Γαλλικό μπουλντόγκ! και τα αφτιά του !


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το οτι τα αυτια εχουν "τσακιστει" , μπορει να οφειλεται στο γεγονος, οτι το κοθταβι αλλαζει δοντια.

Η μουρη του ειναι οντος πολυ μακρυα. Οστοσο μπορει να ειναι γαλλικο- αλλα κακιστις "εκτροφης".
Τωρα για τον κτνηνιατρο- ας μην μιλισω- οι περισσοτεροι ειναι ακομα και ανικανοι για να αντιμετοπιζουν πραγματα που ανηκουν στο επαγγελμα τους- σιγα μην ξερουν και απο μορφολογια σκυλων.
Ασε που θεωρω και αρκετα παρακινδενευμενω για εναν κτηνιατρο να κρινει για την καθαροαιμια ενος σκυλου, χωρις να ξερει τους γεννητορες- να ηταν παρων στην στιγμη της συλλυψης-γεννας κλπ.
Μονο με τεστ DNA!

Αλλα συνγκρινε και εσυ:
Σε αυτην εδω την φωτο η σκυλα μου ( GR. Champion) ειναι
5-6 εβδωμαδων

6 μηνων

και εδω 4 ετων



και η αλλη ( και αυτη Gr.Champion)
33 ημερων

44 ημερων

εδω 2.5 μηνων

4 μηνων

5 μηνων

και σημερα- 3.5 ετων


απ οτι βλεπεις, η μουρη/ το ρυγχος δεν μεγαλωσε σε καμια απο τις δυο- οσω μεγαλονει και ο σκυλος και ιδιαιτερα το κρανιο του.
Και ειναι και τα δυο παρα πολυ καλα ( εχουν παρει απρειρα CAC/CACIB και ΒΟΒ σε εκθεσεις) και σιγουρα καθαροαιμα σκυλια. Ειχα την ευκαιρια να γνωρισω ακομα και τους παππουδες τους, τους γονεις τους- και αυτα τα ιδια βεβαια.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δύο πράγματα έχω να πω:

1. Η λέξη ημίαιμο δεν είναι προσβλητική. Είναι όρος.

2. Η δουλειά του κτηνιάτρου είναι να γιατρεύει, όχι να κρίνει μορφολογία και καθαροαιμία.

Ελπίζω να μη σε προσβάλω μ' αυτά που λέω. Δε λέμε ότι το σκυλί σου είναι κακό/χαζό/κτλ. Λέμε απλά ότι δεν είναι αυτό που σου πούλησαν.
 


thodoris86

Member
24 Μαϊου 2011
13
0
Καρδιτσα
Εχω βρει ενα γαλλακι 60 ημερων αλλα δεν εχει σηκωσει τα αυτια του ακομη... Πρεπει να ανησηχω η να προχωρησω στην αγορα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Μόνο τ'αφτιά του σε νοιάζουν βρε Θοδωρή;

Από που πρόκειται να το πάρεις;
 










mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Πες μου καλύτερα εσύ, που σ'ενδιαφέρει η ράτσα, γιατί πρέπει να το πάρεις;
 


thodoris86

Member
24 Μαϊου 2011
13
0
Καρδιτσα
Διακρινεις κατι στην φωτο που σε κανει να αμφιβαλεις για το αν ειναι καθαροαιμο?
Πες μου να ξερω αν ειναι..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Γιατι?
...μεταξύ πολλών άλλων...
γιατί θέλεις γαλλικό μπουλντόγκ-άρα καθαρόαιμο σκύλο και γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος απόκτησης σκύλου δεν σου εξασφαλίζει ότι αυτό που θα πάρεις είναι αυτό που θέλεις....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Θοδωρή, διάβασε από την αρχή το θέμα στο οποίο πόσταρες και κάνε αναζήτηση για θέματα με γαλλικά μπουλντόγκ.
Υπάρχουν [ευτυχώς για σένα] πάρα πολλά.

Και βάλε στο μυαλό σου, ότι σκύλο δεν παίρνουμε ποτέ από pet shop και από ιδιώτη. Ποτέ όμως.

Και την καθαροαιμία ενός σκύλου δεν την αποδεικνύει μια φωτό, αλλά το pedigree του. Τίποτα άλλο.
 


thodoris86

Member
24 Μαϊου 2011
13
0
Καρδιτσα
Δεν εχουμε ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να παρουμε γαλλικο με pedigree... Τελος παντων αν μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας σε αυτο που βλεπετε ασχετα απο ποιον το παιρνω θα με βοηθουσατε πολυ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις ένα σωστό γαλλικό, θα την έχεις όταν θα σου βγάλει σοβαρότατα προβλήματα υγείας, που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις, ξοδεύοντας ίσως επανειλλημένως, 4ψήφια νούμερα;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ημίαιμα σκυλάκια βρίσκεις πολλά και δωρεάν.....και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ούτε ένα ευρώ....
γαλλικά μπουλντόγκ καθαρόαιμα, δωρεάν ή ''φτηνά'' δεν υπάρχουν....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Μπορώ, γιατί έχω διαβάσει όλα αυτά τα θέματα που σου λέω κι εσένα να διαβάσεις.
Κι ακόμη περισσότερα.
Και γνωρίζω ιδιοκτήτες γαλλικών και τα συζητάμε.
Και δεν ενδιαφέρομαι καν, για την συγκεκριμένη ράτσα.

Και μπορώ να στο υπογράψω όσες φορές θέλεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πως μπορεις να εισαι τοσο απολυτος????
Είναι απόλυτη γιατι οι ιδιώτες δεν κάνουν τις εξετάσεις που πρεπει πριν το ζευγάρωμα. Βρίσκουν απλά δύο "καθαρόαιμα" και τα ζευγαρώνουν, χωρις να σκέφτονται τι κληρονομικές ασθένειες θα ξυπνήσουν και θα βασανίζουν τα κουτάβια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Κ συ που ξερεις ποσο το πηρα??? πλακα μου κανεις???
Θοδωρή...εδώ μπήκες για να ρωτήσεις και να μάθεις ή για να αμφισβητήσεις όσα σου λένε και απλώς να δηλώσεις τις προθέσεις σου;

Εμάς ποσός μας απασχολεί τι σκοπεύεις να κάνεις με την τσέπη σου και τον μελλοντικό σου σκύλο.
Εσένα θα έπρεπε να απασχολεί και πολύ μάλιστα.

Αν θέλεις να το πάρεις, πάρτο. Κακό του κεφαλιού σου. Και φρόντισε τουλάχιστον να μην δώσεις ούτε ένα ευρώ. Ακόμη και μισό να δώσεις, θα πιαστείς μεγάλο κορόιδο.