Γαβγίζει όταν είναι στο αυτοκίνητο


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Γειά σας! Οταν ο Λούνο είναι στο αυτοκίνητο, γαβγίζει σε οποιονδήποτε άγνωστο μας πλησιάσει (βενζινοπώλη, πακιστανό στα φανάρια). Γαβγίζει και αν μιλήσω με κάποιον για να ρωτήσω κατευθύνσεις πχ. Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον είναι συμπεριφορά φύλαξης, αλλά γίνεται κάπως να ελαττωθεί?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και μένα ο σκύλος μου γαβγίζει όταν είναι μέσα στο αμάξι!Και καλά κάνει!;)

Γιατί θες να ελαττώσεις το γάβγισμα του σκύλου και δεν λες τον άλλο να μην πλησιάζει και να απομακρυνθεί?
Γιατί σε ενοχλεί το γάβγισμα?Σε δυσκολεύει?

Εμένα όταν με σταματούν να μου μιλήσουν/πληροφορίες κτλ και είναι πιο κοντά από το όριο που έχω θέσει, ο σκύλος λυσάει!
Δεν μαλώνω τον σκύλο όμως απλά λέω να μην πλησιάζουν, απλά και όμορφα!

Διαφορετικοί σκύλοι ναι, αλλά διαφορετικά και τα θέλω των ιδιοκτητών?
Τι θέλεις από τον σκύλο σου?
Τι ζητάς?
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Δεν τον θέλω για φύλαξη το Λούνο.... Ιδανικά θα ήθελα απλά να αδιαφορεί όταν κάποιος πλησιάζει το αυτοκίνητο, να νιώθει ασφαλής και να μη στρεσάρεται. Βγάζει και ένα γάβγισμα εντελώς διαφορετικό από το κανονικό του, πολύ ενοχλητικό.

Δεν μπορώ να πω στον βενζινοπώλη να μην πλησιάσει, και ο πακιστανός πώς θα πλύνει τα τζάμια από μακριά?
 


μαρθα κ

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
8
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
εαν το προβλημα σου ειναι πως θα σου πλυνουν τα τζαμια , πλυντα μονη σου ! περα απο την πλακα , φανταζομαι οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα να γαυγιζει ο σκυλο σου οταν καποιος πλησιαζει την μερος του
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Εμένα όταν με σταματούν να μου μιλήσουν/πληροφορίες κτλ και είναι πιο κοντά από το όριο που έχω θέσει, ο σκύλος λυσάει!
Για πες;πώς το εχεις πετυχει αυτο;... Ενδιαφερον και θελω να ακουσω :rolleyes:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για πες;πώς το εχεις πετυχει αυτο;... Ενδιαφερον και θελω να ακουσω :rolleyes:
Ας ξεκινήσω από το ότι είναι να το έχει ο σκύλος!Είναι το κυριότερο πράγμα!Έπειτα έρχεται η διαχείριση!
Ύστερα από ώρες υπακοής, ύστερα από πολλές τέτοιες καταστάσεις, ύστερα από αγνώστους που μας πλησιάζουν, ύστερα από προσπάθεια, προσπάθεια, προσπάθεια, ύστερα από ασκήσεις κτλ!
Και πάλι αφήνω επίτηδες κάποιο μικρό παραθυράκι στο να αντιδράσει και μόνος του αυτοβούλως και δεν επεμβαίνω!Ξέρει, καταλαβαίνει από μόνος του, ταπεραμέντο Κώστα, έντονος χαρακτήρας με πολύ προσπάθεια από μέρους μου για υπακοή!Κοινώς είμαστε λίγο αυτό που λέμε...κερατάκια τράγια:rolleyes: σε αυτό το πράγμα, και τα έχουμε όλα σε λίγο μεγάλο βαθμό!:D:D
Μου αρέσει όμως!
Μου αρέσει να διατηρώ έτσι τον σκύλο μου, στεγνό στις αντιδράσεις, απόλυτο και με πάθος!Βέβαια με την ανάλογη διαχείριση!Αλλά όλα αυτά δεν θα είχαν κανένα νόημα αν δεν υπήρχε η λέξη...χαρακτήρας, το Α και το Ω!Μεγάλο πράγμα...ευτυχώς ή δυστυχώς εκεί καταλήγουν όλα...στον χαρακτήρα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο ένας μου σκύλος ο οποίος δεν γνωρίζω αν έμπαινε σε αυτοκίνητο πριν τον πάρω εγώ είχε εντελώς παρανοική συμπεριφορά στο αμάξι. Όχι μόνο γαύγιζε τους πάντες ακόμα και εν κινήσει αλλά μασούλαγε και το σαμαράκι του, ελευθερωνόταν από την ζώνη ασφαλείας και χοροπηδούσε σαν τρελός σε όλο το αυτοκίνητο ορμώντας στους πάντες. Αγόρασα ένα κρέιτ για αυτοκίνητα και μπαίνει εκεί. Λύθηκε μαχαίρι το πρόβλημα.
 




MIKY

Active Member
13 Ιανουαρίου 2011
43
0
edessa
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος, καποια εντολή που να λέει "ηρέμησε, όλα καλά"? Πώς του το μαθαίνω αυτό?
Nαι, υπαρχει κ ειναι πολυ-πολυ απλος κ ανωδυνος.
Μεσα στο αυτοκινητο θα εχεις παντα ενα μικρο δοχειο με νερο(βολικη ειναι η θεση που εχουν τα αυτ/τα για τα ποτηρια,μεταξυ οδηγου-συνοδηγου). Οταν λοιπον πλησιασει καποιος κ ο σκυλος σου γαβγισει,βουτα τα δαχτυλα σου στο νερο κ πιτσιλισε τον στη μουσουδα του ή γενικως πανω του.Αυτοματα γυριζεις μπροστα σου σαν να μην συμβαινει τιποτα κ δεν του δινεις σημασια.Καντο οσες φορες χρειαστει.
Ειμαι 90% σιγουρη οτι θα πετυχει.Δοκιμασε δεν χανεις τιποτα....