Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα διαφωνισω με αυτη σου την παράγραφο. Οταν η γονιδιακη δεξαμενη μιας φυλής "μπάζει" απο παντού, τότε και η σωστη και μελετημένη εκτροφή δεν είναι βέβαιο οτι θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Δυστυχώς αυτη ειναι η αλήθεια, πρέπει ειδικά στην περίπτωση των γαλλικών να αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα (να τολμήσω να πω ακόμα και το πρότυπο στο fci ας πουμε??:confused:), και τότε ίσως να υπάρχει μια ελπίδα για την θαυμάσια αυτη φυλή...

Κοιτα, εαν ή οταν δεν υπαρχουν επιθυμητα αποτελεσματα σε μια γραμμή, ο νομος της εκτροφικής ηθικής λέει οτι σταματαμε την αναπαραγωγη της . Γι αυτο μιλησα για ηθικους εκτροφεις. Ως προς το θέμα της δεξαμενής, ναι, μπορεί να μπάζει αλλά ασφαλως όχι από παντού.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
εμενα με ολα αυτα που διαβαζω για τα γαλλικα το να παρεις ενα,και απο την νασα που λεει ο λογος να ειναι,μου φαινεται εγκληματικο...τουλαχιστον το ιδιο και περισσοτερο απο το να ζευγαρωσω εγω το κοκονι μου,που ειναι μια χαρα σκυλακι,και ας μην της δωσω puppy starter αυτην και τα κουταβια....ειναι λιγο υποκρισια ολο αυτο....το να μην μπορεις να πας με το σκυλο για μιση ωρα περπατημα ειναι ισοβια καθειρξη,ολα τα αλλα που αναφερθηκαν σαν προσοντα τα βρισκεις παντου,και ειδικα στα ημιαιμα...
Συμφωνώ.

Παρότι όταν έψαχνα σκύλο είχα σκεφτεί το γαλλικό γιατί ακόμα και αν μου έφευγε ο ενθουσιασμός θα ανταποκρινόμουν στις ανάγκες για βόλτες-εκτόνωση (αυτό ήταν βασικό σημείο που με προβλημάτιζε σε σχέση με την απόκτηση σκύλου) δυστυχώς "χαίρομαι" που τελικά απέρριψα την ιδέα.
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το τόπικ λέει:
Γαλλικό μπουλντογκ: γιατί να ΜΗΝ το πάρω.
Και είναι λογικό οι τοποθετήσεις να αναφέρονται σε αυτούς τους λόγους
Αν έλεγε:
Γαλλικό μπουλντογκ: να το πάρω ή να μην το πάρω κι αν το πάρω πώς να το πάρω?
Τότε δεν θα ήταν οφ τόπικ να πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αμ σορι, δεν ηξερα οτι εδω επιτρεπονται μονο τα ΜΗΝ . Παρακαλω τον μοντ να μεταφερει τα μηνυματα σε νεο θέμα, με τιτλο Γαλλικο μπουλντοκ : γιατι ΝΑ ΤΟ παρω.
Σοβαρευτείτε.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όχι φυσικά, όλα επιτρέπονται!
Κάποιος που δεν έχει, να λέει να πάρουν γιατί "μια χαρά είναι τα 15 ευζωνάκια του Φαλήρου", κάποιος που επίσης δεν έχει να πάρουν γιατί "έτσι είναι με όλες τις φυλές"...κλπ...κλπ.
Εγώ να βάλω κάτι απ το παρελθόν μου (αυτό έχω να πω αυτό λεω), γιατί για όλες τις ράτσες έχει ο Θεός...

[video=youtube;ArJlefNqAcE]http://www.youtube.com/watch?v=ArJlefNqAcE[/video]

Να προλάβω και τον Douli που τώρα που είπα Θεός θα μας πει ότι οι τελευταίες φυλές έσσονται πρώτες και τα γαλλάκια έχουν δικαίωμα στην ανάσταση

[video=youtube;-glFnyg508M]http://www.youtube.com/watch?v=-glFnyg508M[/video]

Άλλος κάτι σχετικό?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγω!!
Κρινοντας τη σοβαρότητα που ο μεσος ενδιαφερομενος αποφασιζει ποιος σκυλος του κανει και γιατι θελει τον συγκεκριμενο, καταληγω στο οτι αν ισως δε λεγόταν γαλλικο αλλά ρωσικο ή σενεγαλεζικο μπουλντόγκ θα ειχε καλύτερη τυχη.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγω!!Κρινοντας τη σοβαρότητα που ο μεσος ενδιαφερομενος αποφασιζει ποιος σκυλος του κανει και γιατι θελει τον συγκεκριμενο, καταληγω στο οτι αν ισως δε λεγόταν γαλλικο αλλά ρωσικο ή σενεγαλεζικο μπουλντόγκ θα ειχε καλύτερη τυχη.
ποσο σωστο!!και να φανταστεις οτι το γαλλικο μπουλντογκ, σχεδον ουδεμια σχεση με γαλλια έχει!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Όχι φυσικά, όλα επιτρέπονται!
Κάποιος που δεν έχει, να λέει να πάρουν γιατί "μια χαρά είναι τα 15 ευζωνάκια του Φαλήρου", κάποιος που επίσης δεν έχει να πάρουν γιατί "έτσι είναι με όλες τις φυλές"...κλπ...κλπ.
Εγώ να βάλω κάτι απ το παρελθόν μου (αυτό έχω να πω αυτό λεω), γιατί για όλες τις ράτσες έχει ο Θεός...

Διαβαζουμε με θρηκευτικη ευλάβεια (και λογω των ημερων) εμείς οι αδαείς, τη μεστη, γεμάτη επιχειρηματα και ουσιαστικη αυτη τοποθέτηση επι του θεματος.


Οτι ναναι..
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
τα ουτε καν 6 ετη μεσο ορο ζωης δεν σας λενε κατι,πρεπει να πουμε και αλλα....
 








Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
6 ε ;
ε μια που το ξαναπιασαμε δε λέμε κι αλλα; Ή καλυτερα ας δουμε τι λέει για το μεσο ορο το French Bulldog Club of England , με εμπειρία ανω των 100 ετων (112 για την ακριβεια) επανω στη φυλη. Επισημα πραγματα δηλαδη, οχι αρες μαρες κουκουναρες απο εμας τους άσχετους..

" With a life span of around 12 – 14 years on average, this is a generally healthy breed. "
The majority of this very popular breed currently lives without any illness detrimental to their quality of life. This should be the standard and the aim for every single Frenchie to have the opportunity of a healthy life, happy and long life.

χμ .. χμ ...
ασχετοι κι αυτοι;
ή ψευτες;
ή ανεπαρκείς;

Τα ιδια λενε κ αλλοι, δεκαδες επισημοι φορείς και ενα κάρο ανεπισημοι.. Ο μισος περιπου πλανητης συνωμοτεί υπερ της διατηρησης αυτης της τοσο σαραβαλιασμενης απο ασθενειες φυλης που τελικα ως εκ θαυματος αναστηθηκε (πλησιαζει και του λαζαρου :) ) και ζει περιπου οσο και οι υπολοιπες αντιστοιχου μεγεθους
:)




 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ghostdog δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να πεις.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Γιατι ρωτας εμενα ειδικα; Ο,τι κανουν ολοι οι συμμετέχοντες. Δεν προσπαθω, δε χρειάζεται προσπαθεια, συζητουμε και ανταλλάσσουμε αποψεις.
 






DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ghostdoc να σε ρωτησω,να τις τιμουμαι ολες τις κατεστραμενες φυλες; και τα αγγλικα; και πως ακριβως θα δηλωσουμε την αντιθεση μας με την πολιτικη αυτη του fci που κερδοσκοπει αντι να κρατησει καποιες σταθερες εναντιον του extreme breeding;

δηλαδη εγω που μου αρεσουν οι εργασιακες φυλες και θα ηθελα πολυ να υπηρχε ακομα αγγλικο μπουλντογκ να παρω αν ειναι αυτο το τωρινο; και δεν βαριεσαι;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μιλάμε για σκυλιά που αν δεν αναπαράγονταν τεχνητά, θα είχα ήδη εξαφανιστεί έτσι;

Που συχνά γίνεται καισαρική στη γέννα για την ασφάλεια των σκυλιών, γιατί αλλιώς θα κινδύνευαν.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=K5KIqlISk9Y#t=144
Αλλά όχι. Όλα είναι καλά.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ghostdoc να σε ρωτησω,να τις τιμουμαι ολες τις κατεστραμενες φυλες; και τα αγγλικα; και πως ακριβως θα δηλωσουμε την αντιθεση μας με την πολιτικη αυτη του fci που κερδοσκοπει αντι να κρατησει καποιες σταθερες εναντιον του extreme breeding;

δηλαδη εγω που μου αρεσουν οι εργασιακες φυλες και θα ηθελα πολυ να υπηρχε ακομα αγγλικο μπουλντογκ να παρω αν ειναι αυτο το τωρινο; και δεν βαριεσαι;

Μιλάμε για σκυλιά που αν δεν αναπαράγονταν τεχνητά, θα είχα ήδη εξαφανιστεί έτσι;

Που συχνά γίνεται καισαρική στη γέννα για την ασφάλεια των σκυλιών, γιατί αλλιώς θα κινδύνευαν.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=K5KIqlISk9Y#t=144
Αλλά όχι. Όλα είναι καλά.

Ας διευκρινίσω λοιπον γιατί απ οτι διαπιστώνω γίνονται πολλές παρερμηνείες, φαντάζομαι όχι εσκεμμένα.
α) Δεν τιμούμε καμία κατεστραμμένη φυλή, εάν είναι κατεστραμμένη. Τα Γαλλικά ΔΕΝ είναι κατεστραμμένη φυλη, κατά τη γνώμη μου , και κατα τη γνωμη αρκετών επισημων φορέων βεβαίως. Εσεις φυσικα μπορείτε ελευθερα να έχετε αντίθετη αποψη και ειναι σεβαστη.
β) Για τα Αγγλικά διατηρώ περισσότερες επιφυλάξεις, πιστευω μεν οτι έχουν κι αυτα ξεφύγει απο το φυσιολογικό-ιδανικο ας το πουμε ετσι πρότυπο αλλα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμό από τα Γαλλικά.
γ) Δεν ειπα οτι δε βαριέμαι, εσυ το λες DORIS, εσφαλμένα .
δ)betty, ολες σχεδον οι καθαροαιμες φυλες ειναι αποτελεσμα ανθρωπινης παρεμβασης, ελαχιστες εχουν προκυψει εκ φυσεως , λογω "απομονωμένου" απο εξωτερικες επιδράσεις γεωγραφικα ή ιστορικά περιβάλλοντος. Ακυρο λοιπον το επιχειρημα περι τεχνητης αναπαραγωγης και εξαφανισης μιας μεμονωμενης φυλης. Πάμε παρακατω
ε) εχεις την εντυπωση ότι μονο στα Γαλλικα γίνεται καισαρική; Ή μηπως θεωρείς ότι γι αυτο το λογο πρέπει να εξαφανιστούν όλες οι φυλες στις οποίες γίνεται;
στ) Δε λέμε ότι όλα ειναι καλά. Δε λέμε όμως και ότι ολα ειναι χάλια, όπως αφήνεις να εννοηθεί . Απλά και ξεκάθαρα.