Βοηθεια σε αγορα Beagle!!




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
H αληθεια ειναι οτι ξεκινησε η ολη ιστορια οπως αναγραφω και πιο πανω κοιτωντας προφιλ σκυλων. (οπως πιστευω κανει καθε ζευγαρι που σκεφτεται να παρει σκυλο και δεν ειναι full ενημερωμενος!)
Κοιτουσαμε τα προφιλ και ειδαμε τα γλυκουλια Beagle που ειναι μεσαιου μεγεθους που θελαμε(δεν θελουμε ουτε μικρο πολυ αλλα ουτε και μεγαλο , μη ρωτησετε γιατι ;) ) και μας ενθουσιασαν εκ πρωτης οψεως. Επειτα εψαξα λιγο το χαρακτηρα που εμφανιζουν και με ενθουσιασε το γεγονος οτι ειναι ζωηρα χαριτωμενα γεματα ενεργεια.( ο προηγουμενος σκυλος που ειχα με τους γονεις μου στο παρελθον ηταν αρκετα νωχελικος και ψιλοβαριοταν να ασχοληθει γενικοτερα) . Χρονος υπαρχει αλλα οχι απλετος απλα θα ηθελα να δειχνει ενδιαφερον για τα παντα. Ειδα και κατι videakia στο youtube και μου αρεσε που ειναι παιχνιδιαρικο.. Απο θεμα εκπαιδευσης με ανησυχει λιγο αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι θα μπορεσω να του επιβληθω και να ειναι κυριος/κυρια οταν πρεπει να ειναι αλλιως απλα θα περναμε ωραια.(για συντροφια το θελουμε οπως ειπα οχι για φυλακα η για κατι αλλο! )

Αληθεια να ρωτησω.., γιατι ειστε τοσο αρνητικοι ολοι οι ενημερωμενοι οταν αναφερονται οι περισσοτεροι για αγορα beagle? Ειδα και αλλα παρομοια θεματα ψαχνοντας και βλεπω μια γενικη αρνητικοτητα.
Ειναι κακο ενα σκυλι να ειναι ενεργητικο, χαριτωμενο και να θελει να βρισκεται συνεχως με αγαπημενα του προσωπα? Αφηστε που καπου διαβασα οτι τα συγκεκριμενα σκυλια τα βαζανε με καρκινοπαθεις και αλλους αρρωστους για να τονωσουν το ηθικο τους πραγμα που θα το χρειαστουμε με τις δυσκολες μερες που ερχονται hehe !
Για εκπαιδευση προσωπικη μου αποψη αλλα καθε σκυλι πιστευω εκπαιδευεται, δυστροπο η μη , ενεργητικο η νωχελικο! Ισως η απλετη ενεργεια κουραζει εν καιρο.. η δεν ξερω τι αλλο, πειτε μου εσεις γιατι ειστε τοσο αρνητικοι? Σεβομαι την γνωμη σας σαν παλιοτεροι στην ενημερωση και στο χομπυ και πραγματικα δεν σας το κρυβω ειναι αυτο που με ανησυχει κυριως .. Ευχαριστω!
Σκεψου σκηνικο, εχεις παρει το κουταβακι σου και αναγκαστικα πρεπει καποια στιγμη να πας να δουλεψεις ή να πας μια βολτα, οποτε το αφηνεις στο crate για παραδειγμα. Αυτο ειναι ικανο να κλαιει 8 ωρες που θα λειπεις με ενα διαλειμα για υπνο λογω εξαντλησης. Και οταν λεμε κλαμα εννοουμαι γαυγιζοκλαμα το οποιο θα ακουγεται ανετα 2 οροφους κατω και πανω.:confused:

Το οτι εσυ μπορει να αντεχεις το γαυγισμα του δεν σημαινει οτι θα το αντεχει και ο διπλανος σου.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το (όχι καθαρόαιμο) beagle της κολλητής μου μπήκε με λάθος τρόπο (BYB) σε μια οικογένεια που δεν είχε ενημερωθεί πρότινως για τη φυλή.
Οπότε μαθαίνανε καθώς μεγάλωνε το σκυλί. Κι αυτό φυσικά τους δυσκόλεψε γιατι δεν ξέρανε τι θα πει beagle 40 ημερών στο σπίτι. Λίγο με διάβασμα, λίγο με δική μου βοήθεια, φτάσαμε αισίως 10 μηνών!

