Γειά σας


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
αγαπητη "Φοίβη",με το .....χρυσόξανθο,"υβριδισμένο"yorkie,με την Αμερικανίδα γιαγιά του και το ....πολύτιμο παρουσιαστικό του,που κανείς δεν αμφιβάλλει,αλλωστε όλα τα σκυλάκια,ημίαιμα,καθαρόαιμα,χρυσα,μαλαματένια,πλατινένια και ......σταρ καλλιστείων η οχι,έχουν αξία, κάτι που ΕΣΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ,όπως αμφισβητείς και τη δουλειά των ανθρώπων που ξανυχτάνε για να βελτιώσουν μια φυλή,φροντίζοντας κουτάβια,μελετώντας pedigree,και ταξιδεύοντας στην αλλη ακρη του κόσμου,να βρούν τον κατάλληλο αρσενικό για να ζευγαρώσουν την πολύτιμη σκυλίτσα τους,η οποία,μπορεί να μην εχει χρυσαφί,αλλα,ειναι σωστή μορφολογικά,και εχει αποδείξει την αξία της σε κάποια διεθνή έκθεση!!!
Λοιπόν,Φοίβη μου,σου αξίζει ακριβώς οτινομίζεις,για τον απλούστατο λόγο,οτι μάλλον ηρθες να μας επιβάλλεις τις απόψεις σου και όχι να μάθεις.........α,και να σου πω και κάτι αλλο??????δεν υπάρχει εκτροφέας σοβαρός τουλάχιστον στη φυλή αυτή,που θα σε εμπιστευόταν...............ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!!αντε βρε,να το χαίρεσαι,ευχομαι τα καλύτερα!!!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Φοίβη το ξέρω ότι σε έχει πλυμμηρίσει η χαρά της απόκτησεις κουταβιου αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι ημίαιμο. Αφου ήταν να πάρεις ημίαιμο και αφου αγαπάς τόσο τα ζώα γιατί να μη έπερνες ένα αδέσποτο? Ημίαιμο λέμε τα σκυλιά που δεν έχουν ιστορικό και pedigree -στο γράφω για να μη παρεξηγηθείς-.
Είναι λίγο προκλητικός ο τρόπος που γράφεις και λίγο με ξεσηκώνει να απαντήσω με τον ίδιο τρόπο (πράγμα που δεν θα κάνω). Σαν ιδιοκτήτης πρωην αδέσποτου όταν βλέπω ανθρώπους να πέρνουν (αγοράζουν) σκυλιά απο "τυχαίες" γέννες τι νομίζεις ότι σκέφτομαι?
Όσο για το "αν βρει ένα καλό αρσενικό που της αρέσει", το τι γέλιο έριξα απο τα νεύρα μου δεν περιφράφεται! Το ξέρεις ότι ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου? Το ξέρεις ότι ο λόγος που υπάρχουν σήμερα "ράτσες" είναι επειδί κάποιοι αγαπουν τα ζώα αυτά και θέλουν να συνεχίσουν την ιστορία και την προσωπικότητα τους?
Χρόνια πολλά να σου ζήσει και ευτυχησμένα! Αλίμονο δεν είμαστε τέρατα, αλλά σκέψου ότι θα μπορούσες να φέρεις στο σπίτι σου ένα ζώω που είχε πραγματική ανάγκη. Το μόνο που έκανες είναι να ενθαρύνεις το "τύπο" να κάνει τα ίδια...
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
αγαπητη "Φοίβη",με το .....χρυσόξανθο,"υβριδισμένο"yorkie,με την Αμερικανίδα γιαγιά του και το ....πολύτιμο παρουσιαστικό του,που κανείς δεν αμφιβάλλει,αλλωστε όλα τα σκυλάκια,ημίαιμα,καθαρόαιμα,χρυσα,μαλαματένια,πλατινένια και ......σταρ καλλιστείων η οχι,έχουν αξία, κάτι που ΕΣΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ,όπως αμφισβητείς και τη δουλειά των ανθρώπων που ξανυχτάνε για να βελτιώσουν μια φυλή,φροντίζοντας κουτάβια,μελετώντας pedigree,και ταξιδεύοντας στην αλλη ακρη του κόσμου,να βρούν τον κατάλληλο αρσενικό για να ζευγαρώσουν την πολύτιμη σκυλίτσα τους,η οποία,μπορεί να μην εχει χρυσαφί,αλλα,ειναι σωστή μορφολογικά,και εχει αποδείξει την αξία της σε κάποια διεθνή έκθεση!!!
Λοιπόν,Φοίβη μου,σου αξίζει ακριβώς οτινομίζεις,για τον απλούστατο λόγο,οτι μάλλον ηρθες να μας επιβάλλεις τις απόψεις σου και όχι να μάθεις.........α,και να σου πω και κάτι αλλο??????δεν υπάρχει εκτροφέας σοβαρός τουλάχιστον στη φυλή αυτή,που θα σε εμπιστευόταν...............ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!!αντε βρε,να το χαίρεσαι,ευχομαι τα καλύτερα!!!!!
