Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
εγω δε το μετανιωσα που εχω γαλλικο...κ ασ με φατε:p
Προφανώς και δεν θα σε φάμε!
Γίνεται ένας υγιής (θέλω να πιστεύω) διάλογος με αντιπαραθέσεις όπως σε αρκετά νήματα και που στο οποίο (νήμα) επισημαίνονται αρνητικοί παράγοντες ΜΗ απόκτησης (λόγω τίτλου νήματος) της συγκεκριμένης φυλής από πολύ πολύ έμπειρους ιδιοκτήτες που έχουν φάει με το κουτάλι (κυρίως τις αναποδιές και τις κακοτυχίες) αυτής.
Απλά η ουσία είναι ότι όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν Γαλλικό ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γνωρίζουν το τι μπορεί να αντιμετωπίσουν (πράγμα που το απεύχομαι) σε περίπτωση που το αποφασίσουν!
Και φυσικά να γνωρίζουν εξ αρχής όπως ειπώθηκε στον φίλο Μιχάλη τον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου (και πόσο μάλλον ενός Γάλλου)!
The Choice is yours ;)
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Προφανώς και δεν θα σε φάμε!
Γίνεται ένας υγιής (θέλω να πιστεύω) διάλογος με αντιπαραθέσεις όπως σε αρκετά νήματα και που στο οποίο (νήμα) επισημαίνονται αρνητικοί παράγοντες ΜΗ απόκτησης (λόγω τίτλου νήματος) της συγκεκριμένης φυλής από πολύ πολύ έμπειρους ιδιοκτήτες που έχουν φάει με το κουτάλι (κυρίως τις αναποδιές και τις κακοτυχίες) αυτής.
Απλά η ουσία είναι ότι όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν Γαλλικό ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γνωρίζουν το τι μπορεί να αντιμετωπίσουν (πράγμα που το απεύχομαι) σε περίπτωση που το αποφασίσουν!
Και φυσικά να γνωρίζουν εξ αρχής όπως ειπώθηκε στον φίλο Μιχάλη τον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου (και πόσο μάλλον ενός Γάλλου)!
The Choice is yours ;)
Συμφωνω απολυτα,η αποκτηση σκυλου πρεπει να γινεται μετα απο προσεκτικη επιλογη πηγης, εκτροφεα, κ να εμπιπτει με τους κανονες ηθικης ως προς το τροπο διαθεσης μιας ζωης...κατα τα αλλα ολες οι ρατσες, δυζτυχως, εχουν τα προβληματα τους,κ ο ενδιαφερομενος θα πρεπει να ε ημερωνεται εκ των προταιρων για αυτα...τα γαλλακια ειναι φανταστικα σκυλια γιαυτο πρεπει να τεθουν τετοια στανταρτ εκτροφης πιυ να μειωσουν τα τυχον μελλοντικα πρπβληματα της φυλης
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αυτή είναι η λίστα με τα ελαττώματα που μπορεί να εντοπίσει ένας κριτής σε εκθέσεις μορφολογίας σύμφωνα με το Kennel Club , άρα μπορεί να τα εντοπίσει και ένα καλά εκπαιδευμένο μάτι ιδιώτη κοιτώντας και το κουτάβι και τους γεννήτορες.
Αυτά φυσικά είναι μόνο ότι μπορείς να δείς εξωτερικά.


  • Difficulty breathing
  • Exaggerated roach in the top line
  • Excessively prominent eyes
  • Hair loss or scarring from previous dermatitis
  • Incomplete blink
  • Incorrect bite
  • Inverted tail
  • Lack of tail
  • Overly short neck
  • Pinched nostrils
  • Screw tail
  • Signs of dermatitis in skin folds
  • Tight tail
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Ο τίτλος ξενίζει… Με αφορμή όμως το γεγονός ότι η φυλή δυστυχώς έχει γίνει μόδα, καθώς και το γεγονός ότι η φυλή είναι πλέον σακατεμένη, θέλω να παραθέσω μερικά πράγματα, του τι σημαίνει η κατοχή ενός γαλλικού μπουλντόγκ στην πράξη.