Η κουταβίσια περίοδος ήταν πολύ έντονη. Αν εξαιρέσεις ότι μέχρι 2-3 μηνών κοιμόταν μετά από λίγο παιχνίδι, όταν άρχισε να ξεθαρεύει απλά δεν υπήρχε ηρεμία. Μονίμως έπρεπε να μασουλάει κάτι, μονίμως έπρεπε να είναι κοντά σε κάποιον και να τον απασχολεί, μονίμως το ΜΗ ήταν η μόνη λέξη που άκουγε, κτλ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι όπως και κάθε σκυλί, έτσι και το beagle θέλει επιβλητικότητα και σταθερότητα στην εκπαίδευση. Το beagle δεν είναι για ανθρώπους που λείπουν πολλή ώρα από το σπίτι. Γιατί αν γυρνάς πτώμα από τη δουλειά, το μόνο που σίγουρα δε θα θες είναι να παίξεις δύο ώρες πέτα μπαλάκι-φέρε μπαλάκι.
Το beagle είναι για τύπους που τους αρέσουν οι εξορμήσεις (τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα) σε βουνά και λαγκάδια και φυσικά να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι μιλάμε για κυνηγόσκυλο. Ξέρεις τι θα πει να τρέχει ασταμάτητα για 5 ώρες, εμείς να έχουμε παραδόσει όπλα και αυτό να θέλει κι άλλο;;

Η αλήθεια είναι ότι μετά τον πρώτο οίστρο της έχει ηρεμήσει σε θέμα ενεργητικότητας. Ίσως είναι και φάση που θα περάσει, αλλά τα υψηλά επίπεδα ενεργητικότητας είναι γενικό γνώρισμα της φυλής. Πάντως από θέμα εκπαίδευσης, πιστεύω ότι μαθαίνουν εύκολα. Τα πιάνουν με τη μία, αλλά πρέπει να είσαι συνεπέστατος και να μην αφήνεις ούτε μία μέρα χωρίς ΒΥ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.893
grimo ομολογώ ότι τα κείμενά σου με έχουν προβληματίσει.

Μου δημιουργούν έναν διχασμό. Μου δίνουν την εντύπωση ότι φάσκεις και αντιφάσκεις, αλλά συγχρόνως ότι είσαι καλοπροαίρετος και δεν το κάνεις επίτηδες. Και αφήνεις και μια ανεπαίσθητη γεύση ότι μπορεί και να...συνετιστείς τελικά...:rolleyes:

Επίσης ομολογώ, ότι κι εγώ για τα beaglάκια, έχω την χειρότερη γνώμη και ποτέ δεν θα τα έβαζα συνειδητά στο σπίτι μου. Για την γκαρίδα τους και μόνο, όπως σου είπε και ο Nizinny. Αλήθεια...τα έχεις ποτέ ακούσει, να βαριούνται στο σπίτι; :confused:

Από κει και πέρα, "οφείλεις" από την στιγμή, που βρήκες εγκαίρως το φόρουμ, να κάνεις τις σωστές κινήσεις. Καταρχάς, κάνεις υπομονή και περιμένεις να σου απαντήσουν από τον ΚΟΕ. Καλό θα ήταν, να επιμείνεις στην επικοινωνία σου, γιατί ο ΚΟΕ αποτελείται από ελάχιστους εθελοντές, που συνήθως τρέχουν και δεν φτάνουν. Εχω την εντύπωση ότι δεν θα ευδοκιμήσει η επικοινωνία σου έτσι κι αλλιώς, με την έννοια ότι δεν νομίζω ότι υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα.