Συγνώμη αλλά κανείς εδω μέσα δεν μπαίνει στο κόπο να διαβάσει ότι γράφουμε απο την αρχή;Απαντάτε όπως να'ναι και όπου να'ναι.Αν διαβαζες απο την αρχή είπα ότι πήραμε αυτό που μας άρεσε .Είναι ότι λες ημίαιμο ξεημίαιμο αλλά έχει τα χαρακτηριστικά του Γιορκσαιρ τα κιλά κλπ δεν μαδάει το αναφέρω πιο πάνω αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις απλά είναι ανοιχτόχρωμο και για αυτό μας άρεσε.Τα υπόλοιπα ανέφερα ότι διαπίστωσα απο μια έρευνα που έκανα γιατι και εγώ δεν είχα δει ανοιχτο Γιορκι.Το θέμα είναι ότι εσένα και των άλλων που είναι το προβλημά σας στο ότι εμείς είμαστε ευτυχισμένοι με το σκύλο μας κι ας μη το πήραμε απο εκτροφείο;Εχεις ιδέα ότι υπάρχουν γνωστά εκτροφεία που έκλεισαν μετά απο καταγγελίες ή ότι τα 3ης γεννιάς σκυλάκια δεν εξετάζονται;Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους αλλά ο καθένας επιλέγει ότι θέλει και όχι με το γειά σας απο που το πήρες;Απο όπου θέλω δικαίωμα μου είναι.Άλλο να θέτεις κάτι λογικό και άλλο να γράφει ο καθένας εδω μέσα ότι θέλει.Ήδη στο forum υπάρχουν αντίστοιχες αναφορές για αυτούς που το παίζουν παντογνώστες.Και πιστεύεις ότι οι περισσότεροι εκτροφείς ελέγχουν που τα δίνουν ή ότι δεν θα το δίνανε σε ένα σπίτι που το προσέχουν και το αγαπάνε;Απο που αμφισβήτησα εγώ κανέναν;Όλοι οι υπόλοιποι αμφισβήτησαν εμένα που απλά έκανα αυτή την επιλογή που ήθελα και προσπαθούν να μου επιβάλλουν αυτά που θέλουν;Εγώ το μόνο που έγραψα είναι ότι ο εκτροφέας δεν θα μου πρόσφερε παραπάνω απο αυτά που ήδη βρήκα στη μικρή μου.Λάθος δεν θα είχα το χρώμα γιατί όλοι εκτρέφουν γνήσια μαύρα κουτάβια που για μας ήταν μειονέκτημα.Τουλάχιστον στα κορίτσια μου δεν άρεσε και εδω μέσα το επιλέξαμε όλοι γιατι είναι μέλος της οικογένειας.Και μπας περιπτώση όλες οι ράτσες έτσι γίνανε με διαστάυρωση αν εσένα δεν σου αρέσουν μην τα παίρνεις δικό σου πρόβλημα.
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Φοίβη το ξέρω ότι σε έχει πλυμμηρίσει η χαρά της απόκτησεις κουταβιου αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι ημίαιμο. Αφου ήταν να πάρεις ημίαιμο και αφου αγαπάς τόσο τα ζώα γιατί να μη έπερνες ένα αδέσποτο? Ημίαιμο λέμε τα σκυλιά που δεν έχουν ιστορικό και pedigree -στο γράφω για να μη παρεξηγηθείς-.
Είναι λίγο προκλητικός ο τρόπος που γράφεις και λίγο με ξεσηκώνει να απαντήσω με τον ίδιο τρόπο (πράγμα που δεν θα κάνω). Σαν ιδιοκτήτης πρωην αδέσποτου όταν βλέπω ανθρώπους να πέρνουν (αγοράζουν) σκυλιά απο "τυχαίες" γέννες τι νομίζεις ότι σκέφτομαι?
Όσο για το "αν βρει ένα καλό αρσενικό που της αρέσει", το τι γέλιο έριξα απο τα νεύρα μου δεν περιφράφεται! Το ξέρεις ότι ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου? Το ξέρεις ότι ο λόγος που υπάρχουν σήμερα "ράτσες" είναι επειδί κάποιοι αγαπουν τα ζώα αυτά και θέλουν να συνεχίσουν την ιστορία και την προσωπικότητα τους?
Χρόνια πολλά να σου ζήσει και ευτυχησμένα! Αλίμονο δεν είμαστε τέρατα, αλλά σκέψου ότι θα μπορούσες να φέρεις στο σπίτι σου ένα ζώω που είχε πραγματική ανάγκη. Το μόνο που έκανες είναι να ενθαρύνεις το "τύπο" να κάνει τα ίδια...
Όπως έγραψα και πάλι διαβάστε λίγο όλη τη συζήτηση και όχι ότι σας συμφέρει.Έχω απαντήσει και σε άλλον ότι δεν ήθελα να μαδάει αλλιώς δεν είχα πρόβλημα και αυτό δεν μαδάει .Δεύτερον αν δεν υπήρχαν τυχαίες προσμίξεις δεν θα υπήρχαν οι ράτσες που συζητάς.Δεν ξέρω τι σκύλο έχεις αλλά το Μαλτεζάκι πρόγονος του Γιόρκι ήταν προιόν τυχαίας πρόσμιξης.Και αν υπάρχουν άνθρωποι που ζητάνε το συγκεκριμένο ημίαιμο τότε θα γίνει και αυτό κάποτε ράτσα όπως έγινε με πολλές γνωστές σχετικά καινούριες ράτσες.Όσο για το ζευγάρωμα το όποιο είπα ότι δεν με απασχολεί τουλάχιστον για τα επόμενα 3-4 χρόνια ίσως και ποτέ γιατί ένας μικρός σκύλος κινδυνεύει απο τη γέννα και δεν νομίζω ότι θα ήθελα να πάθει κάτι αλλά ακόμα κι αν γίνει 2το πολύ 3 κουτάβια σας χαλάνε τη ράτσα;Είδος προς εξαφάνιση είναι;Για το μόνο λόγο που θα τη ζευγάρωνα είναι επειδή ήδη έχουμε αποφασίσει ότι τα θέλουμε εμείς.Εσας το προβλημά σας πιο είναι;
 