Δεν θα αναφερθώ στο γεγονός ότι δεν πρέπει να τα αγοράζουμε από pet shops, ιδιώτες και εκτροφείς αμφιβόλου ποιότητας – αυτό έχει εξάλλου εξαντληθεί εκατοντάδες φορές στο forum.

Μιας όμως και αρκετοί υποψήφιοι θεωρούν ότι τα έξοδα περιορίζονται στην αγορά και παραβλέπουν τα μετέπειτα, θα επικεντρωθώ ιδιαίτερα σε αυτά. Δεν θα μιλήσω για τα «πάγια» θέματα και έξοδα ενός σκύλου, αλλά για αυτά που απαιτεί επιπλέον η φυλή λόγω των ιδιαιτεροτήτων της. Όπου μπορώ θα αναφέρω και ενδεικτικά κοστολόγια.

ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ

Υπέρηχος καρδιάς
Aπαραίτητος πριν από κάθε προγραμματισμένη ολική νάρκωση. Διότι λόγω του αναπνευστικού τους η καρδιά μπορεί να έχει επιβαρυνθεί.

Ακτινογραφίες
Σε επιγονατίδα και σπονδυλική στήλη: Σε μια πιο «κανονικοποιημένη» φυλή ένα «κούτσαμα» ή περίεργο περπάτημα μπορεί να παραπέμπει και σε απλό διάστρεμμα ή και σε κάτι πιο σοβαρό. Στην περίπτωση του γαλλικού μπουλντόγκ μπορεί να χτυπάει καμπανάκι για πρόβλημα σε επιγονατίδα, ή ακόμη χειρότερα, σπονδυλική στήλη. Ειδικότερα το τελευταίο, εάν σου τύχει σε βαριά μορφή ή δεν το προλάβεις, μπορεί να αποβεί το μοιραίο (παράλυση, ευθανασία). Περισσότερα για το θέμα βλ. και εδώ: http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/γαλλικό.μπουλντόγκ.sos.σε.συμπτώματα.στομαχιού-23367/

Αν θέλεις να ξέρεις τι σου γίνεται, κάνεις μια ακτινογραφία και στα δύο, ώστε να πάρεις μια πρώτη εικόνα. Ενδεικτικά, κόστος για ακτινογραφία γύρω στα 70€. Aν υπάρχει πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη, τότε η απαιτούμενη μαγνητική κοστίζει περί τα 500-600€ (χώρια τα έξοδα επέμβασης)

Αναπνευστικό πρόβλημα
Στην πιο ήπια του μορφή, γίνεται επέμβαση στη μαλακή υπερώα – κόστος εδώ δεν θυμάμαι, αλλά μπορεί να μας ενημερώσει συμφορουμίτισσα που την είχε κάνει πέρυσι. Σε πιο βαριά μορφή όπου η "κοινή" επέμβαση δεν αποδίδει και το σκυλί πλέον κινδυνεύει σοβαρά, πάμε για πιο πολύπλοκη επέμβαση, δυστυχώς μόνο στο εξωτερικό, με κόστος γύρω στα 2.500€ (χωρίς τα ταξιδιωτικά έξοδα).

Επίσης, σκυλιά με αναπνευστικό πρόνβλημα πρέπει να κάνουν υπέρηχο καρδιάς - γιατί η καρδιά τους επιβαρύνεται σημαντικά.

Αλλεργίες
Επίσης συχνό πρόβλημα. Εδώ υπολογίζουμε τα έξοδα τεστ αλλεργίας – που ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να τα μάθω.

Αντιολισθητικά δάπεδα
Δεν είναι κτηνιατρικό έξοδο, αλλά αν το πλακάκι σου γλιστράει, υπολόγισε σε τουλάχιστο 25€/τ.μ. για ένα αντιολισθητικό συνθετικό δάπεδο/χαλί ώστε να «περισώσεις» όσο μπορείς την ευπαθή σπονδυλική στήλη και την επιγονατίδα.

ΟΙΚΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ

Κάποια από αυτά ακούγονται γελοία, αλλά είναι πραγματικά:

ΔΕΗ
Με το που ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από τους 30 βαθμούς απαιτείται aircondition στο χώρο που μένει ο σκύλος. Μπορεί το 30 βαθμοί να φαίνεται υπερβολή, στην πράξη όμως δεν είναι: Ένα γαλλικό που θα τρέξει/παίξει στους 30 βαθμούς εύκολα μπορεί να υπερθερμανθεί. Απαιτείται λοιπόν να μπορεί να κάνει γρήγορα “cool down” για να αποφύγει το ενδεχόμενο θερμοπληξίας.

Επομένως υπολογίστε τις κιλοβατώρες του aircondition που υπό άλλες συνθήκες δεν θα χρησιμοποιούσατε.

ΕΥΔΑΠ
Εάν το σκυλί έχει πρόσβαση σε μπαλκόνι ή αυλή, τους καλοκαιρινούς μήνες απαιτείται επιπλέον «ψυκτική» μέθοδος, π.χ. μικρή πισίνα φουσκωτή. Αν αναλογιστούμε ότι το νερό της πρέπει να αλλάζει στην χειρότερη των περιπτώσεων ανά 2 μέρες, συνυπολογίστε αυτά τα κυβικά νερό στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ.

ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Κουβάλημα
Εδώ πολλοί θα γελάσουν, αλλά έχω αυτόπτες μάρτυρες στο φόρουμ.
Τα γαλλικά απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνουν σκάλες λόγω των ορθοπεδικών προβλημάτων που προαναφέρθηκαν. Ανεξαρτήτως από το αν έχουν πρόβλημα ή όχι, δεν θα πρέπει να το κάνουν, για να μην προκληθεί πρόβλημα.

Κοινώς, θα χρειαστεί αρκετές φορές να κουβαλήσει κανείς το 12-14κιλο γαλλικό του αγκαλιά κατεβαίνοντας και ανεβαίνοντας σκάλες, είτε γιατί χάλασε το ασανσέρ, είτε γιατί στον ξενώνα που πήγαμε διακοπές δεν έχει ασανσέρ κλπ. Ή για να το ξεκουράσει όταν θα κοντεύει να πάθει collapse από το αναπνευστικό του στη ζέστη. Αρκεί να πω, ότι στο συμβάν με τη σπονδυλική στήλη που είχα στη δικιά μου, στις βόλτες για πολύ καιρό, την ανέβαζα και κατέβαζα στα χέρια στο πεζοδρόμιο κατά τη βόλτα.

Εάν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τη μέση του ή δεν μπορεί να σηκώνει βάρος, ας το ξανασκεφτεί.

Πρωινές βόλτες το καλοκαίρι
Από το Μάιο-Ιούνιο και μετά, οι μεγάλες πρωινές βόλτες του Σαββατοκύριακου είναι στις 7 το πρωί… Μετά από αυτή την ώρα κινδυνεύει να σου πάθει θερμοπληξία.

Εν κατακλείδι:

Το γαλλικό μπουλντόγκ είναι μια δελεαστική πρόταση, ειδικά ως "αστικό" σκυλί με λιγότερες ανάγκες εκτόνωσης σε σχέση με άλλες φυλές. Ωστόσο, δυστυχώς η φυλή είναι "κατεστραμμένη". Και τελικά είναι σκυλί με ειδικές ανάγκες σε φροντίδα και σε έξοδα.