Εναλλακτικά, μπορείς να δεις τις λεπτομέρειες, για την πρώτη έκθεση που έρχεται οσονούπω:

[h=1]Έκθεση Ομίλου Κυνοφίλων Αθηνών 23-24 Mαρτίου 2013[/h]
να παρευρεθείς και να πάρεις μια γεύση, στην απίθανη περίπτωση που εμφανιστεί κανένας εκτροφέας, και να εξερευνήσεις το Dog Breeders and Kennels in Europe @ eurobreeder.com, ψάχνοντας για εκτροφέα εκτός Ελλάδος, αν σου είναι κάτι εφικτό.

Πέρα από τις επιλογές αυτές, σ'αυτό το φόρουμ, δεν πρόκειται να πάρεις τις ευλογίες μας, για καμμία περαιτέρω. Pet shops και καραγκιόζηδες που ζευγαρώνουν τα ότι να 'ναι σκυλιά τους.

Οπότε...ένας φιλοζωικός σύλλογος ή οι αγγελίες μας εδώ στο φόρουμ και στα άλλα sites, είναι μακράν, ότι σωστότερο μπορείς να κάνεις.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σκεψου σκηνικο, εχεις παρει το κουταβακι σου και αναγκαστικα πρεπει καποια στιγμη να πας να δουλεψεις ή να πας μια βολτα, οποτε το αφηνεις στο crate για παραδειγμα. Αυτο ειναι ικανο να κλαιει 8 ωρες που θα λειπεις με ενα διαλειμα για υπνο λογω εξαντλησης. Και οταν λεμε κλαμα εννοουμαι γαυγιζοκλαμα το οποιο θα ακουγεται ανετα 2 οροφους κατω και πανω.:confused:

Το οτι εσυ μπορει να αντεχεις το γαυγισμα του δεν σημαινει οτι θα το αντεχει και ο διπλανος σου.
Αυτό με το κλάμα δεν ισχύει. Οποιοδήποτε σκυλί, όταν μάθει την καθημερινότητά σου, θα ηρεμήσει κάποια στιγμή. Ίσως κλαίει τις πρώτες μέρες/την πρώτη βδομάδα/τον πρώτο μήνα. Μετά θα το πιάσει το νόημα ότι "Οκ θα επιστρέψει το αφεντικό κάποια στιγμή".

Το beagle της κολλητής μου γαυγίζει μόνο όταν χτυπάει κουδούνι ή γενικά ακούει κάποιον να μπαίνει στην πολυκατοικία. Και ακόμα και την κουταβίσια περίοδο δεν ακούγαμε τίποτα από κλάμα, παρά το γεγονός ότι μας έλεγαν πως έκλαιγε όταν έφευγαν..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...Αληθεια να ρωτησω.., γιατι ειστε τοσο αρνητικοι ολοι οι ενημερωμενοι οταν αναφερονται οι περισσοτεροι για αγορα beagle? Ειδα και αλλα παρομοια θεματα ψαχνοντας και βλεπω μια γενικη αρνητικοτητα.
Ειναι κακο ενα σκυλι να ειναι ενεργητικο, χαριτωμενο και να θελει να βρισκεται συνεχως με αγαπημενα του προσωπα? Αφηστε που καπου διαβασα οτι τα συγκεκριμενα σκυλια τα βαζανε με καρκινοπαθεις και αλλους αρρωστους για να τονωσουν το ηθικο τους πραγμα που θα το χρειαστουμε με τις δυσκολες μερες που ερχονται hehe !
Για εκπαιδευση προσωπικη μου αποψη αλλα καθε σκυλι πιστευω εκπαιδευεται, δυστροπο η μη , ενεργητικο η νωχελικο! Ισως η απλετη ενεργεια κουραζει εν καιρο.. η δεν ξερω τι αλλο, πειτε μου εσεις γιατι ειστε τοσο αρνητικοι? Σεβομαι την γνωμη σας σαν παλιοτεροι στην ενημερωση και στο χομπυ και πραγματικα δεν σας το κρυβω ειναι αυτο που με ανησυχει κυριως .. Ευχαριστω!
Καλα, αφησε το χωρις οδηγο σε ενα χωραφι και θα μου πεις μετα ποσο θελει να ειναι με τους δικους του. :rolleyes:

Ειχα κακη εμπειρια με τη φυλη αυτη οσες φορες ηρθα σε επαφη με τα σκυλια αλλων. Μαλλον τα εχεις δει μονο απο βιντεακια κι οχι λαιβ για να καταλαβεις τι εστι αληθινα μπιγκλ. Η αστειρευτη ενεργεια τετοιου βαθμου εμενα δεν με κουραζει εν καιρω, με κουραζει μεσα σε μιση ωρα. Αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη κι ετσι ειμαι εγω. Μπορει εσεις να ειστε αλλης ενεργειας ανθρωποι και να παιρνετε τα βουνα καθε τρεις και λιγο. :)

Μην κοιτατε κιουτ φατσουλες οταν διαλεγετε φυλες σκυλων. Αυτο που πρεπει να κοιτας πρωτα ειναι εκει που λεει Temperament, εκει βλεπεις τι παιζει πισω απο την φατσουλα. Κι οχι απο μια σελιδα, να διαβασεις 700 αναφορες στο ιντερνετ για να ακαλυπτεις καθε τοσο ενα καινουριο στοιχειο που μπορει να μην το ηξερες. Οπως και το να μιλησεις με εκτροφεις.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Καλα, αφησε το χωρις οδηγο σε ενα χωραφι και θα μου πεις μετα ποσο θελει να ειναι με τους δικους του. :rolleyes:
Συγγνώμη, αλλά εδώ διαφωνώ. Γιατί να φύγει το σκυλί αν είναι υπάκουο;; Πώς θα το χρησιμοποιήσεις ως σκυλί εργασίας (ως κυνηγόσκυλο δηλαδή) αν δε μπορείς να το αφήσεις να φύγει από κοντά σου;
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Αυτό με το κλάμα δεν ισχύει. Οποιοδήποτε σκυλί, όταν μάθει την καθημερινότητά σου, θα ηρεμήσει κάποια στιγμή. Ίσως κλαίει τις πρώτες μέρες/την πρώτη βδομάδα/τον πρώτο μήνα. Μετά θα το πιάσει το νόημα ότι "Οκ θα επιστρέψει το αφεντικό κάποια στιγμή".

Το beagle της κολλητής μου γαυγίζει μόνο όταν χτυπάει κουδούνι ή γενικά ακούει κάποιον να μπαίνει στην πολυκατοικία. Και ακόμα και την κουταβίσια περίοδο δεν ακούγαμε τίποτα από κλάμα, παρά το γεγονός ότι μας έλεγαν πως έκλαιγε όταν έφευγαν..
εμενα εκλαιγε 1 μηνα περιπου. Καταλαβαινεις οτι 1 μηνας γαυγισμα ειναι παρα πολυ μεγαλη περιοδο, ειδικα αν εχεις και μωρο στο σπιτι.
Αν δεν εμενα σε πολυκατοικια με συγγενεις θα ειχα σοβαρο προβλημα
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Συγγνώμη, αλλά εδώ διαφωνώ. Γιατί να φύγει το σκυλί αν είναι υπάκουο;; Πώς θα το χρησιμοποιήσεις ως σκυλί εργασίας (ως κυνηγόσκυλο δηλαδή) αν δε μπορείς να το αφήσεις να φύγει από κοντά σου;
Δηλαδη ειναι οπως ειναι η Σακιρα σου(στην τυχη το ειπα) ή καποια αλλα σκυλια οπως το δικο μου? Να απομακρυνονται σε ακτινα 10 μετρων απο τους ανθρωπους? Σχολιασα αυτο που ειπε ο grimo οτι η φυλη αυτη θελει συνεχεια να ειναι με τους ανθρωπους.
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Τελικα αυτο που συμπεραινω κυριως απο ta vid του φιλου και απο αυτα που εχω διαβασει μιλαμε για πανεξυπνη και πονηρη φυλη.. γιαυτο ειναι κ υπερβολικα δυσκολα στην εκπαιδευση τους! οχι οτι δεν σε καταλαβαινουν.. Τι να πω το σκεφτομαι μετα απο τοσα αρνητιικα σχολια, ισως να δουμε και κατι αλλο αν ειναι να μας κανει την ζωη πατινι ειπαμε ενεργητικο αλλα οχι και ετσι! :D