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
Συγνώμη αλλά κανείς εδω μέσα δεν μπαίνει στο κόπο να διαβάσει ότι γράφουμε απο την αρχή;Απαντάτε όπως να'ναι και όπου να'ναι.Αν διαβαζες απο την αρχή είπα ότι πήραμε αυτό που μας άρεσε .Είναι ότι λες ημίαιμο ξεημίαιμο αλλά έχει τα χαρακτηριστικά του Γιορκσαιρ τα κιλά κλπ δεν μαδάει το αναφέρω πιο πάνω αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις απλά είναι ανοιχτόχρωμο και για αυτό μας άρεσε.Τα υπόλοιπα ανέφερα ότι διαπίστωσα απο μια έρευνα που έκανα γιατι και εγώ δεν είχα δει ανοιχτο Γιορκι.Το θέμα είναι ότι εσένα και των άλλων που είναι το προβλημά σας στο ότι εμείς είμαστε ευτυχισμένοι με το σκύλο μας κι ας μη το πήραμε απο εκτροφείο;Εχεις ιδέα ότι υπάρχουν γνωστά εκτροφεία που έκλεισαν μετά απο καταγγελίες ή ότι τα 3ης γεννιάς σκυλάκια δεν εξετάζονται;Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους αλλά ο καθένας επιλέγει ότι θέλει και όχι με το γειά σας απο που το πήρες;Απο όπου θέλω δικαίωμα μου είναι.Άλλο να θέτεις κάτι λογικό και άλλο να γράφει ο καθένας εδω μέσα ότι θέλει.Ήδη στο forum υπάρχουν αντίστοιχες αναφορές για αυτούς που το παίζουν παντογνώστες.Και πιστεύεις ότι οι περισσότεροι εκτροφείς ελέγχουν που τα δίνουν ή ότι δεν θα το δίνανε σε ένα σπίτι που το προσέχουν και το αγαπάνε;Απο που αμφισβήτησα εγώ κανέναν;Όλοι οι υπόλοιποι αμφισβήτησαν εμένα που απλά έκανα αυτή την επιλογή που ήθελα και προσπαθούν να μου επιβάλλουν αυτά που θέλουν;Εγώ το μόνο που έγραψα είναι ότι ο εκτροφέας δεν θα μου πρόσφερε παραπάνω απο αυτά που ήδη βρήκα στη μικρή μου.Λάθος δεν θα είχα το χρώμα γιατί όλοι εκτρέφουν γνήσια μαύρα κουτάβια που για μας ήταν μειονέκτημα.Τουλάχιστον στα κορίτσια μου δεν άρεσε και εδω μέσα το επιλέξαμε όλοι γιατι είναι μέλος της οικογένειας.Και μπας περιπτώση όλες οι ράτσες έτσι γίνανε με διαστάυρωση αν εσένα δεν σου αρέσουν μην τα παίρνεις δικό σου πρόβλημα.
http://www.fci.be/uploaded_files/086gb2009_en.doc
αυτο,ειναι το επίσημο πρότυπο της φυλής!!!Δε νομίζω οτι γράφει πουθενά,οτι πρέπει να είναι μαύρο!!!!!!Αν "ερευνούσες" όπως λές,θα ήξερες οτι γεννιέται μαύρο,και μεγαλώνοντας αλλάζει!!!!Πολύ καλά εκανες και πήρες οτι σου αρέσει, αλλά,μη μας επιβάλλεις και το προσωπικό σου γούστο ,και κυρίως,μη θιιγεις καταστάσεις!!!!Ευχαριστώ!!!!
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
http://www.fci.be/uploaded_files/086gb2009_en.doc
αυτο,ειναι το επίσημο πρότυπο της φυλής!!!Δε νομίζω οτι γράφει πουθενά,οτι πρέπει να είναι μαύρο!!!!!!Αν "ερευνούσες" όπως λές,θα ήξερες οτι γεννιέται μαύρο,και μεγαλώνοντας αλλάζει!!!!Πολύ καλά εκανες και πήρες οτι σου αρέσει, αλλά,μη μας επιβάλλεις και το προσωπικό σου γούστο ,και κυρίως,μη θιιγεις καταστάσεις!!!!Ευχαριστώ!!!!
Δεν σας το επέβαλα εγώ εσείς προσπαθείτε να μου επιβάλετε διάφορα και ξέρω ποιο είναι το πρότυπο υπάρχουν και τα ασημόχρυσα αλλά ξεφεύγουν απο το πρότυπο εγώ το μόνο που λέω απο την αρχή είναι ότι εγώ και μόνο εγώ αυτό ήθελα εσείς κάνετε ότι θέλετε.Δεν καταλαβαίνω το θίγεις καταστάσεις, ποιον έθιξα ;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες!