Αν θα ξανάπαιρνα γαλλικό μπουλντόγκ; Η λογική λέει ΟΧΙ…
Σαν ιδιοκτήτης Γαλλκού bulldog δε θα συμφωνήσω με όλα αυτα , το πρόβλημα που έχουν είναι η θερμοκρασία του καλοκαιριού μόνο , τα κτηνιατρικά προβλήματα που λες είναι μονο στις ξηροδερμίες που έχουν ανάμεσα στις ζάρες στο πρόσωπο , επίσης αυτό που λες για τις σκάλες δεν ισχύει γιατί το σπίτι μας έχει σκάλες και μένουμε στον δεύτερο όροφο , ο σκύλος δηλαδή ανεβοκατέβαινε δυο φορές τη μέρα δυο ορόφου , ούτε μια φορά δεν τον είχα πάρει στα χέρια , απλά εγώ τον είχα πολύ αθλητικό τον σκύλο , τον τάιζα σωστά και δεν είχε παραπανίσια κιλά , του έκανα μεγάλες βόλτες , απλά το καλοκαίρι του έκανα μια βραδινή βόλτα μεγάλη , το μεγάλο αρνητικό είναι πως παθαίνουν καρκίνο στα 10 - 12 χρόνια , το ίδιο έπαθε και ο δικός μας στα 11 χρόνια και χάθηκε .
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σαν ιδιοκτήτης Γαλλκού bulldog δε θα συμφωνήσω με όλα αυτα , το πρόβλημα που έχουν είναι η θερμοκρασία του καλοκαιριού μόνο , τα κτηνιατρικά προβλήματα που λες είναι μονο στις ξηροδερμίες που έχουν ανάμεσα στις ζάρες στο πρόσωπο , επίσης αυτό που λες για τις σκάλες δεν ισχύει γιατί το σπίτι μας έχει σκάλες και μένουμε στον δεύτερο όροφο , ο σκύλος δηλαδή ανεβοκατέβαινε δυο φορές τη μέρα δυο ορόφου , ούτε μια φορά δεν τον είχα πάρει στα χέρια , απλά εγώ τον είχα πολύ αθλητικό τον σκύλο , τον τάιζα σωστά και δεν είχε παραπανίσια κιλά , του έκανα μεγάλες βόλτες , απλά το καλοκαίρι του έκανα μια βραδινή βόλτα μεγάλη , το μεγάλο αρνητικό είναι πως παθαίνουν καρκίνο στα 10 - 12 χρόνια , το ίδιο έπαθε και ο δικός μας στα 11 χρόνια και χάθηκε .
Αν γκουγκλάρεις τον όρο "French bulldog health problems" ή "French bulldog health issues" θα διαβάσεις άλλα. Επίσης αν έχεις χρόνο να γραφτείς σε κάποιο forum (ξένο) αποκλειστικά για γαλλικά μπουλντόγκ και διαβάσεις την κατηγορία "Υγεία" πάλι θα αλλάξεις άποψη.
Ο καρκίνος δεν έχει κάποια ιδιαίτερη "τάση" σε αυτή τη φυλή - τουλάχιστο όχι περισσότερο από ότι σε άλλες φυλές.
Το ότι δεν είχε τύχει πρόβλημα σε σένα (ή μπορεί να μην το έχεις εντοπίσει) δεν σημαίνει κάτι. Εδώ μιλάμε για γενική εικόνα της φυλής.
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
όταν λες παθαίνουν καρκίνο ? όλα ?
Οι μισοί κτηνιάτροι λένε πως παιθαίνουν καρκίνο στα 10 χρόνια , ένας από την γειτονιά μου είχε ένα θυληκό και έπαθε το ίδιο με το δικό μου στα 9 του χρόνια .

Αν γκουγκλάρεις τον όρο "French bulldog health problems" ή "French bulldog health issues" θα διαβάσεις άλλα. Επίσης αν έχεις χρόνο να γραφτείς σε κάποιο forum (ξένο) αποκλειστικά για γαλλικά μπουλντόγκ και διαβάσεις την κατηγορία "Υγεία" πάλι θα αλλάξεις άποψη.
Ο καρκίνος δεν έχει κάποια ιδιαίτερη "τάση" σε αυτή τη φυλή - τουλάχιστο όχι περισσότερο από ότι σε άλλες φυλές.
Το ότι δεν είχε τύχει πρόβλημα σε σένα (ή μπορεί να μην το έχεις εντοπίσει) δεν σημαίνει κάτι. Εδώ μιλάμε για γενική εικόνα της φυλής.
Εντάξει δεν είπα το αντίθετο , έχω διαβάσει για τα προβλήματα που έχουν αλλά τα παραλέει στο πρώτο άρθρο , κι εγώ είχα 11 χρόνια και ξέρω πολύ καλά τα προβλήματα τους .
 
Last edited by a moderator:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εντάξει δεν είπα το αντίθετο , έχω διαβάσει για τα προβλήματα που έχουν αλλά τα παραλέει στο πρώτο άρθρο , κι εγώ είχα 11 χρόνια και ξέρω πολύ καλά τα προβλήματα τους .
Απλα να λες, οτι σταθηκες τυχερος και εχεις σκυλο εξαιρεση.

Οι καρκινοι σιγουρα δεν ειναι το πιο σοβαρο προβλημα της φυλης!
Πολυ πιο σοβαρα και αφενος πιο συχνα ειναι τα ορθοπαιδικα/μυοσκελετικα/νευρολογικα περιστατικα.
Προβολες και προπτοσεις δισκων( ξερω τουλαχιστον 20 γαλλικα που επαθαν προπτοση δισκου πριν απο τα 5 τους και εμειναν παραλυτα- η θα εμειναν εαν δεν τους εκαναν χειρουργειο) αλλα και ριξη χιαστου, εξαρθρημα επιγονατιδας ειναι κατι παρα πολυ συνηθησμενο στα γαλλικα.
Ειναι πολυ βαρια σκυλια για της αρθρωσεις τους.

( εχω 15 χρονια γαλλικα και αυτην την στιγμη εχω 4- το ενα εχει σακατεμενη ραχη- το αλλο προβλημα με τον αναπνευστικο και χειρουγηθηκε. Το ενα ειναι πολυ καλα και υγιες και το τεταρτο ειναι μωρο ακομα και δεν εχω ακομα εικονα= το πεμπτο ειχε και αυτο προβληματα με προβολες δισκων)
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ωραίο φαίνεται αλλά ...στη Δανία (με το κλίμα της) και τα δικά μας έτσι ξελυσσάνε :LOL:
Εννοειται! Το βιντεο δεν δειχνει ΤΙΠΟΤΑ για την υγεια των σκυλων!
Ειναι ενα στιγμιοτυπο! Και τα δικα μας τρεχουν ετσι και λυσσανε- τωρα το χειμωνα δεν τους συμβαζευεις! Οκ, οι γριουλες μας οχι τοσο πολυ πια, αλλα η νεαρα μου τα δινει ολα!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μα φρενσιε.... κι εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις τυπικα δειγματα φυλης... σωστα?

χμ... μαλον οχι...
τωρα διαβασα τις λεπτομερειες...
δειτε στο φεισ και το επομενο βιντεο γιατι το τρεξιμο εχει και συνεχεια ...
δεν μου φαινονται σκυλι απου εχουν μυοσκελετικα θεματα ...οκ στοαναπνευστικο βοηθαει το κλιμα..
 


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Ο τίτλος ξενίζει… Με αφορμή όμως το γεγονός ότι η φυλή δυστυχώς έχει γίνει μόδα, καθώς και το γεγονός ότι η φυλή είναι πλέον σακατεμένη, θέλω να παραθέσω μερικά πράγματα, του τι σημαίνει η κατοχή ενός γαλλικού μπουλντόγκ στην πράξη.

Δεν θα αναφερθώ στο γεγονός ότι δεν πρέπει να τα αγοράζουμε από pet shops, ιδιώτες και εκτροφείς αμφιβόλου ποιότητας – αυτό έχει εξάλλου εξαντληθεί εκατοντάδες φορές στο forum.

Μιας όμως και αρκετοί υποψήφιοι θεωρούν ότι τα έξοδα περιορίζονται στην αγορά και παραβλέπουν τα μετέπειτα, θα επικεντρωθώ ιδιαίτερα σε αυτά. Δεν θα μιλήσω για τα «πάγια» θέματα και έξοδα ενός σκύλου, αλλά για αυτά που απαιτεί επιπλέον η φυλή λόγω των ιδιαιτεροτήτων της. Όπου μπορώ θα αναφέρω και ενδεικτικά κοστολόγια.

ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ

Υπέρηχος καρδιάς
Aπαραίτητος πριν από κάθε προγραμματισμένη ολική νάρκωση. Διότι λόγω του αναπνευστικού τους η καρδιά μπορεί να έχει επιβαρυνθεί.