Αλλα απο την αλλη.. εχω δει σε διαμερισμα να ειναι πειθαρχημενο σε σπιτι οικογενειας φιλου παλιοτερα χωρις να κανει σαν σαλεμενο οπως στα vid. Πιστευω θα μας προσφερει πρωτογνωρες εμπειριες με αυτο τον ιδιοτροπο χαρακτηρα .. με βαλατε σε διλημμα! ^^ παλι καλα που σκεφτηκα να ανοιξω post και να το συζητησω πρωτα.. ξερετε ην αγωνια που εχεις να φερεις το 4ποδο στο σπιτι σου , δεν θες να περιμενεις ουτε μια μερα.. :)

Αλλα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ειναι δυστυχισμενο οποτε και το 8ωρο που σιγουρα θα μενει μονο του σε καθημερινη βαση το σκεφτομαι..
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ένας μήνας είναι οκ πιστεύω. Προσαρμόζεται..

Και γιατί να πάρεις beagle κουτάβι αν έχεις μωρό στο σπίτι; Εκτός αν έπρεπε να το σώσεις, δε βρίσκω άλλο λόγο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.893
Πώς θα το χρησιμοποιήσεις ως σκυλί εργασίας (ως κυνηγόσκυλο δηλαδή) αν δε μπορείς να το αφήσεις να φύγει από κοντά σου;
Εχοντας άπλετο χρόνο μπροστά σου και κάνοντας πολλεεεεές ώρες υπομονή, μπας και φιλοτιμηθεί να γυρίσει κάποια στιγμή.
Ξέρεις, ότι οι κυνηγοί στα κυνηγόσκυλά τους, φοράνε κολλάρο που τους δίνει σήμα για το που περίπου βρίσκονται και να μην τα χάνουν ε;
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ένας μήνας είναι οκ πιστεύω. Προσαρμόζεται..

Και γιατί να πάρεις beagle κουτάβι αν έχεις μωρό στο σπίτι; Εκτός αν έπρεπε να το σώσεις, δε βρίσκω άλλο λόγο.
Το κουταβι δεν ειναι beagle, αλλα μοιαζει η συμπεριφορα του.
1 μηνας ειναι αρκετος για να παθεις νευρικο κλονισμο και να σε διωξουν απο το σπιτι.

Οσο για το γιατι πηρα κουταβι με παιδι, και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη:cool:
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δηλαδη ειναι οπως ειναι η Σακιρα σου(στην τυχη το ειπα) ή καποια αλλα σκυλια οπως το δικο μου? Να απομακρυνονται σε ακτινα 10 μετρων απο τους ανθρωπους? Σχολιασα αυτο που ειπε ο grimo οτι η φυλη αυτη θελει συνεχεια να ειναι με τους ανθρωπους.
Έχει τύχει να πάμε στον Καρέα και να πετάξουμε το μπαλάκι της πολύ μακριά σε σημείο που να πούμε οκ χάθηκε. Κι όμως πήγε να το βρει και μετά από 5 λεπτά επέστρεψε με το μπαλάκι στο στόμα και την ουρά κεραία.
Την είχαμε ελεύθερη, δεν απομακρύνθηκε. Ίσως επειδή υπήρχαν κι άλλα σκυλιά και άνθρωποι γύρω της και δεν είχε λόγο να φύγει.

Τώρα αν την πας σε ένα χωράφι και είσαι εσύ κι αυτή μόνοι σας, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει. Γενικά πάντως στο έλα ακούει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.893
mad00lini το θέμα είναι, ότι δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές, έχοντας στο μυαλό μας, το τι κάνει ή δεν κάνει, ο δικός μας σκύλος :)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το κουταβι δεν ειναι beagle, αλλα μοιαζει η συμπεριφορα του.
1 μηνας ειναι αρκετος για να παθεις νευρικο κλονισμο και να σε διωξουν απο το σπιτι.

Οσο για το γιατι πηρα κουταβι με παιδι, και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη:cool:
Δεν αντιλέγω για το νευρικό κλονισμό. Κι εγώ ΠΟΤΕ δε θα έπαιρνα beagle. Είτε καθαρό είτε ντεμί. Απλά αν ήταν επιλογή μου να το πάρω, σίγουρα δε θα γκρίνιαζα μετά :p

Εχοντας άπλετο χρόνο μπροστά σου και κάνοντας πολλεεεεές ώρες υπομονή, μπας και φιλοτιμηθεί να γυρίσει κάποια στιγμή.
Ξέρεις, ότι οι κυνηγοί στα κυνηγόσκυλά τους, φοράνε κολλάρο που τους δίνει σήμα για το που περίπου βρίσκονται και να μην τα χάνουν ε;
Δε νομίζω να είναι η πλεινότητα των κυνηγών αυτοί. Γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να φοράει gps κολλάρο, αν και ναι γνωρίζω την ύπαρξή του.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
mad00lini το θέμα είναι, ότι δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές, έχοντας στο μυαλό μας, το τι κάνει ή δεν κάνει, ο δικός μας σκύλος :)
Χαίρω πολύ. Πώς θα έχει μια ολοκληρωμένη άποψη ο άνθρωπος όμως;
Υπάρχουν beagle που γαυγίζουν, υπάρχουν και άλλα που δεν.
Υπάρχουν beagle που κυνηγούν, υπάρχουν κι άλλα που δεν.

Και πάει λέγοντας. Ο γενικός χαρακτήρας δε σημαίνει ότι θα βγει ίδιος και απαράλλαχτος σε κάθε ξεχωριστό ιδιοκτήτη. Το σκυλί σου και το παιδί σου..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
..
Την είχαμε ελεύθερη, δεν απομακρύνθηκε. Ίσως επειδή υπήρχαν κι άλλα σκυλιά και άνθρωποι γύρω της και δεν είχε λόγο να φύγει.

...
Χιλια δυο μπορει να την επεισαν να μεινει κοντα και χιλες δυο μυρωδιες μπορει να την εκαναν να θελει να ακουλουθησει τη μυτη της. Εδω που μενω εγω ειναι χωριο και ειναι περιοδος κυνηγιου. Τα λαγοσκυλα που λενε εδω (πολλα ειναι ημιαιμα μπιγκλ κι αλλα γκεκας-ελληνικοι ιχνηλατες) ειναι τα νο1 που βρισκεις χαμενα πανω στο δρομο να ψαχνουν προς τα που να πανε. Κι εχει δικιο η Μαρεκο, οι πιο οργανωμενοι τους φορανε ειδικα κολαρα με κατι μαρκουτσια πανω τους που δεν ξερω τι ειναι ακριβως.
 
Last edited:


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Δεν αντιλέγω για το νευρικό κλονισμό. Κι εγώ ΠΟΤΕ δε θα έπαιρνα beagle. Είτε καθαρό είτε ντεμί. Απλά αν ήταν επιλογή μου να το πάρω, σίγουρα δε θα γκρίνιαζα μετά :p
αγαπητη μαντουλινι δεν γκρινιαξα για το κλαμα του σκυλου μου. Ηταν ενα παραδειγμα στο φιλο που ρωτησε γιατι παντου τον αποθαρρυνουν στο να παρει beagle.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa