικίνδυνος με αυτά που λέει για τη φυλή. Είναι πολύ λάθος και σε τέτοιες φυλές τα λάθη πληρώνονται ακριβά.
Οι ρώσσοι φίλοι μου ασπρίζουν όταν τους μιλάω για την φήμη του Καύκασου στην χώρα μας.... δυσκολεύονται να πιστέψουν πως ένας τόσο καλός σκύλος θεωρείται "καρχαρίας με γούνα" στην Ελλάδα. Καμία σχέση εκεί. Εχουν άλλες φυλές πολύ πιο επιθετικές κι "ακατέργαστες"....
... τον Καύκασιο τον αγαπούν πολύ (και για σκύλο οικογένειας). Κάπως όπως βλέπουμε εμείς τον Γερμανικό Ποιμενικό!

Βέβαια ξέρουν καλά πως για να είναι ισορροποιημένος σκύλος (ΚΑΙ φύλακας) χρειάζεται σωστή κοινωνικοποίηση από μικρός και αρκετή εκπαίδευση στην υπακοή.

Ο Καύκασος αλλιώς (χωρίς κοινωνικοποίηση) είναι απλά ένα ανεξέλεκτο "μαντρόσκυλο" στον οποίο δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Τρομάζει πιο εύκολα (και ας επιτίθεται όταν τρομάζει) και χάνει τον έλεγχο πιο εύκολα. Δεν ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.

Σκύλος που δεν σκέφτεται (και δεν ελέγχεται) για μένα είναι άχρηστος σκύλος.
Και φυσικά δεν θα με προστατεύει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, γιατί δεν θα τον έχω ελεύθερο για να το κάνει.

Ο φύλακας πρέπει να είναι ελεύθερος ανά πάσα στιγμή να επέμβει. Χωρίς κοινωνικοποίηση δεν το έχεις αυτό με Καύκασο. Είναι ανεξάρτητος από τη φύση του και δεν θα σε υπακούσει αν αγχωθεί για κάτι.

Μόνο σε σκύλο που είναι πολύ κοινωνικό (άλλης φυλής πάντα, με λιγότερα "φυσικά ένστικτα" προστασίας) προτείνω να μειωθεί η κοινωνικοποίηση, αν προορίζεται για φύλακας.

Γιατί το βασικό για μένα είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ του σκύλου (φωνητικά, όχι με αλυσίδες!).

Σε πολύ δυναμικούς σκύλους με έντονα ένστικτα προστασίας, οι κοινωνικοποίηση προσθέτει θάρρος (εκτός από καλύτερη κρίση και αυτοέλεγχο). Τους πρώτους μήνες ζωής του Καύκασου, είναι καταστροφικό να μην τον κοινωνικοποιήσεις αρκετά.

Και ΔΕΝ χρειαζόμαστε άλλους "κατεστραμένους" Καύκασιους στην Ελλάδα (αρκετοί θανατώνονται κάθε χρόνο).

Το ΠΟΣΟ έχω βαρεθεί ο Έλληνας να εντυπωσιάζεται από ανισόρροπους φοβισμένους σκύλους ΔΕΝ λέγεται.
Γιατί όταν βλέπουν εκπαιδευμένο σκύλο (τον καλύτερο φύλακα του κόσμου να είναι), νομίζουν πως δεν είναι αρκετά "άγριος" να δράσει, ποτέ δεν θα το καταλάβω...
Dr. zhivago
Μα φυσικά και δεν έφταιγε η κοινωνικοποίηση.

ΝΕΑΣ ΓΗΣ να ήταν ο σκύλος θα ήταν καλύτερος φύλακας....
Πιθανό μάλιστα να μην είναι καν καθαρόαιμο (ότι θέλεις βλέπεις σήμερα).

Ο φίλος μας ο dkriss είναι επικίνδυνος με αυτά που λέει για τη φυλή. Είναι πολύ λάθος και σε τέτοιες φυλές τα λάθη πληρώνονται ακριβά.


dkoriss
Χωρις να ειμαι επαγγελματιας εχω αλλη αποψη απο εσας αλλα σεβομαι τη δικη σας.
Για την ακριβεια θεωρω επικυνδυνα για τα φυλη αποψεις σαν τις δικες σας που ηδη οι περισσοτεροι εκτροφεις ομολογουν το softeningofthebreed (μαλακωμα της φυλης) ως πραγματικοτητα στο molosserdogssite σε ενοτητα για καυκασιανα, μαλιστα πολλοι την επιθυμουν.
Γιατι πουλα και περισσοτερο, ετσι.
Παντως ομολογουν οτι αυτη η ταση ειναι πραγματικοτητα.
Αρα αλλαζουν τον αυθεντικο χαρακτηρα αρα απομακρυνονται απο το γνησιο πρωτυπο. Αρα ο κινδυνος ηδη εχει δουλεψει αντιστροφα για την φυλη.
Ο δημιουργος του siteCaucasianovcharka και ιδιοκτητης καυκασιανων garysicard εχει αναλυτικα αποσπασματα απο ρωσσους για το πως ηταν η φυλη πραγματικα πριν αρχισει να πουλαει σε προσμιξη με Αγιου Βερναρδου.
Εχει αποσπασματα απο ρωσσους εκπαιδευτες (φαινονται δεκαδες αλλωστε και στο utube) που αναφερουν πως εκπαιδευεται το πραγματικο καυκασιανο (σιγουρα χωρις μανικια, πρωτα μεσα στο χωρο του, σε ρεαλιστικες συνθηκες με εχθρο τον ερεθιστη, και οχι φιλο), συμβουλευουν να μην ακουμπαει μεχρι 1,5 χρονων χερι αλλου ανθρωπου πλην ιδιοκτητων πανω του, και να γινονται αποπειρες να το ταιζει ξενος και μετα να το παρενοχλει για να μην εμπιστευεται καποιον που παει να του δωσει τροφη, αυτα μεταξυ πολλων αλλων δεν εχω πολυ χρονο τωρα, trochedomlyna Defense_Of_The_Owner_His_Or_Her_Family_And_Property.html)
Οποιος γνωριζει αγγλικα θα διαβασει παρα πολλα.
Εγω ειπα οτι ακοινωνικοποιητο το καυκασιανο δεν θα πρεπει να προσβαλλεται ως μη φυλακας, γιατι γινεται ακομα ποιο αγριο και κατα συνεπεια και συνεπαγεται και αυξημενη φυλαξη και αυξημενες ευθυνες.
Ειπα ποσο σοβαρο ειναι και δεν μπορει να το παιρνει ο καθενας. Αλλα ειπα την αληθεια οπως εγω την αντιλαμβανομαι.

Dr. zhivago
Οι ρώσσοι φίλοι μου ασπρίζουν όταν τους μιλάω για την φήμη του Καύκασου στην χώρα μας.... δυσκολεύονται να πιστέψουν πως ένας τόσο καλός σκύλος θεωρείται "καρχαρίας με γούνα" στην Ελλάδα. Καμία σχέση εκεί. Εχουν άλλες φυλές πολύ πιο επιθετικές κι "ακατέργαστες"....
... τον Καύκασιο τον αγαπούν πολύ (και για σκύλο οικογένειας). Κάπως όπως βλέπουμε εμείς τον Γερμανικό Ποιμενικό!

dkoriss
Ο ρωσσος γνωστος (οχι φιλος) κος ΒΗΣΑΡΙΩΝ ΚΟΥΓΚΟΥΣΛΙ εχει τρομερη ιστοσελιδα για την ιστορια του καυκασιανου με ταινιες που φαινονται καυκασιανα απο την δεκαετια το ’50 αν δεν απατωμαι, πολυ σοβαρος ανθρωπος ποντιακης καταγωγης (αν δεν κανω λαθος ειναι καθηγητης) προερχομενος απο αγροτικη οικογενεια, εχω ακομα το mail του που μου γραφει:
Φιλε μου η ιστορια των καυκασιανων αρχιζει απο τοτε που κυριως τα λευκα δειγματα στη περιοχη της γεωργιας και του καυκασου ονομαζονταν nagazzi χτυπηστε απο περιεργεια να το δειτε.
Τα αυθεντικα δειγματα μαλλον εχουν εκλειψει σημερα η εχει αλλοιωθει ο χαρακτηρας τους εκτενως.
Λεει πολλα αλλα και συνεχιζει τα σκυλια αυτα οριοθετουσαν την περιοχη τους οτι περναγε μεσα σε αυτη τετραποδο η διποδο δεχοταν αμεση επιθεση.
Μου εξηγησε πως διαφοροποιουσαν τον χαρακτηρα των καυκασιανων ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ απο αυτον των κεντρικης ασιας, λεγοντας ως παροιμια «το καυκασιανο πρωτα επιτιθεται και μετα σκεφτεται» το κεντρικης ασιας πρωτα σκεφτεται και μετα επιτιθεται.
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...............)1

 
Last edited:


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
(ΣΥΝΕΧΕΙΑ..................)1
Το ιδιο μου ειπε Ρωσσος εκτροφεας και εκπαιδευτης (με τον συγκεκριμμενο τροπο που περιεγραψαν και αλλοι Ρωσοι οτι εκπαιδευουν)
Γιατι αραγε να εχουν αυτη την παροιμια???????????????????????????
Στο security dogs (χτυπησετε το και αυτο) υπαρχουν ολα τα εκτροφεια της Ρωσιας που πολλα απο αυτα εχουν και φωτο απο τεστ χαρακτηρα και που λενε στον κοσμο τον τροπο με τον οποιο εκπαιδευεται ακομα και το μοντερνο σημερινο καυκασιανο, ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ...ΦΤΥΝΕΙ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Μιλαμε για τελειως εμπορικο site που παραγει και πουλαει πρωταθλητες κατα την γνωμη μου αρκετα μακρυα απο το φαινοτυπο αλλα και τον αληθινο χαρακτηρα του καυκασιανου-nagazzi.
Μπειτε να το δειτε εχει ενδιαφερον απο τα εκτροφεια αυτα πωλουνται παγκοσμιοι πρωταθλητες που παιρνουν μερος και σε σωου και επιδειξεις, παρολα αυτα δειτε το.
Ιδιοκτητης καυκασιανων απο αγροτικη/κτηνοτροφικη οικογενεια σε χωριο της Γεωργιας μου ανεφερε μεταξυ αλλων:
...τον αδελφο του πατερα μου που εβοσκαν μαζι προβατα, τον δαγκωσε ασχημα ο σκυλος μας οταν επιστρεφοντας το βραδυ σπιτι μπηκε στο σπιτι μας να παρει ξυλα για το τζακι γιατι ειχε πολυ κρυο.
Επειδη ηταν αργα δεν φωναξε καποιον απο εμας να του δωσουμε. Ολοι στο χωριο ζευγαρωναν τα σκυλια τους με σκυλια σαν αυτο το δικο μας.
Δεν ηταν εκπληξη αυτο που συνεβει αλλα το λογικο. Οταν ο θειος ηρθε απο το νοσοκομειο ειπε οτι θολωσε το μυαλο του απο το κρυο. Δεν εφταιγε ο σκυλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτος ο ανθρωπος μου εξηγησε τη λεξη volcodov (στα ρωσικα λυκοπνιχτης) και πως το καυκασιανο αναβαθμιζοταν σε αυτο το επιπεδο φυλακα παιρνοντας επαθλο ενα μεταλλικο κολλαρο με καρφια.
Για το volcodov γινονται αναφορες και στα παραπανω site που πριεγραψα δειτε το.
Ο καυκασιανος volcodov δεν μου περιγραφτηκε απο κανεναν λιγοτερο επικυνδυνος για τους ανθρωπους απο οτι για τους λυκους.
Ολοι ομως ειχαν συναισθηση για το τι ζωα ηταν αυτα και για το πως θα τα χειριστουν.
Πολλοι σημερα εχουν προσπαθησει να χρυσωσουν το χαπι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΕΙ.
Θα μπορουσα να γραφω για μερες, σταματαω εδω.


Dr. zhivago
Βέβαια ξέρουν καλά πως για να είναι ισορροποιημένος σκύλος (ΚΑΙ φύλακας) χρειάζεται σωστή κοινωνικοποίηση από μικρός και αρκετή εκπαίδευση στην υπακοή.

Ο Καύκασος αλλιώς (χωρίς κοινωνικοποίηση) είναι απλά ένα ανεξέλεκτο "μαντρόσκυλο" στον οποίο δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Τρομάζει πιο εύκολα (και ας επιτίθεται όταν τρομάζει) και χάνει τον έλεγχο πιο εύκολα. Δεν ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.

Σκύλος που δεν σκέφτεται (και δεν ελέγχεται) για μένα είναι άχρηστος σκύλος.


Dkoriss,
Στους περισσοτερους απο τους Ρωσσους που μιλαω εγω ειμαι σιγουρος οτι θα χασουν τα μαλλια τους οχι απλως να ασπρισουν αν τους περιγραψω τα παραπανω.
Και δε μιλω για εμπορους αλλα ιδιοκτητες και χρηστες αυτων των σκυλων.
Ακατεργαστο καυκασιανο που τρομαζει που τρομαζει και γιαυτο επιτιθεται, ποσο βολικη εξηγηση πραγματι και ποσο παραλογη μου φαινεται εμενα και γιατι οταν ειναι ελευθερο στο βουνο δεν φευγει σαν ολα τα ζωα που τρομαζουν (σοβαρες απαντησεις εδω θα εκτιμηθουν), δεν συναδει λογικης σε εμενα τουλαχιστο.
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..........)2
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
(ΣΥΝΕΧΕΙΑ...........)2
Dr. zhivago
Και φυσικά δεν θα με προστατεύει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, γιατί δεν θα τον έχω ελεύθερο για να το κάνει.

Ο φύλακας πρέπει να είναι ελεύθερος ανά πάσα στιγμή να επέμβει. Χωρίς κοινωνικοποίηση δεν το έχεις αυτό με Καύκασο. Είναι ανεξάρτητος από τη φύση του και δεν θα σε υπακούσει αν αγχωθεί για κάτι.

Dkoriss
Και ποιος ειπε οτι ελευθερος στο χωρο του τις 24 ωρες δεν προστατευει.
Και ποιος λεει οτι οταν εχουν ερθει 25 φιλοι σπιτι μας χρηζουμε προστασιας απο το σκυλο που εχει περιορισθει στο κλουβι του για καποια ωρα μεχρι να φυγουν????


Dr. zhivago
Μόνο σε σκύλο που είναι πολύ κοινωνικό (άλλης φυλής πάντα, με λιγότερα "φυσικά ένστικτα" προστασίας) προτείνω να μειωθεί η κοινωνικοποίηση, αν προορίζεται για φύλακας.
Dkoriss
Πολυ κοινωνικο.......?????? μηπως αναφερεσθαι σε κατι σαν νεας γης, αγιου βερναρδου η κατι τετοιο,
Α τωρα καταλαβα πως μιλατε, δεκτο εχετε την αποψη σας, και εγω την δικη μου για το βλεμμα της αγελαδας.


Dr. zhivago
Γιατί το βασικό για μένα είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ του σκύλου (φωνητικά, όχι με αλυσίδες!).

Dkoriss
Καπως ετσι μιλαγε και ο αστυνομικος χειριστης του αστυνομικου γερμανικου ποιμενικου στο uytube μεχρι να του κατεβασει τα μουτρα του δημοσιογραφου ο σκυλος.
Μετα υποθετω ζητησε συγγνωμη και αν θυμαμαι καλα ειπε ηταν πως ηταν δικο του λαθος κι οχι του σκυλου (στο τελευταιο θα συμφωνησω), οσο αφορα την συγγνωμη τιποτα ουσιωδες στο προσωπο του δημοσιογραφου δεν αλλαξε.
Για δειτε το ειναι και αυτο ενδιαφερων.
Το κλουβι του σκυλου μου και η μη επαφη με αφταιγους ανθρωπους νομιζω ειναι πιο αξιοπιστο, ειναι μονο η γνωμη μου.


Dr. zhivago
Σε πολύ δυναμικούς σκύλους με έντονα ένστικτα προστασίας, οι κοινωνικοποίηση προσθέτει θάρρος (εκτός από καλύτερη κρίση και αυτοέλεγχο). Τους πρώτους μήνες ζωής του Καύκασου, είναι καταστροφικό να μην τον κοινωνικοποιήσεις αρκετά

Dkoriss
Εν μερη θα συμφωνησω για το θαρρος με αντιστροφες μεταβλητες ως προς την φυλαξη.
Να εξηγηθω, ναι θα εχει θαρρος να πλησιαζει ανθρωπους (αλλοιωνοντας το θαρρος και οχι την φοβια που ειχε να τους επιτεθει, το σκυλι σαν το καυκασιανο με την ουρα στον ουρανο να βγαινει μπροστα να επιτεθει ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ)
Οντως μπορει να αποκτησει καποια κριση και αυτοελεγχο (δεν νομιζω οτι ειναι δοκιμοι οι οροι για ζωα οπως και να τα εξανθρωπιζουμε αλλα ας το πουμε και ετσι) οπως ΟΝΤΩΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΞΑΠΑΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ...ΓΛΥΚΕΣ ΦΩΝΕΣ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΥΓΧΡΩΝΟΣ ΣΚΥΛΟ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ.
Ποσο βολικο δεν βρισκετε?


Βρε πως οδηγουν ολα εκει αλλα να λεμε οτι και τα καυκασιανα επιτιθενται επειδη ειναι ...ΦΟΒΙΚΑ!!!!!!!!!!! ΟΝΤΩΣ μου ηρθε καπως.
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ........)3
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95