Βοηθεια σε αγορα Beagle!!


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Καλησπερα σας . Ως οντας καινουριος στο forum θα ηθελα να σας συγχαρω για το υπεροχο forum !

Αποφασισα με την κοπελα μου να προβουμε στην αγορα ενος Beagle κουταβιου για συντροφια.

Να σημειωσω οτι διαμενω στην Λαρισα και μενω σε διαμερισμα (σχετικα αποκεντρο) μεγαλουτσικο για 2 ατομα (θελω να πιστευω hehe)

Προηγουμενες εμπειριες απο σκυλους ειχα ενα ημιαιμο λυκοσκυλο (καφετι με μαυρη μουσουδιτσα) που ηταν οικογενειακος σκυλος αλλα μας αφησε αρκετα χρονια πριν.. (το 2004) Η κοπελα μου δεν εχει παλιοτερη εμπειρια σε σκυλοσυμβίωση!

Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη επιλογη το beagle για ζευγαρι σε διαμερισμα, η αληθεια ειναι οτι με ενθουσιασε (μετα απο αναζητηση στο internet) ο χαρακτηρας του!

Ποιες αλλες καλες επιλογες εχω για σκυλι συντροφιας αποκλειστικα ? Δεν θελω μεγαλο σε μεγεθος σκυλο για προσωπικους λογους.

Αν συμφωνειτε με την επιλογη μου μπορειτε να μου πειτε κανεναν καλο εκτροφεα εδω γυρω η αλλιως θα προβω σε αγορα με αποστολη απο Αθηνα/Θεσσνικη (αν και Θεσσνικη πεταγομαι συχνα για επαγγελματικους λογους!)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

**Κατι σημαντικο να μην ξεφευγει η τιμη αρκετα πανω απο 500 ευρω!!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες στο φορουμ. Εκτροφεια beagle δεν υπαρχουν στην Ελλαδα μονο στο εξωτερικο αλλα για σιγουρια παρε τηλεφωνο τον ΚΟΕ να σου πει αν υπαρχει καποιος εκτροφεας. Παντως εχε υποψην σου οτι απο εκτροφεα θα παει λογικα πανω απο 500 ευρω.

Ποιες αλλες καλες επιλογες εχω για σκυλι συντροφιας αποκλειστικα ? Δεν θελω μεγαλο σε μεγεθος σκυλο για προσωπικους λογους.
Η καλυτερη επιλογη ειναι ενα σκυλακι απο την φιλοζωικη. Θα εχετε και την συντροφια που θελετε αλλα και την αγαπη που σου προσφερει ενας σκυλος. Συν οτι θα ειναι μοναδικος :)

Επισης να τονισω οτι τα beagle δεν ειναι και η καλυτερη ρατσα για καποιον αρχαριο σχετικα. Γαυγιζουν αρκετα, ειναι πολυ πεισματαρικα δηλαδη θα σε ακουσουν αν θελουν, δεν μπορεις να το αφησεις ελευθερα χωρις λουρι γιατι δυσκολα θα γυρισει αν πιασει κατι η μυτη του. Οσο ομορφα και να ναι δεν ειναι και τα πιο ευκολα σκυλια. Πολλοι τα βλεουν μικρα και λενε μια χαρα αλλα ουτε που φανταζονται ποσο τρελοσκυλα ειναι :p
Φιλικα παντα.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι επίσης ΓΙΑΤΙ θες να πάρεις beagle; Τι είναι αυτό που ξέρεις και σε τραβάει στο beagle?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Εγώ θα σου έλεγα ότι αν ο λόγος που θέλεις το beagle είναι η χαριτωμένη του εμφάνιση και το μικρό του μέγεθος και μόνο να αναθεωρήσεις. Αν ο λόγος είναι ότι θες ένα νευρικό δραστήριο πανέξυπνο που γαυγίζει πολύ και επίμονα για πολύωρες εξορμήσεις σε βουνά και δάση τότε έχεις επιλέξει την κατάλληλη φυλή.
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ilektra και Αλεξια καταρχας,
ειμαστε σχεδον σιγουροι οτι θα αποκτησουμε κουταβακι beagle, καθε μερα διαβαζω καινουρια πραγματα για τον χαρακτηρα του και παρα τα αρνητικα του χαρακτηρα του (σαν ρατσα παντα ε! , μεγαλυτερο ρολο παντα παιζει η "διαπαιδαγωγηση" του, οπως αλλωστε συμβαινει σε ολα τα εμβια οντα που αλληλεπιδρουν με την φυση) εξακολουθει να μας ενθουσιαζει το γεγονος οτι θα ειναι σκυλος με χαρακτηρα παιχνιδιαρης και θα θελει να συμμετεχει σε ολα τα δρωμενα εντος σπιτιού. Θελουμε εναν συντροφο με "ζωντανη" προσωπικοτητα οχι νωχελικό και ας μην ειναι και παρα πολυ υπακουος! (ρυθμιζεται και αυτο hehe).


Στον mad00lini και στην kyveli : (εγραφα παραλληλα την απαντηση πριν στειλετε!! συμπληρωνω εδω!)

Γενικοτερα χωρος υπαρχει αρκετος και εχω πολυ κοντα μου το πατρικο μου σπιτι που εχει αυλη και ολα τα καλα της μονοκατοικιας + υπαρχει ενα σπιτακι σε βουνο που πηγαινουμε αρκετα συχνα! (Τα αναφερω για να δειτε γιατι καταληξαμε σε beagle)

*Να σημειωσω οτι η αλληλεπιδραση μου με σκυλια γενικοτερα ειναι αριστη, δεν ειχα ποτε κακες εμπειριες με καποιον σκυλο στο παρελθον ενω εχω εκπαιδευσει κατα καποιο τροπο τα σκυλια 2-3 φιλων στο παρελθον! (μην φανταστειτε επαγγελματικα! , τα βασικα μονο :) ) Δεν νομιζω να αντιμετωπισω ιδιαιτερο προβλημα στην εκπαιδευση του!

Την βοηθεια σας θα ηθελα σε :

1) εκτροφεις η αν εχετε καποιον γνωστο σας που ζευγαρωνει καθαροαιμα ( ειναι outdated το link σου Αλεξια βεβαια μπορει να υπαρχουν ακομη τα εκτροφεια που αναφερονται αλλα δεν θα ηθελα κατι απο εξωτερικο, δεν το αποκλειω αλλα ως υστατη λυση, ευχαριστω!)
2) αρσενικο-θηλυκο τι διαφορες εχουν και τι να επιλεξω συμφωνα με τον χαρακτηρα μου(δεν θα εμπλακω με γεννες)
3) Αν γνωριζετε καποιο καλο βιβλιο η καποιο site και στα αγγλικα ακομη που να ασχολειται σε αναλυτικο βαθμο με τα beagles!
4) Αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο (απο αποψη ρατσας παντοτε!) συμφωνα με τα παραπανω δεδομενα.
 
Last edited:


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ριξε μια ματια και σε αυτο το εκτροφειο, το βρηκα στο facebook.

ΜΠΗΓΚΛ/BEAGLE

Επωνυμία Εκτροφείου: SUNSHINE LAND

Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ & ANNA VEREB
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: HU 117/2012
E-mail επικοινωνίας: [email protected]



Παντως η αποψη μου ειναι οτι αν προτιμας να παρεις σκυλο απο ελλαδα, να βρεις καποια φυλη η οποια εχει καλους εκτροφεις και να μην παρεις σκυλο απο οπου να ναι μονο και μονο για να ειναι beagle. Δεν εχω τοσο καλη γνωση για ολες τις φυλες, αλλα θα σου προτεινω μια για να ψαξεις για αυτην .

ΣΝΑΟΥΤΣΕΡ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ/ZWERG SCHNAUZER (WEISS)

Επωνυμία Εκτροφείου: BEST OF DOMINION

Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: DUBRAVKA POPOVIC
Αριθμός Καταχώρησης F.C.I.: GR 13/2006
Web site: Best of Dominion Kennel
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: DI DOMENICO DANICA

Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΔΑΝΙΚΑΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 30/2000
Web: http://www.didomenicodanica.com/
E-mail επικοινωνίας: [email protected]
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Πολύ ωραία τα λες.

Αναθεώρησε και για την τιμή όμως. Καθαρόαιμο beagle 500 ευρώ θα είναι λαχείο. Οπότε βάλε κανά ψιλό στην μπάντα ακόμα...
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
1) εκτροφεις η αν εχετε καποιον γνωστο σας που ζευγαρωνει καθαροαιμα ( ειναι outdated το link σου Αλεξια βεβαια μπορει να υπαρχουν ακομη τα εκτροφεια που αναφερονται αλλα δεν θα ηθελα κατι απο εξωτερικο, δεν το αποκλειω αλλα ως υστατη λυση, ευχαριστω!)
2) αρσενικο-θηλυκο τι διαφορες εχουν και τι να επιλεξω συμφωνα με τον χαρακτηρα μου(δεν θα εμπλακω με γεννες)
3) Αν γνωριζετε καποιο καλο βιβλιο η καποιο site και στα αγγλικα ακομη που να ασχολειται σε αναλυτικο βαθμο με τα beagles!
4) Αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο (απο αποψη ρατσας παντοτε!) συμφωνα με τα παραπανω δεδομενα.
1. Ελπιζω να ξερεις οτι καθαροαιμο θεωρειται ενα σκυλι που εχει pedigree. Το λεω σε περιπτωση που για σενα καθαροαιμο ειναι δυο σκυλια αγνωστου προελευσεως που απλα μοιαζουν με beagle. Σου ξαναλεω παρε τηλεφωνο τον KOE και θα σε κατατοπισουν αυτοι για το αν υπαρχουν εκτροφεια στην Ελλαδα που ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν υπαρχουν οποτε μαλλον θα κοιταξεις στο εξωτερικο αν επιμενεις σε αυτη την ρατσα.

2. Αυτο εξαρταται απο το τι θελεις εσυ. Δηλαδη συνηθως τα θυλικα ειναι πιο τρυφερα και υπακουα ενω τα αρσενικα ειναι πιο παιχνιδιαρικα και πεισματαρικα. Αυτο βεβαια εξαρταται και απο τον καθε σκυλο αλλα μιλαω συμφωνα με την πλειοψηφια.

3. Beagle Pro | Complete Beagle Information Center , Τα πάντα για τα Μπιγκλ αυτα με μια συντομη αναζητηση που εκανα.

4. Γι αυτα που ζητατε πιστευω οτι σας κανουν σχεδον ολες οι ρατσες οπως επισης και τα ημιαιμα. Δεν ζητατε κατι εξιζητημενο. Αυτα που θελετε τα κανει ενα οποδηποτε σκυλι οποτε ξανασκεφτειτε το. Τα beagle δεν ειναι και το πιο τελειο σκυλι απο αποψη συμπεριφορας, θελουν να κανουν αυτο που θελουν αυτα και φυσικα πολυ γαυγισμα, εκνευριστικο γαυγισμα :p Το λεω αυτα γιατι παλια λατρευα τα beagle μεχρι τα 3-4 που γνωρισα και ειπα μακρια απο μενα χαχα. Τωρα αν το θελετε για την ομορφη φατσουλα του αυτο ειναι αλλο. Απλα διαβαστε πολλα και ενημερωθειτε για να ξερετε τι να περιμενετε.
 




grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Φιλε silent θα αποστειλω ενα email να δω τι θα μου απαντησουνε, ευχαριστω πολυ!

mad00lini , ποτε δεν φανταζομουν οτι μπορει να ξεφυγω τα 500 ευρω, αλλα οταν ξεκινησα την αναζητηση αναθεωρησα πληρως.... και εγω που νομιζα επειδη ειμαι ενυδρειοφιλος εχω ακριβο χομπυ haha ! :D ( πλακα κανω.. αν τα αξιζει το bebe κ ειναι καθαρο με πιστοποιητικο να τα παρει μωρε χαλαλι του! δεσμευση ειναι αυτη για πολλα χρονια.. δεν τσιγκουνευεσαι τα λιγα παραπανω )

@ ilektra_akis : θα τηλεφωνησω και στον ΚΟΕ να μου πουν αν οντως υπαρχουν εκτροφεια.. η αληθεια παντως ειναι οτι κοιτουσαμε προφιλ για σκυλακι και επεσε το ματι της κοπελας μου στα beagle.. και δεν ξεκολαει..(που το ηξερες? :)) οχι οτι εμενα δεν μου αρεσαν οι φατσουλες τους βεβαια.., να ειμαστε κ ειλικρινεις :p . Διαβασα για τον χαρακτηρα τους και μας ικανοποιει πληρως οποτε δεν υπαρχει λογος να το κουραζουμε ειναι πολυ straightforward. Σκεφτηκα ομως πριν καταληξουμε να το ψαξουμε λιγο ακομα πριν δεσμευτουμε.. Δεν θα βιαστουμε για κανενα λογο στην επιλογη, για ενα τετοιο ζητημα γιαυτο απευθυνομαι σε εσας τους πιο εμπειρους να μας κατατοπισετε!
το θεμα με τα ημιαιμα ειναι οτι μπορουν να σου βγαλουν απιστευτους χαρακτηρες αλλα μπορει και να σου εμφανισουν αρκετα προβληματα περισσοτερα απο ενα καθαροαιμο που ξερεις γενικοτερα την συμπεριφορα που περιμενεις απο αυτα! Μιλαω εκ πειρας , διατηρουσαμε παλια ημιαιμο και το αγαπησα και αγαπηθηκε παρα πολυ (μετα απο καποιο σημειο βεβαια ξεχνας τον χαρακτηρα τα ελαττωματα που μπορει να βλεπουν τριτοι , εσυ το αγαπας σαν παιδι σου οπως και να ειναι ) διορθωστε με αν εχω λαθος! Αν μπορεις να μου πεις για το πως αναμενεις να εξελιχθει το ημιαιμο κουταβι που θα επιλεξω (επειδη δεν αμφιβαλω θα ειναι και εκεινο φατσουλα) πολυ ευχαριστως να το υιοθετησω και σημερα κιολας! Δεν θελω να παρεξηγηθω.. αγαπω τα ζωα ναι ακομα και τα αδεσποτα,(αλλιως δεν θα μιλουσα καν στο συγκεκριμενο forum) αλλα θα ηθελα καποιο καθαροαιμο για τους προαναφερθεις λογους.
Σε παρακαλω κατατοπισε με σε κατι που ανεφερες πριν
Ελπιζω να ξερεις οτι καθαροαιμο θεωρειται ενα σκυλι που εχει pedigree. Το λεω σε περιπτωση που για σενα καθαροαιμο ειναι δυο σκυλια αγνωστου προελευσεως που απλα μοιαζουν με beagle.
Συμφωνω οτι 2 ημιαιμα beagle φυσικα και δεν θα δωσουν απογονους καθαροαιμους (υπαρχουν πιθανοτητες αλλα ελαχιστες) αλλα αν 2 καθαροαιμα ζευγαρωσουν ειτε σε ιδιωτη ειτε σε εκτροφεα που τα διαιωνιζει χρονια ιδιο δεν θα ειναι το αποτελεσμα? Βεβαια παιζουν ρολο και οι συνθηκες θερμοκρασιας περιβαλλοντος διατροφης κτλπ (τα γνωριζω επειδη ασχολουμαι με γεννες σε ενυδρειο) αλλα μορφολογικα ολα καθαροαιμα Beagle δεν θα ειναι? Ουτως η αλλως για να πετυχεις τελεια μορφολογικα σκυλια ρατσας θελει και τυχη! Δεν ρωταω κακοπροαιρετα ,στειλε και καποιο σχετικο link αν εχεις με ενδιαφερει το θεμα ευχαριστω!
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
το θεμα με τα ημιαιμα ειναι οτι μπορουν να σου βγαλουν απιστευτους χαρακτηρες αλλα μπορει και να σου εμφανισουν αρκετα προβληματα περισσοτερα απο ενα καθαροαιμο που ξερεις γενικοτερα την συμπεριφορα που περιμενεις απο αυτα! Μιλαω εκ πειρας , διατηρουσαμε παλια ημιαιμο και το αγαπησα και αγαπηθηκε παρα πολυ (μετα απο καποιο σημειο βεβαια ξεχνας τον χαρακτηρα τα ελαττωματα που μπορει να βλεπουν τριτοι , εσυ το αγαπας σαν παιδι σου οπως και να ειναι ) διορθωστε με αν εχω λαθος! Αν μπορεις να μου πεις για το πως αναμενεις να εξελιχθει το ημιαιμο κουταβι που θα επιλεξω (επειδη δεν αμφιβαλω θα ειναι και εκεινο φατσουλα) πολυ ευχαριστως να το υιοθετησω και σημερα κιολας!
δεν ισχύει αυτό,πότε δεν ξέρεις πως θα βγει,από όπου κι αν προέρχεται,
μόνο αν πάρεις ένα σκυλί από καταφύγιο ενήλικο ημιαιμο η μη θα ξέρεις πάνω κάτω τι χαρακτήρα έχει
(θέλω κι εγώ ενυδρείο αλλά δεν το έχω τολμήσει ακόμα)
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
δεν ισχύει αυτό,πότε δεν ξέρεις πως θα βγει,από όπου κι αν προέρχεται,
μόνο αν πάρεις ένα σκυλί από καταφύγιο ενήλικο ημιαιμο η μη θα ξέρεις πάνω κάτω τι χαρακτήρα έχει
(θέλω κι εγώ ενυδρείο αλλά δεν το έχω τολμήσει ακόμα)
Συγγνωμη κιολας bouboul αλλα τοτε γιατι καθονται ειδικοι και αναλυουν τα χαρακτηριστικα καθε ρατσας για δικη μας διευκολυνση? Π.χ. αποφασιζεις οτι θες ενα rotweiller για τους δικους σου λογους . Ξερεις τι σωματοτυπο θα εχει , ολα τα μορφολογικα χαρακτηριστικα του, τι του αρεσει τι ασθενειες πιθανον θα σου εμφανισει και σε ποια σταδια ακομα υπαρχουν πιθανοτητες να στα εμφανισει. Και να σου εκμυστηρευτω κατι? κατα 90% πεφτουν μεσα.. (οταν μιλαμε για καθαροαιμο παντα) Να μην τα ισοπεδωνουμε ολα ομως , γιατι καποιοι εχουν πραγματικα μελετησει τις διαφορες ρατσες και συμπεριφορες ζωων . Δεν ειναι τυχαιο οτι το ενα χρησιμοποιουταν παλια ως φυλακας σε παλατια , το αλλο ως φυλακας προβατων και το αλλο για συναισθηματικη υποστηριξη σε ατομα που επασχαν απο διαφορες ασθενειες. Οπως και να το κανουμε ενα κουταβι τεριε ποτε μα ποτε δεν προκειται να συρει ενα ελκυθρο στους παγους η να αποτελεσει φυλακα που θα σε καθηλωσει..
Οσο για τα ενηλικα , ακομα και αυτα απο την στιγμη που θα αλλαξουν περιβαλλον μπορουν να διαμορφωσουν χαρακτηρα εκ νεου, εχουν παρατηρηθει ακομα και φαινομενα οπως : απο καταφυγια ζωα υιοθετηθηκαν εκ νεου με διαφορετικο ονομα και ξεκινησαν μια καινουρια ζωη αφηνοντας πισω τα παιδικα τους τραυματα.. Τιποτα δεν ειναι δεδομενο αλλα πιστευω το dna ειναι αυτο που τα ωθει σε καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα, οπως επι του παροντος ενα beagle θα κυνηγησει μανιωδως ενα κουνελι ο κοσμος να χαλασει μεχρι να το σκοτωσει βαση ενστικτου. Αλλη ιστορια αν εχει αλλοιωθει ο χαρακτηρας της φυλης μεσα απο διαιωνιση του ειδους!
Οσο για τα ενυδρεια να το ψαξεις αλλα θελει πολυ μελετη πριν ξεκινησεις , εχει πολλες παραμετρους που πρεπει να γνωριζεις και δεν μπορεις να μαθεις στην πορεια οπως συμβαινει αποκτωντας εναν σκυλο, αλλιως θα απογοητευτεις.. Το αποτελεσμα ομως θα σε ικανοποιησει αφανταστα και θα σε επιβραβευσει αν ασχοληθεις ενω ειναι φημες οτι ειναι ακριβο το χομπυ , μπορεις και με λιγα χρηματα να στησεις ενα φανταστικο υδροκοσμο.
Φιλικα παντα :)
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
αφερθεις λογους.
Σε παρακαλω κατατοπισε με σε κατι που ανεφερες πριν

Συμφωνω οτι 2 ημιαιμα beagle φυσικα και δεν θα δωσουν απογονους καθαροαιμους (υπαρχουν πιθανοτητες αλλα ελαχιστες) αλλα αν 2 καθαροαιμα ζευγαρωσουν ειτε σε ιδιωτη ειτε σε εκτροφεα που τα διαιωνιζει χρονια ιδιο δεν θα ειναι το αποτελεσμα? Βεβαια παιζουν ρολο και οι συνθηκες θερμοκρασιας περιβαλλοντος διατροφης κτλπ (τα γνωριζω επειδη ασχολουμαι με γεννες σε ενυδρειο) αλλα μορφολογικα ολα καθαροαιμα Beagle δεν θα ειναι? Ουτως η αλλως για να πετυχεις τελεια μορφολογικα σκυλια ρατσας θελει και τυχη! Δεν ρωταω κακοπροαιρετα ,στειλε και καποιο σχετικο link αν εχεις με ενδιαφερει το θεμα ευχαριστω!

Καταρχην διαβασε αυτα
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/θέλω.κουτάβι.ράτσας.αλλά-1352/
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/αναπαραγωγή.ή.διαζευκτικό.εκτροφή;-13746/
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/αγαπητέ.εκτροφέα.της.πίσω.αυλής-13271/
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/γιατι.δεν.ζευγαρώνουμε.τα.σκυλιά-273/
πιστευω οτι θα σου λυσουνε πολλες αποριες και θα καταλαβεις για πρεπει να περνουμε σκυλο απο ενα σωστο εκτροφεα και οχι απλα καποιον που εχει ενα θηλυκο beagle και το ζευγαρωσε με ενα αρσενικο.
Ενας εκτροφεας εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις ωστε το σκυλι να βγει και μορφολογικα σωστο αλλα πανω απο ολα προσπαθει για οσο το δυνατον υγειεστερα κουταβια. Διαβασε και το πως να διαλεξεις εναν σωστο εκτροφεα και οχι απλα εναν "εκτροφεα" http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/πώς.διαλέγω.εκτροφέα;-370/ .
Οι ιδιωτες ζευγαρωνουν τα αγνωστου προελευσεως σκυλια τους απλα γιατι πιστευουν οτι πρεπει να ζευγαρωσει η σκυλα τους ή να γινει αντρας ο σκυλαρος τους ή απλα για να τα πουλησουν και να παρουν κουταβια. Χωρις να εχουν καν κανει εξετασεις για κληρονομικες παθησεις που θα μπορουσαν να μεταδωσουν στα κουταβια ουτε τιποτα. Ειναι απλα ανευθυνες γεννες.
Επειδη σε βλεπω πολυ ενταξει συμφωνα με τα γραφομενα σου πανω στο θεμα πιστευω οτι δεν θα κανεις κατι επιπολαιο και οτι θα ψαξεις καλα για τον μικρο σας φιλο. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα σου ξαναλεω οτι μαλλον θα χρειαστει να κοιταξεις στο εξωτερικο. Μπορει να βρεις εδω καποιον που να δηλωνει εκτροφεας αλλα να ειναι απλα ή κουταβεμπορος ή byb (back yard breeder). Να κοιταξεις ο εκτροφεας που θα διαλεξεις να ειναι εγγεγραμμενος στο ΚΟΕ.
 
Last edited:


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
διαφωνούμε και για το "ιδικούς" και για το "90% μέσα"αλλά δεν είναι του παρόντος
πέρνα μια βόλτα από εδώ όταν έχεις χρόνο να δεις έναν αντίλογο και από εδώ δες τα ντοκιμαντέρ για κάτι πιο εμπεριστατωμένο,η αντικειμενικότητα και το φιλτράρισμα των πληροφοριών είναι στην κρίση και τις εμπειρίες του καθενός.
πάντως μην περιμένεις από τον σκύλο σου ότι έχεις διαβάσει στο 100% ούτε στο 70 καν θέλει πολύ δουλειά από εμάς
(είναι λίγο τσουχτερή η απόκτηση εξοπλισμού για ενυδρείο, είχα βρει μια ευκαιρία αλλά την έχασα στο τσακ)
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
@ bouboul : κατα προσεγγιση ειπα 90% !! κυριως ειχα στο μυαλο μου τις πιθανες ασθενειες που μπορει να σου τυχουν στα διαφορα σταδια εξελιξης τους! Αυτα ειναι οντως μεγαλα ζητηματα που εχουν χιλιοσυζητηθει και οχι μονο στα forum :) Thnx για τα link!

@ilektra_akis : Διαβασα αρκετα απο αυτα που μου εστειλες και σχηματισα μια πρωτη γνωμη. Η αληθεια ειναι οτι και εγω πιστευα οτι τα σκυλια πρεπει να ζευγαρωνουν γιατι απλουστατα αποτελει φυσικη εξελιξη των πραγματων και διαιωνιση του ειδους. Δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι οι προγονοι τους οι λυκοι ζευγαρωναν μονο τις 2 κεφαλες της ιεραρχιας της πυραμιδας για την καλυτερη και ελεγχομενη διαιωνιση του ειδους τους. Παντως να μην αποκλειουμε την πιθανοτητα καποιος ιδιωτης να πληρει ολες τις προυποθεσεις μιας σωστης εκτροφης ... Δεν ειναι και επιστημη, απλα χρειαζεται προσοχη , χρονο , ορεξη και καποια χρηματα (τα οποια σε διαβεβαιω αρκετοι χομπιστες θα εδιναν). Δεν ειναι κατι υπερβολικα δυσκολο με την βοηθεια ενος σωστου κτηνιατρου και σωστων κατευθυνσεων! Αλλη ιστορια το οτι οι περισσοτεροι ειναι απληστοι και σκοπευουν σε αισχροκερδεια.

Πηρα τηλ και στον ΚΟΕ δεν απαντησε κανενας 2 φορες (χθες κ σημερα) και τους απεστειλα ενα mail . Ελπιζω να με απαντησουν!
**Αποκλειεται ρε σεις παιδια να μην εχετε καποιον γνωστο που να εκτρεφει beagle.. εχω δει αρκετα Θεσσαλονικη που χρηζουν ιδιαιτερης φροντιδας, αλλα μπορει οντως να ειναι ολα ημιαιμα . Παντως δεν ειμαι κολημμενος με ημιαιμο η καθαροαιμο εμεις απλα θα θελαμε ενα σκυλακι που να ομοιαζει υπερβολικα με το προτυπο του beagle(εμφανιση και χαρακτηρα)! Αλλα σε καμια περιπτωση (μετα το διαβασμα που εριξα) δεν θα κανω την χαρη σε τυχαρπαστο ιδιωτη που βαζει μια αγγελια σε εφημεριδα η internet να του πασαρω 400 ευρω γιατι και επικροτεις αυτο που κανουν και στην τελικη νιωθεις μεγαλο κοροιδο!**

Μια ερωτηση ακομα, μπορω να επισκευθω καποια φιλοζωικη/κυνοκομειο εδω γυρω? Λαρισα /Θεσσνικη? Μπορει να βρω κατι που να με ενθουσιασει και να υιοθετησουμε τελικα καθως μαθαινω εχουν fullarei λογω κρισης και τα σκυλακια υποφερουν..
ξερετε τι καταλαβα? οσο το ψαχνεις και ενδιαφερεσαι ευαισθητοποιεισαι κιολας οποτε δεντο αποκλειω να προβουμε σε υιοθεσια.. τι να πω Αββυσος η ψυχη του ανθρώπου :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ποια ειναι αυτα που διαβασες για τον χαρακτηρα της φυλης που σε κερδισαν?

Ρωταω ενημερωτικα γιατι θελω να καταλαβω πως σκεφτονται οσοι τους αρεσει σαν φυλη. Πραγματικα εγω σαν ατομο δεν θα επαιρνα καθολου σκυλο αν τα μονο σκυλια στον πλανητη ηταν τα μπιγκλ. Οσες φορες τα εχω δει σε σπιτια ή σε παρκα ηταν σκετη καταστροφη. Μονιμα στην τσιτα να σαλταρουν πανω απο τους καναπεδες και να φερονται σαν να βρισκονται σε χωραφι. Ισως παλι να εχω πετυχει ολα τα προβληματικα στη συμπεριφορα. Γιατι τη γκαριδα δε που βγαζουν δεν εχω λογια. Σταματαω λοιπον, γιατι οπως καταλαβες εχω να πω τα χειροτερα. :rolleyes:

Εχεις αληθεια τοσο πολυ χρονο να το εκτονωνεις καθημερινα για να μην σου διαλυσει το σπιτι?
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
grimo εννοειται οτι δεν χανεις τιποτα με το να πας σε μια φιλοζωικη, οπου λογικα μπορουν να σε βοηθησουν και να σου δειξουν σκυλακια που μοιαζουν με αυτο που θελεις εξωτερικα και εσωτερικα.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην βιαστεις. Να δεις και να ξαναδεις. Οπως μπορεις και να φιλοξενησεις ενα σκυλακι για 1 μηνα και να δεις αν ταιραιζεις σε αυτο που θελεις.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλημέρα ..θα σου την γνώμη μου γενικά για την επιλογή σκύλου.
Γενικά μετά από κάποιο διάστημα συμβίωσης με τον τωρινό σκύλο και με σκύλους από μικρό παιδί έχω να πω το εξής που μπορεί να φανεί και ίσως λίγο ακραίο. Θεωρώ πλέον ότι ο καθένας που θέλει να επιλέξει μια φυλή πρέπει να το κάνει βάση των συνθηκών που ζει ή που προβλέπεται να ζει (γιατί ποτέ κανείς δεν ξέρει τι θα συμβεί στο μέλλον). Τι θέλω να πω...αν πχ ζούσα στην Αθήνα ή σε κάποια πόλη δεν θα επέλεγα πια jack russell...είναι αγροτόσκυλο όπως και να το κάνουμε ή δεν θα επέλεγα κάποιο σκύλο που έχει την φύλαξη αν δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο σε <απόλυτο> βαθμό.
Το beagle είναι σκυλί με την μύτη κάτω στο έδαφος, ενεργητικός και θέλει εκτόνωση. Δεν έχει υπάρξει αυτή η φυλή για να κάνει παρεούλα με την έννοια που το συζητάμε. Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα προσφέρεις οκ...αλλά θα πρέπει να τα προσφέρεις σε ενα βάθος χρόνου μεγάλο.
Μη κοιτάς φατσούλες όλα πανέμορφα είναι. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις κάποιο σκυλάκο για παρέα η φιλοζωική είναι καλή ιδέα και θα δώσεις σπίτι σε ενα σκύλο. :)
 


grimo

Member
29 Ιανουαρίου 2013
21
0
Λαρισα
Ποια ειναι αυτα που διαβασες για τον χαρακτηρα της φυλης που σε κερδισαν?

Ρωταω ενημερωτικα γιατι θελω να καταλαβω πως σκεφτονται οσοι τους αρεσει σαν φυλη. Πραγματικα εγω σαν ατομο δεν θα επαιρνα καθολου σκυλο αν τα μονο σκυλια στον πλανητη ηταν τα μπιγκλ. Οσες φορες τα εχω δει σε σπιτια ή σε παρκα ηταν σκετη καταστροφη. Μονιμα στην τσιτα να σαλταρουν πανω απο τους καναπεδες και να φερονται σαν να βρισκονται σε χωραφι. Ισως παλι να εχω πετυχει ολα τα προβληματικα στη συμπεριφορα. Γιατι τη γκαριδα δε που βγαζουν δεν εχω λογια. Σταματαω λοιπον, γιατι οπως καταλαβες εχω να πω τα χειροτερα. :rolleyes:

Εχεις αληθεια τοσο πολυ χρονο να το εκτονωνεις καθημερινα για να μην σου διαλυσει το σπιτι?

H αληθεια ειναι οτι ξεκινησε η ολη ιστορια οπως αναγραφω και πιο πανω κοιτωντας προφιλ σκυλων. (οπως πιστευω κανει καθε ζευγαρι που σκεφτεται να παρει σκυλο και δεν ειναι full ενημερωμενος!)
Κοιτουσαμε τα προφιλ και ειδαμε τα γλυκουλια Beagle που ειναι μεσαιου μεγεθους που θελαμε(δεν θελουμε ουτε μικρο πολυ αλλα ουτε και μεγαλο , μη ρωτησετε γιατι ;) ) και μας ενθουσιασαν εκ πρωτης οψεως. Επειτα εψαξα λιγο το χαρακτηρα που εμφανιζουν και με ενθουσιασε το γεγονος οτι ειναι ζωηρα χαριτωμενα γεματα ενεργεια.( ο προηγουμενος σκυλος που ειχα με τους γονεις μου στο παρελθον ηταν αρκετα νωχελικος και ψιλοβαριοταν να ασχοληθει γενικοτερα) . Χρονος υπαρχει αλλα οχι απλετος απλα θα ηθελα να δειχνει ενδιαφερον για τα παντα. Ειδα και κατι videakia στο youtube και μου αρεσε που ειναι παιχνιδιαρικο.. Απο θεμα εκπαιδευσης με ανησυχει λιγο αλλα ειμαι αισιοδοξος οτι θα μπορεσω να του επιβληθω και να ειναι κυριος/κυρια οταν πρεπει να ειναι αλλιως απλα θα περναμε ωραια.(για συντροφια το θελουμε οπως ειπα οχι για φυλακα η για κατι αλλο! )

Αληθεια να ρωτησω.., γιατι ειστε τοσο αρνητικοι ολοι οι ενημερωμενοι οταν αναφερονται οι περισσοτεροι για αγορα beagle? Ειδα και αλλα παρομοια θεματα ψαχνοντας και βλεπω μια γενικη αρνητικοτητα.
Ειναι κακο ενα σκυλι να ειναι ενεργητικο, χαριτωμενο και να θελει να βρισκεται συνεχως με αγαπημενα του προσωπα? Αφηστε που καπου διαβασα οτι τα συγκεκριμενα σκυλια τα βαζανε με καρκινοπαθεις και αλλους αρρωστους για να τονωσουν το ηθικο τους πραγμα που θα το χρειαστουμε με τις δυσκολες μερες που ερχονται hehe !
Για εκπαιδευση προσωπικη μου αποψη αλλα καθε σκυλι πιστευω εκπαιδευεται, δυστροπο η μη , ενεργητικο η νωχελικο! Ισως η απλετη ενεργεια κουραζει εν καιρο.. η δεν ξερω τι αλλο, πειτε μου εσεις γιατι ειστε τοσο αρνητικοι? Σεβομαι την γνωμη σας σαν παλιοτεροι στην ενημερωση και στο χομπυ και πραγματικα δεν σας το κρυβω ειναι αυτο που με ανησυχει κυριως .. Ευχαριστω!