ποιον έθιξα ;
Όλους όσους παλεύουν ώστε να μην αυξάνονται αυτά αλλά και αυτά... :-|
Όπως επίσης αυτά και αυτά και... πάει λέγοντας...
Μην βιαστείς να απαντήσεις ότι δεν βρίσκεις τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω. Αν το σκεφτείς ψύχραιμα, θα δεις ότι έχουν. Αν πάλι θέλεις περισσότερη ανάλυση της λογικής των παραπάνω, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Fivi, καλώς ήρθες κατ΄αρχήν και εύχομαι να είναι καλότυχο το σκυλάκι σου. Δεν είμαι εκτροφέας, δεν έχω φίλους εκτροφείς και ούτε έχω σκύλο από εκτροφείο. Προσπάθησε να δεις γιατί τόσοι άνθρωποι σου επισημαίνουν το ίδιο πράγμα. Πάρτο λίγο αλλιώς με ανοιχτό μυαλό και θα δεις πως όλα αυτά που σου είπαν όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι από συμφέρον. Δεν είναι στη φύση του σκύλου το ανεύθυνο ζευγάρωμα και σαφώς για τα αδέσποτα ευθύνονται αυτά τα ζευγαρώματα κατά μεγάλο ποσοστό. Δεν σε ξέρω προσωπικά για να αμφισβητήσω τις προθέσεις σου αλλά ειλικρίνα βαρέθηκα να ακούω το παραμύθι "να ζευγαρώσει μια δύο φορές ο σκύλος είναι καλο...." ή "εγώ έχω από πριν ανθρώπους να δώσω τα κουτάβια" ή "εγώ εκεί που τα έδωσα έχω επαφή.... τα ελέγχω".... Ας αλλάζουμε νοοτροπίες σε αυτή τη ζωή, ας ακούμε και άλλες απόψεις, ας βλέπουμε και λιγάκι πέρα από την αυλή του σπιτιού μας καλό θα είναι όχι κακό!!!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Καλημέρα!

Έχεις ιδέα ότι υπάρχουν γνωστά εκτροφεία που έκλεισαν μετά από καταγγελίες
Υπήρχαν νομίζω και μέλη του φόρουμ που ασχολήθηκαν με το θέμα,και μάλιστα φιλοξενούσαν και κάποια από αυτά τα σκυλάκια.

στο λέω για να δείς ότι δεν τους νοίαζει ο άλλος να είναι εκτροφέας αρκεί να μην ταλαιπωρεί τα ζώα και και να μην κάνει κακό σε κάποια φυλή.

Σαν απάντηση στο ότι προωθούμε τους εκτροφείς
 
Last edited:


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Fivi, καλώς ήρθες κατ΄αρχήν και εύχομαι να είναι καλότυχο το σκυλάκι σου. Δεν είμαι εκτροφέας, δεν έχω φίλους εκτροφείς και ούτε έχω σκύλο από εκτροφείο. Προσπάθησε να δεις γιατί τόσοι άνθρωποι σου επισημαίνουν το ίδιο πράγμα. Πάρτο λίγο αλλιώς με ανοιχτό μυαλό και θα δεις πως όλα αυτά που σου είπαν όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι από συμφέρον. Δεν είναι στη φύση του σκύλου το ανεύθυνο ζευγάρωμα και σαφώς για τα αδέσποτα ευθύνονται αυτά τα ζευγαρώματα κατά μεγάλο ποσοστό. Δεν σε ξέρω προσωπικά για να αμφισβητήσω τις προθέσεις σου αλλά ειλικρίνα βαρέθηκα να ακούω το παραμύθι "να ζευγαρώσει μια δύο φορές ο σκύλος είναι καλο...." ή "εγώ έχω από πριν ανθρώπους να δώσω τα κουτάβια" ή "εγώ εκεί που τα έδωσα έχω επαφή.... τα ελέγχω".... Ας αλλάζουμε νοοτροπίες σε αυτή τη ζωή, ας ακούμε και άλλες απόψεις, ας βλέπουμε και λιγάκι πέρα από την αυλή του σπιτιού μας καλό θα είναι όχι κακό!!!
Σ'ευχαριστώ Elli για το καλωσηρθες και χαιρομαι που υπάρχει και ένας φυσιολογικός άνθρωπος εδω μέσα.Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι υποχρεωτικό να ζευγαρώσει ένας σκύλος και ίσως επειδή οι περισσότεροι μεγαλώνουν σκυλιά εδω μέσα και όχι παιδιά δεν κατανοούν ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν ενδιαφέρεται να τρέχει απο εδώ και απο εκεί για να βρει σκύλο ή να τον πληρώσει χρυσό στον εκτροφέα.Και φυσικά ποσώς ενδιαφέρει τους περισσότερους η διαιώνιση της κάθε ράτσας.Αλήθεια πόσοι νομίζεις θα μάζευαν απο το δρόμο έναν κούταβο τρισχαριτωμένο μεν αλλά που θα εξελιχθεί σε 40 -50 κιλά τριχας.Απο αυτούς που ξέρω εγώ πάντως κανένας δεν θα το σκεφτόταν καν.Σε διαμέρισμα με παιδιά που είναι και τα πιο σημαντικά για μένα κανείς.Ενω ένα σκυλάκι 3 κιλών οι περισσότεροι παρακαλάνε να το πάρουν.Εγώ πάντως τόσο μικρόσωμο δεν έχω δει ποτέ στο δρόμο γιατί σίγουρα θα το είχα πάρει.Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι πιο πολλοί είναι ότι οι απόψεις τους διαφέρουν με τις απόψεις εκατομύρια ανθρώπων που αυτά που λένε εδώ τα θεωρούν τουλάχιστον παράλογα.Πραγματικά πρέπει να καταπολεμηθεί η κακοποίηση ζώων και παιδιών αλλά τα υπόλοιπα είναι φανατισμένες και παράλογες απόψεις για την πλειοψηφία του κόσμου.Το forum έχει χάσει πολύ κόσμο απο αυτές τις απόψεις που κάποιοι θέλουν να τις επιβάλουν που τελικά τους περισότερους δεν τους ενδιαφέρουν και στο τέλος δεν πληροφορείται κανένας για σημαντικά θέματα όπως των petshop και που θα μπορούσαν να διαδώσουν ή για καημένα πλάσματα που μπορούν να βοηθηθούν για κάποιες μέρες ή έστω με χρηματική βοήθεια και άλλα τέτοια πράγματα.Τώρα αν ενδιαφέρονται όλοι μόνο γιατί δεν διαιωνίζουμε τις ράτσες λυπάμαι αλλά αυτά το μέσο οικογενειάρχη που μένει σε διαμέρισμα και έχει ένα σωρό τρεχάματα με τα παιδιά του ποσως δεν τον ενδιαφέρουν.Αν τώρα το προβλημά τους είναι να βρεθούν τα δικά μας κουτάβια στο δρόμο αν και όποτε θα έχουμε, ανέφερα και πριν ότι έδω έχω φροντίσει να βρω σπίτι σε αδέσποτα γατιά και σκυλιά στο παρελθόν λες να αφήσω τα δικά μου; Ξέρεις πόσος κόσμος παρακαλάει για τόσο μικρόσωμα σκυλάκια;Λοιπόν σε ευχαριστώ και πάλι αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει μόνο η αυλή μου στην συγκεκριμένη περίοδο.Αν μπορώ κάποια στιγμή να βοηθήσω και έξω απο αυτή θα το κάνω αλλά δεν μπορεί να μου το επιβάλλει κανείς και όσοι επιβάλλουν τις ιδέες τους με το έτσι θέλω μόνο χαμένοι βγαίνουν και στην προκειμένη περίπτωση βγαίνουν χαμένες κάποιες ψυχές που θα μπορούσαν να βοηθηθούν .Καντε διαφήμιση των φιλοζωικών οργανώσεων δυσφήμηση των petshop και όχι διαφήμιση των εκτροφέων για δήθεν διαιώνιση της ράτσας.Η κατίνα και ο βρωμιάρης που θα πετάξει κουτάβια στο δρόμο ή και το σκύλο τους ακόμα υπάρχει και δυστυχώς θα υπάρχει πάντα και παντού.Δεν μπορούμε να τα σώσουμε όλα αλλά όσοι μπορούν και το κάνουν είναι ήρωες και μπράβο τους.Αλλά όσους ιδιώτες ξέρω εγώ όλοι σχεδον ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους τουλάχιστον μια φορά όλοι φροντίζουν τα κουτάβια και τα δίνουν σε όσο μπορούν καλύτερα σπίτια και δεν είναι απαραίτητα εκτροφείς που δεν ελέγχονται με σκοπό το κέρδος. Εγώ πάντως το πήρα απο αγγελία και σε τόσο συμβολική τιμή που απορώ αν έβγαλε καν τα έξοδα.Το μόνο που μου φάνηκε να θέλει είναι να μην κακοπέσει.Εμένα τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε.Ενω είδα εκτροφείς που δεν δίνανε καν χαρτιά .Απο κει και ύστερα νομίζω ότι το πολυψυρίσαμε το θέμα.
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Καλημέρα!

Υπήρχαν νομίζω και μέλη του φόρουμ που ασχολήθηκαν με το θέμα,και μάλιστα φιλοξενούσαν και κάποια από αυτά τα σκυλάκια.

στο λέω για να δείς ότι δεν τους νοίαζει ο άλλος να είναι εκτροφέας αρκεί να μην ταλαιπωρεί τα ζώα και και να μην κάνει κακό σε κάποια φυλή.

Σαν απάντηση στο ότι προωθούμε τους εκτροφείς
Απάντησα επ[ι του θέματος και στην Εlli.Απλα και εμεις οι δύστυχοι ιδιώτες δεν είμαστε απαραίτητα οι κακοί που πετάμε τα ζωντανά μας στο δρόμο ούτε αυτοί απο όπου τα αγοράσαμε .Υπάρχουν καλοί και κακοί εκτροφείς αλλά υπάρχουν και καλοί και κακοί ιδιώτες και πρέπει να αντιμετωπίζονται ανάλογα.
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω και στους δυό σας και μη παραξενευτητε με την περίεργη ώρα αλλά έσπασε η μικρή μου κόρη άσχημα το χέρι της και φυλάω τσίλιες να μη το διαλύσει στον ύπνο της.
Αφήστε που έχω και το κουτάβι στα πόδια της συνεχόμενα πανικόβλητο με το τι έπαθε το μικρό αφεντικό του.
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Τώρα που έριχνα μια ματιά π.χ. ένα κατακαημένο παιδάκι 16 χρονών, παρακαλώ, ρωτάει για ένα σκυλάκι που το πήρε απο εκτροφείο στα Σπάτα. Τελικώς κανεις δεν φαίνεται να του απαντάει σε αυτά που θέλει να μάθει αλλά και ακούει κράξιμο που το πήρε απο εκεί. Μα είναι δυνατόν σε 16χρονο; Μα είμαστε σοβαροί; Ναι σωστά κάποιοι να του δείξουν κάποια πράγματα αλλά <έπρεπε να πας σε εκτροφείο της Χίου>;Σε 16χρονο που και πάλι ενδιαφέρθηκε να πάει έστω σε εκτροφείο καλώς ή κακώς και όχι όπου νάναι.Μην είμαστε και παράλογοι τελείως.Να δω πόσοι ακόμα θα του κάνουν κατήχηση που δεν πήγε στη Χιο.Για κάτι τέτοια παράλογα αναφέρομαι και πιο πάνω.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και ποιο ακριβως ειναι το παραλογο??που του επισημαινουν τι εκανε λαθος?τις συζητησεις που γινονται τις διαβαζουν πολλοι περισσοτεροι απο το μελος που ανοιγει το θεμα και ρωταει..αυτοι δεν πρεπει να ειναι ενημερωμενοι?η πρεπει να επικροτουμε την λαθος πραξη του καθενος?16 ή 96 αυτο που εκανε ηταν λαθος.δηλαδη εσυ τι προτεινεις?να γεμισει το φορουμ με byb??αντε γιατι πολυ φουριοζοι μπαινετε ολοι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
και ποιο ακριβως ειναι το παραλογο??που του επισημαινουν τι εκανε λαθος?τις συζητησεις που γινονται τις διαβαζουν πολλοι περισσοτεροι απο το μελος που ανοιγει το θεμα και ρωταει..αυτοι δεν πρεπει να ειναι ενημερωμενοι?η πρεπει να επικροτουμε την λαθος πραξη του καθενος?16 ή 96 αυτο που εκανε ηταν λαθος.δηλαδη εσυ τι προτεινεις?να γεμισει το φορουμ με byb??αντε γιατι πολυ φουριοζοι μπαινετε ολοι...
Ετσι, να ξυπνάμε με κέφια....:D

Fivi περαστικά στην κόρη σου :)
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
συγνωμη που παρεμβαινω αν και δεν ξερω πολλα πραγματα απο εκτροφεις κλπη,Η αποψη μου ειναι οτι ρατσας η οχι τον σκυλο τον περνεις στο σσπιτι σου επειδη τον αγαπας το πρωτο,η επειδη τον βρηκες , η επειδη τον λυπηθηκες περνωντασ απο ενα πετ σοπ και σου εκανε καλη χημεια ,ετσι πανω κατω εχω τα δικα μου σκυλια, Εχω και εναν απο εκτοφεα Ε και;
παιδια μιλαμε για ελλαδισταν , δηλαδη εαν η κυρια αγοραζε το σκυλι της απο εκτροφεα θα ηταν σιγουρη οτι δεν θα ειχε αρρωστειες, οτι, οτι,,, και εμπας περιπτωση ολοι οι εκτροφεις ειναι μπουμπουκια;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
α ναι και κατι αλλο' συμφωνω και γω με την φιβη οτι κακως προτεινατε σε ενα 16χρονο να πηγαινε αλλου, ετσι δημιουργουντε τα αδεσποτα,
φαντασου τωρα πως μπορει νακοιταει το πιτσιρικι τον σκυλο του,εκτος οτι τον απογοητεψατε,του βαλατε και υποψιες,και γιατι δεν γραφετε πουθενα στο κατω κατω ως φιλοζωοι μιλαμε παντα ετσι; οτι τα ημιαιμα εχουν λιγοτερες ασθενειες ζουν περισσοτερα χρονια , μονο για ρατσες μιλατε , μιλαμε σαν φιλοζωοι ετσι; σορυ αλλα ειδα και γω το σχετικο σχολιο στο 16χρονο και τα πηρα.
σαν φιλοζωοι μιλαμε παντα ετσι;
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
ωχ ωχ κατεφθασαν και οι κατηγοριες των φιλοζωων προς τους "φιλοζωους"......
οι περισσοτεροι απο δω μεσα ειναι ιδιοκτητες ημιαιμων πρωην αδεσποτων...σκεφτειτε λιγο πριν γραψετε..........
 


eve1

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2010
221
0
Αθήνα
@ fivi @ Το forum αυτό φαντάζομαι ότι υπάρχει για να ανταλλάζουμε απόψεις... όπως εσύ προσπαθείς να πείσεις ότι ο τρόπος που απέκτησες το γλυκύτατο σκυλάκι σου ήταν ο καλύτερος, έτσι και το κάθε μέλος αυτού του forum έχει το δικαίωμα να παραθέσει την δική του οπτική σχετικά με τον ορθότερο τρόπο απόκτησης σκύλου. Το μικρό 16χρονο που απέκτησε το Westie του από ''εκτροφείο'' στα Σπάτα, κατάλαβε... Δυστυχώς υπάρχουν μεγαλύτεροι άνθρωποι με παρωπίδες που επιλέγουν το συντροφό τους σαν να ήταν αξεσουάρ...
''Σπάνιο χρυσό μοντέλο kfoae13650 ταιριάζει με όλα τα ρούχα σας και δεν μαδάει''
Δεν είχα ποτέ σκύλο και κάνω έρευνα από τον Φλεβάρη για να είμαι όσο γίνεται σίγουρη ότι ο τρόπος που θα αποκτήσω το συντροφό μου είναι ο πλέον ηθικός.. Εχω απευθυνθεί σε καταφύγια αδέσποτων και σε εκτροφεία. Τελικά θα τον αποκτήσω μάλλον κοντά στα Χριστούγεννα. Λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζήσει με τόσα ζώα και παρόλα αυτα σκέφτονται έτσι. Παρόλα αυτά εύχομαι να αρχίσεις να βλέπεις λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα.
Να σου ζήσει το μικρό και σκέψου το θέμα της στείρωσης.

Α!! και περαστικά στην μικρή σου!
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Όσο για τα 2-3 κουτάβια που θα βγάλει να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε σε καλά δικά μου σπίτια όπως έγινε και με τον προηγούμενο μου σκύλο
fivi πόσες γέννες έχεις κάνει συνολικά?
 


eve1

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2010
221
0
Αθήνα
fivi πόσες γέννες έχεις κάνει συνολικά?
Ε αν και τα προηγούμενα ήταν θηλυκά
4 σκύλες X 5 γέννες = 20
20 X 3 κουτάβια σε κάθε γέννα = 60!! Κάπου εκεί...
Φοβερό ε?
Αν τα πούλησε κιόλας λόγω σπάνιων χρωμάτων του Ουράνιου Τόξου 60 x 350 = 21.000 ευρώπουλα!
Μια μικρή επιχείρηση..
Αλλά είπε ότι δεν τα πουλάει... Κρίμα έχασε τόσα χρήματα. Θα μπορούσε να έχει ένα αμάξι ακόμα..
Μπορεί να επανορθώσει τώρα με το σπάνιο χρυσό, αφού ήδη της τα ζητάνε...
Ουφ! Σόρρυ για το ειρωνικό ύφος αλλά.... απάλευτη η κατάσταση.