Ακτινογραφίες
Σε επιγονατίδα και σπονδυλική στήλη: Σε μια πιο «κανονικοποιημένη» φυλή ένα «κούτσαμα» ή περίεργο περπάτημα μπορεί να παραπέμπει και σε απλό διάστρεμμα ή και σε κάτι πιο σοβαρό. Στην περίπτωση του γαλλικού μπουλντόγκ μπορεί να χτυπάει καμπανάκι για πρόβλημα σε επιγονατίδα, ή ακόμη χειρότερα, σπονδυλική στήλη. Ειδικότερα το τελευταίο, εάν σου τύχει σε βαριά μορφή ή δεν το προλάβεις, μπορεί να αποβεί το μοιραίο (παράλυση, ευθανασία). Περισσότερα για το θέμα βλ. και εδώ: http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/γαλλικό.μπουλντόγκ.sos.σε.συμπτώματα.στομαχιού-23367/

Αν θέλεις να ξέρεις τι σου γίνεται, κάνεις μια ακτινογραφία και στα δύο, ώστε να πάρεις μια πρώτη εικόνα. Ενδεικτικά, κόστος για ακτινογραφία γύρω στα 70€. Aν υπάρχει πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη, τότε η απαιτούμενη μαγνητική κοστίζει περί τα 500-600€ (χώρια τα έξοδα επέμβασης)

Αναπνευστικό πρόβλημα
Στην πιο ήπια του μορφή, γίνεται επέμβαση στη μαλακή υπερώα – κόστος εδώ δεν θυμάμαι, αλλά μπορεί να μας ενημερώσει συμφορουμίτισσα που την είχε κάνει πέρυσι. Σε πιο βαριά μορφή όπου η "κοινή" επέμβαση δεν αποδίδει και το σκυλί πλέον κινδυνεύει σοβαρά, πάμε για πιο πολύπλοκη επέμβαση, δυστυχώς μόνο στο εξωτερικό, με κόστος γύρω στα 2.500€ (χωρίς τα ταξιδιωτικά έξοδα).

Επίσης, σκυλιά με αναπνευστικό πρόνβλημα πρέπει να κάνουν υπέρηχο καρδιάς - γιατί η καρδιά τους επιβαρύνεται σημαντικά.

Αλλεργίες
Επίσης συχνό πρόβλημα. Εδώ υπολογίζουμε τα έξοδα τεστ αλλεργίας – που ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να τα μάθω.

Αντιολισθητικά δάπεδα
Δεν είναι κτηνιατρικό έξοδο, αλλά αν το πλακάκι σου γλιστράει, υπολόγισε σε τουλάχιστο 25€/τ.μ. για ένα αντιολισθητικό συνθετικό δάπεδο/χαλί ώστε να «περισώσεις» όσο μπορείς την ευπαθή σπονδυλική στήλη και την επιγονατίδα.

ΟΙΚΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ

Κάποια από αυτά ακούγονται γελοία, αλλά είναι πραγματικά:

ΔΕΗ
Με το που ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από τους 30 βαθμούς απαιτείται aircondition στο χώρο που μένει ο σκύλος. Μπορεί το 30 βαθμοί να φαίνεται υπερβολή, στην πράξη όμως δεν είναι: Ένα γαλλικό που θα τρέξει/παίξει στους 30 βαθμούς εύκολα μπορεί να υπερθερμανθεί. Απαιτείται λοιπόν να μπορεί να κάνει γρήγορα “cool down” για να αποφύγει το ενδεχόμενο θερμοπληξίας.

Επομένως υπολογίστε τις κιλοβατώρες του aircondition που υπό άλλες συνθήκες δεν θα χρησιμοποιούσατε.

ΕΥΔΑΠ
Εάν το σκυλί έχει πρόσβαση σε μπαλκόνι ή αυλή, τους καλοκαιρινούς μήνες απαιτείται επιπλέον «ψυκτική» μέθοδος, π.χ. μικρή πισίνα φουσκωτή. Αν αναλογιστούμε ότι το νερό της πρέπει να αλλάζει στην χειρότερη των περιπτώσεων ανά 2 μέρες, συνυπολογίστε αυτά τα κυβικά νερό στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ.

ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Κουβάλημα
Εδώ πολλοί θα γελάσουν, αλλά έχω αυτόπτες μάρτυρες στο φόρουμ.
Τα γαλλικά απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνουν σκάλες λόγω των ορθοπεδικών προβλημάτων που προαναφέρθηκαν. Ανεξαρτήτως από το αν έχουν πρόβλημα ή όχι, δεν θα πρέπει να το κάνουν, για να μην προκληθεί πρόβλημα.

Κοινώς, θα χρειαστεί αρκετές φορές να κουβαλήσει κανείς το 12-14κιλο γαλλικό του αγκαλιά κατεβαίνοντας και ανεβαίνοντας σκάλες, είτε γιατί χάλασε το ασανσέρ, είτε γιατί στον ξενώνα που πήγαμε διακοπές δεν έχει ασανσέρ κλπ. Ή για να το ξεκουράσει όταν θα κοντεύει να πάθει collapse από το αναπνευστικό του στη ζέστη. Αρκεί να πω, ότι στο συμβάν με τη σπονδυλική στήλη που είχα στη δικιά μου, στις βόλτες για πολύ καιρό, την ανέβαζα και κατέβαζα στα χέρια στο πεζοδρόμιο κατά τη βόλτα.

Εάν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τη μέση του ή δεν μπορεί να σηκώνει βάρος, ας το ξανασκεφτεί.

Πρωινές βόλτες το καλοκαίρι
Από το Μάιο-Ιούνιο και μετά, οι μεγάλες πρωινές βόλτες του Σαββατοκύριακου είναι στις 7 το πρωί… Μετά από αυτή την ώρα κινδυνεύει να σου πάθει θερμοπληξία.

Εν κατακλείδι:

Το γαλλικό μπουλντόγκ είναι μια δελεαστική πρόταση, ειδικά ως "αστικό" σκυλί με λιγότερες ανάγκες εκτόνωσης σε σχέση με άλλες φυλές. Ωστόσο, δυστυχώς η φυλή είναι "κατεστραμμένη". Και τελικά είναι σκυλί με ειδικές ανάγκες σε φροντίδα και σε έξοδα.

Αν θα ξανάπαιρνα γαλλικό μπουλντόγκ; Η λογική λέει ΟΧΙ…
Πολυ σωστα φιλε μου!Η δικια μου επαθε μια φορα κριση και πηγα στο κτηνιατρο.Και εμαθα οτι αυτη η ρατσα εχει προβληματα με την καρδια και δεν κανει να ανεβοκατεβαινει σκαλες και να πηδαει!Φαντασου ποσο προσοχη θελει!Οσο και ομορφη και αστεια ρατσα μπορει να ειναι..ειναι προβληματικη :/
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
•Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας όλα τα ποστ έχω να πω πως με κάνατε την καρδιά περιβόλι!!! Φυσικά ευχαριστώ όλους για της σημαντικές πληροφορίες που μάζεψα μια προς μια για την συγκεκριμένη ράτσα....

• Ονομάζομαι Βαγγέλης και εχω 11 εβδομάδων Αρσενικό Γαλλάκι τον Οντίν, τον έχω συγκεκριμένα 4 μέρες. Τον απέκτησα στην Γερμανία όπου και ζω μόνιμα! Δεν τον πήρα απο εκτροφείο! Κακός το ξέρω αλλα το κόστος έβγαινε πολύ, τον πηρα απο ιδιώτη γνωστής της ράτσας είδα και τους 2 γονείς έδειχναν τουλάχιστον άκρας υγείας...

•Τον πήγα σε 2 διαφορετικούς κτηνιάτρους τον έκανα ένα γενικό κοντρόλ μου είπαν και η 2 πως είναι μια χαρά υγιέστατος. Μου έφυγε ένα βάρος μπορώ να ομολογήσω! Από τροφή Τον δίνω Την Acana puppy&junior παρατήρησα απλά αυτές της μέρες την μουσούδα του είναι λίγο πιο ροζ αν δείτε και την φωτό θα καταλάβετε τι εννοώ, ο κτηνίατρος μου είπε μπορεί να μην είναι και τίποτα να το παρακολουθήσω είναι πολύ μικρός ακόμη. Διαβάζοντας λοιπόν στο Google διαπίστωσα πως πιθανότερο εχει (Snow Nose) έλλειψη χρωστικής αν τα λέω σωστά, φυσικά δεν είναι κατι το οποίο επηρεάζει την υγεία του είναι καθαρά αισθητικό, και φεύγει! Μπορεί να ξανα εμφανιστή βέβαια, εμφανίζεται κυρίως τον χειμώνα που δεν τα βλέπει και πολύ ο ήλιος και συγκεκριμένα πιο συχνά σε ράτσες όπως ροτβάιλερ και Λαμπραντόρ Τελευταία εμφανίστηκε και στα Γαλλικά.

•Σήμερα παρατήρησα κάτι ακόμη, φυσικά ήταν απο βαθύ ύπνο αρκετών ωρών και το δάπεδο γλιστράει το πίσω αριστερό πόδι γλιστρούσε, φυσικά που τον τέσταρα μετά ήταν μια χαρά έτρεχε κανονικα και δεν παρουσίασε ξανά το παραμικρό. Βραδινές ώρες απο της 21:00 δεν τον βλέπω και πολύ ορεξάτο προτιμάει να αράζει, τα ξημερώματα και το πρωί βέβαια είναι φουλ ενέργεια και σκανταλιές, να συμπληρώσω ροχαλίζει όχι πάντα βέβαια και πρέπει να βλέπει πολλά όνειρα γιατί ταράζεται αρκετά, ελπίζω να μου βγεί υγιέστατος γιατί με αγχώνει πολύ.....
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα γλιστερα πατώματα δεν είναι καλό πράγμα για οποιοδήποτε κουτάβι - τα γλυστριματα μπορεί να προκαλέσουν βλάβες σε σκελετο-αρθρωσεις. Προσπάθησε να βρεις κάτι αντιολισθητικο για το πάτωμα.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Τα γλιστερα πατώματα δεν είναι καλό πράγμα για οποιοδήποτε κουτάβι - τα γλυστριματα μπορεί να προκαλέσουν βλάβες σε σκελετο-αρθρωσεις. Προσπάθησε να βρεις κάτι αντιολισθητικο για το πάτωμα.

Ναι το γνωρίζω! είναι θέμα θα ψάξω να βρω κάποια λύση...
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Σήμερα το βράδυ μου έκανε 2 φορές εμετό. Την μια βασικά πιό έντονα, είναι όπως ανέφερα 11 εβδομάδων αρσενικός! Την δεύτερη ελάχιστο σχεδόν καθόλου! Πεσμένη διάθεση απο το απόγευμα και το στομάχι του κάνει περίεργους ήχους... Τον έκανα σταδιακά αλλαγή στην Αcana, τον έδωσα σήμερα ενα στικς Σολομό (χαζομάρα μού) Πέτσα σολομού της Real Nature, πιθανότερο να τον πείραξε αυτό! Για την αλλαγή στην τροφή δεν νομίζω. Ένα άλλο σενάριο να βρήκε και να έφαγε κάτι στο σπίτι ή κάποιο φυτό στο μπαλκόνι, λίγο δύσκολο βέβαια! Με άγχωσε πολύ, περιμένω να ανοίξει το πρωί ο Κτηνίατρος για να τον πάω! Φυσικά δεν τον δίνω να φάει για της επόμενες ώρες, και νερό ελάχιστο του έχω πάρει τα μπολ!!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σχετικά με τα φυτά στο μπαλκόνι - έλεγξε τι φυτά έχεις και αν είναι τοξικά. Πχ αν έχεις κισσό πετά τον όπως είναι - είναι επικίνδυνος. Επίσης μην δίνεις στικς λιχουδιές κλπ τα υπόλοιπα θα στα πει ο κτηνίατρος.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Όχι δεν εχω κισσό! Εννοείται ξανά απολύτως τίποτα... Παρατήρησα λίγο Σήμερα ελάχιστο αίμα στα κακά τού. Τόν έδωσα μετά απο αρκετές ώρες να φάει, και νερό όσο χρειάζεται. Βέβαια τώρα δείχνει να είναι μια χαρά πολύ ενέργεια.
 
  • Like
Reactions: adespoti




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf